Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2827
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,636
  • Înscris: 11.03.2006
Cel mai groaznic lapte era cel dat copiilor la scoala, Il bea fi-mea la greu, portia ei plus inca cel putin una. Nu manca altceva. Intr-o zi a venit cu ele acasa. Laptele era apa chioara (sper ca era doar dublat cu apa si ca nu adaugasera cine stie ce), iar cornul efectiv se intindea, era elastic. I-am interzis, dar bineinteles ca a contnuat.

Adevarul este ca nu poti sti ce mananci in ziua de azi. Iei fructe de mare sau peste oceanic, ca dupa aceea sa auzi ca sunt pline de metale grele. Majoritatea puilor de tara sunt hraniti tot cu concentrate. Legumele si fructele sunt stropite la greu fara a fi respectata perioada de asteptare pana la recoltare. Etc,etc.

#2828
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu pana si malaiul pentru mamaliga il iau de la niste varstinici rude cu mine care porumbul nu a fost stropit ci prasit, bilonat.
De altfel la noi in sat e o moda ca bebelusii peste un an sa fie alimentati si abonati doar de lapte de vaca si majoritatea sunt varstnici care au grija de baltate. Stiu exemple si de copii peste 1 an”abonati” la laptele de supermarket UHT si defierentele se cunoaste. Nu mai zic ca din lipsa informarii de pe vremuri eu cand aveam 3 luni deja ma alimentam si cu lapte de vaca de la bunici.
De asemenea mai este moda de a da concentrate la inceput  puilor cumparati ca apoi redresati cu graunte faina si iarba din curte. Dar sa ii tii doar cu concentrate si sa locuiesti la tara mi se pare de o prostie tipica de las fierbiti. Tind sa cred ca astea sunt lucruri tipice din zona de sud a Romaniei.

Edited by Benderbut, 31 January 2019 - 13:39.


#2829
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Bendere ia un Snickers.

#2830
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Cătălin, argumentele mele ptr vata minerala bazaltica sunt doar impresiile mele. Nu vreau sa repet lucrurile deja afirmate de mine, le poți regăsi daca dai căutare pe jurnalul meu după cuvântul cheie vata.

      Văd că v-ați dezlănțuit aici. Nu-i bai, atât că aș prefera să fiți mai cuminți. Fiecare are dreptul la o părere. Și nimeni nu e fara de greșeală!

      Poze: palul portocaliu vopsit de mine e pentru suport de blat in baie. L-am dat și cu ceva lac, să nu se umfle de apă și aburi prea curând. Schelet masa birou. Peste el vine un blat de lemn de fag triplu stratificat. Ulterior vom incerca sa facem și un compartiment mobil sub masa pentru mărunțișuri.

Attached Files



#2831
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ai luat in calcul ci varianta cu suport a blatului din baie din” fier forjat” si nu ti-a placut ?

Edited by Benderbut, 02 February 2019 - 06:05.


#2832
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Palul portocaliu vine peste fierul forjat din poza fixat cu ancore chimice și dibluri foarte lungi (nu știu exact daca sunt chiar dibluri) ca să preia greutatea  blatului din travertin și să o distribuie cat de cat uniform. In plus, este mai prietenos palul ca suport , e mai moale decât fierul , așa încât blatul sa nu fisureze ușor. In plus, până și lavoarul este destul de greu. Fierataniile acelea sunt foarte stabile, soțul meu s-a așezat pe ele și nu au clipit. Iar soțul meu nu e chiar un fulgusor. Mi-a zis el că le face stabile, dar eu , in general, până nu vad nu cred. După ce le-a fixat , nu mai am niciun dubiu că susțin greutatea blatului .

#2833
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
E clar ca ce este acolo e foarte rezistent ... eu ma refeream la o masuta de lavoar sau de blat in cazul tau , cel putin in stilul asta http://www.loby.ro/o...ta-fier-forjat/
http://www.ssabimpex...3/48_forja.html

Edited by Benderbut, 02 February 2019 - 10:02.


#2834
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
https://forum.softpe...2#entry23907707

https://forum.softpe...2#entry23809036

Cam asta e ideea. Dar ideile tale îmi plac foarte mult! Eu chiar as recomanda sa se facă mobilier din fier în bai, să nu existe pal. Mie nu mai îmi place mobilierul in bai, așa că asta am incercat și noi să evităm. Lavoarul ales de noi se potrivește cu wc ul și cu vana.

Edited by lenny13, 02 February 2019 - 10:26.


#2835
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Exista si fier rasucit, platbanda amprentata, teava amprentata de cumparat gata facute , poate sa se joace si sotul tau in weekend sa faca ceva de genu si ceva simplu, ca proba cu sudatul si facut suport blat a trecut-o :)

#2836
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Fierul acela nu se va vedea defel, vine sub blatul care are fusta 10 cm.

    Soțul meu mi-a prezentat ca alternativa la galeriile din fier forjat, galeriile metalice goale pe interior. Nu ma incanta deloc, nu imi inspira aceeași incredere in produsul finit. Așa că rămân la fier forjat că design vizibil, dacă e cazul. Amprentat sau nu, să vedem ce găsim. Cu sincronizarea timpului liber stam mai prost, de când tot vreau sa ajung la un magazin dedicat fierului forjat!

#2837
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca am inteles ce se cauta , un schelet de masina de cusut , merge ?

#2838
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Nu știu la ce te-ai gândit, însă noi vom folosi asta de acum încolo:

Attached Files



#2839
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ne-am încumetat azi sa ducem la bun sfârșit biroul. Bineinteles, prioritar e jocul pentru cineva anume, dar locul calculatorului va fi in alta parte. Simtim o dependenta de a face lucrurile doar cum dorim noi, fara sa mai implicam alte persoane si nu prea simțim nevoia sa luptam contra. Ne e bine in ritmul nostru. Dormim fara grija de a ne fi făcut datorii și liniștea  e mai mare. Azi am comandat si o combina frigorifică, până la urmă, întrucât afara e ceva mai cald și nu ma mai pot folosi de frigul de afara.

Attached Files



#2840
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlenny13, on 02 februarie 2019 - 17:41, said:

Nu știu la ce te-ai gândit, însă noi vom folosi asta de acum încolo:
Nu va arata așa .Sifonul și racordurile bateriei se vor vedea , și nu arata prea ok .

#2841
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Maxime,  te rog sa nu mai " ridici mingea la fileu".
Las-o (ca merge si) asa . Se stie: "fericiți. .. " .

#2842
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Post86-APP, on 10 februarie 2019 - 07:52, said:


Nu va arata asa .Sifonul si racordurile bateriei se vor vedea , si nu arata prea ok .

    Pentru lavoarele pe blat exista niste sifoane ca acelea de mai jos. Noi nu am pus inca, dar urmează. De fapt, soțul meu are niste idei pe lângă opțiunea asta și încercăm să le rumegăm înainte. Masa tot el a făcut-o . Are dimensiunile de 150 x 80  cm - lungime și lățime), și deși eram sceptica in privința lui că o va face fara balamale, fiind prima lui tentativa de acest gen, a ieșit minunat, încât mă gândesc sa mai comand . :)) Băiețelul meu e foarte incantat de ea, și-a plasat prima cana cu apa deja pe masa, aștept momentul acela minunat in care se va și vărsa. :)))

Attached Files



#2843
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Stiu eu ce exista , dar este bibileala sa faci sa si arate bine . Prima oara trebuie calculat bine unde vine pozitia lavoarului , apoi trebuie reconfigurate tevile din perete " sa cada bine " pt legaturile la vedere .
Nu am alte poze , sa intelegi ce spun , iti pun de la mansarda mea , poze de acum 15 ani ! . Nu ma stresa foarte tare deoarece este un wc de serviciu la mansarda , dar cum totul este facut de manuta mea , am incercat sa iasa cit de cit ok , nu sa stea niste panarame atirnate ...
Ca idee , daca te ajuta .
PS . Teva aia care o vezi de PP acolo ( gri ) nu o gaseam , si am dat de ea dupa niste ani la romstal , Bucatica aia , deoarece este de firma , numai ea , imi aduc aminte ca a costat aproape 6o de lei .... ( ce timpenie )

Attached Files


Edited by 86-APP, 10 February 2019 - 08:39.


#2844
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Pentru o lucrare de acum 15 ani arata chiar ok. Ce materiale erau atunci, ce preturi, comparativ cu salariile de acum? Puține și foarte scumpe. Pentru cei care nu sunt de acord cu asta le cer să-și arate lucrările de la bloc, din apartamentul din care se muta la casa. Ca sa fie cat mai clar! Io îți spun ceva ce apreciez la baia ta și uneori simt regretul că nu am facut și noi așa. Care și-a mai pus calorifer normal in baie și nu calorifer tip portprosop? Iar tu ai avut ideea asta super ok încă de acum 15 ani!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate