Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2863
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Pizza de casa. Copacul magnoliu din gradina noastră. Dacă mă uit la fiecare floare , uneori nu mi se pare îndeajuns.

Attached Files


Edited by lenny13, 21 April 2019 - 13:11.


#2864
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Pofta buna :) La noi magnolia abia are un mugur de frunză. E drept ca in toamna au rontait-o caprioarele.

#2865
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Floriile.

Attached Files



#2866
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ne-am tot gândit și răzgândit și, până la urma, am hotărât să mergem pe mana unui meșter recomandat de prietenii noștri, legat de mobilier. Atât că e ca noi, nu prea are timp și , intre proiectele sale, a promis că se ocupa și de ceea ce avem noi nevoie. Un mobilier  din lemn simplu, fara prea multe lucruri care sa se strice , vopsit in culori vii pentru camera băiețelului nostru, iar pentru restul casei se va hotărî după ce vor fi executate corpurile. Ieri ne-a făcut o surpriză și a adus doar  doua din cele trei corpuri din camera băiețelului, dar și pentru că avea nevoie de măsurători pentru a vedea cât a rămas efectiv pentru al treilea. Cadrul de jos este făcut pentru aerisire. Suntem incantati de rezultat, abia așteptam să vedem cum va arăta când vor fi gata și ușile.
   Va dorim sărbători fericite alături de cei dragi!

Attached Files


Edited by lenny13, 27 April 2019 - 19:04.


#2867
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
detalii privind costurile?

#2868
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Nu pot da detalii deocamdată. La final, revin eventual, cu amănunte. :) Pot, însă, să vă arat ce a ieșit, pana in acest moment. Dacă nu va place, n-avem ce va face! :)

Attached Files



#2869
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Mie imi place.

#2870
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ce-am mai făcut, ce-am mai învârtit. Nu foarte multe. Am finisat camera matrimoniala cu lavabila și parchet. Am turnat sapa in hol, camera tehnica și în bucătărie. Extrudat de 5 cm plus sapa de 4 cm. Am pus panouri de gard pe soclul deja turnat de vecin, închizând latura sudică a terenului. Cireșii și vișinii plantați s-au uscat toți, gradina a fost sub apa toată primăvara. In luna mai, când a plouat zilnic aproape. Trebuie un sistem serios de drenaj. In rest, avem mere, pere, prune, struguri, roșiile abia se fac, au fost corcodușe, coacăze,agrișe, ba avem chiar și alune la una din tufe, spre surprinderea mea. Mă așteptam la nimic sau sa treacă cel puțin trei ani de la plantarea tufelor. Nu pare prea mult, dar am fost obosiți și am vrut sa ne bucuram de casa, așa cum e in acest moment.  Mai sunt ceva momente mai grele până turnam restul sapei la parter și ordonăm toate cele. Apoi soțul meu va încerca să dea masa de șpaclu pe vata din exterior. Trebuie să cumpărăm o schela, la un moment dat am ales, dar ne-am răzgândit la fata locului.

    Camera tehnica:

Attached Files



#2871
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Sapa bucătărie și niște terenuri apropiate moștenite undeva prin Salaj, la doua ore distanta de Cluj.  Ar fi frumoasa o casa acolo, îmi place liniștea și peisajul. Deocamdată m-am bucurat de peisajul de acolo, e prima oara când mi-am făcut timp sa ajung acolo. E destul de greu accesibil, dar timpul rezolva multe. Sa le vând pe bani de nimic nu as vrea, cine știe ce va fi peste câțiva ani și poate găsesc o soluție să mă folosesc de ele. Putem planta pruni sau/și nuci. Pentru moment sunt date spre folosință.

Attached Files



#2872
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Land. They don't make it anymore Posted Image

#2873
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
It's only logical to.... buy it

#2874
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Având în vedere că mi se oferă preturi de câteva sute de lei pe ele, nu vad sensul să mă descotorosesc de ele. In plus, n-am crezut până nu am fost acolo, dar chiar îmi place priveliștea. Și mai că eram hotărâtă să nu am de-a face cu ele. Dar am in urma experiență asta cu terenul din Cluj, care părea că are multe inconveniente, dar acum nu mai e așa departe de Cluj, in mijlocul pustietatii, din contra, e chiar în Cluj, într-un cartier al Clujului, este gaz, apa, canalizare, este și autobuz chiar, cu care băiețelul meu vine acasă de la școală. Magazin la 10 minute distanta pe jos ...lucruri care acum zece ani păreau minuni pentru noi. Timpul asta mi se pare că zboară și dormim liniștiți că nu ne presează niciun credit. Nu mă aștept să fie gaz și canalizare în vârful ăla de deal nici peste douăzeci de ani, însă eu, sincer, m-am saturat de oraș, simt nevoia sa fiu departe de mașini și blocuri si probabil caut o alinare că, poate, cândva, o sa am sansa sa fiu departe și de  ele. Mare noroc sa stau la o curte, chiar și așa.  Pentru mine și asta e o minune.

#2875
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

View Postlenny13, on 01 august 2019 - 20:29, said:

. In rest, avem mere, pere, prune, struguri, roșiile abia se fac, au fost corcodușe, coacăze,agrișe,
Palinkaaaaaaaa!

#2876
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postviotl, on 08 august 2019 - 12:34, said:

Palinkaaaaaaaa!

     Așa, deci, prin urmare, așadar, când mai zici că treci pe la noi? :)

     Din viersurile pline de romantism și melancolie " Noi doi și-o betoniera/ Noi doi betonam/ Ceru-i ca o acuarelă / Nu ne vede sub umbrela / Când noi nivelam. " sau " Mai rarut, că-i mai drăguț" ...

     ...am turnat și sapa sub scări, in living,iar ieri am mai avut o șarjă de betonat la intrare in living. Mai sunt vreo două zile de betonat, fara baia de la parter. Poze n-am să va arat, nu că v-ar interesa pe voi neapărat, dar lui Lenny ii promit că voi profita de prima ocazie sa imortalizez aceste scene deosebit de emoționante și pline de batistute pentru noi (mine). De ieri nu mai exista țevi la vedere in sufragerie , ca urmare nu mai sunt o împiedicată. Dacă acuma-s in culmea fericirii, mă gândesc oare ce emoții o sa mai inventeze Dumnezeu pentru suflețelul meu, când o să simt că mi-a dispărut și betonul de sub picioare. Zilele care au trecut mi-au adus aminte de cat de ușor se pot schimba anumite lucruri în viața, așa că mă bucur de sapa asta și de toate celelalte ca de un magnoliu înflorit. Cândva vedeam trandafiri in tinci ( tină)...

     Tot vrut-am sa va spui ceva și tot uitai. Lavoarul ales de noi in baia de sus este extrem de confortabil și ușor de folosit sau de curățat. Panta din interiorul său este suficientă pentru drenul spumei și alte cele de genul asta. O fi fundul lavoarului aproape plat, dar sa nu ne aplatizam noi concluziile chiar asea.  Suntem foarte mulțumiți de el; am vrut să menționez asta pentru că am văzut undeva afirmate oaricari suspiciuni legate de modul de întrebuințare sau igienizare. Prin urmare, in baia de jos aproape sigur vom monta același lavoar. Voi luati-va altceva, că nu mă supăr! :) No, paaa!

#2877
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Am turnat și ultimele două șarje de șapă in living. N-am poze. Lenea-i cucoana mare. D-apăi, no, nu iastă așe mare scofală, tri pietricele cu un maglavais ce lie strânje laolaltă. Sub un coperiș.

    Mă dor oleacă tăte celea. Nu dă la muncă, ca dă la șăzut. Că furăm plecați colea-n vale, să hodinim și noi ș-o fo' vai dă osuțele și șalilii noastri. Amu pricepui și io ce tăt îndrugarăți când zisăi dă saltele. Măi, dădurăm dă niști saltele tari ca piatra că nu mai știurăm cum s-o zbughim 'napoi la a noastră hardughie. Măi să fie! Ale noastre nu-s așe, mulțămesc Domnului c-avem pă ce ne hodini oasilii. Mai bini fără, dăcât așe saltele tari!

   Începurăm a culeje niscaiva poame și porodici. Amu li-o vinit vremea.

No, pa!

Attached Files



#2878
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Pe partea de nord a casei, s-a săpat până la talpa, s-a izolat cu isolan styrodicht 1kd de la Caparol, după un grund, doua straturi și lipit polistiren extrudat de 5 cm peste care s-a dat o mână de masa de spaclu, in care s-a înglobat plasa din fibra de sticla. Acum îmi dau seama de ce e necesar doua straturi de masa de șpaclu la termoizolația exterioara. Acum câțiva ani era una dintre dilemele nedeslușite clar pe forum. De ce doua, când se poate una și bună? Prima mana nu poate fi un strat gros, deoarece plasa se va valuri în abundența de masa de șpaclu. Prin urmare, se da masa de șpaclu pe fațada, se înglobează plasa in ea și se netezește maxim. După o perioadă de timp ( chiar doua ore sau trei) se drișcuiește și după minim o zi se vine cu a doua mana de masa de șpaclu. Din acest motiv, după prima mana, pe unele locuri se poate întrezări plasa, dar al doilea strat finisează complet.

Am cumpărat o schela de la Dedeman, din otel S162.

Este foarte probabil ca masa de șpaclu sa fie Capatect-ArmaReno 700 de la Caparol, culoare alba. Confirm când cumpărăm efectiv.

Attached Files


Edited by lenny13, 05 September 2019 - 11:36.


#2879
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
cat how much schela?
ma tem ca trebe si lu' je....

#2880
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Schela e de la DDmn, 3100 Ron. E solidă, din otelși destul de stabila. Inițial, am vrut sa luăm o alta schela de la LryMlin, care era tot așa, înaltă, dar materialul, parca era aluminiu, nu otel, era foarte subțire și părea fragilă. Susținea o greutate mai mica și costa doar 2200 Ron. Fata de schela din DDmn , părea de jucărie. Nu am vrut sa închiriem, ptr că putem, eventual, să o vindem ulterior, deși ocupă puțin spațiu în depozitare, iar asta îl face pe soțul meu sa se gândească să o păstreze. Ceea ce pot reproșa schelei este că , la înălțimea ei, putea veni echipata cu minim doua podeste implicit. Nu poți monta podestul la înălțime mare fara podest intermediar. S-a rezolvat cu poște rămase de la roșu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate