Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

"Sfanta treime"/ dogma Trinitatii - o invatatura biblica?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26660 replies to this topic

#1
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Primele două concilii ecumenice (Niceea - 325 și Constantinopol - 381) au statornicit definitiv învățătura de credință a Bisericii, inclusiv dogma Sfintei Treimi, astfel că din secolul al IV-lea după Hristos se poate vorbi de o "adevărată cinstire în toată lumea creștină a Sfintei Treimi."
Doctrina Sfintei Treimi exprimată în forma: "Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, întreit în Persoane, dar Unic în ființă, este Dumnezeu Atotputernic, Preexistent firii și complet Independent în raport cu orice" într-adevăr face deosebire în mod fundamental de majoritatea celorlalte religii politeiste, în care dumnezeul/dumnezeii iau naștere într-un univers preexistent.
În același timp această accepțiune a Sfintei Treimi se diferențiază net și de viziunea monoteistă a evreilor nominali, care în 1500 de ani până la Hristos nu au primit niciodată vreo mărturie ce i-ar fi putut duce la o asemenea accepțiune.

A încerca să înțelegi nenașterea (Tatăl), nașterea (Fiul), sau purcederea (Duhul Sfânt) conduce la nebunie, spune Sfântul Grigorie Teologul [2], și, astfel, Biserica se apropie de Dumnezeu în mister divin, apofatic, fiind mulțumită să-L întâlnească personal pe Dumnezeu și să realizeze, în același timp, neputința minții umane de a-L înțelege.
Dumnezeu nu este o substanță impersonală sau doar o "mare forță", ci, mai degrabă, fiecare dintre Persoanele Divine este în legătură personală, de iubire: intratrinitară, pe de o parte, și cu creația, pe de altă parte. Dumnezeu nu este un nume pentru trei zei (i.e. politeism), ci, dimpotrivă, credința Ortodoxă este monoteistă și, în același timp, trinitariană.

deci trinitarii spun ca Dumnezeu e format din 3 persoane egale din toate punctele de vedere: Tatal, Fiul, Duhul sfant,

deci Tatal, Fiul, Duhul, formeaza unul si acelasi Dumnezeu, dar totusi sunt 3 persoane, deci ca o fiinta cu 3 capete.
si daca incerci sa intelegi asta, ajungi nebun/a.

asta rezulta din Biblie?

#2
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Hristos spune: "Eu si Tatal, Una suntem."
Trage tu concluzia.

#3
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 SOCRATE_MMXII, on 03 noiembrie 2013 - 16:19, said:

Hristos spune: "Eu si Tatal, Una suntem."
Trage tu concluzia.

Concluzia vine in urma studierii Scripturii.

Isus nu spune:  "Eu si Tatal suntem unul si acelasi Dumnezeu, un Dumnezeu in trei persoane, alaturi si de Duhul sfant", ci spune urmatoarele:

Ioan 17:
11. Eu nu mai sunt in lume, dar ei sunt in lume, si Eu vin la Tine. Sfinte Tata, pazeste, in Numele Tau, pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentru ca ei sa fie una, cum suntem si Noi.

21. Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis.

Tatal si Fiul sunt una in sensul in care si crestinii pot fi una, sunt cuvintele Domnului Isus, citeste-le mai sus.


deci unde apare in Biblie chestia asta, ideea asta, teoria asta: un Dumnezeu in 3 persoane perfect egale?
pentru ca evreii nu stiau si nici acum nu stiu de treaba asta, poti intreba orice evreu.

Daca Dumnezeu era format din 3 persoane, atunci ar fi spus asta lui Avraam, lui Moise, profetilor, patriarhilor etc.
nu crezi?

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Asta este o taina, care este peste puterea noastra de intelegere. Nu trebuie sa ne batem capul cu asa ceva - noi trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu, sa mergem la Biserica, sa ne inchinam la sfintele moaste si sa facem ceea ce zic preotii...

#5
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 blueday, on 03 noiembrie 2013 - 15:40, said:

Primele două concilii ecumenice (Niceea - 325 și Constantinopol - 381) au statornicit definitiv învățătura de credință a Bisericii, inclusiv dogma Sfintei Treimi, astfel că din secolul al IV-lea după Hristos se poate vorbi de o "adevărată cinstire în toată lumea creștină a Sfintei Treimi."
Doctrina Sfintei Treimi exprimată în forma: "Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, întreit în Persoane, dar Unic în ființă, este Dumnezeu Atotputernic, Preexistent firii și complet Independent în raport cu orice" într-adevăr face deosebire în mod fundamental de majoritatea celorlalte religii politeiste, în care dumnezeul/dumnezeii iau naștere într-un univers preexistent.
În același timp această accepțiune a Sfintei Treimi se diferențiază net și de viziunea monoteistă a evreilor nominali, care în 1500 de ani până la Hristos nu au primit niciodată vreo mărturie ce i-ar fi putut duce la o asemenea accepțiune.

A încerca să înţelegi nenaşterea (Tatăl), naşterea (Fiul), sau purcederea (Duhul Sfânt) conduce la nebunie, spune Sfântul Grigorie Teologul [2], şi, astfel, Biserica se apropie de Dumnezeu în mister divin, apofatic, fiind mulţumită să-L întâlnească personal pe Dumnezeu şi să realizeze, în acelaşi timp, neputinţa minţii umane de a-L înţelege.
Dumnezeu nu este o substanţă impersonală sau doar o "mare forţă", ci, mai degrabă, fiecare dintre Persoanele Divine este în legătură personală, de iubire: intratrinitară, pe de o parte, şi cu creaţia, pe de altă parte. Dumnezeu nu este un nume pentru trei zei (i.e. politeism), ci, dimpotrivă, credinţa Ortodoxă este monoteistă şi, în acelaşi timp, trinitariană.

deci trinitarii spun ca Dumnezeu e format din 3 persoane egale din toate punctele de vedere: Tatal, Fiul, Duhul sfant,


asta rezulta din Biblie?

Nu.
Este însă dogma ce stă la baza creştinismului.
Fără această dogmă a Sfintei Treimi creştinismul nu există.

#6
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 blueday, on 03 noiembrie 2013 - 16:27, said:

Concluzia vine in urma studierii Scripturii.

Isus nu spune:  "Eu si Tatal suntem unul si acelasi Dumnezeu, un Dumnezeu in trei persoane, alaturi si de Duhul sfant", ci spune urmatoarele:
Daca Dumnezeu era format din 3 persoane, atunci ar fi spus asta lui Avraam, lui Moise, profetilor, patriarhilor etc.
nu crezi?
Da. Concluzia vine în urma studieri Scripturii.
Observă aici:Ioan 5:7. (Caci trei sunt care marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Duhul Sfant, si acestia trei una sunt.)
Versetul acesta se zice ca ar fi fost adăugat în scolul 9. Bun.
Urmează versetul următor. Care zice:Ioan 5:8. Si trei sunt care marturisesc (pe pamant): Duhul, apa si sangele, si acestia trei sunt una in marturisirea lor.
Acum citind în continuare capitolul, considerînd traducerea bună, ne lămurim.

Tatăl , Fiul şi Duhul sunt trei ipostasuri ale aceiaşi persoane.
Acesta este adevărul şi va fi dovedit curînd, indiferent de ce zic sectanţii.

Trebuie numai răbdare.
Dumnezeu nu ţine nimic ascuns. Ar fi perfid dacă ar face asta. Nu-i stă în caracter.
Aşa cred eu.

Edited by dulgherul, 03 November 2013 - 17:06.


#7
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 Gonthar, on 03 noiembrie 2013 - 16:30, said:

Asta este o taina, care este peste puterea noastra de intelegere. Nu trebuie sa ne batem capul cu asa ceva - noi trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu, sa mergem la Biserica, sa ne inchinam la sfintele moaste si sa facem ceea ce zic preotii...

1.La moaste, unde e inghesuiala si coada si se impng crestinii?

2.Preotii spun...in ajunul alegerilor cu cine sa votam, poate ii umple duhul sfant...de har, dar daca ne zice sa votam si nu iasa candidatu, unde e buba?

#8
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 master_oz, on 03 noiembrie 2013 - 17:23, said:

unde e buba?
La genunchi!!!

#9
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 dulgherul, on 03 noiembrie 2013 - 17:04, said:

Da. Concluzia vine în urma studieri Scripturii.
Observă aici:Ioan 5:7. (Caci trei sunt care marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Duhul Sfant, si acestia trei una sunt.)
Versetul acesta se zice ca ar fi fost adăugat în scolul 9. Bun.
Urmează versetul următor. Care zice:Ioan 5:8. Si trei sunt care marturisesc (pe pamant): Duhul, apa si sangele, si acestia trei sunt una in marturisirea lor.
Acum citind în continuare capitolul, considerînd traducerea bună, ne lămurim.

Tatăl , Fiul şi Duhul sunt trei ipostasuri ale aceiaşi persoane.
Acesta este adevărul şi va fi dovedit curînd, indiferent de ce zic sectanţii.

Trebuie numai răbdare.
Dumnezeu nu ţine nimic ascuns. Ar fi perfid dacă ar face asta. Nu-i stă în caracter.
Aşa cred eu.

acele versete nu apar in traducerile oficiale ale Bibliei, dupa cum si tu ai mentionat, deci nu pot fi luate in considerare, Bibliile recunoscute oficial le omit.

si nici nu spun ca Tatal, Fiul si Duhul sunt unul si acelasi Dumnezeu ci ca sunt "una in marturisirea lor", care e cu totul altceva,
adica "una in marturisirea lor" nu inseamna automat ca cei trei formeaza unul si acelasi Dumnezeu.

ei sunt una, cum si crestinii sunt una, ti-am mai aratat.

deci nu de aici rezulta Trinitatea !

de unde rezulta? unde scrie? cum probezi egalitatea perfecta a celor trei persoane? ca asta invatati in cultele voastre.

 Fumatorul, on 03 noiembrie 2013 - 16:54, said:

Nu.


ma bucur ca recunosti.

 Fumatorul, on 03 noiembrie 2013 - 16:54, said:

Este însă dogma ce stă la baza creştinismului.


dar nu sta la baza Bibliei, pentru ca in Biblie nu scrie nimic despre Trinitate.

 Fumatorul, on 03 noiembrie 2013 - 16:54, said:


Fără această dogmă a Sfintei Treimi creştinismul nu există.


de ce sa nu existe?
daca fara dogma trinitatii, crestinismul nu exista, cum de apostolii nu au vorbit de aceasta teorie?

 Gonthar, on 03 noiembrie 2013 - 16:30, said:

Asta este o taina, care este peste puterea noastra de intelegere.

de asta am si pus problema pe tapet !
ca sa cautam sa intelegem despre ce e vorba,

sa vedem ce spun textele inspirate.
pentru ca eu in textele inspirate am incredere si nu in teoriile popesti.

Edited by blueday, 03 November 2013 - 17:44.


#10
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 blueday, on 03 noiembrie 2013 - 17:43, said:

de asta am si pus problema pe tapet !
ca sa cautam sa intelegem despre ce e vorba,
Pai n-ai ce sa intelegi ca de aia e taina! Deci, exista in lume anumite lucruri numite taine, care au fost lasate de Dumnezeu nu pentru a fi pricepute si intelese, ci doar admirate pentru a ne minuna de marea putere a lui Dumnezeu!
Uita-te de pilda la univers, la stele, soare, planete, la toate formele de viata de pe Pamant,etc. - stim ca Dumnezeu le-a facut, dar nu si cum anume, si nu o sa aflam asta niciodata pentru ca sunt taine, sunt peste puterile noastre de pricepere si nici nu trebuie sa ne batem capul cu asa ceva, ne putem doar minuna de puterea si intelepciunea infinita a lui Dumnezeu de a putut crea asa ceva.

#11
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Gonthar, on 03 noiembrie 2013 - 18:31, said:

Pai n-ai ce sa intelegi ca de aia e taina!

o taina, despre care apostolii nu au vorbit nimic?!
cum iti explici?

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 blueday, on 03 noiembrie 2013 - 18:33, said:

o taina, despre care apostolii nu au vorbit nimic?!
cum iti explici?
Pai daca-i taina cum puteau sa vorbeasca despre ea?

#13
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Gonthar, on 03 noiembrie 2013 - 18:44, said:

Pai daca-i taina cum puteau sa vorbeasca despre ea?

simplu:
Pavel sau alt apostol ar fi trebuit sa prezinte aceasta dogma si sa spuna: cum se intampla astea, nu stiu, e o taina.Posted Image
dar el nu prezinta aceasta teorie a trinitatii, asa cum se preda in cultele voastre !

cum sa am incredere in ceva care nu apare in Biblie, dar apare in cultul vostru? de ce m-ar convinge cultul vostru?

daca Pavel nu a explicat asa, de ce l-as crede pe preotul vostru ?

 Gonthar, on 03 noiembrie 2013 - 18:31, said:

Uita-te de pilda la univers, la stele, soare, planete, la toate formele de viata de pe Pamant,etc. - stim ca Dumnezeu le-a facut, dar nu si cum anume, si nu o sa aflam asta niciodata pentru ca sunt taine, sunt peste puterile noastre de pricepere si nici nu trebuie sa ne batem capul cu asa ceva, ne putem doar minuna de puterea si intelepciunea infinita a lui Dumnezeu de a putut crea asa ceva.

atunci de ce incercati sa-l explicati pe Dumnezeu?

#14
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 blueday, on 03 noiembrie 2013 - 18:50, said:

daca Pavel nu a explicat asa, de ce l-as crede pe preotul vostru ?
Scrie in Corinteni 2, 13:14:
"Harul Domnului Isus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu, şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi! Amin."
Insa repet: nu trebuie sa iti bati capul cu chestii din astea! Dumnezeu ne-a lasat mintea ca sa primim Adevarul, nu sa intelegem Adevarul.

#15
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Gonthar, on 03 noiembrie 2013 - 18:58, said:

Scrie in Corinteni 2, 13:14:
"Harul Domnului Isus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu, şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi! Amin."
Insa repet: nu trebuie sa iti bati capul cu chestii din astea! Dumnezeu ne-a lasat mintea ca sa primim Adevarul, nu sa intelegem Adevarul.

da, sunt de acord cu ce scrie la 2 Corinteni 13:14, dar acolo nu apare invatatura ca Tatal, Fiul si Duhul sfant formeaza unul si acelasi Dumnezeu si ca sunt co-egali din toate punctele de vedere,

asa ca stimabile vino cu ceva biblic mai bine argumentat.Posted Image

tu spui TRINITATEA=ADEVARUL, aprioric.
asa ceva nu se face !

arata-mi lamurit din Biblie, ca invatatura trinitatii, este adevarata.
si nu veni sa-mi spui: asa m-a invatat popa la biserica, deci e corect;

la mine nu tine decat daca imi arati in textele inspirate !

Fapte 17:11 Au primit Cuvantul cu toata ravna si cercetau Scripturile in fiecare zi, ca sa vada daca ce li se spunea, este asa.

tu spui: popa are dreptate si nu trebuie sa ne mai gandim la asta, doar sa repetam mecanic tot ce se invata la biserica.

Edited by blueday, 03 November 2013 - 19:04.


#16
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
La ortodocsi conteaza si traditia: deci e vorba de sfinti si oameni luminati care au primit de la Dumnezeu invatatura si informatii noi. Biblia nu contine totul!

#17
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Gonthar, on 03 noiembrie 2013 - 19:07, said:

La ortodocsi conteaza si traditia: deci e vorba de sfinti si oameni luminati care au primit de la Dumnezeu invatatura si informatii noi. Biblia nu contine totul!

ma bucur ca recunosti ca dogma trinitatii tine de Traditie si nu de revelatia Scripturii  :)

#18
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 blueday, on 03 noiembrie 2013 - 17:43, said:


ma bucur ca recunosti.


dar nu sta la baza Bibliei, pentru ca in Biblie nu scrie nimic despre Trinitate.



de ce sa nu existe?
daca fara dogma trinitatii, crestinismul nu exista, cum de apostolii nu au vorbit de aceasta teorie?




De ce n-aş recunoaşte? Nu e nicio tragedie că Treimea nu e pomenită în Biblie.

Nu Biblia stă la baza creştinismului, ci Biserica.

Apostolii - chiar şi Pavel, câteodată - doreau o reformă a iudaismului. Niciunul dintre ei nu şi-a imaginat că va fi vorba de o nouă religie, până la urmă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate