Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Transport copil cu masina la drum lung

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,690
  • Înscris: 15.06.2007

 barbosa, on 04 iunie 2013 - 16:31, said:

Pui pariu ca stiu. Si sunt aproape sigur ca si initiatorul topicului stie, fiind a 5 oara cand merge in Grecia.
In grecia am fost de mai multe ori, doar in Corfu ma duc a 5-a data.

Chestia e sa vezi cum se scrie restaurant in Macedona, sau Sarba.. ресторан:  eeh ? Fac o poza la caractere si le tiparesc, apoi cand vad ceva scris , prin comparatie ghicesc ce-o fi.

Edited by tfmercedez, 04 June 2013 - 16:35.


#56
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Barbosa, esti incapatanat ca un catar. Cum sa dai ma la copil mancare din bodegile de pe marginea drumului din Serbia sau Muntenegru?

#57
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 MeT4L, on 03 iunie 2013 - 01:27, said:

De ce nu avion? cred ca iesi chiar mai rentabil decat cu masina. Eu zic sa iti faci mai multe griji in legatura cu igiena si cu hranirea lui.
Din punct de vedere al banilor e mai ieftin cu masina decat cu avionul. Din punct de vedere al confortului e mai bine cu avionul decat cu masina. Acum trebuie sa vezi daca e mai sanatos avionul decat masina pentru copil.

#58
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,690
  • Înscris: 15.06.2007

 Clovis, on 08 iunie 2013 - 14:11, said:

Din punct de vedere al banilor e mai ieftin cu masina decat cu avionul. Din punct de vedere al confortului e mai bine cu avionul decat cu masina. Acum trebuie sa vezi daca e mai sanatos avionul decat masina pentru copil.
Am mai spus de cateva ori ca nu mai este cursa charter din orasul in care stau eu.
Nu e vorba musai de bani. Are si drumul cu masina avantajele si dezavantajele sale.  Dar ca idee, sa dai 180 de euro, doar pentru ca treci prin aeroport, mi se pare jaf pe fata, taxa de aeroport nefiind inclusa in pretul sejurului.
Daca vrei sa mai prelungesti 2-3 zile sejurul, ai pierdut avionul, te intorci cu ce poti. Cu masina , macar intoarcerea are data deschisa. Aproape de fiacare data, in ultima seara, pe o terasa, toropiti de caldura, ne puneam intrebarea, si ce facem acuma, mergem sa impachetam bagajele sa fie gata pentru dimineata?  -N-am chief, hai sa mai stam o zi. Si se face o zi, doua , trei. Pe drum, ce facem? Facem stanga spre casa, sau dreapta spre alta statiune.. Hai ca mai stam si in Paralia cateva zile.. Si asa se fac 10-12 zile din cele 7 initiale.

Cu avionul, odata , ne-au trezit la 5 dimineata, ca sa fim la 7 in aeroport, la 9 eram acasa... Nici nu eram bine treziti. La micul dejun in loc de mare, vedeam peisajul urban, din care am evadat..si care se numara chipurile ca zi de sejur.

Edited by tfmercedez, 10 June 2013 - 02:22.


#59
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005

 Clovis, on 08 iunie 2013 - 14:11, said:

Din punct de vedere al confortului e mai bine cu avionul decat cu masina. Acum trebuie sa vezi daca e mai sanatos avionul decat masina pentru copil.

Nu neaparat. Sa vezi ce bine e sa te intorci cu avionul pe locurile inghesuite din coada (fara ferestra si fara loc la picioare).
Cu masina te opresti cand vrei, unde vrei si cat vrei.

#60
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pe Grecia-Romania cred ca mai mult stai in picioare de la masina la avion decit stai jos in avion, problemele sint altele. Ca trebuie sa ajungi cu n ore inainte, mai ales ca n-ai zboruri in toate combinatiile de pe (putinele) aeroporturi internationale din Romania (si nu poti sa-ti permiti sa pierzi n bilete de avion pentru toata familia din cauza traficului daca ai de facut 100-200-300+ km pina la aeroport pe drumuri romanesti), ca mai se pierde un bagaj (de obicei cu chestiile esentiale si de obicei chiar cind ai nevoie de el), ca mai iei o gripa din avion, etc. Depinde de situatia concreta, pe Romania-Grecia nu e un "invingator clar". Alta e daca vrei sa mergi in Spania sau UK.

#61
userpedia

userpedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.02.2012

 tfmercedez, on 03 iunie 2013 - 01:13, said:

Dechid acest topic, cu speranta de a aduna aici sfaturi utile in privinta planificarii unei calatorii cu masina cu copii mici la bord.

In cazul meu este vorba despre fiul meu, care la momentul calatoriei va avea 20 de luni.
Intentionam sa plecam la mare in Grecia, iar traseul este ceva mai lung de 1000 de kilometri.
Pentru a usura cat mai mult situatia , credem ca cel mai potrivit ar fi sa calatorim noaptea, astfel incat el sa doarma o perioada cat mai indelungata de timp.

Problema este ca nu stiu cat timp este recomandabil pentru copil sa stea in scaunul special, legat in centuri, avand in vedere ca totusi noaptea in patut el se mai zvarcoleste, mai schimba pozitiile.
Am luat in considerare si varianta amenajarii unui culcus cat mai comfortabil pe restul banchetei din spate, langa scaunul sau special, dar ideea ma ingrozeste, cand ma gandesc la eventualele consecinte datorate unei franari bruste, doamne fereste un accident , iar copilul sa nu fie asigurat cu nici un fel de centuri de siguranta.

Ar fi o varianta sa mergem si ziua, dar cred ca i-ar fi mai greu de indurat orele indelungate de sezut in pozitia fixa din scaun, la care se mai adauga si caldura, cu toate ca pentru a-l proteja, am pus folie pe geamuri, si va merge si clima, care totusi nu este ideala pentru copii mici.
De aceea am concluzionat ca ar fi mai bine pentru el sa mearga noapte fara clima, si sa doarma pe drum.

Ce sfaturi puteti sa mai adaugati?
Astept niste relatari de la parinti care au mai calatorit cu copiii mici la drum lung, peste 8-10 ore.

Salut,
daca decizi sa pleci cu copilul in concediu din diferite motive sau constrangeri e decizia voastra ca parinti si cam trebuie sa va asumati tot.

In primul rand ai nevoie de un scaun auto, nu pentru confort ci pentru ca e legislatie europeana iar amenzile sunt usturatoare ca sa nu mai vorbim de doamne fereste. Cel mai bine te poti documenta pe Bebejoy.ro, acolo toate scaunele auto sunt documentate bine de tot si au tabele de varsta si greutate, bla bla.. numai sa stii ce sa alegi bine, bineinteles ca poti cumpara din alta parte.... asta daca gasesti mai ieftin. Important este sa alegi unul care sa "respire" sa nu se incinga copilul si eventual o husa de vara ceva sa absoarba parte din transpiratie.

Referitor la aerul conditionat, important este ca diferenta de temperatura dintre cea a aerului de-afara si cel din masina sa nu depaseasca 4 grade. si este super important sa nu fie sub 23 de grade.

Mai departe recomand sa iti faci o lista cu ce ai nevoie pentru cel mic si ce folositi voi de obicei, un incalzitor auto la indemana, si-un mare termos cu cafea pentru tine. Nu uita sa pui in bagaje si buna dispozitie.... e foarte importanta... daca esti incordat vei transmite si copilului si-atunci e de suferit....

ah.. si inca ceva.. saci speciali pentru scutece daca mai e cazul Posted Image e complicat sa fii pe o autostrada si sa nu poti sa opresti...Posted Image

Concediu placut!

#62
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ati fost deja tfmercedez?

 userpedia, on 19 iunie 2013 - 23:11, said:

si este super important sa nu fie sub 23 de grade.
:habarnam:?!

#63
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 andreyfitza, on 03 iunie 2013 - 04:00, said:

Cati dintre noi am avut scaune de copii in masinile parintilor cand eram mici? Si totusi, uite-ne ca scriem pe forumuri.

La varianta de a elimina din calcul scaunul si mama sa stea cu el pe bancheta din spate, nu te-ai gandit?

Stii ca e obligatoriu sa stea copiii in scaune speciale, nu ?

#64
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Stiu. Si? Stii ca viteza maxima obligatorie in majoritatea tarilor, mai putin niste regiuni din Germania, este 130 km/h in conditii de autostrada si totusi sunt masini facute din fabrica sa mearga cu 300 km/h?

Singura situatie in care vad scaunul acela util este in momentul in care esti doar tu cu copilul.

#65
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 andreyfitza, on 20 iunie 2013 - 11:57, said:

Singura situatie in care vad scaunul acela util este in momentul in care esti doar tu cu copilul.

Corect, pentru ca exista un dumnezeu al inconstientilor si daca sint deja DOI parinti inconstienti in masina sansele ca ceva rau sa se intimple sint nule!

#66
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ce imi plac mie astia care se dau mai catolici decat Papa. Poate ar fi indicat sa ii punem copilului si o casca de aia de motociclist pe cap...poate cade vreo stanca pe masina, caz in care scaunul copilului are valoare zero.
Nu spune nimeni sa fii inconstient, dar nu va mai dati sfinti pe aici , si cand terminati de postat va luati copilul, il legati bine in masina si il duceti la Mec sa manance. Daca e sa se intample o nenorocire o sa se intample oricum. Asta nu inseamna ca trebuie sa o cauti cu lumanarea, dar nici sa stai toata viata panicat.
Daca asta inseamna ca sunt un idiot inconstient in ochii altor "destepti"... ok...nu ma deranjeaza.

#67
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 f300, on 20 iunie 2013 - 12:05, said:


Corect, pentru ca exista un dumnezeu al inconstientilor si daca sint deja DOI parinti inconstienti in masina sansele ca ceva rau sa se intimple sint nule!

De ce nu intelegi ca scaunul ala e bun doar ca sa nu-ti arunce copilul pe geam in caz de accident. La o coliziune cu peste 60 km/h, ai aceleasi sanse de supravietuire si cu scaun si fara.

E la fel cum este cu normele de protectie in avion. Veste de salvare, iesiri de urgenta, etc., iar avionul daca pica, picat se cheama cu dauna totala.

#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,690
  • Înscris: 15.06.2007
Nu inteleg de unde trag unii concluzia ca mi-as tine copilul fara scaun special? Deja are anul de cand se plimba in el, si acusa trebuie sa-i cumpar altul, mai mare, cand nu va mai incapea in el.

Chiar astazi a observat nevasta-mea, intr-o curba luata mai in viteza, ca scaunul copilului s-a miscat cativa cm, datorita fortelor laterale aparute. I-am zis, iti dai seama ca daca nu era scaunul, ar fi zburat din partea dreapta in geamul din stanga? Am dus odata cu mine cainele de talie mare, pe bancheta din spate. La fiecare frana, era peste mine, la curbe se rostogolea ca popicele stanga dreapta, dar nu aveam cum sa-l leg. Deci stiu foarte bine cum sta problema.  

Eram doar interesat despre informatii mai specifice, gen cat timp este adimisibil sa stea copilul in scaun, pentru ca sa imi fac o ideie cat de dese vor fi pauzele de pe drum. Unii zic 2 ore, altii zic ca poate sa doarma toata noaptea.
Cat despre sacii de gunoi,  n-o sa car rahatul din scutece dupa mine, din moment ce si ultima parcare de pe autostrada are un tomberon.

 Dev, on 20 iunie 2013 - 08:47, said:

Ati fost deja tfmercedez?

Posted Image?!
Nu inca. Momentan caut de cumparat bare transversale pentru cutia aia ce se monteaza pe masina, si alte chestii necesare. La sfarsit de iulie este plecarea, pana atunci se face si apa marii calda ca pisulica. Acuma am inteles ca inca e rece apa marii de la niste rude care s-au intors saptamana trecuta din Thasos. . Stiam asta oricum. Nu degeaba varful de sezon este iulie-august. Vreme buna, marea calda, si preturi maxime...

Edited by -Diana-, 24 September 2013 - 16:05.


#69
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
tfmercedez al meu avea 13 luni (2012) si mers cu el la drum de 9-9.30 ore. l-am invatat in masina si nu s-a plictisit omu`. pur si simplu a mers in scaunul lui, dat jos tetiera din fata sa vada ce se intampla in jurul lui si dai bice. plecat la ora 3.30 din bucuresti - la ora 13.30 eram pe ferry plecase de ceva vreme - ajunsi in thassos la locatie la 14.00.
am avut la noi pentru el grisine, paine, apa, mult lapte (nu spun sursa), cipsuri, sandwich-uri si desene animate pe gps. cel mai mult ia placut pe serpentine (am avut 2 zone) si la vama cand tot timpul era la somn se trezea brusc si se hlizea la vamesi (romani, bulgari, greci nu conta pentru el). in zona montana am facut ceva popasuri - aer curat, un pic de lapte, un pipi & shit. cam la 2-3 ore faceam un popas de 5-10 min. in schimb la intoarcere a facut show tot drumul, parca nu vroia sa plece din grecia.
da-i libertate in scaunul lui, nu-l ingradi cu bare si alte minunatii, lasa-l sa vada cat mai mult afara, daca ii place in masina o sa fie bine. cauta in scaun ceva mai moale la sezut, vad ca esti in cautari.
scaunul s-a miscat ca nu l-ai strans bine in centura. si totusi esti cu un copil mic in masina...incerca ceva mai light cu viteza.
nu prea este perioada buna sfarsitul lui iulie pentru un copil. apa este ciorba si la sfarsitul lui august inceputul lui septembrie. chiar daca este cea mai nordica insula din grecia ( posibil sa fie Corfu..nu mai conteaza) este mai cald decat la noi la mare in aceeasi perioada. eu zic sa-ti iei un pizzbuin pentru copil cu factor 50 si sa-l ungi bine in primele 2 zile.
saci de gunoi? huh? numai asta nu carasem in Grecia via Bulgaria. ai unde arunca resturile.
statul in scaun este cat suporta copilul, cum incepe sa se foiasca e clar ca ii trebuie ceva miscare.

Edited by AlinE, 02 July 2013 - 18:46.


#70
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,690
  • Înscris: 15.06.2007
Intre timp am stabilit ca nu mai mergem cu copilul. Niste prieteni au fost recent in vacanta cu copilul, si au povestit cat de greu i-a fost copilului la drum. La vame politistii au trezit de fiecare data copilul, care s-a speriat, ca trebuiau sa se uite la el, sa-l identifice, cozi pe autostrazi, etc. Peste tot probleme si probleme.  Asa ca o lasam pe alta data, cand mai creste.

#71
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si asa are parte toata lumea de vacanta.

#72
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
nu mi-a trezit nimeni copiii (5 ani si 2 ani). cred ca te agiti prea mult pe tema asta...

ia copilu' si du-l la nisip, apa si peste proaspat!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate