Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

tradeville?

- - - - -
  • Please log in to reply
1058 replies to this topic

#361
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
O întrebare pentru experimentați.
Ex-date este același lucru cu ex-dividend, adică dacă cumperi în aceasta zi nu vei primi dividende, corect? Am cumpărat niște acțiuni bittnet in 20.07 când era ex-date, m-a derutat știrea cum ca primesc dividente toți cei care sunt înregistrați la data de 21.07 la depozitarul central ca acționari. Cum se calculează acest termen?
De asemenea are cineva informații în ce data distribuie bittnet cele 7 acțiuni gratuite? Ca n-am reușit sa dau de aceasta informație.

#362
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 19.05.2008
Ai urmatoarele date:
T - cumdate - ultima zi in care primesti dividende/gratuite daca cumperi actiuni
T+1 - exdate - prima zi in care nu mai primesti dividende/gratuite
T+2 - data de inregistrare.
Deci, ca sa ai actiuni la data de inregistrare (T+2) si sa primesti ce e de primit, trebuie sa le cumperi la cumdate (T). Asta deoarece decontarea si transferul dreptului de proprietate la depozitarul actiunilor dureaza 2 zile lucratoare.

#363
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006

View PostMizu, on 13 iulie 2020 - 16:36, said:

Vreau sa pun un stop loss pe TSLA si Tradeviile zice ca Pe aceasta piata nu se pot da ordine conditionate. Va multumim pentru intelegere.
Sunt nerabdator sa scap de ei.

View PostAlecsandru010, on 13 iulie 2020 - 17:32, said:

Heh, intamplator am dat de situatia ta si zicea in tutorial ca se poate.

https://youtu.be/rdEOILMtAPw?t=5189
Băi, deci ăștia de la Tradeville...

Am urmărit clipul, dar ăla a avut inspirația să aleaga BRD în locul unei companii INTL. Am intrat pe chatul lor să confirm că pot pune în acel mod Stop Loss, cotațiile de pe INTL nefiind în timp real.

Am plasat un astfel de ordin și acțiunile mele au fost vândute instant la deschiderea piețelor de azi.

Cred că-s eu prea prost pentru bursă. Vedeți discuția trunchiată la esențial de vineri și de azi, cu aceeași persoană de la suport.

Attached Files


Edited by Mizu, 24 August 2020 - 16:16.


#364
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016
"Salut!

Ne bucuram sa te informam ca incepand cu 3 decembrie 2020 reducem comisionul minim pe ordin executat pentru serviciul StartradeINTL de la 15 EUR la 7 EUR.

Sunt si cateva exceptii:
Canada: comision minim pe ordin executat 15 eur;
Austria : comision minim pe ordin executat 15 eur;
Polonia, Suedia, Portugalia, Irlanda: comision minim pe ordin executat 10 eur."

#365
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
E un mic improvement, dar oricum e cam mult si 7 € pe tranzactie. Poate fi ok pt cei care cumpara rar si in cantitati mari

#366
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016
Taxa asta de transfer ce înseamnă mai exact?
[ https://i.postimg.cc/7hhGXn8v/Screenshot-20201124-234405.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#367
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
Salut!

Ne bucuram sa te informam ca incepand cu 3 decembrie 2020 reducem comisionul minim pe ordin executat pentru serviciul StartradeINTL de la 15 EUR la 7 EUR.

Sunt si cateva exceptii:
Canada: comision minim pe ordin executat 15 eur;
Austria : comision minim pe ordin executat 15 eur;
Polonia, Suedia, Portugalia, Irlanda: comision minim pe ordin executat 10 eur.

Sigur, ne-am fi dorit sa le putem reduce la zero, dar asa cum spune o expresie populara: if you’re not paying for the product, you are the product. Un comision zero nu inseamna niciodata costuri zero de tranzactionare, indiferent de cine iti promite asta. Costuri mai mult sau mai putin ascunse vor exista intotdeauna, caci toti brokerii trebuie in primul rand sa existe si apoi sa genereze profit.

TradeVille a fost si va fi ghidata mereu de principiile transparentei si onestitatii in toate interactiunile sale cu clientii sau partenerii. TradeVille nu a pariat niciodata impotriva clientilor, nu a castigat ceea ce clientii sai au pierdut si nici nu a practicat comisioane sau tarife ascunse. Nu e nevoie sa ne crezi pe cuvant, insa, daca vrei sa intelegi mai bine mecanismele, am pregatit un studiu de caz care te ajuta sa identifici de unde pot aparea costuri la un broker care ofera comision 0%. Il poti gasi pe website: analiza costuri.

Va multumim voua, clientilor care apreciaza serviciile TradeVille si care ne-au ales ca broker. Gratie voua am fost in mod constant in topul brokerilor de retail in acest an. Ne bucuram sa va putem oferi un comision semnificativ mai mic si va promitem ca lucram in a-l reduce si mai mult, fara a adauga costuri ascunse. Cautam solutii de a oferi comisioane si mai mici de tranzactionare. Va trebui  totusi sa le contrabalansam --in totalitate sau partial-- cu alte tarife si comisioane, urmand aceleasi principii ale transparentei si onestitatii.
Lista completa de comisioane StartradeINTL poate fi accesata aici.

#368
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
detin niste actiuni la norofert cu simbolul NRF si acum vad ca mi-au aparut acelasi numar de actiuni cu simbolul NRFR01, iar la descriere scrie drepturi de preferinta majorare de capital, dar cu valoare 0. informatii despre acest aspect se regasesc in hotararea AGEA care se gaseste si pe BVB https://www.bvb.ro/F...ails.aspx?s=NRF
stie cineva ce inseamna drepturi de preferinta majorare capital?

#369
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Salutare. Intrebare de n00b.

Daca ati avea 10000 eur, pe ce platforma ati tranzactiona?

Ce inseamna stop loss? (sau cum se acceseaza mai degraba, ca inteleg termenul).

#370
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
Pe BvB nu are rost, asta ar fi cel mai mare avantaj la Tradeviile.

Daca intentionezi sa fii activ pe bursele straine trebuie sa te uiti la comisioanele practicate, de asta eu folosesc Trading212 pentru ca la ei sunt inexistente.

Daca vrei doar sa bagi 10k pe bursa si sa uiti de ei poti lua si prin Tradeville, astia au doua tipuri de conturi, pentru BvB si pentru international.

#371
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016

 increatul, on 23 decembrie 2020 - 15:09, said:

Salutare. Intrebare de n00b.

Daca ati avea 10000 eur, pe ce platforma ati tranzactiona?

Ce inseamna stop loss? (sau cum se acceseaza mai degraba, ca inteleg termenul).
Pentru începători cea mai buna platforma e trading 212 de departe.
Xtb e mai de încredere dar platforma mi se pare ceva mai greoaie și axata pe cfd uri.
Tradeville e cea mai buna varianta pentru BVB. Pentru internațional ai putea să-l folosești dacă vrei sa investești pe termen lung - peste 5 ani.

#372
yany29

yany29

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2019
Ladder trading faceti? Este pentru avansati mai mult? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x9QLikcXYlk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dany_Darke, 24 December 2020 - 01:19.


#373
florinvirdol

florinvirdol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.08.2018

View PostEagle Raider, on 14 decembrie 2020 - 14:37, said:

detin niste actiuni la norofert cu simbolul NRF si acum vad ca mi-au aparut acelasi numar de actiuni cu simbolul NRFR01, iar la descriere scrie drepturi de preferinta majorare de capital, dar cu valoare 0. informatii despre acest aspect se regasesc in hotararea AGEA care se gaseste si pe BVB https://www.bvb.ro/F...ails.aspx?s=NRF
stie cineva ce inseamna drepturi de preferinta majorare capital?
Salut, ai aflat ce sunt sau ce au fost?
Si eu le observ intr-un portofoliu.
Inseamna ca s-a putut sau ca se va putea cumpara un nr de actiuni cu pret preferential?
Multumesc!

#374
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Se vor putea achizitiona la un preț preferential. La 14, ceva drepturi de preferinta poti achizitiona 1 acțiune la pret preferential. De-asemenea  acestea pot fi si vândute. Vor anunta ei când.

#375
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016
https://www.zf.ro/bu...rti-cu-19996685

Credeți ca aceste probleme vor afecta plata cupoanelor obligațiunilor?

#376
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 19.05.2008
Daca au manarit raportarile contabile (problema cu stocurile lipsa semnalata in opinia contrara), sunt mancati. Daca a fost doar o eroare nevinovata de 5 milioane, mai au o sansa.

Edited by catalinin, 30 March 2021 - 17:07.


#377
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
Nu.... chiar daca a fost o eroare, e la fel de grav. Nu vrei sa-ti tii banii in companii care fac astfel de erori, denota probleme interne.

#378
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Îi urmăresc și eu de vreo săptămână și am plasat un ordin de 4.000 la 15 ron.Vedem dacă coboară pînă acolo deși e posibil sa ajungă și la 14.
Mie mi se pare ciudat cum o firmă ca Norofert, listată pe bursă, a folosit pînă recent, program de contabilitate gen SMARTBIL care costă câteva sute de lei. Și au schimbat pe SAGA alt kkt. Să dai vina că ai uitat să facturezi un aviz, mi se pare o jignire adusă inteligenței investitorilor.
Treaba făcută pe repede înainte, tipic românesc.

Edited by hyp3rion, 30 March 2021 - 20:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate