Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

tradeville?

- - - - -
  • Please log in to reply
1054 replies to this topic

#397
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Lasă colegii de forum, investițiile lor încep de la minimum 10K EUR/tranzacție. Sunt un fel de market makeri ascunși pe softpedia. Posted Image

Da, poți liniștit să depui 3000 pt activare și să retragi 2500 dacă dorești.

Nu, pe suma retrasă nu plătești impozit.

Continuă-ți planul că-i ok.

Edited by daddypuff, 11 April 2022 - 15:25.


#398
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
StartradeRO EURO, de ce imi arata "Portofoliul meu: 0 RON" ? Sunt pe EUR ...

#399
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019
URL = ?

#400
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,480
  • Înscris: 13.03.2005
Adicã pune linkul cu problema....

#401
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Scuze, am plecat din link, sunt deja la tranzactionare, am alte probleme:

Data Începerii Acumulării Dobânzii (Cuponului)  24-Jun-22
Perioada de Dobândă până la:  23-Jun-24
Data de inregistrare:  15-Jun-23
Ultima Data de Plată a Dobânzii = PDPL+1 zi =   24-Jun-24
D = dobanda titlului [%] =  2.3
VN = valoare nominala a unui titlu (Eur / Ron) = pret clean  100
NT = numarul de titluri cumparat =   100
Pret referinta (BVB):  99.05
Now ()=, floating:  44792.75
Now ()=, fixed:  44792.73
Data / now /  "floating-to be fixed" =   19-Aug-22
NZ ("+2") =  59
Dobanda tipica UNITARA-calculata cf. formula dirty darkangel (Eur/Ron):  0.371781
Pret dirty calculat cf. formula dirty darkangel si pret referinta CLEAN:  100.3718
Pret dirty calculat de broker (TV):  114.29
Valoare aritmetica ordin (fara comision):  10026.81
Pret ordin (fixat de mine = Ask)  99.89
Comision aritmetic:  37.81 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Intrebari:
  a) De ce iese comisionul asa mare ?
  b) Cum de iese pret dirty la broker asa mare ?
  c) Ce inseamna : ordinele OPEN pe obligatiuni se evalueaza la dirty maxim pana la cupon/valabilitate !
  d) De ce apare "Comision ordin 0.00" cand este clar comisionat cu 37.81 EUR ?
  https://2.tradeville...?Symbol=R2406AE

Comisionul trebuia sa fie 0,1% (o miime)

Edited by Malineanu, 19 August 2022 - 17:20.


#402
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 17:05, said:

Data Începerii Acumulãrii Dobânzii (Cuponului)  24-Jun-22
Data / now /  "floating-to be fixed" =   19-Aug-22
NZ ("+2") =  59

now = corect
now + 2 = 23-Aug-22
NZ (+2) = 23-Aug-22 - 24-Iun-22 = 60 (nu 59)
Refa calculul cu 60 zile!

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 17:20, said:

Pret dirty calculat de broker (TV):  114.29

Eu vad "Pret dirty = 100.38" in Interfata Extinsa.
Pune un screenshot!

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 17:20, said:

  a) De ce iese comisionul asa mare ?
  b) Cum de iese pret dirty la broker asa mare ?
[...]
  d) De ce apare "Comision ordin 0.00" cand este clar comisionat cu 37.81 EUR ?

Pune screenshot!

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 17:20, said:

c) Ce inseamna : ordinele OPEN pe obligatiuni se evalueaza la dirty maxim pana la cupon/valabilitate !

Am mai explicat o data....
Ordinele puse pe o perioada mai lunga de timp (orice valabilitate diferita de "day") au pret variabil in timp din cauza ca in fiecare zi care trece se acumuleaza mai multa dobanda care trebuie cedata vanzatorului.
Prin urmare, sistemul calculeaza maximul pretului pentru toate zilele in care s-ar putea executa ordinul (pana la [ valabilitatea ordinului daca ai ales valabilitate = data si ai setat o data ] sau [ pana la data de sfarsit a cuponului curent - cand s-ar putea sa se anuleze ordinul si trebuie sa-l creezi din nou da' nu's sigur ]). Acest pret maxim se foloseste pentru a calcula valoarea ordinului (conform numarului de titluri pe care ai ales sa-l cumperi) adica suma de bani care se blocheaza in contul tau pentru acest ordin.
O situatie in care "valoarea ordinului" calculata de TV este egala cu suma care iti iese tie din formule este cea in care setezi valabilitate = day. Dar chiar si asa o sa observi ca suma calculata de TV este ceva mai mica ex: pentru scenariul tau, valoarea ordinului TV este 10,047.85 in timp ce formulele mele calculeaza 10,048.04. Daca ordinul se executa, valoarea ordinului va fi cea indicata de formula mea, niciodata cea indicata de valoarea calculata de TV (cel putin asa a fost pana acum). N-am stat sa inteleg de ce, nu-mi pasa atata timp cat valoarea la executie este identica cu cea calculata de formula mea.

#403
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
a-01 la tine este pret procenbtual, la mine este pret simplu, vad ca preturile dirty difera intre noi 2 pt acelasi titlu, nu am habar ce interfata folosesti, am ales variante veche, nu exista extins si non extins pe interfata mea  

a-02 Ordinele puse pe o perioada mai lunga de timp (orice valabilitate diferita de "day") au pret variabil in timp din cauza ca in fiecare zi care trece se acumuleaza mai multa dobanda care trebuie cedata vanzatorului. Prin urmare, sistemul calculeaza maximul pretului pentru toate zilele in care s-ar putea executa ordinul (pana la [ valabilitatea ordinului daca ai ales valabilitate = data si ai setat o data ] sau [ pana la data de sfarsit a cuponului curent - cand s-ar putea sa se anuleze ordinul si trebuie sa-l creezi din nou da' nu's sigur ]). Acest pret maxim se foloseste pentru a calcula valoarea ordinului (conform numarului de titluri pe care ai ales sa-l cumperi) adica suma de bani care se blocheaza in contul tau pentru acest ordin. - deci nu mai am clarviziunea platii la orice este mai mare ca day ?

a-03 am corectat - NZ ("+2+1") =, deci am pus 3 zile peste formula .... =ROUND(E29-E20,0)+2+1  

a-04 rezultatul e acum ...   Pret dirty calculat cf. formula dirty darkangel si pret CLEAN (Eur):  100.3781
   Pret dirty calculat de broker (TV):  100.27

a-05 ENIGMA:  de ce nu intra in formule pret ordin ? Cum este posibil ca pretul la care se realizeaza achizitia - in concurenta zilnica la sange cu bid si ask - sa nu influenteze valoarea ordinului ?

a-06 adica suma de bani care se blocheaza in contul tau pentru acest ordin - sa inteleg ca daca am 10000 EUR sold nu pot lansa 2 ordine diferite in valoare de 9000 EUR ? Si sa fie indestulat primul cu fractionarea celui de al 2-lea ?

a-07 la tine dupa ultim pret este o incrementare (verde) mai mare ca la mine desi eram dupa ora 18:00 amandoi cand s-a inchis piata, de ce ?

a-08 Mai am o intrebare, daca bid=99 si ask=100 si peste 1 minut bid=99.5 si ask=99.5 insa peste 3 minute iarasi bid=99 si ask=100, se traduce prin faptul ca un Cumpa a ofertat la 99.5 si un Vanza a coborat la 99.5, s-au terminat cererile si ofertele si peste 3 minute iarasi bid=99 si ask=100 ? Adica, daca vreau sa cumpar si sa nu mai astept, urc pretul peste bid insa Vanza de ce nu vede ca am urcat pretul, bid=99 si ask=100 sunt intepenite tot timpul ... Nu ar trebui cand Cumpa pune 99.5 sa se mofice pe platforme bid ? SAU bid si ask stau intepenite asa deoarece acolo-s valorile celor ce asteapta mult si bine - care mereu vor da bid si ask-ul deoarece ceilalti nu stau sa astepte ?

https://2.tradeville...06AE  R2406AE
Data Începerii Acumulării Dobânzii (Cuponului)  24-Jun-22
Perioada de Dobândă până la:  23-Jun-24
Data de inregistrare:  15-Jun-23
Ultima Data de Plată a Dobânzii = PDPL+1 zi =   24-Jun-24
D = dobanda titlului [%] =  2.3
VN = valoare nominala a unui titlu (Eur) = pret clean  100
NT = numarul de titluri cumparat =   100
Now ()=, floating:  44792.82
Now ()=, fixed:  44792.73
Data / now /  "floating-to be fixed" =   19-Aug-22
NZ ("+2+1") =  60
Dobanda tipica UNITARA-calculata cf. formula dirty darkangel (Eur):  0.378082
Pret dirty calculat cf. formula dirty darkangel si pret CLEAN (Eur):  100.3781
Pret dirty calculat de broker (TV):  100.27
Valoare aritmetica ordin (fara comision):  10027
Valoare ordin broker (fara comision ??) (TV):  10026.81
Comision aritmetic (EUR):  -0.19

Attached Files



#404
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
La Travi se primeste contractul semnat si de catre ei, dupa ce l-am semnat   ?

#405
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
b-04 ATENTIE ! daca in momentul declansarii ordinului conditionat nu sunt respectate conditiile de sold/disponibil/etc. ordinul conditionat va fi automat ANULAT - stare "Gresit" - ordinul anulat sper ca nu se taxeaza

b-05 Atentie! Ordinele market beneficiaza de mecanism de protectie de pret, iar cele neexecutate raman valabile ca ordine limita. (Cod BVB, Titlul III, Capitolul IV, Sectiunea 6) - trebuie aici o traducere

b-06 Cred ca trebuie citit tot codul bvb , ne lovim la tot pasul de el ........Cod BVB -OPR_in vigoare 21102019... 210 pagini deci tb citit pe diagonala

b-07 Simbol: R2406AE   
Operatie: Cumpar
  
Tip conditie-01-SELECTATI o conditie
Tip conditie-02-Executie ordin
Tip conditie-03-Ordin stop
Tip conditie-04-La data si ora

@ darkangel, stiu ca te-ai saturat , si eu m-am cam saturat sa iau toate interfetele la rand, pe interfata asta a ta veche apar alte conditionari, vreau sa stiu pls. care-s rezultatele urmatoarelor ordine, mai simplu decat pe exemplu, mai transant - nu se poate:

Ordin-01 Pret de piata bifat Rezultat emitere ordin: ................cumpara/vinde indiferent de pretul din piata pana ce se executa toata cantitatea   - aici e simplu

Ordin-02 Pret de piata nebifat = 99 Tip conditie-01-SELECTATI o conditie Conditie* : R2406AE 99.0  Rezultat emitere ordin: ................ de aici incolo iar apare pretul in 2 locuri ... si s-a rupt filmul ca nu stiu care e  trigger price si care este execution price... rezulta urmatoarele combinatii, inclusiv asta cu un rand mai sus ...  

Ordin-03 Pret de piata nebifat = 99 Tip conditie-02-Executie ordin Conditie* : R2406AE 99.0  Rezultat emitere ordin: ................  
Ordin-04 Pret de piata nebifat = 99 Tip conditie-03-Ordin stop Conditie* :  99.0  Rezultat emitere ordin: ................  
Ordin-05 Pret de piata nebifat = 98 Tip conditie-02-Executie ordin Conditie* : R2406AE 99.0  Rezultat emitere ordin: ................  
Ordin-06 Pret de piata nebifat = 98 Tip conditie-03-Ordin stop Conditie* :  99.0  Rezultat emitere ordin: ................  
Ordin-07 Pret de piata nebifat = 100 Tip conditie-02-Executie ordin Conditie* : R2406AE 99.0  Rezultat emitere ordin: ................  
Ordin-08 Pret de piata nebifat = 100 Tip conditie-03-Ordin stop Conditie* :  99.0  Rezultat emitere ordin: ................

Edited by Malineanu, 20 August 2022 - 19:20.


#406
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 18:37, said:

Pret dirty calculat cf. formula dirty darkangel si pret CLEAN (Eur):  100.3781
Pret dirty calculat de broker (TV):  100.27

Pretul corect este 100.3781 asa cum se vede in screenshot-ul meu.
Pretul 100.27 din screenshot-ul tau este incorect; banuiesc ca motivul este ca formularul tau foloseste "Pret (la piata)" si nu "Pret procentual" asa cum scrie in formularul meu.
Desigur intrebarea urmatoare (si logica) este: de ce exista 2 formulare diferite pentru tranzactionarea de titluri?
Pentru ca programarea calculatoarelor (adica crearea de software) nu este mereu atat de simpla pe cat pare la prima vedere, chiar oameni cu multi ani de experienta nu reusesc sa inteleaga ca nu e bine ce fac; si atunci apar mici monstruleti ca cel de mai sus...

Pentru a evita acest "bug", atunci cand vrei sa cumperi R2406AE, procedeaza astfel:
1 Acceseaza pagina home: a platformei extinse, adica https://2.tradeville.../Home/Home.aspx
2 In casuta de cautare din dreapta sus, scrie R2406AE si apasa butonul "OK" => ar trebui sa ajungi in pagina asta: https://2.tradeville...?Symbol=R2406AE

3 Muta pointer-ul mouse-ului peste numarul de deasupra textului "Cumpara" (vezi numarul incercuit cu rosu) => pointer-ul mouse-ului ar trebui sa se schimbe intr-o palma insotita de textul "x2"
4 Executa dublu-click

Ar trebui sa se intample urmatoarele:
1 Apare formularul de cumparare cu campul Simbol deja completat cu R2406AE si campul "Pret (la piata)"; adica formularul din screenshot-ul tau.
2 Dupa una sau doua secunde, formularul ar trebui sa-si faca "refresh" automat avand ca rezultat modificarea campului "Pret (la piata)" in "Pret procentual", adica formularul din screenshot-ul meu.

Abia in acest moment (dupa ce a aparut "Pret procentual") poti completa pretul procentual cu pretul clean pe care ti-l doresti.

Daca faci pasii de mai sus si nu se intampla ce am scris mai sus, atunci:
1 Schimba browser-ul - daca folosesti Firefox => incearca Chrome; daca folosesti Chrome => incearca Firefox (nu-ti recomand sa folosesti alt browser in afara de astea doua cu TV; iar daca iti merg ambele, foloseste Firefox).
2 In Chrome: deschide o fereastra "Guest" (click pe iconita user-ului tau din dreapta sus, ultima intrare din meniul care se deschide ar trebui sa fie "Guest") si incearca din aceasta fereastra.
3 Daca ai ajuns aici si problema nu s-a rezolvat, ceva e gresit rau pe undeva (greu de spus unde si ce).

#407
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 21 august 2022 - 16:21, said:

Pretul corect este 100.3781 asa cum se vede in screenshot-ul meu.
Pretul 100.27 din screenshot-ul tau este incorect; banuiesc ca motivul este ca formularul tau foloseste "Pret (la piata)" si nu "Pret procentual" asa cum scrie in formularul meu.

Nu era deloc pret la piata, debifasem special "la piata", deci este cam neclar ... Ce inseamna "Pret procentual" ?

Exista undeva un manual pentru conditiile ordinelor de la acest broker - o definitie - exemple de rezultate functie de conditionari ale ordinului - sau retrogradez iarasi in demo si fac experimente acolo pana lamuresc ce face fiecare ?...

In exemplul de mai sus ... rdin-02 Pret de piata nebifat = 99 Tip conditie-01-SELECTATI o conditie Conditie* : R2406AE 99.0  Rezultat emitere ordin: ................ de aici incolo iar apare pretul in 2 locuri ... si s-a rupt filmul ca nu stiu care e  trigger price si care este execution price...

-------------------------------------

2 Dupa una sau doua secunde, formularul ar trebui sa-si faca "refresh" automat avand ca rezultat modificarea campului "Pret (la piata)" in "Pret procentual", adica formularul din screenshot-ul meu. - niciodata nu devine "pret procentual" la mine ...


scrie ca "Poti alege alt pret decat cel precompletat." insa nu este posibil ...

Edited by Malineanu, 21 August 2022 - 17:54.


#408
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
-------------------------------------

2 In Chrome: deschide o fereastra "Guest" (click pe iconita user-ului tau din dreapta sus, ultima intrare din meniul care se deschide ar trebui sa fie "Guest") si incearca din aceasta fereastra. - nu exista nici un Guest la mine

-------------------------------------

Ti-ai dat foarte mult silinita cu mine si iti multumesc pentru asta. Si eu am incercat sa fac totul bine cu ei insa ceva nu este in regula ...

Cum sa trec 100k EUR prin aplicatia asta ?...

Pe tine te-am agasat cu intrebari, pe ei, la fel, pe mail - tu ai raspuns mai mult ca ei sau cel putin mai clar, ei au dat niste raspunsuri de pe alta lume , cel putin cu formula dirty , ma rog, m-a paralizat raspunsul lor  - nu mai conteaza, poate nu era de meserie cine a raspuns sau prea destept sa poata explica si altuia ce formula folosesc ei.

Cu conditionarile ordinului - am lucrat pe demo 2 saptamani sa ma invat cu ele si acum imi apar toate schimbate, nici macar nu se intelege care este trigger price si care este execution price, pe interfata asta VECHE (tu-i spui EXTINSA), oricum nu e interfata noua.

Acum vad ca la mine intra niciodata cu pret procentual. Asta mai lipsea.

Nu ar fi trebuit sa faca oamenii astia un manual de 2-3 pagini pt fiecare interfata ? Si sa descrie putin functionarea interfetei ? Ca nu e la fel ca la  IB sau BVB - unde exista ghid, nu trebuie sa-ti dai cu banuitul acolo ...

Cum sa treci 100k EUR prin aplicatia asta cand inca banuim ce ar trebui sa insemne fiecare bifa ...?...

Am ajuns sa dau exemple de ordine conditionate si sa te intreb care este rezultatul CA SA DEDUC cum le merge interfata din raspunsurile tale (care n-au mai venit ...).

Edited by Malineanu, 21 August 2022 - 18:16.


#409
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 18:37, said:

a-01 la tine este pret procenbtual, la mine este pret simplu, vad ca preturile dirty difera intre noi 2 pt acelasi titlu, nu am habar ce interfata folosesti, am ales variante veche, nu exista extins si non extins pe interfata mea  

Vezi mai sus
Foloseste doar procedura pe care am explicat-o acolo ca sa discutam despre acelasi lucru

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 18:37, said:

a-02 Ordinele puse pe o perioada mai lunga de timp (orice valabilitate diferita de "day") au pret variabil in timp din cauza ca in fiecare zi care trece se acumuleaza mai multa dobanda care trebuie cedata vanzatorului. Prin urmare, sistemul calculeaza maximul pretului pentru toate zilele in care s-ar putea executa ordinul (pana la [ valabilitatea ordinului daca ai ales valabilitate = data si ai setat o data ] sau [ pana la data de sfarsit a cuponului curent - cand s-ar putea sa se anuleze ordinul si trebuie sa-l creezi din nou da' nu's sigur ]). Acest pret maxim se foloseste pentru a calcula valoarea ordinului (conform numarului de titluri pe care ai ales sa-l cumperi) adica suma de bani care se blocheaza in contul tau pentru acest ordin. - deci nu mai am clarviziunea platii la orice este mai mare ca day ?

Da, nu o ai, pentru ca nu ai cum sa o ai:
Tranzactia se executa la pretul dirty = pret clean + dobanda acumulata care se mareste in fiecare zi, deci formularul nu are cum sa-ti spuna cat vei plati pentru ca nu stie in ce zi se va executa ordinul tau.
Dar din cumpararile / vanzarile pe care le-am facut eu reiese ca pretul este, mereu, cel corect (in sensul ca respecta mereu formula mea calculata pentru ziua executiei).

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 18:37, said:

a-03 am corectat - NZ ("+2+1") =, deci am pus 3 zile peste formula .... =ROUND(E29-E20,0)+2+1  

Formula asta e partial corecta; corect este:
- E29 = workday(today(), 2) = workday(2022-08-19, 2) = 2022-08-23 (functia workday este disponibila in Google Sheets, nu stiu daca exista echivalent in Excel)
- E20 = 2022-06-24
- NZ = E29 - E20 (nu stiu de ce e nevoie de ROUND acolo...)

Atlfel spus:
- intai adaugi 2 zile lucratoare la data curenta, ceea ce s-ar putea sa nu fie intotdeauna identic cu data curenta + 2 (vezi ziua de vineri)
- apoi faci diferenta dintre data rezultata si data de inceput a cuponului

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 18:37, said:

a-05 ENIGMA:  de ce nu intra in formule pret ordin ? Cum este posibil ca pretul la care se realizeaza achizitia - in concurenta zilnica la sange cu bid si ask - sa nu influenteze valoarea ordinului ?

Ceva nu s-a "legat" corect in capul tau, da' nu-mi dau seama ce anume..... Posted Image

Hai sa uitam putin de titluri (caci avem un pret dirty aici care complica lucrurile) si sa ne gandim ca tranzactionam actiuni (acolo nu exista pret dirty, exista un singur pret).
Sa zicem ca piata arata astfel:
- exista un bid (cumpara) care ofera un pret de 95
- exista un ask (vinde) care cere pret 105
- nu exista nicio alta oferta in piata

Evident nu se intampla nimic caci pretul oferit este mai mic decat pretul cerut.

In aceasta piata, apare un alt participant care doreste sa vanda la pret 90.
Se uita in piata si vede oferta celui care cumpara la 95 (deci un match pentru pretul lui de 90).
Prin urmare, creeaza un ordin de vanzare la pret = 90 (este un ordin de tip limit order => pretul 90 este pretul minim la care vanzatorul doreste sa vanda).
Inainte de a publica noul ordin in piata, sistemul verifica daca unul din ordinele deja existente in piata este un match pentru ordinul nou; si il gaseste pe cel cu pretul 95.
In acest moment, ordinul nou se executa si devine o tranzactie (noul ordin nu mai ajunge in piata daca cantitatea vanduta este mai mica sau egala decat cantitatea cumparata de cel cu pretul 95).
Pretul acestei tranzactii este pretul ordinului deja existent in piata, adica 95 => cumparatorul plateste fix cat a vrut (95) iar vanzatorul primeste mai mult decat a fost dispus sa primeasca (adica 90).

Deci:
1 ordinul ajuns in piata este o oferta teoretica (nu o tranzactie)
2 tranzactia este executia unui ordin nou intrat in piata (in caz ca, in piata, exista un match pentru el), inainte ca el sa ajunga in piata (daca ordinul nou se executa complet, el nu mai ajunge in piata)
3 in piata, nu exista niciodata un ordin bid (cumparare) cu pret mai mare decat un ordin ask (vanzare); presupunand, prin reducere la absurd ca ar exista doua astfel de ordine, la momentul la care s-ar fi creat cel de-al doilea ordin (din cele doua, cronologic vorbind), acela l-ar fi "consumat" pe primul (deja existent in piata) cf. pct. 2 anterior. Inca ceva: pentru un anumit simbol, ordinele se executa intotdeauna pe rand, niciodata doua in acelasi timp (deci, pentru oricare doua ordine pe acelasi simbol, unul din ele e primul si celalalt e al doilea).
4 o tranzactie are un singur pret (nu doua) - pretul tranzactiei este primit de vanzator si platit de cumparator

Ceva neclar aici?

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 18:37, said:

a-06 adica suma de bani care se blocheaza in contul tau pentru acest ordin - sa inteleg ca daca am 10000 EUR sold nu pot lansa 2 ordine diferite in valoare de 9000 EUR ? Si sa fie indestulat primul cu fractionarea celui de al 2-lea ?

Da, intelegi bine: in momentul in care creezi un ordin de cumparare, "valoarea ordinului" se blocheaza pe acel ordin si nu o mai poti folosi pentru a crea un alt ordin (vei primi o eroare ca nu ai suficienti bani).
Suma apare in continuare ca fiind disponibila in contul tau.

Cred (n-am incercat) ca o modalitate de a face ce vrei tu (ai 10000EUR si vrei sa cumperi titlul X sau titlul Y, indiferent pentru care apare o oferta de vanzare mai intai) se face cu optiunea de ordin conditionat:
- creezi un ordin (O1) de cumparare 1 titlu pentru X => blochezi 100 EUR
- creezi un ordin (O2) de cumparare 1 titlu pentru Y => blochezi 100 EUR (deci ai 200 EUR blocati in acest moment)
- creezi un ordin de cumparare 98 titluri pentru X conditionat de executia ordinului O1 => nu se blocheaza nimic, se va bloca la momentul la care sistemul va incerca sa creeze ordinul
- creezi un ordin de cumparare 98 titluri pentru Y conditionat de executia ordinului O2 => nu se blocheaza nimic, se va bloca la momentul la care sistemul va incerca sa creeze ordinul

Altfel spus: pui un ordin minim pentru un titlu si apoi te folosesti de executia lui (ceea ce inseamna ca cineva a inceput sa vanda acel titlu) pentru a crea ordinul mare.
N-am idee cat de eficient e....

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 18:37, said:

a-07 la tine dupa ultim pret este o incrementare (verde) mai mare ca la mine desi eram dupa ora 18:00 amandoi cand s-a inchis piata, de ce ?

Mda, am observat-o si eu; foarte ciudat, n-am idee care ar putea fi explicatia...
Zic sa mai urmarim daca se intampla si atunci cand accesam amandoi formularul cu "Pretul procentual" (chiar daca, teoretic, n-ar trebui sa fie nicio legatura intre cele doua).

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 18:37, said:

a-08 Mai am o intrebare, daca bid=99 si ask=100 si peste 1 minut bid=99.5 si ask=99.5 insa peste 3 minute iarasi bid=99 si ask=100, se traduce prin faptul ca un Cumpa a ofertat la 99.5 si un Vanza a coborat la 99.5, s-au terminat cererile si ofertele si peste 3 minute iarasi bid=99 si ask=100 ?

Da, asa se traduce, dar ceea ce se intampla in realitate e putin diferit (chiar daca rezultatul este acelasi):

Vezi mai sus modul in care functioneaza piata.
Piata este formata din toate ordinele bid si ask; in piata, nu exista niciodata un bid cu pret mai mare sau egal decat pretul unui ask.
Nu se va ajunge niciodata la situatia bid = 99.5, ask = 99.5 pentru ca al doilea creat (din astea doua) l-ar fi "consumat" pe primul si n-ar mai fi ajuns in piata (sau cel existent ar fi fost consumat complet si atunci cel de-al doilea ar fi ajuns in piata).

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 18:37, said:

daca vreau sa cumpar si sa nu mai astept, urc pretul peste bid insa Vanza de ce nu vede ca am urcat pretul, bid=99 si ask=100 sunt intepenite tot timpul ...

Daca vrei sa cumperi fara sa astepti, urci pretul peste ask (nu peste bid).
In momentul in care urci pretul peste ask, ordinul tau nu mai ajunge in piata (deci nu-l mai vede nimeni) pentru ca il consuma pe ordinul de ask peste al carui pret l-ai marit tu pe al tau (adica cele doua ordine se transforma intr-o tranzactie).

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 20:57, said:

La Travi se primeste contractul semnat si de catre ei, dupa ce l-am semnat   ?

Eu nu l-am primit si pe cel semnat de ei.

View PostMalineanu, on 20 august 2022 - 19:19, said:

b-04 ATENTIE ! daca in momentul declansarii ordinului conditionat nu sunt respectate conditiile de sold/disponibil/etc. ordinul conditionat va fi automat ANULAT - stare "Gresit" - ordinul anulat sper ca nu se taxeaza

Se comisioneaza tranzactia, nu ordinul.
Daca creezi un ordin si apoi il stergi inainte ca el sa genereze macar o tranzactie, nu platesti niciun comision.
Prin urmare, nu vad cum ai plati comision pentru un ordin care nici macar nu a ajuns in piata...

View PostMalineanu, on 20 august 2022 - 19:19, said:

b-05 Atentie! Ordinele market beneficiaza de mecanism de protectie de pret, iar cele neexecutate raman valabile ca ordine limita. (Cod BVB, Titlul III, Capitolul IV, Sectiunea 6) - trebuie aici o traducere

Parca BVB nu permite "market order" (adica nu poti spune cumpar 1 actiune le orice pret si sa vina unu' sa-ti vanda o actiune la un pret egal cu toti banii din contul tau Posted Image).
UI-ul TV, insa, permite "market order" (bifand acel "Pret la piata").
De aici conflictul...... Posted Image

Ce spune mesajul asta este ca desi TV "pare" ca permite "market order", in realitate este un "limit order" cu un pret maxim stabilit printr-un algoritm.

Oricum noi nu folosim niciodata "market order" pentru ca stim ca nu e deloc in avantajul nostru; deci nu ne pasa de acel mesaj...

View PostMalineanu, on 20 august 2022 - 19:19, said:

b-06 Cred ca trebuie citit tot codul bvb , ne lovim la tot pasul de el ........Cod BVB -OPR_in vigoare 21102019... 210 pagini deci tb citit pe diagonala

Aoleu! Posted Image
Zi-mi si mie, te rog, daca gasesti ceva interesant...

View PostMalineanu, on 20 august 2022 - 19:19, said:

b-07 Simbol: R2406AE   
Operatie: Cumpar
  
Tip conditie-01-SELECTATI o conditie
Tip conditie-02-Executie ordin
Tip conditie-03-Ordin stop
Tip conditie-04-La data si ora

@ darkangel, stiu ca te-ai saturat , si eu m-am cam saturat sa iau toate interfetele la rand, pe interfata asta a ta veche apar alte conditionari

Te-ai saturat pentru ca nu vrei sa faci ce-ti zic:
- interfata corecta este cea veche, nu trebuia sa te uiti deloc la altele si nu mai pierdeai timpul aiurea
- atata timp cat vrei doar sa cumperi titluri de stat, nu mai incerca sa intelegi lucruri care n-au legatura cu titlurile de stat (asa cum marchez in continuare) ca nu iti va folosi la nimic insa vei obosi teribil (vorbesc din experienta Posted Image)

View PostMalineanu, on 20 august 2022 - 19:19, said:

Ordin-01 Pret de piata bifat Rezultat emitere ordin: ................cumpara/vinde indiferent de pretul din piata pana ce se executa toata cantitatea   - aici e simplu

Corect!
Daaaaar pe formularul corect de tranzactionare titluri de stat nu exista aceasta bifa.
Deci nu se aplica la titluri de stat! Pierzi timpul! Posted Image

View PostMalineanu, on 20 august 2022 - 19:19, said:

Ordin-02 Pret de piata nebifat = 99 Tip conditie-01-SELECTATI o conditie Conditie* : R2406AE 99.0  Rezultat emitere ordin: ................ de aici incolo iar apare pretul in 2 locuri ... si s-a rupt filmul ca nu stiu care e  trigger price si care este execution price... rezulta urmatoarele combinatii, inclusiv asta cu un rand mai sus ...  
Ordin-03 Pret de piata nebifat = 99 Tip conditie-02-Executie ordin Conditie* : R2406AE 99.0  Rezultat emitere ordin: ................
Ordin-04 Pret de piata nebifat = 99 Tip conditie-03-Ordin stop Conditie* :  99.0  Rezultat emitere ordin: ................
Ordin-05 Pret de piata nebifat = 98 Tip conditie-02-Executie ordin Conditie* : R2406AE 99.0  Rezultat emitere ordin: ................
Ordin-06 Pret de piata nebifat = 98 Tip conditie-03-Ordin stop Conditie* :  99.0  Rezultat emitere ordin: ................
Ordin-07 Pret de piata nebifat = 100 Tip conditie-02-Executie ordin Conditie* : R2406AE 99.0  Rezultat emitere ordin: ................
Ordin-08 Pret de piata nebifat = 100 Tip conditie-03-Ordin stop Conditie* :  99.0  Rezultat emitere ordin: ................

1 Tip conditie = Executie ordin => ceea ce scrii deasupra acestei casute reprezinta un ordin care se va introduce in piata doar atunci cand un alt ordin deja existent in piata se va executa; acest alt ordin este cel al carui simbol si pret il treci in campul "Conditie". Nu l-am incercat niciodata, nu sunt sigur ca e corect ce am inteles...
2 Tip conditie = Ordin STOP => ceea ce scrii deasupra acestei casute reprezinta un ordin care se creeaza atunci cand se atinge pretul stop egal cu cel din campul "Conditie". Nu-mi dau seama cum ar putea fi folositor pentru titluri de stat unde variatia de pret e mica.

Eu n-am folosit pana acum "ordine neconditionate", poate n-ar trebui sa incepi cu asta... Posted Image

#410
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 17:53, said:

Nu era deloc pret la piata, debifasem special "la piata", deci este cam neclar ... Ce inseamna "Pret procentual" ?

Formularul ala are doua "forme" foarte asemanatoare:
- cea din screenshot-ul tau este folosita pentru actiuni
- cea din screenshot-ul meu este folosita pentru titluri de stat (poate si pentru alte tipuri de obligatiuni)

Formularele sunt asemanantoare dar difera intr-un punct: pentru titlurile de stat, pretul clean este un pret procentual - procent din pretul nominal.
Cand zici ca vrei sa cumperi la pret clean 99.5, ce spui, de fapt, este ca pretul maxim pe care esti dispus sa-l platesti pentru un titlu este 99.5% din valoarea lui nominala (adica cumperi cu 99.5 lei un titlu care valoreaza 100 lei).

Daca formularul pe care il completezi pentru cumpararea unui titlu de stat nu contine "Pret nominal" (ci "Pret (la piata)" indiferent ca "la piata" e bifat sau nu) atunci ceva e in neregula si e greu de prezis care va fi rezultatul (am o banuiala da' n-are sens sa intram in detalii....).

Concluzie: trebuie sa faci cumva sa-ti apara acel formular cu "Pret procentual".
N-as avea curaj sa fac nimic pana nu rezolv problema asta...

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 17:53, said:

2 Dupa una sau doua secunde, formularul ar trebui sa-si faca "refresh" automat avand ca rezultat modificarea campului "Pret (la piata)" in "Pret procentual", adica formularul din screenshot-ul meu. - niciodata nu devine "pret procentual" la mine ...
scrie ca "Poti alege alt pret decat cel precompletat." insa nu este posibil ...

Ceva e foarte in neregula!
Daca ai incercat deja tot ce ti-am sugerat (sper ca nu ai un "a d b l o c k e r" mai agresiv care blocheaza Javascript; de asta ti-am sugerat Chrome Guest - asta e un browser virgin cu setari default - daca nici aici nu-ti merge e chiar nasol), exista doua posibilitati:
1 https://2.tradeville...Assistance.aspx - aici zice ca TV se poate conecta remote pe sistemul tau ca sa investigheze
2 ma uit eu! Posted Image oferta e valabila pana pe 24 aug. caci apoi plec in vacanta

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 18:14, said:

2 In Chrome: deschide o fereastra "Guest" (click pe iconita user-ului tau din dreapta sus, ultima intrare din meniul care se deschide ar trebui sa fie "Guest") si incearca din aceasta fereastra. - nu exista nici un Guest la mine

Nimic nu-mi iese!!! Posted Image

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 18:14, said:

Cum sa trec 100k EUR prin aplicatia asta ?...

De acord: nu treci pana nu rezolvi problema cu pretul procentual.
La mine merge perfect, n-am nicio dilema!

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 18:14, said:

Nu ar fi trebuit sa faca oamenii astia un manual de 2-3 pagini pt fiecare interfata ? Si sa descrie putin functionarea interfetei ? Ca nu e la fel ca la  IB sau BVB - unde exista ghid, nu trebuie sa-ti dai cu banuitul acolo ...

De acord, ar fi trebuit sa faca un manual.
Poate o exista unul, eu n-am gasit!
M-am adaptat facand teste...
Acu' totul e clar!

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 18:14, said:

Am ajuns sa dau exemple de ordine conditionate si sa te intreb care este rezultatul CA SA DEDUC cum le merge interfata din raspunsurile tale (care n-au mai venit ...).

Eu zic ca am raspuns cam la tot ce ai intrebat.
Dar pare ca nu ai citit tot ce am scris caci unele intrebari s-au repetat.
Sau ai citit da' n-ai avut cum sa intelegi daca ai folosit o alta interfata decat aia pe care am folosit-o eu atunci cand am formulat raspunsul... Posted Image

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 18:14, said:

Cum sa treci 100k EUR prin aplicatia asta cand inca banuim ce ar trebui sa insemne fiecare bifa ...?...

Nu trebuie sa stii ce face fiecare bifa, ci doar cele care te intereseaza pentru titluri de stat.
Exista functionalitati avansate si functionalitati de baza.
Ar trebui sa incepi cu functionalitatile de baza => formularul cu "Pret procentual", fara "Ordin conditionat" => ai de completat 5 campuri.

Zic sa faci asa:
- rezolva problema cu "Pret procentual" (foloseste una din cele doua optiuni)
- revino la formularul cu "Pret procentual" si vezi care din cele 5 campuri nu iti sunt clare

Edited by darkangel2, 21 August 2022 - 19:18.


#411
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 21 august 2022 - 19:17, said:

Formularul ala are doua "forme" foarte asemanatoare:
- cea din screenshot-ul tau este folosita pentru actiuni
- cea din screenshot-ul meu este folosita pentru titluri de stat (poate si pentru alte tipuri de obligatiuni)

Formularele sunt asemanantoare dar difera intr-un punct: pentru titlurile de stat, pretul clean este un pret procentual - procent din pretul nominal.
Cand zici ca vrei sa cumperi la pret clean 99.5, ce spui, de fapt, este ca pretul maxim pe care esti dispus sa-l platesti pentru un titlu este 99.5% din valoarea lui nominala (adica cumperi cu 99.5 lei un titlu care valoreaza 100 lei).

Daca formularul pe care il completezi pentru cumpararea unui titlu de stat nu contine "Pret nominal" (ci "Pret (la piata)" indiferent ca "la piata" e bifat sau nu) atunci ceva e in neregula si e greu de prezis care va fi rezultatul (am o banuiala da' n-are sens sa intram in detalii....).

Concluzie: trebuie sa faci cumva sa-ti apara acel formular cu "Pret procentual".
N-as avea curaj sa fac nimic pana nu rezolv problema asta...



Ceva e foarte in neregula!
Daca ai incercat deja tot ce ti-am sugerat (sper ca nu ai un "a d b l o c k e r" mai agresiv care blocheaza Javascript; de asta ti-am sugerat Chrome Guest - asta e un browser virgin cu setari default - daca nici aici nu-ti merge e chiar nasol), exista doua posibilitati:
1 https://2.tradeville...Assistance.aspx - aici zice ca TV se poate conecta remote pe sistemul tau ca sa investigheze
2 ma uit eu! Posted Image oferta e valabila pana pe 24 aug. caci apoi plec in vacanta



Nimic nu-mi iese!!! Posted Image



De acord: nu treci pana nu rezolvi problema cu pretul procentual.
La mine merge perfect, n-am nicio dilema!



De acord, ar fi trebuit sa faca un manual.
Poate o exista unul, eu n-am gasit!
M-am adaptat facand teste...
Acu' totul e clar!



Eu zic ca am raspuns cam la tot ce ai intrebat.
Dar pare ca nu ai citit tot ce am scris caci unele intrebari s-au repetat.
Sau ai citit da' n-ai avut cum sa intelegi daca ai folosit o alta interfata decat aia pe care am folosit-o eu atunci cand am formulat raspunsul... Posted Image



Nu trebuie sa stii ce face fiecare bifa, ci doar cele care te intereseaza pentru titluri de stat.
Exista functionalitati avansate si functionalitati de baza.
Ar trebui sa incepi cu functionalitatile de baza => formularul cu "Pret procentual", fara "Ordin conditionat" => ai de completat 5 campuri.

Zic sa faci asa:
- rezolva problema cu "Pret procentual" (foloseste una din cele doua optiuni)
- revino la formularul cu "Pret procentual" si vezi care din cele 5 campuri nu iti sunt clare
atata timp cat vrei doar sa cumperi titluri de stat, nu mai incerca sa intelegi lucruri care n-au legatura cu titlurile de stat (asa cum marchez in continuare) ca nu iti va folosi la nimic insa vei obosi teribil - sunt de acord cu tine insa am target 100k EUR in titluri si daca eram hot si vroiam sa fur banii astia aveam de munca cam tot atat - cat am de munca incercand acum sa-i protejez de tranzactii deviante - si totul a cazut pe capul tau fiind singurul ce poti lamuri interfata veche (care nu era accesibila in varianta DEMO).

"Daaaaar pe formularul corect de tranzactionare titluri de stat nu exista aceasta bifa.Deci nu se aplica la titluri de stat! Pierzi timpul!" - cred ca se aplica la mine, anume la interfata mea, este acolo obsesiv. Nu uita ca eu nu am nici pret procentual, orice as face.
"ceea ce scrii deasupra acestei casute reprezinta un ordin care se creeaza atunci cand se atinge pretul stop egal cu cel din campul "Conditie". Nu-mi dau seama cum ar putea fi folositor pentru titluri de stat unde variatia de pret e mica." - eu il vad ca fiind esential altfel esti lipsit de plurivalenta pret trigger si pret de executie
"Daca formularul pe care il completezi pentru cumpararea unui titlu de stat nu contine "Pret nominal" (ci "Pret (la piata)" indiferent ca "la piata" e bifat sau nu) atunci ceva e in neregula si e greu de prezis care va fi rezultatul (am o banuiala da' n-are sens sa intram in detalii....)" - o sa caut sa declansez acel pret procentual desi nu cred ca este in puterea mea , R2406AE este unul si acelasi, trebuia detectat daca - "pentru titlurile de stat, pretul clean este un pret procentual " ...
"Concluzie: trebuie sa faci cumva sa-ti apara acel formular cu "Pret procentual".N-as avea curaj sa fac nimic pana nu rezolv problema asta..." Bravo ! In sfarsit ma intelegi ...
"""sper ca nu ai un ""a d b l o c k e r"" mai agresiv care blocheaza Javascript"" - am ceva insa nu inteleg de ce ar trebui tocmai acum dezactivat, imi vad de viata cu el activat de mai multi ani si ma avertizeaza inainte de a bloca ceva  ... O sa incerc sa intru 3 minute neprotejat de pe un laptop de bucatarie , chiar sunt curios daca este de la sistemul de protectie ... "
aici zice ca TV se poate conecta remote pe sistemul tau ca sa investigheze - din pacate cade varianta, gasim alte solutii sau o interfata mai buna ...
"Sau ai citit da' n-ai avut cum sa intelegi daca ai folosit o alta interfata decat aia pe care am folosit-o eu atunci cand am formulat raspunsul..." - crede-ma , am citit tot insa anumite segmente au fost imposibil de compilat, nu stiu daca este interfata sau faptul ca nu identific setul de functii asociat conditionarilor lor asa cum se arata grafic , am toata lista pregatita, fiecare emisiune analizata, cu ce castig - am optimizat-o pe interesul meu ca si termene etc si nu pot cumpara deoarece interfata asta care merge cum si cand doreste ea nu ma incurajeaza deloc s-o folosesc ...
Daca dai help - iti apare - https://2.tradeville...i_de_ordine.htm, unde tot ce ma intereseaza este extrem de impersonal si succint tratat, GENERIC, n-are nici o legatura cu interfata lor specifica ...
Pare ceva sa te joci in timpul liber, nu mai mult de 5k EUR / zi, sa nu regreti ... Am primit link-ul de subscriere si nu-mi apare nimic ... Adica e asa improbabil totul cu interfata asta ...
"Nu trebuie sa stii ce face fiecare bifa, ci doar cele care te intereseaza pentru titluri de stat." - Am mai sarit noi peste clauzele contractului si peste multe alte chestii am tot sarit, parca prea devine o gluma tot ....
Eu aveam termen sa intru cu 20k EUR sa tranzactionez pe platforma asta dar in conditiile prezente ...
Nu mai e nici o graba, decat o prostie mai bine delay ...

Multumesc pt rabdarea de pana acum !

YTM  2,69%
*** Calcul profit ver-01: ((E26+E25*(CEILING((E24-E30)/365,1)))-E35)/E35/((E24-E30)/365)*100  2.337624
*** Calcul profit ver-02: ((1 + G * T) / (V * (1 + M + N)) - 1) / (T - S / R)  0.017816

pe a 2-a formula de castig nu au iesit rezultatele corecte, trebuie comparate candva, insa banuiesc ca e suf prima formula, aduce a YTM de pe Bvb ,,,

#412
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 21 august 2022 - 18:45, said:

- creezi un ordin (O1) de cumparare 1 titlu pentru X => blochezi 100 EUR
- creezi un ordin (O2) de cumparare 1 titlu pentru Y => blochezi 100 EUR (deci ai 200 EUR blocati in acest moment)
- creezi un ordin de cumparare 98 titluri pentru X conditionat de executia ordinului O1 => nu se blocheaza nimic, se va bloca la momentul la care sistemul va incerca sa creeze ordinul
- creezi un ordin de cumparare 98 titluri pentru Y conditionat de executia ordinului O2 => nu se blocheaza nimic, se va bloca la momentul la care sistemul va incerca sa creeze ordinul
- creezi un ordin (O1) de cumparare 1 titlu pentru X => blochezi 100 EUR plus pierd 1.9 EUR fara sa stiu daca O3 va fi implinit
- creezi un ordin (O2) de cumparare 1 titlu pentru Y => blochezi 100 EUR (deci ai 200 EUR blocati in acest moment) plus pierd 1.9 EUR fara sa stiu daca O4 va fi implinit

#413
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 22:10, said:

"Daaaaar pe formularul corect de tranzactionare titluri de stat nu exista aceasta bifa.Deci nu se aplica la titluri de stat! Pierzi timpul!" - cred ca se aplica la mine, anume la interfata mea, este acolo obsesiv. Nu uita ca eu nu am nici pret procentual, orice as face.
[...]
"Daca formularul pe care il completezi pentru cumpararea unui titlu de stat nu contine "Pret nominal" (ci "Pret (la piata)" indiferent ca "la piata" e bifat sau nu) atunci ceva e in neregula si e greu de prezis care va fi rezultatul (am o banuiala da' n-are sens sa intram in detalii....)" - o sa caut sa declansez acel pret procentual desi nu cred ca este in puterea mea , R2406AE este unul si acelasi, trebuia detectat daca - "pentru titlurile de stat, pretul clean este un pret procentual " ...

Faptul ca nu iti apare "Pret procentual" pe formular este cea mai mare problema pe care o ai in acest moment (presupunand ca doresti sa folosesti TV).
Atata timp cat nu o rezolvi, aplicatia va merge incorect, n-are sens sa incerci sa o intelegi, nu faci decat sa pierzi timpul aiurea.

Ai tot ce e nevoie ca sa rezolvi problema, trebuie doar sa vrei.
Chrome Guest se activeaza astfel: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k77CtOKQA4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 22:10, said:

"ceea ce scrii deasupra acestei casute reprezinta un ordin care se creeaza atunci cand se atinge pretul stop egal cu cel din campul "Conditie". Nu-mi dau seama cum ar putea fi folositor pentru titluri de stat unde variatia de pret e mica." - eu il vad ca fiind esential altfel esti lipsit de plurivalenta pret trigger si pret de executie

Nu-l vezi bine...
Poti cumpara titluri de stat fara ordin STOP si cu zero risc - ordinul se va executa fix la pretul procentual pe care l-ai solicitat tu (sau chiar mai mic).
Nu te mai uita la ordinul STOP caci iti complici existenta fara niciun beneficiu.

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 22:10, said:

"""sper ca nu ai un ""a d b l o c k e r"" mai agresiv care blocheaza Javascript"" - am ceva insa nu inteleg de ce ar trebui tocmai acum dezactivat, imi vad de viata cu el activat de mai multi ani si ma avertizeaza inainte de a bloca ceva  ... O sa incerc sa intru 3 minute neprotejat de pe un laptop de bucatarie , chiar sunt curios daca este de la sistemul de protectie ... "

Pentru ca platformele de tranzactionare se bazeaza mult pe Javascript.
Deci, daca ai un blocker care blocheaza Javascript, ar putea fi un motiv pentru care aplicatia nu-ti merge corect.
Sigur, ar putea foarte bine sa nu fie asta...

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 22:10, said:

Daca dai help - iti apare - https://2.tradeville...i_de_ordine.htm, unde tot ce ma intereseaza este extrem de impersonal si succint tratat, GENERIC, n-are nici o legatura cu interfata lor specifica ...

Asa e; help-ul ala e scris de niste programatori iar programatorii (majoritatea, nu toti) traiesc in universul lor care arata foarte diferit de lumea reala. Ar fi bine sa glumesc... Posted Image
E foarte greu sa faci un programator sa inteleaga ca help-ul trebuie scris astfel incat sa poata fi inteles de catre cineva care nu stie deja ce scrie in help...
Asta e, atata se poate... Posted Image

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 22:10, said:

Eu aveam termen sa intru cu 20k EUR sa tranzactionez pe platforma asta dar in conditiile prezente ...

Eu am intrat cu mai mult da' inteleg cam tot ce-mi trebuie pentru operatiile pe care le fac.

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 22:10, said:

YTM  2,69%
*** Calcul profit ver-01: ((E26+E25*(CEILING((E24-E30)/365,1)))-E35)/E35/((E24-E30)/365)*100  2.337624
*** Calcul profit ver-02: ((1 + G * T) / (V * (1 + M + N)) - 1) / (T - S / R)  0.017816

pe a 2-a formula de castig nu au iesit rezultatele corecte, trebuie comparate candva, insa banuiesc ca e suf prima formula, aduce a YTM de pe Bvb ,,,

Calcul profit ver-02: ((1 + G * T) / (V * (1 + M + N)) - 1) / (T - S / R)  =  ((1 + 2.3% * 2) / (100.38% * (1 + 0 + 0.1%)) - 1) / (2 - 60 / 365) = 0.0223 = 2.23%
Am facut calculul pentru: R2406AE cu pretul dirty = 100.38% calculat dupa trecerea a 60 de zile din cuponul curent.

Sper ca amandoi consideram ca 3.4% = 3.4 / 100 = 0.034, da? Posted Image

View PostMalineanu, on 21 august 2022 - 23:40, said:

- creezi un ordin (O1) de cumparare 1 titlu pentru X => blochezi 100 EUR plus pierd 1.9 EUR fara sa stiu daca O3 va fi implinit
- creezi un ordin (O2) de cumparare 1 titlu pentru Y => blochezi 100 EUR (deci ai 200 EUR blocati in acest moment) plus pierd 1.9 EUR fara sa stiu daca O4 va fi implinit

Asa este; dar senzatia mea este ca numarul de cazuri in care O3 (sau O4) nu se vor implini sunt rare.
Fa un test cu valori mai mici!

Poti sa elimini pierderea acelui 1.9 EUR punand ordinul O1 pentru 20 de titluri in loc de unul singur (20 de titluri este numarul minim de titluri pentru care comisionul se calculeaza ca procent, nu ca prag minim de 1.9 EUR). In acest caz, chiar daca O3 nu se implineste, ramai cu ordinul de 20 de titluri la dobanda pe care ti-ai dorit-o.
Apoi setezi un alt ordin de 20 de titluri si incerci din nou, la un moment dat o sa-ti iasa.

Edited by darkangel2, 22 August 2022 - 19:58.


#414
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Am primit raspuns azi :

--------------

Am investigat si pare a fi un bug de afisare, functionalitatea fiind aceeasi in ambele capturi de ecran.

Recomandarea este sa folositi platforma noua, deoarece resursele sunt alocate pe aceasta, fiind adaugate fix-uri si feature-uri noi mult mai rapid decat pe varianta clasica, care este recomandata doar celor care sunt deja obisnuiti cu ea.

Pe platforma veche se repara doar bug-uri flagrante.

--------------

Nu stiu daca ceva este neinregula ca apare "la piata" in loc de "procentual", oricum parca sa experimentez cu banii mei era ultima dorinta.

O sa incerc si platforma noua insa parca nu este ok cu bug-uri ... Asta pt ca eram motivat sa lucrez cu ei daca tot am plecat pe drumul asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate