Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#793
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Reiau puțin topicul chiar daca am achiziționat deja Nikon Z30.

Tot m-am mai uitat la review-uri și recomandări și multe spuneau de eye finder că ar fi util mai ales pentru începători.

Acum Sony a6400 este la 788 Euro(4000 RON) pe Amazon. Cam așa a fost și de black friday la noi.

Știu că bugetul era de ~3000 RON și clar acolo mi-ar fi mult mai ok, iar Nikon Z30, dar as putea face un efort și să mai mai adaug 1000 RON.

Ce spuneti, sa fac retur la Nikon Z30 și să dau comanda de Sony A6400 de pe Amazon cu un efort de 1000 Ron in plus?

Merita aceasta diferența? Este diferență mare intre cele 2 camere foto?

#794
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
In utilizare, un aparat foto cu EVF e mai usor de folosit. Asta datorita faptului ca vei tine aparatul la ochi rezultand in 3 puncte de contact si asta inseamna un aparat mai echilibrat si mai putine imagini miscate.

Plus ca ecranele aparatelor foto nu sunt grozave si in lumina puternica...

Ar mai fi si faptul ca pe APS-C (formatul cu crop 1.5x al Z30 si A6400) Sony sta mult mai bine la obiective decat Nikon si daca pe viitor vei dori un upgrade ai o oferta mai variata de camere competente pe piata SH.

P.S:

In materie de carduri, decat unul de 256 care daca se buseste pierzi toate imaginile, mai bine 2 de 128 sau si mai bine 2 de 64 rapide (tii cam 1500 de poze pe un card de 64 si daca nu esti fotografe de pasari, nu le vei umple usor).

Edited by StefanSC, 18 November 2023 - 22:06.


#795
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View PostStefanSC, on 18 noiembrie 2023 - 22:05, said:

In utilizare, un aparat foto cu EVF e mai usor de folosit. Asta datorita faptului ca vei tine aparatul la ochi rezultand in 3 puncte de contact si asta inseamna un aparat mai echilibrat si mai putine imagini miscate.

Plus ca ecranele aparatelor foto nu sunt grozave si in lumina puternica...

Ar mai fi si faptul ca pe APS-C (formatul cu crop 1.5x al Z30 si A6400) Sony sta mult mai bine la obiective decat Nikon si daca pe viitor vei dori un upgrade ai o oferta mai variata de camere competente pe piata SH.

P.S:

In materie de carduri, decat unul de 256 care daca se buseste pierzi toate imaginile, mai bine 2 de 128 sau si mai bine 2 de 64 rapide (tii cam 1500 de poze pe un card de 64 si daca nu esti fotografe de pasari, nu le vei umple usor).


Cred ca acest detaliu ma pune cel mai mult pe ganduri: "Plus ca ecranele aparatelor foto nu sunt grozave si in lumina puternica...".
Sper ca se va obisnui fara EVF, mai ales ca am inteles ca este util in special cand se folosesc setarile pe auto. Par sa existe niste accesorii interesante pentru acest minus: https://www.amazon.c...s/dp/B074N4Z4J1.

Multumesc pentru sfatul pentru 2 carduri de 128. Voi face retur la cel de 256GB si voi comanda in schimb unul de 128GB si voi completa pe viitor cu inca unul daca este nevoie.

Cu exceptia lipsei EVF, real exista diferente mari intre cele 2 camere, sa merite o diferenta de 1000 RON?

#796
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postionutnegru87, on 18 noiembrie 2023 - 20:46, said:

Tot m-am mai uitat la review-uri și recomandări și multe spuneau de eye finder că ar fi util mai ales pentru începători..
Eye finder e bun daca pozezi portret, altfel la cladiri sau peisaje nu cred ca te ajuta in vreun fel.

View Postionutnegru87, on 18 noiembrie 2023 - 20:46, said:

..tii cam 1500 de poze pe un card de 64 ..
Nu tine bateria niciun sfert din numarul asta. Cardul mare e util daca filmezi.

Edited by crokodilu, 19 November 2023 - 19:07.


#797
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 19 noiembrie 2023 - 19:03, said:

Nu tine bateria niciun sfert din numarul asta. Cardul mare e util daca filmezi.

Ciudat... am tras azi undeva la 1400 de poze cu un mirrorless si inca mai am 40% din baterie :D. Aparatele mirrorless moderne isi masoara durata bateriei in ore de functionare mai degraba decat cadree.

View Postionutnegru87, on 19 noiembrie 2023 - 18:42, said:



Cred ca acest detaliu ma pune cel mai mult pe ganduri: "Plus ca ecranele aparatelor foto nu sunt grozave si in lumina puternica...".
Sper ca se va obisnui fara EVF, mai ales ca am inteles ca este util in special cand se folosesc setarile pe auto. Par sa existe niste accesorii interesante pentru acest minus: https://www.amazon.c...s/dp/B074N4Z4J1.

Multumesc pentru sfatul pentru 2 carduri de 128. Voi face retur la cel de 256GB si voi comanda in schimb unul de 128GB si voi completa pe viitor cu inca unul daca este nevoie.

Cu exceptia lipsei EVF, real exista diferente mari intre cele 2 camere, sa merite o diferenta de 1000 RON?

Accesoriile alea sunt niste porcarii patente... stiu pe multi care au dat banii pe ele si au ajuns sa nu le foloseasca.

In rest... daca persoana care va utiliza camera va deveni pasionata de fotografie, atunci diferenta de 1000 de lei va fi meritat (si te va scuti de multi bani pe termen mai lung). Daca nu, si camera va ajunge bibelou/intr-un sertar, atunci diferenta nu va fi meritat.

#798
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 19 noiembrie 2023 - 19:34, said:

Ciudat... am tras azi undeva la 1400 de poze cu un mirrorless si inca mai am 40% din baterie Posted Image. Aparatele mirrorless moderne isi masoara durata bateriei in ore de functionare mai degraba decat cadree.

Ciudat...astia atunci cum masoara "about 330 shots (CIPA rated)."?


Pentru sotie iau un d'asta: https://www.f64.ro/s...ASABEgJtvPD_BwE

Edited by crokodilu, 19 November 2023 - 19:43.


#799
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Masoara prost Posted Image Folosind o metodologie care nu are treaba cu utilizarea reala a unui aparat foto. ..

Sa iti povestesc cum scoteam sub 200 de poze din cea mai mare baterie de DSLR Nikon pt ca trageam expuneri lungi?


View Postcrokodilu, on 19 noiembrie 2023 - 19:41, said:

Pentru sotie iau un d'asta: https://www.f64.ro/s...ASABEgJtvPD_BwE

E plin OLX-ul de RX-uri cvasinefolosite de sotii la juma de pret :).

Mai bine un iPhone cinstit, sa puna si ea usor pozele pe Insta sau TikTok sau grupul gospodinelor...

Edited by StefanSC, 19 November 2023 - 19:59.


#800
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Un ifon cinstit cred ca te costa dublu...


View PostStefanSC, on 19 noiembrie 2023 - 19:46, said:

Sa iti povestesc cum scoteam sub 200 de poze din cea mai mare baterie de DSLR Nikon pt ca trageam expuneri lungi?
Pasamite ca ascultai muzica de plictiseala, ca senzorul nu prea consuma cat timp e descoperit..

Edited by crokodilu, 19 November 2023 - 20:02.


#801
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postcrokodilu, on 19 noiembrie 2023 - 19:03, said:

Eye finder e bun daca pozezi portret, altfel la cladiri sau peisaje nu cred ca te ajuta in vreun fel.

Nu tine bateria niciun sfert din numarul asta. Cardul mare e util daca filmezi.

Sincer, nu stiu exact ce o va atrage mai mult. Mai mult par sa ii placa fotografiile, dar si amintirile tip video sunt la fel de apreciate.
Cred ca va fi o combinatie intre fotografii si video. Ma gandesc ca cel de 128GB este ok (voi face retur la cel de 256GB cand ajunge).

View PostStefanSC, on 19 noiembrie 2023 - 19:34, said:


Ciudat... am tras azi undeva la 1400 de poze cu un mirrorless si inca mai am 40% din baterie Posted Image. Aparatele mirrorless moderne isi masoara durata bateriei in ore de functionare mai degraba decat cadree.

Accesoriile alea sunt niste porcarii patente... stiu pe multi care au dat banii pe ele si au ajuns sa nu le foloseasca.

In rest... daca persoana care va utiliza camera va deveni pasionata de fotografie, atunci diferenta de 1000 de lei va fi meritat (si te va scuti de multi bani pe termen mai lung). Daca nu, si camera va ajunge bibelou/intr-un sertar, atunci diferenta nu va fi meritat.

Sincer nu stiu exact situatia pentru astfel de accesorii, doar am vazut pe un canal youtube asa ceva. Dar iti multumesc pentru clarificare, le voi elimina atunci de pe orice fel de lista :D

Clar exista sansa sa nu fie folosita la adevarata valoare camera :D ... de aici si dilema mea daca totusi merita sa fac un efort de acest gen. Este totusi o diferenta de 33% de buget.

Daca elimin acel EVF (considerand ca se va obisnui cu ecranul si nu vor fi asa multe situatii in care sa fie un impediment) exista diferente majore intre cele 2 modele?
Eu unul l-am ales si datorita faptului ca este si un model mai nou (2022) mergand pe ideea ca are si tehnologie mai noua.

#802
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postionutnegru87, on 19 noiembrie 2023 - 20:50, said:

Clar exista sansa sa nu fie folosita la adevarata valoare camera Posted Image ... .
Singura camera folosita la adevarata valoare este telefonul. In rest niciun dslr/ml nu ajunge sa fie folosit la adevarata valoare...


View Postionutnegru87, on 19 noiembrie 2023 - 20:50, said:

exista diferente majore intre cele 2 modele?
In ziua de azi, intre doua camere, mai ales din aceeasi gama, nu exista decat diferente minore. Fa un tabel comparatv in excel si te vei convinge.

Edited by crokodilu, 19 November 2023 - 21:06.


#803
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postcrokodilu, on 19 noiembrie 2023 - 21:05, said:

Singura camera folosita la adevarata valoare este telefonul. In rest niciun dslr/ml nu ajunge sa fie folosit la adevarata valoare...


In ziua de azi, intre doua camere, mai ales din aceeasi gama, nu exista decat diferente minore. Fa un tabel comparatv in excel si te vei convinge.

Din specificatiile tehnice, asa este. Am facut aici o comparatie ... sunt foarte similare. Dar ma gandeam ca in realitate poate difera putin situatia ...

#804
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postionutnegru87, on 19 noiembrie 2023 - 21:42, said:

Am facut aici o comparatie ... sunt foarte similare.
LOL, sunt identice pana la ultima virgula, plus observatiile colegilor (focus, oferta obiective). Sony are flash si vizor!! Daca astea ti se par irelevante atunci ia-l pe cel mai ieftin!



View Postionutnegru87, on 19 noiembrie 2023 - 21:42, said:

Dar ma gandeam ca in realitate poate difera putin situatia ...
Nu cred ca e nimeni pe aici sa aiba unul din ele, darmite ambele, ca sa iti zica cum e realitatea defapt...

Da cu banul!! Daca nu iese sony din 3 incercari, atunci incearca din 5, sau din 7...pana iese

Io zic de banii astia cumpara-i sotiei o excursie la Paris si pozati cu telefonul...
Viata e scurta, ia oricare, sau niciunul...
Un vechi prieten zicea ca nicio decizie e mai rea decat orice decizie.

Edited by crokodilu, 19 November 2023 - 22:36.


#805
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postcrokodilu, on 19 noiembrie 2023 - 22:22, said:

LOL, sunt identice pana la ultima virgula, plus observatiile colegilor (focus, oferta obiective). Sony are flash si vizor!! Daca astea ti se par irelevante atunci ia-l pe cel mai ieftin!



Nu cred ca e nimeni pe aici sa aiba unul din ele, darmite ambele, ca sa iti zica cum e realitatea defapt...

Da cu banul!! Daca nu iese sony din 3 incercari, atunci incearca din 5, sau din 7...pana iese

Io zic de banii astia cumpara-i sotiei o excursie la Paris si pozati cu telefonul...
Viata e scurta, ia oricare, sau niciunul...
Un vechi prieten zicea ca nicio decizie e mai rea decat orice decizie.

De luat, am luat acel Nikon Z30. :D
Multumesc de sfaturi. Voi ramane cu acesta pentru moment, si voi vedea dupa ce il utilizeaza o perioada de timp (un an de exemplu) si apoi daca va fi nevoie de ceva mai mult o sa vad ce alte optiuni exista atunci pe piata.

#806
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Hello !
Cum ati clasifica aceste body-uri mirorless dpdv al performantei autofocusului?

Fujifilm XT-5
Fujifilm XT-30 II
Nikon Zf
Nikon Zf c

Care ar fi pe locul 1, 2 , etc.

Edited by Proiectil, 17 March 2024 - 09:05.


#807
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Brașovene, uite, tată, o întrebare pe masura competenței tale, bagă mare!

#808
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Ca aparat full frame se poate conecta la iphone, astfel incat iphonul sa serveasca pe post de remote shutter si viewfinder?

#809
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nw8MU181QMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#810
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Nu recomand snapbridge. Da, face ce ceri, sort of, dar e instabil si lent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate