Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#325
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aha, mersi.
Ce poze să pun, eu? Eventual, cu telefonul... care şi ăla e uzat moral (Note 4).

#326
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

View PostPSC, on 11 octombrie 2017 - 16:46, said:

Ce poze să pun, eu?
Poze care sa reflecte viziunea ta despre lume, si nu neaparat dotarea tehnica.

#327
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E offtopic, dar iată 2 exemple. Repet: făcute cu telefonul.
Attached File  20171005_221240.jpg   186.66K   29 downloads

Editată pentru Instagram (aplicat un filtru inclus, nu mai ştiu denumirea).
Attached File  IMG_20171008_184048_1721.jpg   139.06K   30 downloads

#328
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

View PostPSC, on 11 octombrie 2017 - 17:04, said:


Editată pentru Instagram ..
Pai ce facem, editam?

#329
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vreau să lungesc offtopicul... OK, varianta needitată:
Attached File  20171008_183731.jpg   151.49K   23 downloads

#330
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
Știu că pare aiurea, dar Ansel Adams sau Robert Capa ar fi dat orice pentru un iPhone 5/6/7. Și dacă tot ar fi să-l parafrazez pe Ansel, cel mai important la un aparat, sunt cei 12 inch din spatele lui.

Edited by voodooeye_69, 11 October 2017 - 17:36.


#331
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011
De ce? Ce avantaj le-ar aduce un iPhone fata de ce foloseau ei?

Edited by StefanSC, 11 October 2017 - 17:44.


#332
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Mi se pare corect ca atunci cand trebuie sa alegi/descrii un produs sa vezi imaginele asa cum sunt in camera, si aici ma duce gandul la topicul cu Oly em5 mk2 unde MB a tot dat exemple si a tot promovat respectivul produs, eu am vrut sa vad ce poate sistemul respectiv si nu ce poate dumnealui ( jos palaria pt el dar sistemul nu vine si cu MB la pachet) ca sa imi pot forma propria opinie si sa am comparatii cat mai obiective asupra potentialului si nu a talentului/experientei de manipulare si cosmetizare.In rest, fiecare dupa putinta, gusturile sau nevoile sale.

Edited by cristi_cost, 11 October 2017 - 17:55.


#333
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
MB nu prezinta, el promoveaza Oly, din pasiune, de aceea e subiectiv, dar asta ar trebui sa te stimuleze, daca iti place ce scoate atunci pui osul la treaba si cine stie..
Orium el cosmetizeaza ceea ce scoate aparatul, ca din pix nu scoti DR, foc la gura tevei sau stabilizare 10 sec.

Edited by crokodilu, 11 October 2017 - 18:11.


#334
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
PSC, nu iti mai cumperi camera in veci daca despici firul asa. :)

Esti constient ca bun si ieftin nu exista. Poate la curve sa mai gasesti asa ceva, sa o prinzi in perioada fara clienti si facturile la scadenta. :)

Cumpara testezi, nu iti place il returnezi.

PS Poate il prind eu la resigilate. :)



#335
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostPSC, on 04 octombrie 2017 - 12:22, said:

.... recomand tuturor indecişilor să citească DPReview dacă vor un sfat într-adevăr obiectiv privind achiziţia unui aparat foto, indiferent din ce categorie ar fi (compact, bridge, DSLR, mirrorless, rangefinder, sau chiar cu film)....

Recomand DPReview celor care nu sunt interesati de obiectivitatea reviewurilor ;)

#336
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
Mă repet, am trecut la Fujifilm de la un sistem potent și matur, FF, obiective bune etc. Am ajuns la concluzia că pentru mine este suficient un sistem cu care SĂ ÎMI FACĂ PLĂCERE să lucrez. Dacă nevoile tale înseamnă super rezoluții, detalii perfecte în fotografie, gamă dinamică mare, te orientezi spre gama de vârf de la Nikon sau Canon sau de ce nu spre mediu format dacă îți permite bugetul și se justifică investiția. Dar aici vorbim deja despre nevoi personale. Că Bezergheanu face fotografii bune cu Oly, face, a făcut și cu Canon și cu Nikon. V.Eftenie face și cu telefonul și cu Panasonic. Până la urmă sunt genuri diferite și nevoi diferite. Cred că este simplu, alegi ce ți se potrivește și ce îți permiți.

#337
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
T.Heaton tocmai a postat videoul acesta, despre asta vorbeam mai sus. :) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/481XuEzdb3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#338
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Gratis nu există, ieftin nu rezistă. De aceea am alocat 5.000 de lei acestei investiţii, care pentru mine este o investiţie, nu o cameră foto pentru vacanţă. Pentru vacanţă erau suficienţi (cred) 1.500 de lei.
Însă nu ştiu dacă să mai scot >500 de lei pentru X-T20 cu obiectivul de kit 18-55 mm, sau să mă limitez la Olympus cu m4/3 fiindcă arată mai bine şi obiectivele sunt ceva mai accesibile (dar apare problema formatului mai mic şi factorului de crop mai mare), sau să merg pe prima opţiune (A6300) conştient că un obiectiv bun costă cât un body şi încă puţin...
Nu e problema de bani, dacă nu se depăşesc cei 5.600 de lei, problema este că nicio imagine făcută cu aceste sisteme nu m-a convins pe deplin să aleg unul dintre ele. Fie obiectivele de kit sunt praf (cu excepţia lui 18-55 mm de la Fuji), fie este o problemă cu acei 12 inch din spatele camerelor...
Evident că toate - absolut toate - review-urile sunt peste 60% marketing. Însă am recomandat DPReview fiindcă poţi alătura oricare dintre body-uri unul lângă altul, fără discriminare (valabil şi pentru obiective), iar lista generată poate fi uşor citită.

Dacă tot veni vorba despre promotori, mă mir cum de Buhnici nu prezintă niciun aparat foto, dar trece nonşalant de la maşini la telefoane şi apoi la construcţii. Oare nu-l interesează domeniul?

#339
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Sunt multe chestii pe care nu le prezinta Buhnici.

Recomandarea mea: identifica acele functii pe care le vrei neaparat si ia aparatul cel mai ieftin care le are.
Ce intelegi prin obiectiv de kit praf? Ia doar body only si un alt obiectiv nepraf...

#340
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011

View PostPSC, on 12 octombrie 2017 - 15:22, said:

Gratis nu există, ieftin nu rezistă. De aceea am alocat 5.000 de lei acestei investiţii, care pentru mine este o investiţie, nu o cameră foto pentru vacanţă.

Daca zici ca e o investitie, atunci:
Ia asta:
http://www.f64.ro/ca...ody-sh7347.html
cu un din asta:
http://www.f64.ro/ca...-f-2-8-stm.html
si un din asta:
http://www.f64.ro/Ca..._USM/index.html

Ar trebui sa fie suficient pana la terminarea scolii foto, eventual inchiriezi/imprumuti punctual daca iti trebuie ceva suplimentar.
La final ar trebui sa stii ce vrei si in ce directie sa te indrepti (daca nu, atunci profesorul ala a fost degeaba).
Daca ramai cu alea, atunci vei gasi suficiente accesorii noi si SH de la toti cei care au pus botul la parerologi...ehm, promotori si au trecut pe mirrorless ca o sa le usureze traista.
Daca nu, le revinzi si pierzi 600-1000 de RON max dar vei sti ce sa cauti la urmatorul aparat.

Sfatul meu pt nehotarati :D.

#341
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postvoodooeye_69, on 11 octombrie 2017 - 22:15, said:

T.Heaton tocmai a postat videoul acesta, despre asta vorbeam mai sus. Posted Image
N-am urmărit tot clipul, dar văzui că domnul Heaton pune 3 poze și invită privitorul să ghicească care de la ce cameră provine. Păi e cam romantic băiețelu' ăsta...
- Evaluăm poze într-un clip de 1080p? Youtube cu ce compresie? O evaluare de imagini statice la min. 8MP pe un ecran mare de calitate ar fi fost de dorit.
- La focale sub cca. 200mm camerele ML contemporane sunt perfect valabile în comparație cu un dSLR, atâta vreme cât și unele și celelalte sunt dotate cu un senzor decent. Diferența principală asupra IQ nu văd de unde ar apare. Că unul e cu oglindă și celălalt fără?
- Diferența ML vs. dSLR se face azi la alte capitole. Gabarit, EVF/OVF, ergonomie, AF tracking, DoF (dacă e cazul că sunt diferențe de dimensiune la senzori), obiective disponibile, prețurile obiectivelor de interes, și or mai fi și altele. Ca să mă refer la ergonomie, pe Canon 5D3 eu unul schimb o grămadă de setări extrem de rapid fără a lua camera de la ochi. Util la poze de acțiune. Am încercat recent la magazin un Fuji, nu mai știu modelul, dar ceva peste 5K lei (cred că era XT2) și m-a cam enervat design-ul retro cu butoanele pe carcasă pentru ISO, compensare și ce mai era pe acolo. Mă rog, la poze cvasi statice, nu prea contează. E bine că există opțiuni pentru toate gusturile și fiecare poate alege ce i se potrivește mai bine.

#342
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
PSC, daca vorbim de Sony, vezi clipurile lui Jason Lanier pe YT.
Video 1
Video 2
Mai multe

Este simpatic foc tipul.

PS Daca iti zic ca pana te hotarasti tu apare Fuji XT 50, Oly termina literele alfabetului si Sony lanseaza A7000 cu stabilizare in strap, nuuuuu, tu Batman, Batman. Posted Image

Edited by razvan_u, 12 October 2017 - 18:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate