Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Allview X1 Soul

- - - - -
  • Please log in to reply
1102 replies to this topic

#775
Allview_Support

Allview_Support

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.11.2013

View Postliviudami13, on 02 decembrie 2014 - 15:15, said:


Si daca tot te-am prins pe aici, o intrebare: ai semnale legate de un viitor update de soft la 4.4 KitKat? Multumesc.

Salut ,
Inca nu dispunem de o data fixa dar avem in vedere update la 4.4 .
Revin cu detalii dupa lansarea update-ului.

View Posttelefonis, on 02 decembrie 2014 - 15:17, said:


Chiar asa nu iese nimic cum trebuie din partea suport allview? Posted Image

Salut ,
Ne cerem scuze pentru greseala .A fost adaugata si aplicatia .

#776
liviudami13

liviudami13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 02.02.2013
Adica? Sper ca nu ne lasati fara pana in decembrie 2015? Posted Image

Edited by liviudami13, 02 December 2014 - 16:00.


#777
rbvm

rbvm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 16.02.2009
Merge.
Înainte de instalarea patch-ului, viteza de download cu al treilea X1 Soul era de 5 Mbps.
Am setat router-ul pe frecvența de 20 Mhz, viteza a crestu la 18-20 Mbps
După instalare, pe aceeași frecvență, viteza a crescut la 24 Mbps.
Am schimbat frecvența pe modul 20/40 Mhz, viteza a crescut la 44 Mbps.

Mulțumim, în sfârșit o dovadă că cineva ne-a luat în serios.

#778
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Cei care ați instalat patch-ul uitați-vă, rogu-vă dacă se poate și dezinstala pentru ca la mine merge bine acum wifi dar poate cu asta va merge mai bine... :)

#779
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View Postmihai770, on 02 decembrie 2014 - 18:33, said:

Cei care ați instalat patch-ul uitați-vă, rogu-vă dacă se poate și dezinstala pentru ca la mine merge bine acum wifi dar poate cu asta va merge mai bine... Posted Image

Nu are buton de uninstall Posted Image. Dar probabil cand se da revenire la setarile de fabrica se sterge si pachul. Eu asa inteleg din ce scrie la ei pe site. "ATENTIE!!!  In cazul in care resetati telefonul la parametrii de fabrica, este necesar sa instalati din nou aplicatia WifiFix.apk"

Eu am instalat aplicatia si intr-adevar se simte diferenta ca de la cer la pamant.

Mai jos print screen cu testele de viteze pentru x1 soul si x1 soul xtreme. Acum x1 soul xtreme ramane in urma lui x1 soul Posted Image haha.. oricum sunt supermultumit de vitezele ambelor smarphoane pe wi-fi :)

Măcar nu ne-am pierdut timpul degeaba pe forum ori pe ticketing Posted Image
O mare bilă albă pentru Allview :peacefingers:

@rbvm. Ai rezolvat până la urmă cu sufletul x1?

Attached File  Screenshot_2014-12-02-18-17-07.png   551.04K   30 downloadsAttached File  Screenshot_2014-12-02-18-29-14.png   568.16K   30 downloads

Edited by K-X-T, 02 December 2014 - 18:48.


#780
fln_sinbad

fln_sinbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.11.2014

View PostAllview_Support, on 02 decembrie 2014 - 15:46, said:


Salut ,
Inca nu dispunem de o data fixa dar avem in vedere update la 4.4 .
Revin cu detalii dupa lansarea update-ului.

Salut ,
Ne cerem scuze pentru greseala .A fost adaugata si aplicatia .
Deci pana la urma este problema de soft? Telefonul meu este a 4 oara in service...nu se putea specifica asta de la inceput...ca este problema de soft si asteptam un upgrade? Multumesc!


#781
albertin

albertin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.08.2007
Patch-ul este pana la urma pentru toti sau doar pentru cei care au probleme cu wifi?

View PostAllview_Support, on 02 decembrie 2014 - 12:33, said:

Buna ziua ,
Deoarece dorim sa aveti o interactiune cat mai buna cu produsele noastre, va punem la dispozitie o solutie temporara  care rezolva problema legata de viteza de descarcare prin WiFi pentru modelul X1 Soul.
Procedura este la urmatorul link:
http://www.allview.r...dex.php?id=2592


Va multumim pentru intelegere!

Patch-ul este pentru toti sau doar pentru cei cu problema la wifi(cei care aveau problema de 5-7 Mbps)?Multumesc

#782
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Patch-ul este pentru toti :)

#783
Shnitzel

Shnitzel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.02.2009
Multumim pentru fix, functional 100%. Telefonul meu e acum complet :)

#784
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Am instalat și eu patch-ul și diferența e vede doar la upload de la 30 la 70mbps. Download-ul este tot de 50,dar mai fac teste mâine.
Apropo: se poate dezinstala și telefonul revine la vitezele "nașpa" :)

#785
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
salut, am spart touchscreenul la telefon se poate schimba doar el sau trebuie schimbat ecran ecran? tochscreenul se poate schimba acasa sau in service?cel de gionee e6 se potriveste?

#786
rbvm

rbvm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 16.02.2009

View PostK-X-T, on 02 decembrie 2014 - 18:35, said:

Nu are buton de uninstall Posted Image. Dar probabil cand se da revenire la setarile de fabrica se sterge si pachul. Eu asa inteleg din ce scrie la ei pe site. "ATENTIE!!!  In cazul in care resetati telefonul la parametrii de fabrica, este necesar sa instalati din nou aplicatia WifiFix.apk"

Eu am instalat aplicatia si intr-adevar se simte diferenta ca de la cer la pamant.

Mai jos print screen cu testele de viteze pentru x1 soul si x1 soul xtreme. Acum x1 soul xtreme ramane in urma lui x1 soul Posted Image haha.. oricum sunt supermultumit de vitezele ambelor smarphoane pe wi-fi Posted Image

Măcar nu ne-am pierdut timpul degeaba pe forum ori pe ticketing Posted Image
O mare bilă albă pentru Allview Posted Image

@rbvm. Ai rezolvat până la urmă cu sufletul x1?

Attachment Screenshot_2014-12-02-18-17-07.pngAttachment Screenshot_2014-12-02-18-29-14.png


DAAAAAAAAAAAAAAAAAA,
Acum merge bine și sunt mulțumit.
Părere sau nu, parcă și căștile sunt mai bune la ultimul telefon.
Pot și eu să le dau o bilă mare celor de la Allview (mai ales celor de la suport) pentru că au fost interesați să ajute.

Oarecum off topic, mă întreb de ce unii se plâng de serviciile celor de la suport? Ori au nimerit o persoană nepotrivită, ori limbajul celor care se adresau serviciului suport era plin de xxx și yyy și tot felul de bipuri. Personal, nu am ce să le reproșez. Mi s-a răspuns la orice întrebare și mi s-a oferit orice explicație am cerut suficient de prompt. Politețea chiar contează. Dar probabil cei cărora nu li s-a răspuns au deschis un ticket în miez de noapte, când aveau insomnii de supărarea provocată de nefuncționarea telefonului. Dragii mei, scrieți ziua, de preferință în jurul orei când își încep programul (vedeți pe site-ul lor). O să vi se răspundă garantat în aceeași zi.

Și un mic pont pentru cei care, Doamne ferește, vor mai avea nevoie să trimită produse înapoi la Allview și le-au achiziționat prin RDS: duceți-le la RDS! Asta este procedura. În cazul ultimului telefon mi s-a atras atenția, amical desigur, că telefonul trebuia dus la ei și de acolo l-ar fi trimis mai departe, fiindcă altfel nu își pot justifica schimbul telefonului, în cazul în care se impune. La orice punct RDS ar trebui să funcționeze și un departament de service, care se ocupă de astfel de probleme. La noi în oraș există unul. Și nu e un oraș mare, ci unul de provincie. Așa cum spunea cineva cu mai multe posturi în urmă, produsele achiziționate prin RDS trebuie duse înapoi la ei, dacă este cazul.
Vă doresc să vă bucurați de telefoanele voastre.

Spor!

View Postfln_sinbad, on 02 decembrie 2014 - 20:17, said:

Deci pana la urma este problema de soft? Telefonul meu este a 4 oara in service...nu se putea specifica asta de la inceput...ca este problema de soft si asteptam un upgrade? Multumesc!


Probabil nici ei nu au știut și, la fel de probabil, poate că și telefoanele vândute sub brandul Gionee aveau aceeași problemă și le-au rezolvat cei de acolo.

#787
Rocco24

Rocco24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2011
Salut,

Am si eu o nelamurire....am X1 Soul din aprilie...totul este ok merge bine, bateria tine cam o zi dar am o nelamurire. Am descarcat jocul Minions de pe google play si l-am instalat.....numai ca imi merge sacadat jocul in frame umpic. Ideea ca pe orice alt telefon sau tableta ce l-am instalat a mers jocul fff bine numai pe al meu nu. Ma puteti ajuta cu o nelamurire? Posted Image

#788
Allview_Support

Allview_Support

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.11.2013

View Postmadutzu25, on 04 decembrie 2014 - 21:40, said:

salut, am spart touchscreenul la telefon se poate schimba doar el sau trebuie schimbat ecran ecran? tochscreenul se poate schimba acasa sau in service?cel de gionee e6 se potriveste?
Salut ,
Pentru acest model ansamblul touchscreen + display este capsulat si are pretul de 365 lei .La acest pret sa adauga costul transportului 40 lei si manopera 36 lei deoarece este o reparatie post-garantie ,

View Postfln_sinbad, on 02 decembrie 2014 - 20:17, said:

Deci pana la urma este problema de soft? Telefonul meu este a 4 oara in service...nu se putea specifica asta de la inceput...ca este problema de soft si asteptam un upgrade? Multumesc!
Salut ,
Pana s-au facut toate verificarile necesare si am depistat sursa problemei am fost nevoiti sa chemam produsele in service pentru a sari in ajutorul clientilor .
Ne cerem scuze pentru neintelegere si va asiguram ca facem tot posibilul sa oferim un suport cat mai bun clientilor in privinta oricarei probleme intampinate .

#789
telefonis

telefonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.10.2004

View PostAllview_Support, on 08 decembrie 2014 - 10:33, said:

Salut ,
Pentru acest model ansamblul touchscreen + display este capsulat si are pretul de 365 lei .La acest pret sa adauga costul transportului 40 lei si manopera 36 lei deoarece este o reparatie post-garantie ,


Salut ,
Pana s-au facut toate verificarile necesare si am depistat sursa problemei am fost nevoiti sa chemam produsele in service pentru a sari in ajutorul clientilor .
Ne cerem scuze pentru neintelegere si va asiguram ca facem tot posibilul sa oferim un suport cat mai bun clientilor in privinta oricarei probleme intampinate .


Multumim pentru activitatea intensa a user ALLVIEW!Posted Image Daca si suportul software ar fi in interesul utilizatorilor ar fi bine. Dar parca prea e evident ca up-date-urile soft sunt pentru modelele de pe stoc.....greu vandabile -V1 etc., iar cele care oricum se vand bine-cum este si modelul nostru, si care are un PRET deloc de neglijat....nu prea e interes. Iata ca a trecut 1AN pana sa vorbeasca cineva cu noi. Asa ca nu va mai caciuliti Posted Image si sariti cu like-uri ca eu nu cred ca e cazul. MARKETING-ul este intradevar la inaltime!Posted Image. Cand o sa dispara formulele care jignesc inteligenta pur si simplu, ca "Pana s-au facut toate verificarile necesare si am depistat sursa problemei am fost nevoiti sa chemam produsele in service pentru a sari in ajutorul clientilor ." sau "Inca nu dispunem de o data fixa dar avem in vedere update la 4.4" atunci mai vorbim. Vreau sa userul sa-mi spuna  SE LUCREAZA la up-date ....sau nu avem in lucru .... nu vrajeala.
Eu am telefonul de vreo 10 luni si nu a avut nici o problema wifi, deci cum adica e vorba de soft????E alta platforma la aparatele mai recente? Te rog raspunde user ALLVIEW.
Multumesc.

Edited by telefonis, 08 December 2014 - 17:08.


#790
pol13

pol13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.11.2013

View PostRocco24, on 08 decembrie 2014 - 01:57, said:

Salut,

Am si eu o nelamurire....am X1 Soul din aprilie...totul este ok merge bine, bateria tine cam o zi dar am o nelamurire. Am descarcat jocul Minions de pe google play si l-am instalat.....numai ca imi merge sacadat jocul in frame umpic. Ideea ca pe orice alt telefon sau tableta ce l-am instalat a mers jocul fff bine numai pe al meu nu. Ma puteti ajuta cu o nelamurire? Posted Image

e din cauza rezolutiei mari a ecranului si a procesorului video insuficient de puternic sa duca rezolutiile alea in conditii optime... si jocurile isi fac setarile in mod automat (nu e ca la PC, sa ii faci tu ce setari vrei, si sa poti sa joci pe PC-uri slabe, jocuri mai pretentioase, setand la minim grafica). de aici sacadarile alea pe x1 soul. eu am viva q7 life si procesorul grafic e acelasi dar rezolutia e doar de 1024x600 iar minions merge perfect. pune-ti intrebarea: ce stres e pe acelasi procesor incercand sa redea in FHD si ce stres e pe el redand SVGA cred, nu mai stiu exact ce denumire are rezolutia asta de 1024x600. de aici sacadarile alea... plus updateurile la joc mai au de a face cu sacadarile alea, uneori... bug-uri, chestii schimbate care suprasolicita procesorul, etc... sper ca te-am lamurit Posted Image

Edited by pol13, 08 December 2014 - 23:44.


#791
Rocco24

Rocco24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2011

View Postpol13, on 08 decembrie 2014 - 23:44, said:

e din cauza rezolutiei mari a ecranului si a procesorului video insuficient de puternic sa duca rezolutiile alea in conditii optime... si jocurile isi fac setarile in mod automat (nu e ca la PC, sa ii faci tu ce setari vrei, si sa poti sa joci pe PC-uri slabe, jocuri mai pretentioase, setand la minim grafica). de aici sacadarile alea pe x1 soul. eu am viva q7 life si procesorul grafic e acelasi dar rezolutia e doar de 1024x600 iar minions merge perfect. pune-ti intrebarea: ce stres e pe acelasi procesor incercand sa redea in FHD si ce stres e pe el redand SVGA cred, nu mai stiu exact ce denumire are rezolutia asta de 1024x600. de aici sacadarile alea... plus updateurile la joc mai au de a face cu sacadarile alea, uneori... bug-uri, chestii schimbate care suprasolicita procesorul, etc... sper ca te-am lamurit Posted Image

Da in mare parte mai lamurit. Ms.. Posted Image  Daca stai sa te gandesti bine e cam aiurea sa ai un telefon cu o rezolutie full hd dar totusi sa nu poti juca jocuri la o calitate buna. M-am interesat pe net despre procesorul grafic al lui X1 Soul. Si toate parerile erau foarte bune ca duce jocuri cu rezolutii mari. Dar oricum am inteles. Tks

#792
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Pentru jocuri conteaza puterea de procesare pe partea de grafica adica GPU'ul din SOC. Allview x1 Soul are GPU PowerVR SGX 544 @ 357MHz si conform http://kyokojap.mywe...net/gpu_gflops/ are 11.4 GFLOPS.
Prin comparatie Adreno 330 de pe smartphoanele de top are o putere minima de procesare grafica de ~ 130 GFLOPS. Din cate vezi este de 10 ori mai multa fata de procesorul grafic inclus in SOC'ul lui Allview x1 SOUL.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate