Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cea mai abuziva banca din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

Poll: care este cea mai abuziva banca (260 member(s) have cast votes)

care este cea mai abuziva banca?

  1. BCR (56 votes [21.54%] - View)

    Percentage of vote: 21.54%

  2. Voted BRD (94 votes [36.15%] - View)

    Percentage of vote: 36.15%

  3. Transilvania (10 votes [3.85%] - View)

    Percentage of vote: 3.85%

  4. CEC (4 votes [1.54%] - View)

    Percentage of vote: 1.54%

  5. Voted Raiffeisen (35 votes [13.46%] - View)

    Percentage of vote: 13.46%

  6. Unicredit Tiriac (8 votes [3.08%] - View)

    Percentage of vote: 3.08%

  7. ING (13 votes [5.00%] - View)

    Percentage of vote: 5.00%

  8. Voted Bancpost (12 votes [4.62%] - View)

    Percentage of vote: 4.62%

  9. Alpha (1 votes [0.38%] - View)

    Percentage of vote: 0.38%

  10. Piraeus (4 votes [1.54%] - View)

    Percentage of vote: 1.54%

  11. Romaneasca (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. Volksbank (9 votes [3.46%] - View)

    Percentage of vote: 3.46%

  13. Voted OTP (2 votes [0.77%] - View)

    Percentage of vote: 0.77%

  14. Garanti (2 votes [0.77%] - View)

    Percentage of vote: 0.77%

  15. Intesa Sanpaolo (1 votes [0.38%] - View)

    Percentage of vote: 0.38%

  16. Procredit (1 votes [0.38%] - View)

    Percentage of vote: 0.38%

  17. alta banca (8 votes [3.08%] - View)

    Percentage of vote: 3.08%

Vote Guests cannot vote

#1
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
care credeti ca este banca cea mai abuziva, dintr-un punct sau altul de vedere?

Edited by blueday, 27 November 2013 - 11:05.


#2
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
lipseste optiunea "toate".

#3
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postbilti, on 27 noiembrie 2013 - 10:54, said:

lipseste optiunea "toate".

aia da...Posted Image

#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
ar fi bine de clarificat termenul "abuziv"

pentru mine BRD este cea mai jegoasa banca din romania, de departe Posted Image

#5
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostBucifon, on 27 noiembrie 2013 - 10:58, said:

ar fi bine de clarificat termenul "abuziv"

din orice punct de vedere, privitor la relatia clientului cu banca respectiva.

#6
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
im mod deosebit ING Posted Image si nu in ultimul rand brd Posted Image  si bcr Posted Image

#7
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
De departe BRD e cea mai jegoasa...

#8
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostKobra2602, on 27 noiembrie 2013 - 11:05, said:

De departe BRD e cea mai jegoasa...
nu te contrazic,
dar eu am votat Bancpost, ce am patit acolo a fost groaznic.

#9
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
BRD . Tata are un credit, si luna asta pe 15 avea scadenta la ultima rata. Pe 31 octombrie, i-au luat ultimul ban din cont pt plata ratei desi nu acoperea suma datorata in totalitate, iar scadenta era pe 15 Noiembrie.

#10
joshu

joshu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.11.2013
Aveam card de student la BRD candva, de muuuult, in vremea studentiei, tin minte ca imi lua ca student un comision lunar de administrare pret de o bere, daca mai faceam retrageri de numerar si alte optiuni interesante de banking ma puteam lipsi de ceva bani. BCR are si el comisioane destul de mari: am credit la ei si nu inteleg de ce, dupa ce ca platesc lunar comision de administrare credit mai trebuie (vreo 15 euro) mai trebuie sa platesc comision dte 1 euro pt administrarea contului de euro. Sii culmea nesimtirii, atunci cand o intreb pe fata de la ghiseu cati bani mai sunt in cont, ma roaga sa imi fac internet banking: pai domnilor de la BCR mai inavatati-va angajati sa spuna poezia despre internet banking dupa ce studiaza putin problema clientului, nu asa hop-top.
Cel mai multumit sunt de angajatii, si de serviciile oferite de Banca Transilvania: daca la BCR platesti 12 euro pt administrarea contului de euro, la Transilvania este 2 euro; nu exista comision de administrare decat daca ti se vireaza bani in cont si este micut (~2-3 lei), la retrageerea de numerar iti pot printa chitanta cu soldul existent, deci e gratis interogarea de sold, iar angajatii BT sunt in genere destul de amabili si tineri. Cu o singura faza m-au enervat cei de la BT: eram in strainatate si a trebuit sa stau 10 minute sa ascult melodia lor pentru a intra in legatura cu un operator, si m-a cam costat roamingul pe 10 minute bine de tot.

#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
caz in BRD Cluj: am cerut un descoperit de card la BRD, am facut dosarul, toate bune si frumoase.

dupa 2 zile, ma cheama la ei sa semnez ceva hartie legata de descoperire si sa-mi zica (virgula) ca primesc descoperirea numai daca deschid nu stiu ce cont suplimentar cu inca o linie de 2000RON (chiar exact nu mai tin minte ce era)

bine, avand nevoie de bani am semnat porcaria aia pe loc, dar dupa cateva zile am mers si am inchis contul ala de 2000RON. Posted Image

ce-ar mai fi mancat si gura lor mare ceva comision pentru inca un cont Posted Image

Edited by Bucifon, 27 November 2013 - 11:21.


#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cine a avut de-a face cu toate, ca să poată răspunde? Răspunsurile vor arăta de fapt băncile cele mai populare, cu cei mai mulți clienți. Probabil Intesa Sanpaolo, sau Leumi, dacă ar fi prezentă în chestionar, ar ieși cele mai ne-abuzive.

#13
joshu

joshu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.11.2013
Cei mai jalnici au fost cei de la BRD cand le-am cerut sa-mi transfere niste bani dintr-un cont de la Societe Generale din Franta, la BRD-ul din Romania. Din cauza ca eram titular de cont la ambele banci mi-au zis ca nu se poate, asta dupa ce am ajuns pana la directorul X si am umblat vreo doua saptamani; cica daca ar fi fost persoane diferite se putea Posted Image

#14
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Desi stiu cunosc multi abuzati si de diverse banci, prefer sa votez cu banca care ma abuzeaza pe mine.
Referitor la comisioanele nesimtite practicate de unele banci, ii felicit pe cei care inca mai lucreaza cu ele, sunt banci pe care le consider de LUX (BCR, BRD)

Si sa nu uitam de celebrul COMISION DE RISC (foarte consistent) practicat de Volksbank, vad ca VB momentan e printre cele cu zero voturi :)

#15
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
in ceea ce ma priveste, nu am avut incidente neplacute decat cu Bancpost, cand am vrut sa inchid contul, am facut cererea respectiva, iar functionarul a refuzat sa-mi dea o copie xerox, dupa cererea completata de mine si stampilata de ei.

m-am dus la alt functionar si am intrebat de ce nu se dau copii dupa astfel de cereri si m-a mintit zicand ca asa e politica bancii.

m-am dus la directorul de sucursala si abia doar dupa ce am spus ca voi apela la OPC, mi-au dat copia solicitata (!!!)

View Postanca d, on 27 noiembrie 2013 - 11:34, said:

Si sa nu uitam de celebrul COMISION DE RISC (foarte consistent) practicat de Volksbank, vad ca VB momentan e printre cele cu zero voturi Posted Image

da, si eu citisem ca Volksbank e regina bancilor abuzive.

dar acum fiecare ce experienta a avut, asta l-a marcat si va ocoli acea banca pe viitor !

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In opinia mea, BCR, BRD sunt in topul nesimtirii. In primavara, bcr-ul a introdus carduri inclusiv la conturile asociate creditelor doar pentru a mai lua ceva comisioane de administrare iar acum, pentru orice fleac pe care il ai de rezolvat trebuie sa cauti un functionar pana iti vine rau. Pe de alta parte, multumita brd-ului am ramas fara curent desi aveam in cont banii necesari din care sa plateasca factura.

#17
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
BRD

#18
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
BCR all the way.

1) Mi-am facut cont mai acu vreo 5-6 ani pe un site de plati online care mi-a luat o suma in $ de pe card, eu urmand sa le zic la zecimala cati bani mi-au luat.
Am pierdut vreo 10 zile cu BCR-ul si toti imi ziceau cati lei mi-au luat. Pe mine ma interesa cati $. Dupa vreo 10 zile am reusit sa dau de unu in centrala mai destupat.
Nu mai zic ca vroiam sa iau un cadou cu site-ul respectiv si-a trecut si mama aniversarii.

2) Dupa ce-am terminat facultatea mi-am inchis contul facut automat de ei (pt bursa si decontarea abonamentelor de RATB). Dupa inca vreo 3 ani ma trezesc somat ca le datorez nu stiu ce bani. Cand ma duc aflu ca de fapt nu imi inchisesera contul si ala manca comisioane.

3) Bomboana de pe coliva. Am facut un credit Prima casa la ei si ca sa obtinem dobanda mai mica am facut si cont de salariu si ne-am mutat salariile la ei.
In we urmator dupa ce am semnat actele si am cumparat apartamentul am plecat fericiti la munte un we. Toate bune si frumoase pana cand sa platim duminica pe la pranz. Fonduri insuficiente. Am reusit sa fac pe dracu-n patru si sa obtin un extras de cont. Pe cont erau blocati fix 57.000 RON, exact suma luata prin prima casa. Le-am explicat ca eu am luat creditul in Euro si ca ei au blocat in lei fara nici un rezultat. Raspunsul lor oficial a fost sa caut persoana care s-a ocupat de creditul meu si sa ma descurce aia.
Si uite-asa m-a lasat BCR-ul cu fundu-n balta. Pana la urma am rezolvat situatia cu un prieten care mi-a trimis niste bani cu un western union sau ceva de genul.
Pana la urma persoana care trebuia sa ma descurce a zis ca ce mare lucru, a fost o eroare de sistem si ca intr-o saptamana maxim imi deblocheaza contul.
In plus, colac peste pupaza, m-au anuntat ca nu imi pot oferi reducerea la dobanda promisa ca aveam contul de salariu la ei, ca imi facusem contul cu mai putin de 1 luna inainte de tragerea creditului.
Concluzia: Am trecut salariul inapoi la ING, si-am desfiintat contul de la BCR. Abia astept sa fac cincinalul in 4 ani si 11 luni si sa termin orice relatii cu banca asta nenorocita.

4) Asta nu e de rau, doar amuzanta. In trecut firma (cu conturi la BCR) ne obliga sa avem conturi de salariu tot la BCR. La un moment dat s-a ridicat restrictia si mai toti au migrat la alte banci. Drept urmare BCR a trimis un sol de pace cu naframa-n varf de bat sa ne convinga sa revenim. Presimteam sange si m-am dus si eu la intrevedere. A inceput tipul, plin de el, sa ne zica cat de minunata e banca lor si ca ce facilitati nemaipomenite ne ofera. Dupa prezentare a intrebat daca sunt probleme si daca are careva vreo nelamurire. Si-atunci a-nceput macelul. Tipul se lauda cu internet bankingul lor. Si-au inceput oamenii, ca de ce nu merge X la internet banking, ca de ce nu poti sa faci si nu stiu ce ca la alta banca. Ca merge doar cu browserul Y. Ca de ce BCR are comision de retragere de la bancomat. Ca uite ce ofera banca Y si ce ofera BCR, de ce sa ramai la BCR.
A incercat el s-o dea la intors ca internet bankingul e nou si ca s-ar mai putea sa fie niste bube, dar nu prea i-a iesit. In 5 minute era transpirat tot si nu prea mai era coerent. Dupa un sfert de ora era sub masa total.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate