Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

"Sfanta treime"/ dogma Trinitatii - o invatatura biblica?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26660 replies to this topic

#26533
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlogic1, on 21 februarie 2017 - 17:59, said:

Există două închinări. Una religioasă la Dumnezeu, care este și împăratul permanent al Împărăției mesianice (în timp ce regii unși/numiți de el s-au succedat), iar Cristos este ultimul dintre acești regi unși.
Povesti bartesti.
Hristos este Dumnezeu, asa spune Biblia. Iar inchinarea care i se aduce lui in Biblie este una religioasa, adusa lui Dumnezeu.
Apostolii insisi i s-au inchinat recunoscand: „Cu adevărat, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu!”

Iar Isus nu doar ca este Imparatul Permant al Imparatiei, dar El este si Imparatul Tuturor Imparatilor.
La fel ca Dumnezeu Tatal. Dupa cum marturisea si pe pamant: Eu si Tatal una suntem.
Asa spune Biblia.

Edited by Sfantul Jakob, 22 February 2017 - 01:14.


#26534
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Dapix și Silică, voi dormiți liniștiți, căci pastorul vostru citește Biblia pentru voi și vă dă explicația, nu trebuie să o mai rumegați voi. Doar de aia îl plătiți, nu?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Bt4aXhLi6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tata, vreau ca acolo unde sunt Eu, sa fie impreuna cu Mine si aceia pe care Mi i-ai dat Tu, ca sa vada slava Mea, slava pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindca Tu M-ai iubit inainte de intemeierea lumii. (Ioan.17:24)

Adică slava lui Isus este de la Tatăl. Deci Tatăl L-a delegat pe Isus, dându-i toată slava, puterea, autoritatea. De asemenea, Tatăl Îl laudă. Ți se pare că sunt aceeași ființă?
Ce însemnează acest lucru, vorba lui Lazăr Gog?

Isus a raspuns: "Daca Ma slavesc Eu insumi, slava Mea nu este nimic; Tatal Meu Ma slaveste, El, despre care voi ziceti ca este Dumnezeul vostru;

Adică dacă s-ar lăuda singur, este fix zero, faptul că Tatăl îl slăvește (laudă), este totul pentru Isus. De ce, păi fiindcă Tatăl este Autoritatea supremă în Univers. Citind aceste versete, ți se pare că este vorba de aceeași ființă?
Păi dacă Isus zice, măi, Eu nu mă slăvesc, că nu are rost, dar Tatăl mă slăvește, asta e important. Eu văd aici 2 ființe.

#26535
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postlogic1, on 21 februarie 2017 - 17:59, said:

Există două închinări.
In Imparatia lui Dumnezeu nu exista 2 inchinari. Daca ar fi fost asa, ingerii lui Hristos ar fi spus asta. Dar ei au spus altceva cand Ioan a incercat sa li se-nchine asa cum era invatat pe pamant:

Si m-am aruncat la picioarele lui ca sa ma inchin lui. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai care pastreaza marturia lui Isus. Lui Dumnezeu inchina-te! (Caci marturia lui Isus este duhul prorociei.)" (Apoc.19:10)
Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, prorocii, si cu cei ce pazesc cuvintele din cartea aceasta. Inchina-te lui Dumnezeu." (Apoc.22:9)


View Postdark, on 22 februarie 2017 - 08:48, said:

Deci Tatăl L-a delegat pe Isus, dându-i toată slava, puterea, autoritatea.
Nu stiu daca ai prins vremea cand oamenii nu foloseau internetul si calculatorul pentru a scrie si a trimite mesaje. Era un timp in care scrisorile se scriau de mana, cu stiloul, pe o foaie de hartie ce se punea in plic si era trimisa prin posta la destinatar. Ei bine, cand destinatarul primea scrisoarea, el nu-l primea pe delegat, care era angajat al postei, cu aceeasi cinste cu care l-ar fi primit pe autorul scrisorii. Intelegi acum de ce nimeni nu priveste delegatul ca si pe cel care-l deleaga? Ca nu e drept asa ceva.

Daca Isus cere din partea oamenilor aceeasi cinste ca si cea fata de Tatal inseamna ca nu se considera un delegat din partea Tatalui ci coautor.

View Postdark, on 22 februarie 2017 - 08:48, said:

De asemenea, Tatăl Îl laudă.
Daca nu ma-nsel, Dumnezeu il lauda si pe Iov dar prietenii lui nu i s-au inchinat.

Edited by dapix, 22 February 2017 - 09:31.


#26536
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 22 februarie 2017 - 09:28, said:

Daca Isus cere din partea oamenilor aceeasi cinste ca si cea fata de Tatal inseamna ca nu se considera un delegat din partea Tatalui ci coautor.


Tatăl nu are nevoie de ”coautori”. Iar ce ai scris cu poștașul, scuză-mă, dar este o tâmpenie crasă care nu merită comentată.
Citește aici din Scripturi ca să vezi cum stau lucrurile!

1Cor.8:6

Tatăl, de la care vin toate lucrurile
Fiul, prin care vin toate lucrurile.

Tatăl e Cauza, Fiul este intermediarul.

View Postdapix, on 22 februarie 2017 - 09:28, said:

Daca nu ma-nsel, Dumnezeu il lauda si pe Iov dar prietenii lui nu i s-au inchinat.

Ce prostii tot scrii? De la tine aveam niște pretenții.
Păi și tu îți lauzi copilul când face o faptă bună, e o formă de laudă, dar lauzi și cățelul când zici, aport, și cățelul îți aduce mingea favorită, în bot. Nu este același tip de laudă. Numai aiureli scrii!

[ https://www.omlet.co.uk/images/originals/Dog-Dog_Guide-A_young_Beagle_puppy_playing_with_a_ball.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdapix, on 22 februarie 2017 - 09:28, said:

Nu stiu daca ai prins vremea cand oamenii nu foloseau internetul si calculatorul

Eu am prins vremea când se scria cu creionul chimic, ”dres” cu puțină salivă, pentru a ”funcționa”, dar voi tineretul deși aveți atâtea variante de a citi Biblia, pe hârtie, pe tabletă, pe smartphone, pe laptop, chiar și pe ceas, NU O CITIȚI ! Posted Image

#26537
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 22 februarie 2017 - 09:47, said:

Tatăl nu are nevoie de ”coautori”.
Tu care te lauzi cat de mult citesti Biblia, afla atunci ca delegati din partea lui Dumnezeu au fost multi dar nici unul nu a avut nevoie sa-i fie daruita "toată slava, puterea, autoritatea" Lui. Ce spui e pur si simplu o invenție copilărească specifică superficialității unei minți imature. Un delegat nu are nevoie nici macar sa-l cunoasca pe cel care-l deleaga. De inchinarea in fața lor nu mai spun nimic pentru că nici nu putea fi vorba, fiind cu desavarsire interzisa.

Edited by dapix, 22 February 2017 - 10:15.


#26538
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 22 februarie 2017 - 10:13, said:

Tu care te lauzi cat de mult citesti Biblia, afla atunci ca delegati din partea lui Dumnezeu au fost multi dar nici unul nu a avut nevoie sa-i fie daruita "toată slava, puterea, autoritatea" Lui. Ce spui e pur si simplu o invenție copilărească specifică superficialității unei minți imature. Un delegat nu are nevoie nici macar sa-l cunoasca pe cel care-l deleaga. De inchinarea in fața lor nu mai spun nimic pentru că nici nu putea fi vorba, fiind cu desavarsire interzisa.

Așa, și? Care-i problema? Că nu înțeleg.Posted Image
Fiul a fost făcut Domn și Mântuitor al nostru. Nimeni altcineva nu a primit o așa onoare de la Dumnezeu Tatăl. Da. Și ce, ăsta este argumentul tău că Tatăl, Fiul și Duhul sunt o ființă?
[ https://i.imgur.com/6WX5RZi.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26539
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Si nu ti-ai pus problema ce inseamna ca cineva diferit de Dumnezeu sa primeasca o asa "onoare"? Inseamna ca Dumnezeu se schimba in timp si nici nu e atotputernic. Deci nu e Dumnezeul biblic care e Adevarul! Nu ai o problema cu asta? Nu-i nici o problema, dar aici discutam despre Dumnezeul biblic nu despre altul.

#26540
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 22 februarie 2017 - 12:31, said:

Si nu ti-ai pus problema ce inseamna ca cineva diferit de Dumnezeu sa primeasca o asa "onoare"? Inseamna ca Dumnezeu se schimba in timp si nici nu e atotputernic.
Dumnezeu se schimbă în timp și nu e atotputernic...pentru că Dumnezeu a decis ca Fiul să primească autoritate, putere, să fie făcut Domn al nostru.
Pe bune, tu chiar crezi ce scrii? Posted Image

#26541
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015
Cum se disting crestinii de necrestini?

Cam asa si nu altfel:

Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atoţiitorul,
Făcătorul cerului şi al pământului, văzutelor tuturor şi nevăzutelor.
Şi întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Născut,  Care din Tătal S-a născut, mai înainte de toţi vecii.
Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat,
Născut, nu făcut, Cel de o fiinţă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi oamenii şi pentru a noastră mântuire
S-a pogorât din ceruri
Şi S-a întrupat de la Duhul Sfânt şi din Maria Fecioara
Şi S-a făcut om.
Şi S-a răstignit pentru noi în zilele lui Pilat din Pont,
Şi a pătimit şi S-a îngropat.
Şi a înviat a treia zi după Scripturi .
Şi S-a suit la ceruri şi Şade de-a dreapta Tatălui.
Şi iaraşi va să vină cu slavă, să judece viii şi morţii,
A cărui Împărăţie nu va avea sfârşit.
Şi întru Duhul Sfânt, Domnul de viaţă Făcătorul,
Care din Tatăl purcede,
Cela ce împreună cu Tatăl şi cu Fiul Este închinat şi slăvit,
Care a grăit prin prooroci.
Întru-una Sfântă Sobornicească şi apostolească Biserică,
Mărturisesc un botez întru iertarea păcatelor,
Aştept învierea morţilor şi viaţa veacului ce va să fie.
Amin !

#26542
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 22 februarie 2017 - 12:35, said:

Dumnezeu se schimbă în timp și nu e atotputernic...pentru că Dumnezeu a decis ca Fiul să primească autoritate, putere, să fie făcut Domn al nostru.
Pe bune, tu chiar crezi ce scrii?

Tu chiar crezi ca cineva care cunoaste textul biblic inghite copilarii gen "Fiul e delegatul Tatalui" fara sa vada ca Dumnezeu e schimbator pentru ca da slava Lui la altul cand anterior spunea contrariul si sa treaca cu vederea ca puterea Lui infinita poate fi data unei creaturi finite? Tre' sa ai multa credinta pentru asta si putere mare de a ignora cea mai mare parte a textelor "sacre". Tot ce a facut Dumnezeu, a facut prin Cuvantul Sau despre care astfel nu se mai poate spune ca a fost creat.

Edited by dapix, 22 February 2017 - 12:46.


#26543
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Măi omule, Dumnezeu ”dă slavă” adică împuternicește. Nu are voie să o facă? Dumnezeu slăvește pe Isus, adică îl ridică în glorie. Nu are voie să o facă? Ceea ce scrie tu nu înțelegi, a nu da altuia slava înseamnă a nu împărți gloria cu idolii păgâni. Ia în calcul contextul veterotestamentar, Yahweh versus idolii neamurilor.

Si, fara indoiala, mare este taina evlaviei… "Cel ce a fost aratat in trup a fost dovedit neprihanit in Duhul, a fost vazut de ingeri, a fost propovaduit printre Neamuri, a fost crezut in lume, a fost inaltat in slava." (1Tim.3:16)

Deci Dumnezeu Tatăl nu are voie să-L înalțe în slavă pe Isus, că așa a decis un anume Dapix!
:lol:

#26544
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 22 februarie 2017 - 12:48, said:

Ceea ce scrie tu nu înțelegi, a nu da altuia slava înseamnă a nu împărți gloria cu idolii păgâni. Ia în calcul contextul veterotestamentar, Yahweh versus idolii neamurilor.
Nu scrie asa ceva. Nu esti nici pe aproape. Am explicat odata de ce, chiar aici. Nu mai repet. N-ai adus nici un contraargument la faptul ca slava nu e sinonim pentru cinste.

View Postdark, on 22 februarie 2017 - 12:49, said:

Deci Dumnezeu Tatăl nu are voie să-L înalțe în slavă pe Isus, că așa a decis un anume Dapix!
:lol:
Nu eu am decis ca Dumnezeu nu da slava Sa la altul. :lol:

Edited by dapix, 22 February 2017 - 12:54.


#26545
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 22 februarie 2017 - 12:52, said:

Nu eu am decis ca Dumnezeu nu da slava Sa la altul. Posted Image

Nu pricepi omule, a da slavă nu înseamnă a da ceva și apoi să nu mai ai. A da slavă înseamnă a ridica în putere, glorie, laudă, cinstire etc.
Ei bine, asta a făcut Tatăl cu Isus Cristos.Posted Image

#26546
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Nu cred ca poti negocia ce a spus Isaia (48).

9. Din pricina Numelui Meu sunt indelung rabdator, pentru slava Mea Ma opresc fata de tine, ca sa nu te nimicesc.

11. Din dragoste pentru Mine, din dragoste pentru Mine vreau sa lucrez! Caci cum ar putea fi hulit Numele Meu? Nu voi da altuia slava Mea.
12. Asculta-Ma, Iacove! Si tu, Israele, pe care te-am chemat! Eu, Eu sunt Cel Dintai si tot Eu sunt si Cel din Urma.

Sau poti? Nu e vorba de idoli!

Edited by dapix, 22 February 2017 - 13:10.


#26547
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă nu ești în măsură să citești contextual, normal că nu poți fi ajutat. Eu nu am ce-ți mai face. Totuși compară 2 versete, poate totuși vei pricepe!

"Dar Eu sunt Domnul Dumnezeul tau din tara Egiptului incoace. Tu cunosti ca nu este alt Dumnezeu afara de Mine si nu este alt Mantuitor afara de Mine. (Osea.13:4)

Pe acest Isus, Dumnezeu L-a inaltat cu puterea Lui si L-a facut Domn si Mantuitor, ca sa dea lui Israel pocainta si iertarea pacatelor. (Fapt.5:31)

Sau poți compara astea două:

si toti au baut aceeasi bautura duhovniceasca, pentru ca beau dintr-o stanca duhovniceasca ce venea dupa ei; si stanca era Hristos. (1Cor.10:4)

deși în Vechiul zice așa:

Nu va temeti si nu tremurati; caci nu ti-am vestit si nu ti-am spus Eu demult lucrul acesta? Voi Imi sunteti martori! Este oare un alt Dumnezeu afara de Mine? Nu este alta Stanca, nu cunosc alta!" (Isa.44:8)

#26548
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
O creatura nu poate fi facuta Mantuitor pentru ca ar trebui sa nu cunoasca pacatul. Dar asa ceva nu exista in afara de Dumnezeu si din cauza asta nimeni altul nu poate fi "facut" Mantuitor daca nu indeplineste aceasta conditie.

Edited by dapix, 22 February 2017 - 13:26.


#26549
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 22 februarie 2017 - 13:25, said:

O creatura nu poate fi facuta Mantuitor

Dar cine a spus că o creatură a fost făcută Mântuitor?
iarăși veniți cu red herring?

[ https://media.licdn.com/mpr/mpr/AAEAAQAAAAAAAAaeAAAAJGRjMjM1ZDJlLWE2YTQtNDcxOC1hMWE3LWQ2YTQ2NGU2YjExMw.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 22 February 2017 - 13:29.


#26550
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Parca tu erai una dintre persoanele care spuneau ca Isus are inceput, fiind creat. Ma insel?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate