Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#361
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Cu recomandarile/dorintele alea ajungi usor la 10k euro... :)

#362
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008

View Postvoodooeye_69, on 15 octombrie 2017 - 12:24, said:

Eu nu mai Ăźnțeleg nimic, de la un buget limitat la 5000 treci la a7rII și Ăźncepi să te gĂąndești la obiective seria G. Pe bune... Dacă Ăźți cumperi un a7rII....
A ales A7II nu A7rII. Dar mai este timp sa se razgandeasca. :)

#363
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am ales A7II (nu A7rII), din cauza faptului că este printre cele mai ieftine full frame-uri, pentru faptul că-l pot lua cu 300 lei mai ieftin decât în ţară (cu tot cu obiectivul de kit), pentru faptul că A6300 nu mai este disponibil... dar aştept şi Black Friday Pro, deşi prea mari speranţe nu-mi pun.
N-aş vrea să fie doar un hobby, însă până mă formez, cred că pe acolo mă voi situa.
Dintre obiectivele de kit pentru mirrorless, singurul bun este cel de pe Fuji X-T2, dar acest sistem este mai scump cu >500 de lei decât A7II (aşa cum am aranjat să-l aduc).

#364
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Pentru 300 lei diferenta nu cred ca merita sa renunti la garantia din Romania.

Edited by razvan_u, 16 October 2017 - 09:11.


#365
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ceasul Swatch, pe care l-am cumpărat (în 2013) din Geneva la preţ de aprox. 3 ori mai mic decât în Bucureşti, a avut garanţie valabilă inclusiv în Bucureşti.
De ce A7II n-ar avea garanţie valabilă măcar în UE?
Din Paris, de pe faimosul Champs Elysee, am cumpărat cu 5 euro, în 2012, un card SDHC de 8 GB, în România fiind atunci cam 150 lei.

#366
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Daca este din UE e ok.
Cel putin teoretic.

#367
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
a7mkII este bun, rezoluție mare (poate prea mare), dar dacă te limitezi la obiectivul de kit nu ai făcut nimic. Îți spun asta din testate. Ori mergi pe gama Otus de la CZ, ori pe Serie G de la Sony. Restul e poveste. Eu aș merge pe Sony, tot din experiență :) Carl Zeiss sunt ok dar...doar ok și foarte sharp. La capitolul personalitate...nu mă impresionează și zic asta ca posesor de CZ. Când vine vorba despre FF vs APSC...povești, la ora actuală diferențele nu mai sunt atât de mari când te poți raporta la formate mari, tot mai accesibile și prezente pe piață. Așa de distracție vezi ce zice nenea ăsta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PHYidejT3KY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#368
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
As avea nevoie de un aparat cu care sa fac poze in rafala.
Are un prieten si face poze multumitoare asa.
Voi fotografia animale care se afla intr-o miscare permanenta!
Distanta va fi de 1, 2 sau maxim 3m.
Pozele vor fi facute ziua, afara.
Nu vor fi facute seara sau noaptea.
Ar fi ok ca aparatul sa fie mirrorless far ne-am descurca si cu un aparat DSLR
Multumesc daca ma puteti ajuta cu niste sugestii.
Pot sa aloc 1500 lei pt. asta. Daca as gasi mai ieftin ar fi super bine. Pot risca sa iau si SH.

#369
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
Poate găsești sh mai ieftine sau versiuni mai vechi (J1). La un moment dat am avut un Nikon 1 J1, câștigat la ceva tombolă :). În primă fază a rămas nefolosit în cutie vreme de vre-o 3 luni. Atunci consideram nedemn ca eu, utilizator de dSLR FF să mă cobor la nivelul mirrorless. Acum confirm că m-am înșelat. http://www.fotohobby...egru-12503.html

#370
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postvoodooeye_69, on 16 octombrie 2017 - 22:12, said:

a7mkII este bun, rezoluție mare (poate prea mare), dar dacă te limitezi la obiectivul de kit nu ai făcut nimic. Îți spun asta din testate. Ori mergi pe gama Otus de la CZ, ori pe Serie G de la Sony. Restul e poveste. Eu aș merge pe Sony, tot din experiență :) Carl Zeiss sunt ok dar...doar ok și foarte sharp. La capitolul personalitate...nu mă impresionează și zic asta ca posesor de CZ.

Samyang 14mm f2.8 si 50mm f1.4 AF ~1000$.
Sigma 24-105mmf4 + MC11 ~1000$.
Samyang 100mm f2.8 macro sau 135mm f2.0 (500$)
Sony 70-200f4 OSS. ~1500$.

Cu pretul unui Otus sau al unui Sony G jumatate, are un sistem complet extrem de competent.
Din astea, am avut varianta pe DSLR a lui 14mm f2.8 (am inlocuit-o cu 20mm f1.8 pe FF :)), 24-105mm f4 si Samyang-ul 135mm  f2.0(inca il mai am).
Acestea trei fac fata cu brio unui senzor de 36Mpx fara filtru AA deschise la maxim (135mm as zice ca e fenomenal) deci nu cred ca s-ar impiedica de unul de 24 de Mpx.

Despre celelate trei (50, 100 si 70-200) gura targului zice ca sunt bune.

@alyaly: cauta un Nikon D300 si un Nikon 18-105mm SH ambele. Sunt cam cea mai buna optiune pt ce vrei tu sa faci.

#371
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
Stefan, m-am jucat cu Sigma 24-105. Sincer am fost foarte dezamăgit, era pentru montura Nikon dar din punctul meu de vedere este cam slăbuț, nu mai vorbesc că vignetează cumplit, cel puțin cel pe care l-am testat eu. Din punctul acesta de vedere cred că 18-55 de la Fujifilm este binișor peste cu precizarea că este APSC. De Samyang nu pot să zic nimic pentru că nu am testat decât versiuni fără AF.
@alyaly, un D300 si un 70-300 VR am eu dacă ești interesat Posted Image

Edited by voodooeye_69, 17 October 2017 - 12:36.


#372
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postalyaly, on 16 octombrie 2017 - 22:55, said:

As avea nevoie de un aparat cu care sa fac poze in rafala.
Are un prieten si face poze multumitoare asa.
Voi fotografia animale care se afla intr-o miscare permanenta!
Distanta va fi de 1, 2 sau maxim 3m.
Pozele vor fi facute ziua, afara.
Nu vor fi facute seara sau noaptea.
Ar fi ok ca aparatul sa fie mirrorless far ne-am descurca si cu un aparat DSLR
Multumesc daca ma puteti ajuta cu niste sugestii.
Pot sa aloc 1500 lei pt. asta. Daca as gasi mai ieftin ar fi super bine. Pot risca sa iau si SH.
Vrei poze in rafala nefocalizate sau focalizate corect?
In primul caz poti sa iei orice mirrorless. In al doilea caz vei avea destul de putine optiuni mirrorless care insa nici macar nu se incadreaza in buget).
Iti trebuie un aparat care stie sa focalizeze rapid si sa urmareasca focusul (pentru asta iti trebuiie si un obiectiv cu focalizare rapida).
Vestea proasta e ca nu prea ai ceva nou in buget. Ar fi Nikon 1 care s-ar apropia. Sau Sony A6x00.
Un dSLR SH ar fi bun (de exemplu Nikon D300s) si un obiectiv rapid (nu am avut nevoie dar cei de la sport il folosesc pe 70-200 mm f/2,8).

#373
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbaloo2009, on 17 octombrie 2017 - 21:05, said:


Vrei poze in rafala nefocalizate sau focalizate corect?
In primul caz poti sa iei orice mirrorless. In al doilea caz vei avea destul de putine optiuni mirrorless care insa nici macar nu se incadreaza in buget).
Iti trebuie un aparat care stie sa focalizeze rapid si sa urmareasca focusul (pentru asta iti trebuiie si un obiectiv cu focalizare rapida).
Vestea proasta e ca nu prea ai ceva nou in buget. Ar fi Nikon 1 care s-ar apropia. Sau Sony A6x00.
Un dSLR SH ar fi bun (de exemplu Nikon D300s) si un obiectiv rapid (nu am avut nevoie dar cei de la sport il folosesc pe 70-200 mm f/2,8).
Cred ca o sa ma uit la Nikon 1 sau Sony6000 noi sau SH. Ceva mai profesional chiar si SH cred ca este peste bugetul meu.

#374
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

As avea nevoie de un aparat cu care sa fac poze in rafala.
Are un prieten si face poze multumitoare asa.
Ia ce are prietenul, nu?

Quote

Distanta va fi de 1, 2 sau maxim 3m.
Cu tel. nu merge?

Edited by crokodilu, 19 October 2017 - 18:00.


#375
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcrokodilu, on 19 octombrie 2017 - 18:00, said:

Ia ce are prietenul, nu?

Cu tel. nu merge?

Ma gandesc sa iau ce are prietenul dar este plecat in Anglia si a fost mai greu sa aflu ce aparat are.
Cu tel. am incercat dar nu merge. As fi fost bucuros sa scap fara a mai cumpara ap. foto.

#376
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostPSC, on 16 octombrie 2017 - 09:26, said:

Ceasul Swatch, pe care l-am cumpărat (Ăźn 2013) din Geneva la preț de aprox. 3 ori mai mic decĂąt Ăźn București, a avut garanție valabilă inclusiv Ăźn București.
De ce A7II n-ar avea garanție valabilă măcar Ăźn UE?
Din Paris, de pe faimosul Champs Elysee, am cumpărat cu 5 euro, Ăźn 2012, un card SDHC de 8 GB, Ăźn RomĂąnia fiind atunci cam 150 lei.
A7II area azi o reducere de 2400lei la f64.

#377
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Până la urmă, tot oscilând între A7II (pentru senzor) şi X-T2 (pentru obiectivul de kit) şi datorită faptului că X-T2 nu a fost inclus în Black Friday, am ales A7II.
Azi-noapte l-am comandat şi plătit, azi merg să-l ridic.

Asta este... obiectivele bune nu sunt ieftine nici la Fuji, nici la Sony, de investit în viitor în sticle bune tot va fi nevoie.
Sper să fie cu lumină bună şi cu noroc.

Din câte am înţeles, va mai fi un Black Friday (nu ştiu dacă Pro) şi în noiembrie, la F64. Poate voi lua un bliţ atunci, sau un trepied, sau o geantă.
Geantă am, cam uzată în cei 4 ani, dar în stare bună; dacă încape aparatul în ea, cu atât mai bine.

Mulţumesc tuturor pentru sfaturi, controversele chiar m-au ajutat.
Acum, tot ce sper este ca imaginea să se formeze pe retină înainte de a se forma pe senzor. Aici e cam greu, n-am lucrat serios niciodată, am făcut mai multe poze decât fotografii.

Edited by PSC, 20 October 2017 - 09:29.


#378
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate