Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Allview X1 Soul

- - - - -
  • Please log in to reply
1102 replies to this topic

#793
Rocco24

Rocco24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2011

View PostK-X-T, on 09 decembrie 2014 - 01:27, said:

Pentru jocuri conteaza puterea de procesare pe partea de grafica adica GPU'ul din SOC. Allview x1 Soul are GPU PowerVR SGX 544 @ 357MHz si conform http://kyokojap.mywe...net/gpu_gflops/ are 11.4 GFLOPS.
Prin comparatie Adreno 330 de pe smartphoanele de top are o putere minima de procesare grafica de ~ 130 GFLOPS. Din cate vezi este de 10 ori mai multa fata de procesorul grafic inclus in SOC'ul lui Allview x1 SOUL.

Da ok am inteles ce vrei sa spui. :) Sper ca macar sa vina acel update o data si o data....chiar pot spune ca am fost dezamagit cand am vazut ca 80% din gama actuala de smartphones Allview a fost facut upgrade la 4,4 iar X1Soul si X1Xtreme nu. Desi pot spune ca pe partea de update si ma referi aici la un update serios mai au de lucru foarte mult. Pentru ca lucrez cu ele in domeniul GSM am vazut de exemplu, un update la P6Life si sincer cred ca totusi se putea macar o tema sa schimbe si ceva grafic... :)

#794
pol13

pol13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.11.2013

View PostRocco24, on 10 decembrie 2014 - 01:23, said:


Da ok am inteles ce vrei sa spui. Posted Image Sper ca macar sa vina acel update o data si o data....chiar pot spune ca am fost dezamagit cand am vazut ca 80% din gama actuala de smartphones Allview a fost facut upgrade la 4,4 iar X1Soul si X1Xtreme nu. Desi pot spune ca pe partea de update si ma referi aici la un update serios mai au de lucru foarte mult. Pentru ca lucrez cu ele in domeniul GSM am vazut de exemplu, un update la P6Life si sincer cred ca totusi se putea macar o tema sa schimbe si ceva grafic... Posted Image

eeehh na si tu acum, cam multe pretentii :))) :P...
eu sa fiu sincer nu cred ca as face upate, chiar daca apare... nu prea ma incanta 4.4 (am avut de a face cu el). de altfel cred ca si cei de la google au primit multe semnale negative vis-a-vis de kitkat avand in vedere ca parca 5.0 s-a lansat cam rapid, adica perioada dintre OS-uri mi s-a parut mai scurta ca in cazurile anterioare(!? sau ma insel?)

#795
fln_sinbad

fln_sinbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.11.2014
La mine a aparut alta problema la telefon...dupa ce s a intors din service a 4 oara resoftat...wi-fi-ul nu a mers decat atunci cand am instalat aceea aplicatie "wififix".... Dar dupa ce am dat un reset factory...telefonul nu mai are semnal si apare imei invalid!!!

#796
telefonis

telefonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.10.2004

View Postfln_sinbad, on 10 decembrie 2014 - 17:54, said:

La mine a aparut alta problema la telefon...dupa ce s a intors din service a 4 oara resoftat...wi-fi-ul nu a mers decat atunci cand am instalat aceea aplicatie "wififix".... Dar dupa ce am dat un reset factory...telefonul nu mai are semnal si apare imei invalid!!!

pai nu ti-a spus USERUL abilitat ca e problema hard!!  :))) ca doar au adunat atatea in service!

#797
telefonis

telefonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.10.2004
Pentru user allview:
gionee spune asta. e adevarat?

Attached Files



#798
pol13

pol13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.11.2013

View Posttelefonis, on 11 decembrie 2014 - 19:06, said:

Pentru user allview:
gionee spune asta. e adevarat?

din cate stiu nu exista "hardware limitations" ptr kitkat... cel putin eu asa stiu ca acest kitkat a fost gandit tocmai ptr a putea fi disponibil pe terminale mai slabe... poate ma insel!?... si in plus allview a lansat 4.4.2 pe telefoane muuuult mai slabe ca X1 soul... si inca un argument e ca, undeva pe acest topic exista niste postari cu fix acelasi telefon dar sub alt brand, ceva cu blue nu stiu cum, care are deja kitkat facut de firma respectiva... telefonul e fix gionee, iar eu stiu ca diferenta de hardware la allview e la camera, gionee parca are alt tip de camera, de la alta firma (adica probabil ptr X1 soul e nevoie de un alt tip de driver ptr camera implementat pe android)... deci poate de update se ocupa chiar allview si nu gionee... cine stie... vedem noi... oricum eu am mai zis-o, n-as trece la kitkat de nici un fel...

Edited by pol13, 11 December 2014 - 21:40.


#799
fln_sinbad

fln_sinbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.11.2014
Eu am citit pe un site mediateck...ca arhitectura acestui procesor suporta maxim 4.3. Daca o sa avem kitkat sau nu...asta o pot confirma cei de la mediateck. De ce samsung galaxy s3 suporta doar android 4.3? ? ?

#800
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Stati Tranquilla update'ul pentru x1 soul va veni Posted Image. Pe mine personal nu prea ma incanta updatul la 4.4 si nu cred ca imi voi updata sufletul x1 dar poate  multi useri  vor migra pe 4.4.

Edited by K-X-T, 11 December 2014 - 22:00.


#801
albertin

albertin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.08.2007
Am 3 mobile Samsung I9100 S2 toate cu kitkat 4.4.4 de la cyanogenmod cu update la zi si se misca mult mai bine decat erau cu 4.1.2.Eu sunt pentru kitkat.Nu cred ca procesoarele sunt influentate de kitkat avand in vedere ca S2 au procesor 1,2 dual core si 1 gb ram si se misca super iar X1 soul nu o sa faca fata la 1,5 quad core si 2 gb ram nu o sa faca fata.
Deci sunt pentru un update la KitKat

#802
pol13

pol13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.11.2013

View Postfln_sinbad, on 11 decembrie 2014 - 21:44, said:

Eu am citit pe un site mediateck...ca arhitectura acestui procesor suporta maxim 4.3. Daca o sa avem kitkat sau nu...asta o pot confirma cei de la mediateck. De ce samsung galaxy s3 suporta doar android 4.3? ? ?

foarte simplu. s3 suporta doar 4.3 pentru ca doar atat au vrut cei de la samsung sa ii puna... a fost o strategie e marketing... au anuntat inca de la lansarea kitkat ca nu vor face update pentru s3 ca aveau in vedere lansarea s5, s4 era deja pe piata si deci a ramas asa... mediatek nu e vorba ca nu suporta, ci codul sursa al androidului (adica partea hardcoded a SO-ului) pana asta vara nu era dat celor de la mediatek sa poata fi implementat androidul pentru mediatek... dar asta vara stiu ca google a dat codul sursa ptr kitkat celor de la mediatek... d-asta telefoanele cu mediatek intazie sa bage kitkat... iar cum zice albertin de cyanmogen, acolo e altceva, e un android modificat. la cyanmogen andoidul e modificat de echipa de developerisi si daca ati observat nu toate tipurile de telefoane suporta cynmogen ci cele mai populare, cele mai bine vandute, chiar daca sunt mai "vechi".  tocmai din cauza ca softul trebuie modificat special ptr arhitectura telefonului...

#803
chevyx77

chevyx77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 06.12.2011
Nu am mai citit ultimele 2 pagini, am sa o fac diseara. In caz ca nu ati observat pe site-ul Allview exista o procedura pentri wifi-ul x1 soul, n-am testat-o.
http://www.allview.r...dex.php?id=2592
Am sa revin pe seara cu un review ptr X1 al meu cand o sa postez si cateva teste de net de pe rds-telecom-vodafone

In linkul de mai jos o sa gasiti ( pentru cei interesati dar asta cand va aparea)  procedura de upgrade soft ptr X1 soul
http://www.allview.ro/update/

Edited by chevyx77, 12 December 2014 - 15:05.


#804
chevyx77

chevyx77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 06.12.2011
Nu mai pot edita reply-ul de mai sus.

Speed test [ http://i61.tinypic.com/if031c.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]cu internet 100 telekom


speed test internet vodafone
[ http://i62.tinypic.com/2j5dyj5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

speed test wifi-ul meu ( router tp-link wr1043, net rds fiber 200 ) inainte de a instala aplicatia de mai sus ( puteti vedea rezultatul chiar daca este acea banda de volum)
[ http://i61.tinypic.com/2hmevlz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

speed test dupa instalarea aplicatiei de mai sus
[ http://i58.tinypic.com/ixulnm.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cum pe telefon am mai avut si teste cu 70+/70+ nu cred ca ultimul rezultat i se datoreaza aplicatiei, din pct meu de vedere este egala cu zero

despre telefon... eu sunt sunt multumit de modul in care se misca pe net ( indiferent de privider )

View Posttelefonis, on 08 decembrie 2014 - 17:05, said:

Multumim pentru activitatea intensa a user ALLVIEW! Daca si suportul software ar fi in interesul utilizatorilor ar fi bine. Dar parca prea e evident ca up-date-urile soft sunt pentru modelele de pe stoc.....greu vandabile -V1 etc., iar cele care oricum se vand bine-cum este si modelul nostru, si care are un PRET deloc de neglijat....nu prea e interes. Iata ca a trecut 1AN pana sa vorbeasca cineva cu noi. Asa ca nu va mai caciuliti  si sariti cu like-uri ca eu nu cred ca e cazul. MARKETING-ul este intradevar la inaltime!. Cand o sa dispara formulele care jignesc inteligenta pur si simplu, ca "Pana s-au facut toate verificarile necesare si am depistat sursa problemei am fost nevoiti sa chemam produsele in service pentru a sari in ajutorul clientilor ." sau "Inca nu dispunem de o data fixa dar avem in vedere update la 4.4" atunci mai vorbim. Vreau sa userul sa-mi spuna  SE LUCREAZA la up-date ....sau nu avem in lucru .... nu vrajeala.
Eu am telefonul de vreo 10 luni si nu a avut nici o problema wifi, deci cum adica e vorba de soft????E alta platforma la aparatele mai recente? Te rog raspunde user ALLVIEW.
Multumesc.
De acord cu tine, al meu (cred ca toate sunt la fel ) are data ultimei actualizari 30.11.2013. Suntem totusi la finalul lui 2014.

Edited by chevyx77, 12 December 2014 - 18:47.


#805
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Apropo. Dupa cateva cicluri de incarcare-descarcare a bateriei sufletului x1, am constatat ca tine cam 2 zile. la o utilizare moderata/ apeluri 1 ora 2 pe zi + internet browsing +  pe facebook cate o ora pe zi sau chiar mai mult. Mai mult decat decent parerea mea.

Edited by K-X-T, 12 December 2014 - 19:34.


#806
fln_sinbad

fln_sinbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.11.2014
La capitolul baterie este ok...nu are o autonomie exagerata, dar este cu mult peste alte telefoane...totusi e un hd!

#807
iliesbogdan

iliesbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.09.2011
pai aplicatia aia e pt cei cu download de 2 3 mb. Tu de la 66 cat vrei sa mai urci?

#808
chevyx77

chevyx77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 06.12.2011
Nu ca m-as plange, avand atat telefonul cat si routerul clasa N ptr wifi  ar trebui sa fie mult mai sus  dar nici pe laptop nu am reusit sa urc mai sus de 100-120 Mbps. Oricum am dezinstalat aplicatia, cum am spus mai sus mie mi se pare inutila.

#809
pol13

pol13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.11.2013

View Postchevyx77, on 13 decembrie 2014 - 08:09, said:

Nu ca m-as plange, avand atat telefonul cat si routerul clasa N ptr wifi  ar trebui sa fie mult mai sus  dar nici pe laptop nu am reusit sa urc mai sus de 100-120 Mbps. Oricum am dezinstalat aplicatia, cum am spus mai sus mie mi se pare inutila.

pai aparent se pare ca doar unii au problemele astea... eu nu am avut de un an si ceva problema cu wi-fi, si m-am conectat unde vrei si unde nu vrei, de la mine acasa la retele din mall (stiu ca nu sunt asa sigure alea publice dar aveam nevoie). si netul de pe sim la fel, merge foarte bine... deci update-ul ala e ptr cei cu probleme... cum zicea si iliesbogdan, ptr cei care aveau viteze care tindeau spre zero.

#810
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
nici eu nu am avut probleme cu wifi...iar aplicatia doar a imbunatatit viteza de upload...deci eu am pastrat-o totusi :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate