Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#397
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Mi s-a stricat lentila de la Sony A5000, aia stock (SELP1650). Nu-s mare maestru in foto dar era OK-ish Sony-ul. Desi in ultimul timp iphone-ul facea poze mai decente, in lumina (culorile mai vii, contrast mai OK decat ce iese din Sony). Asa ca nu stiu ce lentila sa-mi iau, daca merita sa-mi iau o lentila sau sa trec la un DLSR. Comparate, pozele facute de un amic cu DLSR-ul (Nikon D3100) erau mult peste ce scotea Sony-ul meu.
Deci sfat > merita sa sparg 300 USD pe o lentila noo de Sony, va imbunatati asta imaginile? Sau sa uit de A5000 si sa trec la un DLSR low entry, ca amicu'? Ceea ce nu-mi place la Sony este in primul rand ca ies pozele cam sterse, de parca n-au viata. Apoi da, lentila stock era lenta. Nici vorba sa poti surprinde un moment, copii, animale.
Cum nu prea folosesc zoom, ma gandeam la SEL35F18. Altu' zice ca el e super-multumit cu o lentila 18-200 pe Sony-ul lui, dar mi se pare cam mult pentru ce fac eu (nu-s interesat in teleshooting, zoom-uri si d-astea). Vreau doar sa fac poze decente si ceva portrete. La o calitate peste ce scotea 16-50-ul ala stock.

#398
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Obiectivul pe care l-ai avut nu era prea bun. Dar faptul ca iti ieseau sterse fotografiile e alta treaba. Foloseai un parasolar? Expuneai corect? Ar fi bine sa pui o poza stearsa sa vedem care-i problema.
Sony are unele din cele mai scumpe obiective. 35 mm este cam stramt pentru oras dar daca 90% din fotografii erau la 35 mm merita luat. Poti face o histograma a pozelor tale si sa vezi ce folosesti mai mult. Ar mai fi 16-70 mm de la Zeiss si 18-105 mm de la Sony. Sony A5000 avea niscaiva hibe dar nu mi le amintesc acum. Mi se pare ca nu avea EVF si nici nu era o optiune.
Trage in RAW si invata un pic de prelucrare si te-ar scuti de bani aruncati aiurea. Daca nu ai nevoie de focus tracking nu ai un castig mare pe dSLR.

#399
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postsradu, on 31 mai 2018 - 01:51, said:

Mi s-a stricat lentila de la Sony A5000, aia stock (SELP1650). Nu-s mare maestru in foto dar era OK-ish Sony-ul. Desi in ultimul timp iphone-ul facea poze mai decente, in lumina (culorile mai vii, contrast mai OK decat ce iese din Sony). Asa ca nu stiu ce lentila sa-mi iau, daca merita sa-mi iau o lentila sau sa trec la un DLSR. Comparate, pozele facute de un amic cu DLSR-ul (Nikon D3100) erau mult peste ce scotea Sony-ul meu.
Deci sfat > merita sa sparg 300 USD pe o lentila noo de Sony, va imbunatati asta imaginile? Sau sa uit de A5000 si sa trec la un DLSR low entry, ca amicu'? Ceea ce nu-mi place la Sony este in primul rand ca ies pozele cam sterse, de parca n-au viata. Apoi da, lentila stock era lenta. Nici vorba sa poti surprinde un moment, copii, animale.
Cum nu prea folosesc zoom, ma gandeam la SEL35F18. Altu' zice ca el e super-multumit cu o lentila 18-200 pe Sony-ul lui, dar mi se pare cam mult pentru ce fac eu (nu-s interesat in teleshooting, zoom-uri si d-astea). Vreau doar sa fac poze decente si ceva portrete. La o calitate peste ce scotea 16-50-ul ala stock.
18-135mm pare cea mai buna optiune pentru un "zoom mare". Sau ar mai fi varianta Sigma 19mm, 30mm si 60mm toate cu f2,8. Mici ieftine...

Edited by idaho333, 31 May 2018 - 07:18.


#400
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
@baloo > nu, nici un parasolar. Cat despre expunere, folosesc de obicei modul automat (sau Intelligent Auto cum ii zice la Sony). Insa parca supra-expune, ies pozele un pic arse. Sau mi se pare mie... Ca exemplu atasez 3 poze facute cam din aceeasi pozitie (DSC0319 e Sony, DSC_0483 e Nikon, IMG_5021 e Iphone). La Sony cerul e alb, cand de fapt era innorat.

Alt exemplu, DSC4294 (Sony) vs IMG_5867 (Iphone). Aceeasi treaba... cer innorat, cum se vede pe Iphone.

In general pozele ies nashpa cu Sony cand e prea multa lumina, la landscape-uri. Insa daca-i micsorez apertura / timpul de expunere iese prea intunecata. La Iphone poza are dinamica mai buna

Insa cand lumina e OK, Sony-ul face poze bune (DSC4301). Si la zoom ies destul de bine (DSC4311), pentru ochiul meu.

Din pacate camera a cazut pe lentila si s-a blocat semi-deschisa. Asa ca am ocazia sa cheltuiesc niste bani :)  

SELP18105G e 550$, Zeiss-ul pare cam scump pentru skill-ul meu non-existent.

@idaho > Sigma 30mm e interesanta. Trebuie sa mai citesc despre lentile sa ma decid daca merita sa dau banii pe 18-105 ul ala sau Sigma e suficienta. In general pozez landscape si portret, dar mai bag ocazional si un zoom.

(Nu ma intereseaza sa procesez pozele, ca nu am rabdare si nu ma pricep)

Multumesc!!

Attached Files



#401
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
O sa-ti dau un exemplu de poza din camera si apoi prelucrata.
1. Poza cum a facut-o camera:
Attached File  P7193588.jpg   163.47K   65 downloads
2. Poza prelucrata in Lightroom (sub 1 minut):
Attached File  P7193588alr.jpg   309.5K   65 downloads
Noroc ca era in RAW.

#402
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Mda, interesant... Pana la urma m-am hotarat la Sigma 16mm 1.4. Nu prea am nevoie de zoom si, daca nu ma descurc cu asta imi iau dup-aia un Sony d-ala mai versatil...

Singura chestie negativa pe care o vad la Sigma asta e ca n-are stabilizator incorporat. Iar camera mea nu cred sa aiba nici ea. Dar sper sa nu fie chiar o problema.

Ma gadnesc ca lens-ul asta ofera night shoot, portrete faine si landscape. Dar trebuie sa invat sa-l folosesc ca probabil ceea ce fac gresit e ca pozez pe auto in loc sa controlez apertura.

Multumesc de ajutor!

Edited by sradu, 02 June 2018 - 06:01.


#403
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
La 16mm (24 echivalent) nu faci portrete, cuprinzi grupuri intregi de oameni. Daca incerci sa incadrezi doar capul unei persoane va fi puternic distorsionat (marit) fata de restul corpului.

https://photographyl...istort-subjects

#404
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014
Salut,

Dau si eu un reply al acest topic in speranta ca isi poate face cineva timp sa ma ajute cu cateva informatii.
Vad ca se discuta lucruri serioase aici, asa ca incerc sa nu va ocup foarte mult timp.

Long story short: voiam sa-mi schimb telefonul cu unul mai performant doar pentru camera (in special in lumina scazuta), dar dupa mult research pe telefoane, am ajuns la concluzia ca decat sa dau 3500-4000 de lei pe un Huawei P20 Pro sau un Samsung S9+, mai bine ma orientez catre un aparat foto.

Disclaimer: nu sunt cunoscator deloc in materie de aparate foto. Stiu doar sa deschid un aparat, sa apas putin pe buton ca sa faca focus si sa fac o poza, asa ca voi aprecia raspunsurile cat mai simple si la subiect.

Ce vreau:
- un aparat foto mirrorless pentru vacante, cu ecranul care sa se rabateze la 180 de grade pentru a putea face selfie uri
- sa faca poze cat mai bune in low light. Ani de zile am fost traumatizat de camerele de la telefoane care fac poze absolut ingrozitoare noaptea sau in lumina scazuta
- buget: 2.000 lei +/-

Am fost si la F64 Studio si am discutat cu un reprezentant. Din pacate, in urma discutiei nu am ramas cu foarte multe optiuni.
Singura sugestie a fost catre Sony si mai precis A6000, care pentru mine nu este o solutie intrucat ecranul nu se rabateaza la 180 de grade.
Am mai gasit modelul mai vechi si mai putin performant, A5100, dar mi s-a mentionat ca este net inferior celui A6000 in materie de poze la low light, auto focus, etc.
https://www.f64.ro/s...ifi-si-nfc.html

Un alt model care mi a atras atentia este acest Panasonic GX800:
https://www.f64.ro/p...6-argintiu.html

Punand cele 2 aparate intr un compare, Sony ul mi s a parut mai performant la mai multe categorii.
Mai vazusem acest Olympus, dar este mult mai scump, nu are flash si din compare este tot inferior acelui Sony 5100:
https://www.f64.ro/o...cake-negru.html

Ma puteti ajuta cu o parere va rog?
Stiti si alte modele pentru nevoile mele in afara de cele date de mine?
Merita acel Sony 5100? Personal mi se pare destul de mare pretul (la care probabil voi adauga un accumulator in plus, o husa si un capac) avand in vedere ca este inferior modelului 6000 (conform celor spuse de reprezentantul F64), iar diferenta de pret este de doar 500 de lei intre ele.

Mentionez faptul ca l am gasit si SH la 1400 de lei cu un accumulator in plus (din descriere). Am cerut mai multe informatii de la vanzator intrucat nu sunt foarte multe poze cu aparatul puse pe olx, garantia, cand si de unde a fost cumparat, etc.
https://www.olx.ro/o...00-IDbahWx.html

Va multumesc!

#405
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
In 2000 de lei si nou e cam greu.
Parte de selfie o rezolvi rapid cu o ragalie de trepied si poze cu temporozare.

Banuiesc ca nu faci selfie 99% din timp

Fara suparare dar nu ai nevoie de aparat foto daca totul se rezuma la selfie.


LE Poti sa rogi un om de pe strada sa iti faca o poza cu telefonul tau cand vrei un selfie. Am facut sute de astfel de poze. Este ceva normal sa ajuti pe cineva.

Edited by razvan_u, 02 August 2018 - 14:25.


#406
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014
Salut,

Partea de selfie este al 2-lea requirement dupa low light shots.
Ocupa 20-30% dintre toate pozele facute, intrucat calatoresc singur de obicei.
Cu trepied si temporizator nu vreau sa ma complic si nici sa stau de fiecare data sa rog pe cineva sa-mi faca o poza.

Asa cum am zis mai sus, caut o alternativa la a da aprox 4.000 de lei pe un telefon, singurul motiv pentru care l as schimba pe cel actual fiind camera.
De aceea urmaresc un aparat pe la jumatate de pret, in jur de 2000-2500 de lei care sa mi satisfaca aceste 2 cerinte: low light shots + selfie.

Merci!

#407
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,682
  • Înscris: 22.05.2011

View Postshtef91, on 02 august 2018 - 14:45, said:

Salut,

Partea de selfie este al 2-lea requirement dupa low light shots.
Ocupa 20-30% dintre toate pozele facute, intrucat calatoresc singur de obicei.
Cu trepied si temporizator nu vreau sa ma complic si nici sa stau de fiecare data sa rog pe cineva sa-mi faca o poza.

Asa cum am zis mai sus, caut o alternativa la a da aprox 4.000 de lei pe un telefon, singurul motiv pentru care l as schimba pe cel actual fiind camera.
De aceea urmaresc un aparat pe la jumatate de pret, in jur de 2000-2500 de lei care sa mi satisfaca aceste 2 cerinte: low light shots + selfie.

Merci!

Uite un cautator pe baza de ce vrei de la camera, features, marime, etc..

https://www.dpreview...search/cameras#!

#408
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Selfi faci cu telefonul, poze in low light cu orice aparat cu senzor mare.

#409
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am eu un EPL-5 de vînzare, face și selfie și merge și în low light că nu mai știu ce ISO maxim poți pune.
Oricum e la o treime din bugetul tău.

#410
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014

View Postgepres, on 02 august 2018 - 16:40, said:

Am eu un EPL-5 de vînzare, face și selfie și merge și în low light că nu mai știu ce ISO maxim poți pune.
Oricum e la o treime din bugetul tău.

Salut,

Poti sa ma ajuti cu mai multe informatii te rog?
-cateva poze cu aparatul
-cand a fost cumparat
-cu ce accesorii vine
-pretul (poti sa mi dai pe privat)

Multumesc

#411
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014
Am mai vazut Sony ul A5100 pe OLX:
https://www.olx.ro/o...html#77ff5bbf69

Vad ca nu vine cu obiectivul original ci cu altul de la Minolta.
Nu am reusit sa gasesc o comparatie intre obiectivul cu care vine by default si acesta.
Am vazut si am citit in schimb ca are deschiderea lentilei de 1.7 vs 3.5 la Sony, lucru bun in lowlight confitions, doar ca pot sa iasa pozele mai blurry.
Ma puteti ajuta cu cateva informatii despre acel obiectiv?

Multumesc!

#412
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Avand focala fixa, 50mm, s-ar putea sa te limiteze mult. Iar daca obiectivul nu are focus automat o sa te cam enerveze nitel. E de studiat si daca aparatul poate controla diafragma sau dai manual din inel.

Edited by crokodilu, 03 August 2018 - 12:45.


#413
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014

View Postcrokodilu, on 03 august 2018 - 12:37, said:

Avand focala fixa, 50mm, s-ar putea sa te limiteze mult. Iar daca obiectivul nu are focus automat o sa te cam enerveze nitel. E de studiat si daca aparatul poate controla diafragma sau dai manual din inel.

O sa ma interesez sa intreb daca are focus automat.
La ce limitare te-ai referit cand ai mentionat lentila fixa?

Multumesc!

#414
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Daca vrei cadre mai largi sau sa apropii subiecte departate nu o sa poti. E cam ca la telefoane unde nu ai zoom, doar ca acolo ai lentila wide, iar aici 50mm are un unghi de cuprindere cam ingust si daca intinzi mana sa-ti faci selfi s-ar putea sa nu incapi in cadru.

Edited by crokodilu, 03 August 2018 - 13:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate