Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

tradeville?

- - - - -
  • Please log in to reply
1054 replies to this topic

#1
ebh

ebh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

A incercat cineva pana acum acest broker? Daca da, care ar fi plusuri si minusuri?

Mi s-a parut interesant ca are posibilitatea de tranzactionare pe BVB si EUR/RON pe forex...

Merci!

#2
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Cea mai buna societate de tranzactionare. Recomand. Are si o platforma de tranzactionare online, inclusiv pentru actiuni americane.

#3
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
cea mai buna comparativ cu cine?
si care sunt criteriile de evaluare?

#4
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

View Postretele, on 02 octombrie 2013 - 10:16, said:

cea mai buna comparativ cu cine?
si care sunt criteriile de evaluare?
Cea mai buna din Romania, dupa parerea mai multor persoane care se ocupa de tranzactii mobiliare. Eu am cont la ei si-mi place platforma lor, sunt multumit, desi nu personal nu pot face comparatii fiindca este prima la care m-am inscris. Mentionez ca nu cunosc competenta brockerilor pentru cazul in care alegi sa tranzactioneze ei in local tau.

Edited by XORIAN_L, 02 October 2013 - 22:52.


#5
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ca si comisioane, e posibil sa fie competitivi printre brokerii romani, dar nu si cu cei straini (la astia din urma e adevarat ca n-ai acces la bursele din Bucuresti, Sofia si Budapesta).
Cam toti brokerii "electronici" au platforme de tranzactionare destul de capabile (spre deosebire de bancile asa-zis de investitii de la noi, la care totul se face pe hartie, la ghiseu.)
La Tradeville n-ai posibilitati de fonduri de investitii (alea 3 disponibile practic nu se pot lua in considerare, in lume sunt mii), si parca sa zic ca nici nu poti cumpara actiuni "pe datorie".
Iar asta cu tranzactionarea brokerilor in locul clientilor... mai stie cineva ceva de dom' Sima?

#6
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013

View Postretele, on 03 octombrie 2013 - 12:08, said:

Ca si comisioane, e posibil sa fie competitivi printre brokerii romani, dar nu si cu cei straini (la astia din urma e adevarat ca n-ai acces la bursele din Bucuresti, Sofia si Budapesta).
Cam toti brokerii "electronici" au platforme de tranzactionare destul de capabile (spre deosebire de bancile asa-zis de investitii de la noi, la care totul se face pe hartie, la ghiseu.)
La Tradeville n-ai posibilitati de fonduri de investitii (alea 3 disponibile practic nu se pot lua in considerare, in lume sunt mii), si parca sa zic ca nici nu poti cumpara actiuni "pe datorie".
Iar asta cu tranzactionarea brokerilor in locul clientilor... mai stie cineva ceva de dom' Sima?
Sunt incepatoare, te rog spune-mi o platforma de actiuni cu comisioane mici. Nu sunt interesata de forex, vreau doar actiuni. Daca stii o platforma unde pot gasi sa cumpar sau sa vand actiuni la orice firma din lume te rog spune-mi.

#7
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Postbijuteriadasinu, on 24 noiembrie 2013 - 17:25, said:

Sunt incepatoare, te rog spune-mi o platforma de actiuni cu comisioane mici. Nu sunt interesata de forex, vreau doar actiuni. Daca stii o platforma unde pot gasi sa cumpar sau sa vand actiuni la orice firma din lume te rog spune-mi.

https://www.interact...ndex.php?f=1590

Sau iti deschizi cont la o banca decenta si au ei platforma de tranzactionare (standard chartered e foarte ok, barclays, adcb)

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postchinaman, on 24 noiembrie 2013 - 23:55, said:

Sau iti deschizi cont la o banca decenta si au ei platforma de tranzactionare (standard chartered e foarte ok, barclays, adcb)
Băncile alea decente nu-ți permit să deschizi cont daca ai doar cetățenie română, poate daca ești englez/arab sa ai vreo șansă, si oricum niciuna din ele nu este în vreun top al comisioanelor mici.
În afara de americani, în Europa mai poți deschide cont la Saxo, sau Hargreaves, ambii având comisioane rezonabile (oricum mai mari decât americanii).

#9
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013

View Postchinaman, on 24 noiembrie 2013 - 23:55, said:


https://www.interact...ndex.php?f=1590

Sau iti deschizi cont la o banca decenta si au ei platforma de tranzactionare (standard chartered e foarte ok, barclays, adcb)
raman pe platforma de la tradevill mi-am deschis un cont demo aici si vad ca pot cumpara si vinde actiuni la orice firma din lume. Alta platforma genul acesta mai stiti care sa aibe si cont demo?

#10
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Postretele, on 25 noiembrie 2013 - 12:35, said:


Băncile alea decente nu-ți permit să deschizi cont daca ai doar cetățenie română, poate daca ești englez/arab sa ai vreo șansă, si oricum niciuna din ele nu este în vreun top al comisioanelor mici.
În afara de americani, în Europa mai poți deschide cont la Saxo, sau Hargreaves, ambii având comisioane rezonabile (oricum mai mari decât americanii).

iti deschide cont eu am la SC si ADCB si am pasaport romanesc. nu merge daca vrei sa-ti deschizi la londra si daca nu ai bank reference letter de la o banca serioasa (eu am folosit de la societe generale si a fost bine). comisioane ok mai mici si decat boom care e de referinta. daca vrei sa tranzactionezi asa pe genunchi si fara leverage si ieftin atunci ai alegeri putine.

Edited by chinaman, 26 November 2013 - 16:02.


#11
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013
Unde cititi stirile? imi poate spune cineva unde sa citesc, ma intereseaza piete de capital nu forex.

#12
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
bloomberg, reuters.

Edited by Wittmann2, 26 November 2013 - 17:12.


#13
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postchinaman, on 26 noiembrie 2013 - 15:48, said:

iti deschide cont eu am la SC si ADCB si am pasaport romanesc. nu merge daca vrei sa-ti deschizi la londra si daca nu ai bank reference letter de la o banca serioasa (eu am folosit de la societe generale si a fost bine). comisioane ok mai mici si decat boom care e de referinta. daca vrei sa tranzactionezi asa pe genunchi si fara leverage si ieftin atunci ai alegeri putine.
Din câte am văzut, la SC ai 0,25%, fără limită minimă, ceea ce e un comision relativ bun pentru tranzacții de până la 5.000$, dar pentru tranzacții mai mari devine cam necompetitiv.
Rămâne totuși ideea de bancă ceva mai "ciudată" (islamică/asiatică), la care poate dacă îți faci veacul prin Singapore sau India să-ți sune mai cunoscută / de încredere, în plus te poți trezi că te monitorizează mai atent americanii că-ți speli banii prin bănci d-astea.

#14
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
sigur trimit americanii o drona de supraveghere deasupra casei tale dupa ce iti deschizi un cont de 5000 euro...Posted Image

#15
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Comisioane mari...

#16
gabibusu

gabibusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.01.2007

View Postunrealgeb1978, on 05 ianuarie 2014 - 15:50, said:

Comisioane mari...
Ce broker roman are comisioane mici si servicii de calitate?

#17
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postgabibusu, on 05 ianuarie 2014 - 16:53, said:

Ce broker roman are comisioane mici si servicii de calitate?


Sper sa nu se considere reclama, sotul meu (si poate si eu in curand) are cont cu astia. In special pentru faptul ca avea acces la vremea respectiva la niste burse mai "obscure" care nu erau disponibile la altii. Iar comisioanele, uitandu-ma acum peste website-ul tradeville, sunt incomparabil mai mici.

View Postbijuteriadasinu, on 25 noiembrie 2013 - 18:11, said:

raman pe platforma de la tradevill mi-am deschis un cont demo aici si vad ca pot cumpara si vinde actiuni la orice firma din lume. Alta platforma genul acesta mai stiti care sa aibe si cont demo?

Idem > LINK

#18
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Daca discutam de BVB atunci se gasesc unii si cu un comision mai bun de 1% pe tranzactie...adica in final 2%...unii iau si bani pentru transfer de la depozitar. Eu pe BVB am 0.3%. Daca ajungi sa te bazezi pe brokeri si pe sfatul lor mai bine te lipsesti...eu am avut destui si numai sfaturi proaste am primit de la ei...bineinteles sfaturi stufoase pe analize dar care s-au dovedit gresite :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate