Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transport copil cu masina la drum lung

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posttfmercedez, on 03 iunie 2013 - 14:05, said:

O singura data am fost cu el la drum mai lung 200 de km, la Poiana Marului, si i-a placut mult, dar a transpirat saracutul (de aia am pus si folie pe geamuri acum , ca sa-i fac viata mai usoara). A transpirat ca un brutar langa vatra, avea broboane de sudoare pe frunte.
Iei o geanta de-aia termoizolanta si mai faci rost de gheata pe drum. Daca se topeste treptat (tii capacul deschis la geanta), schimba temperatura si umiditatea in masina.
E doar o idee, nu am incercat-o sa vad cum e.

Edited by Cr1spy, 03 June 2013 - 14:50.


#38
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostClerik, on 03 iunie 2013 - 07:52, said:

Povestește-mi cum ai mers tu în grecia cu mașina acu 20 ani. Și ce mașină? 1300 sau 1310?

Nu am mers in Grecia, dar am mers pe distante lungi in tara. Da, cu Dacia 1310.

View Posttfmercedez, on 03 iunie 2013 - 13:04, said:

Credeam ca gasesc si oameni responsabili...
Ce trafic era in Romania de acum 30 de ani , si ce trafic este acum, si mai ales ce fel de soferi sunt acum!
Asa ca fapt divers, pe vremuri nici centura nu era obligatorie. Acum este obligatorie si in oras, chiar si pentru ocupantii banchetei din spate.  Un copil de un 1 an abia sta singur in fund acasa pe scaun, ce sa mai zic daca iei o curba, sau pui o frana?  
Ganditi inainte sa scoateti porumbei.
Eu nu vorbesc de acum 30 de ani. Eu vorbesc de acum 10-15 ani. Cand mai toata lumea in Romania mergea in concedii, cand nu era autostrada catre Constanta si nu erau nici drumuri europene/nationale ok.

Si daca gandesti ca deabi sta, eu zic sa nu mai pleci. La 60 km/h, in cazul unei coliziuni, cu tot cu centura de siguranta pusa, exista un risc foarte mare ca din cauza fortei coliziunii, un adult sa-si rupa atat coloana cervicala cat si niste fisuri daca nu fracturi pe la cutia toracica si coaste. Acum gandeste-te la un copil, in aceeasi situatie. Stiu, nu este o imagine sa te gandesti...

Legea spune ca centura este obligatorie pentru masinile care sunt prevazute cu aceasta. Se poate foarte usor scapa de centurile de siguranta din spate sau sa le ascunzi.

Plus ca nu intelg ce concediu e ala in care mergi cu masina 2000 km. Asta s-ar justifica daca ar fi un traseu parcurs in etape unde sa vizitezi mai multe puncte si atractii turistice. Nu vad unde e relaxarea celor ce merg in concediu...

Edited by andreyfitza, 04 June 2013 - 00:17.


#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreyfitza, on 04 iunie 2013 - 00:13, said:

Nu am mers in Grecia, dar am mers pe distante lungi in tara. Da, cu Dacia 1310.


Eu nu vorbesc de acum 30 de ani. Eu vorbesc de acum 10-15 ani. Cand mai toata lumea in Romania mergea in concedii, cand nu era autostrada catre Constanta si nu erau nici drumuri europene/nationale ok.

Si daca gandesti ca deabi sta, eu zic sa nu mai pleci. La 60 km/h, in cazul unei coliziuni, cu tot cu centura de siguranta pusa, exista un risc foarte mare ca din cauza fortei coliziunii, un adult sa-si rupa atat coloana cervicala cat si niste fisuri daca nu fracturi pe la cutia toracica si coaste. Acum gandeste-te la un copil, in aceeasi situatie. Stiu, nu este o imagine sa te gandesti...

Legea spune ca centura este obligatorie pentru masinile care sunt prevazute cu aceasta. Se poate foarte usor scapa de centurile de siguranta din spate sau sa le ascunzi.

Plus ca nu intelg ce concediu e ala in care mergi cu masina 2000 km. Asta s-ar justifica daca ar fi un traseu parcurs in etape unde sa vizitezi mai multe puncte si atractii turistice. Nu vad unde e relaxarea celor ce merg in concediu...

Pai nu intelegi tu destule.  Nu-s 2000 de km, sunt doar 1000 si ceva. Autostrazile sunt sigure in general.  Nu am eu nevoie sa ma justific aici.

Revenind la oile noastre , on topic: calatoria pe timpul zilei, presupune si faptul ca se vor interpune si mesele copilului. Asta e chiar o problema. Ca nu stiu ce am putea sa-i dam de mancare pe drum. Practic un dezavantaj major. Cam dificil sa incep sa curat fructe, pe care apoi sa le dau pe rozatoare, ca sa-i fac gustarea lui de fructe cea de toate zilele.  Borcanasele nu prea ii plac, si nici nu a mancat pana acum mancare din comert preparata la borcan.
De aceea consider ca daca am niste apa fiarta in termos, as putea mai lesne sa-i fac laptele praf, in caz ca se trezeste noaptea si ii este foame.
La hotel totul este aranjat, mancarea pentru copil este asigurata.

#40
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pai la 20 de luni nu mananca mancare gatita? Asta chiar ar fi o problema pentru ca nu poti sa-l tii atatea ore doar cu lapte praf. Macar un piept de pui sau o supa trebuie sa gasesti pe undeva pe drum.
Noi am depasit faza cu terciul facut la razatoare de pe la 12-14 luni. La 22 de luni deja am dus-o la camin cu program prelungit pentru ca am vrut sa creasca in colectiv. Asta in conditiile in care manca singura mancare gatitta, nu mai facea pe ea, vorbea destul de bine cat sa se inteleaga cineva cu ea, etc.

#41
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View Posttfmercedez, on 03 iunie 2013 - 13:22, said:

Eu leg copilul si daca merg cu masina pana la colt. Chiar daca eu nu prea port centura, pentru copil nu-mi asum absolut nici un risc , niciodata.
Daca l-ati vedea cat de preocupat este de centura, cum incearca sa-si fixeze singur chingile , pentru ca ii place sa se joace cu ele, si la carucior si in scaunelul in care ia masa in bucatarie (toate au centuri).  Rau de masina nu are, si-i face placere sa se plimbe cu masina.
Eu ma gandeam sa plecam pe la 10-11 seara, dupa ce papa, eventual ii fac si o baie, in functie de cat de cald este.  
Un zgomot de fond constant adoarme repede copilul, si cred ca ar putea dormi lejer 10 ore, chiar si in masina.

Ce am mai citit pe net, se referea la copiii foarte mici, de sub 6 luni, care in timpul somnului adorm in scaun si isi lasa capul in fata, cu nasul in piept cu riscul de a se sufoca. Au fost semnalate cateva cazuri, (se numeste parca , moarte subita infantila) cand copii foarte mici au adormit astfel cu capul in fata si s-au sufocat.
Am mentionat asta, pentru ca si pe scaunele pentru copii se mentioneaza ca nu sunt paturi, nu sunt pentru dormit, cum dealtfel nici pozitia nu este prea comoda dupa timp indelungat.
Oricum scaunul actual se poate trage in fata astfel incat sa aduca copilul intr-o pozitie apropriata de orizontala, astfel incat sa-si rezeme capul pe spate.

Asta e ora mea de plecat in Grecia (din Buc) - 22.00. In ziua respectiva incerc sa dorm cat mai mult  ca sa fiu odihnit.

Nu stiu cat de comoda e pozitia in scaun pt un copil timp indelungat (evident scaunul rabatat pe spate, unele ajung aproape orizontale) , dar fi-mea nu a 'protestat' deloc toata noaptea ...doarme dusa. Ziua doarme vreo 2 ore si se trezeste si apoi incepe 'cosmarul' - cat mai avem, nu mai vreau in  masina,etc. Sunt stresat din cauza asta , tind sa conduc mai repede si sunt si mai neatent...din cauza asta prefer sa merg noaptea (plus raul de masina, dar pe masura ce creste e din ce in ce mai bine).

Edited by kriiss, 04 June 2013 - 09:20.


#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbarbosa, on 04 iunie 2013 - 06:28, said:

Macar un piept de pui sau o supa trebuie sa gasesti pe undeva pe drum.
Adevarul e ca un copil de un an si ceva este cobaiul ideal pentru incercat circiumile de la marginea drumului in tari necunoscute (eventual unde nici meniul nu e cu caractere latine), atit din prisma prospetimii cit si din prisma ingredientelor supriza locale.

#43
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
De rontaiala - biscuiti/rondele ovaz, orez de la Organix + cereale tot de la Organix care se pot face rapid cu lapte.
Daca masina permite, poti lua o lada frigorifica la bricheta, unde sa-i tineti o supa, un felul 2 si o apa rece pentru voi Iar pt. incalzit poti lua o butelie si arzator de camping. Cred ca iasa totul la 100-150 de lei max. Si nu ocupa nu-stiu-ce spatiu.

#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lada frigorifica e oricum ceva aproape necesar in ziua de azi.
Ca idee pentru cine are copil (chiar si nu neaparat f mic) o idee buna e sa dati o tura prin hypermarketul favorit sa va uitati ce termosuri "cu gura mare" (pentru mincare) au. Evident merg si pentru chestii reci si calde si izoleaza extraordinar (daca sint de-alea intr-adevar termos nu doar o chestie de plastic).

#45
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012
termos, aragaz, lazi frigorifice... mai departe ce? masca antigaz, spray paralizant, sabie? sau poate o capsula pentru pretectia impotriva neutrino?

principalul este sa ai apa cu care s-a deprins copilul pana organismul se deprinde cu apa locala. cand ii dai sa bea apa o data ii dai din romania iar urmatoarea de cea locala.

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mda, e mai bine sa bintui dupa piept de pui intr-o tara unde nu stii nici macar cum se scrie "Restaurant".
Te pomenesti ca esti dintre aia care pleaca cu portofelul si mobilul la drum de doua zile si dupa aia in prima ora isi aminteste ca vrea o cola. Dupa doua opriri la benzinarie si injurat ca domle ce scumpi sint astia mai pierde 25 minute sa gaseasca vreun chiosc deschis. Dar lasa, recupereaza cu 110 prin localitate. Asemanarile cu personaje reale NU sint intimplatoare.

#47
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postf300, on 04 iunie 2013 - 09:24, said:

Adevarul e ca un copil de un an si ceva este cobaiul ideal pentru incercat circiumile de la marginea drumului in tari necunoscute (eventual unde nici meniul nu e cu caractere latine), atit din prisma prospetimii cit si din prisma ingredientelor supriza locale.

Vorbesti prostii si nici macar nu iti dai seama. Cine te pune sa opresti la o carciuma infecta de pe marginea drumului. Ma rog ... acum depinde si de standardele fiecaruia...

View Postf300, on 04 iunie 2013 - 12:41, said:

Mda, e mai bine sa bintui dupa piept de pui intr-o tara unde nu stii nici macar cum se scrie "Restaurant".
Te pomenesti ca esti dintre aia care pleaca cu portofelul si mobilul la drum de doua zile si dupa aia in prima ora isi aminteste ca vrea o cola. Dupa doua opriri la benzinarie si injurat ca domle ce scumpi sint astia mai pierde 25 minute sa gaseasca vreun chiosc deschis. Dar lasa, recupereaza cu 110 prin localitate. Asemanarile cu personaje reale NU sint intimplatoare.


Prietene, nu mai judeca persoane pe care nu le cunosti ... daca tu esti analfabet si nu stii cum se scrie RESTAURANT e problema ta. In rest...nu vreau sa mai uzez tastele degeaba ca oricum nu pricepi.

#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca n-ai vazut nici copii nici drumuri mai mari de 15 km daca crezi ca asa merge treaba cind i se pune pata copilului tu sa te apuci sa iesi de pe sosea si sa cauti un restaurant select care sa nu fie pe marginea drumului. Si sa-l si gasesti si sa-ti dea si piept de pui si supa pentru copil.

#49
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Incepe sa-mi fie mila de tine... ce copilarie jalnica trebuie sa fi avut. Normal ca daca ii este foame copilului opresc si caut un loc decent de unde sa-i iau ceva de mancare. Daca parintii tai nu te-au iubit si te-au tinut nemancat nu inseamna ca asa e normal si ca asa fac toti. Privitor la calatorii ...crede-ma ca tot neamul tau nu a calatorit cat am calatorit eu pana acum.
In alta ordine nu cred ca divergentele noastre il intereseaza pe cel care a deschis topicul. Asa ca poate ar fi mai bine sa ne oprim aici. Linisteste-te si stai cuminte in casa ca poate iesi afara si ti se face foame.

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgondurasul, on 04 iunie 2013 - 11:58, said:

termos, aragaz, lazi frigorifice... mai departe ce? masca antigaz, spray paralizant, sabie? sau poate o capsula pentru pretectia impotriva neutrino?

principalul este sa ai apa cu care s-a deprins copilul pana organismul se deprinde cu apa locala. cand ii dai sa bea apa o data ii dai din romania iar urmatoarea de cea locala.
Pai apa este secretul tuturor enterocolitelor, cufurelilor, si ce mai vrei tu. Acasa a crescut cu apa de la "ghiveta" fiarta si racita cu care am preparat laptele praf. De cand bea apa goala, pentru ca mai beau si apa copii, nu numai lapte, primeste apa plata de la sticla. Inca nu am incercat sa-i dau de la robinet.
Un bax de apa plata pot dosi prin masina ca sa avem cu noi.
Termosuri, lada frigorifica, etc,  este, am avut cu noi si inainte de nasterea copilului.

Chestia era doar ca nu prea iti vine sa faci pauza pe marginea autostrazii, ( unii ar face pe banda de urgenta- dar sa nu exageram) si in pauza asta sa incepi sa te chinui sa-i dai de mancare din nspe borcane cu ciorbe, oale si alte chestii. Mai bine doarme , si eu imi vad de drum.

#51
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

View Postbarbosa, on 04 iunie 2013 - 12:51, said:

... daca tu esti analfabet si nu stii cum se scrie RESTAURANT e problema ta. In rest...nu vreau sa mai uzez tastele degeaba ca oricum nu pricepi.

LoL pun pariu ca nici tu nu stii cum se scrie restaurant. Sper ca realizezi ca grecii nu folosesc alfabetul latin nu? Uite asa arata: εστιατόριο
Te-a lamurit bustean nu?

#52
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View Posttfmercedez, on 04 iunie 2013 - 13:50, said:

[...]Chestia era doar ca nu prea iti vine sa faci pauza pe marginea autostrazii, ( unii ar face pe banda de urgenta- dar sa nu exageram) si in pauza asta sa incepi sa te chinui sa-i dai de mancare din nspe borcane cu ciorbe, oale si alte chestii. Mai bine doarme , si eu imi vad de drum.
Da' in Grecia sunt destul de des refugii pe autostrada cu parcare-restaurant-baie-magazin-etc, care functioneaza non-stop. In Bulgaria nu stiu iar in Romania sigur nu

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbarbosa, on 04 iunie 2013 - 13:10, said:

Incepe sa-mi fie mila de tine... ce copilarie jalnica trebuie sa fi avut. Normal ca daca ii este foame copilului opresc si caut un loc decent de unde sa-i iau ceva de mancare. Daca parintii tai nu te-au iubit si te-au tinut nemancat nu inseamna ca asa e normal si ca asa fac toti. Privitor la calatorii ...crede-ma ca tot neamul tau nu a calatorit cat am calatorit eu pana acum.
In alta ordine nu cred ca divergentele noastre il intereseaza pe cel care a deschis topicul. Asa ca poate ar fi mai bine sa ne oprim aici. Linisteste-te si stai cuminte in casa ca poate iesi afara si ti se face foame.
Chestia este ca avand in vedere destinatia, nu-ti prea vine sa tragi la un restaurant din Serbia sau mai rau, din Macedonia. Cat despre citit alfabetul chirilic, pas.  La ultima iesire in Serbia, nu s-au putut abtine sarbii dintr-o benzinarie sa ma fure pe fata. Stiam ca m-a furat, si i-am cerut bonul, pe care tocmai incerca sa-l palmeze si sa-l mototoleasca. Apoi cica s-a pus sa caute in cosul de gunoi. Am stat si l-am lasat sa scotoceasca vreo 2 minute. Oricum paguba nu era asa mare, ca doar tigarile oricum erau la jumate de pret fata de Romania.

Cate restaurante ati vazut voi pe autostrada Soarelui?  Imaginativa ca autostrada din Serbia si Macedonia e si mai "inapoiata" desi e mai vechie nu prea sunt localuri , decat cateva benzinarii ici colo, si cam atat.  Ca sa iesi de pe autostrada si sa incepi sa cauti localuri si restaurante, ajungi sa pierzi mult timp, lungind inutil calatoria.  Cel mai bine este sa ai totul pregatit de acasa, facut cu mana ta, decat sa dai de mancare copilului ceva despre care habar n-ai ce este si de unde.

View Postshiva, on 04 iunie 2013 - 15:42, said:

Da' in Grecia sunt destul de des refugii pe autostrada cu parcare-restaurant-baie-magazin-etc, care functioneaza non-stop. In Bulgaria nu stiu iar in Romania sigur nu
Cand am simtit miros de Grecia, cand vad leandri pe marginea drumului, toate grijile si nevoile dispar, ma bucur chiar si de ploaie. Morcovu il am doar in Serbia si Macedonia, ca aia-s altfel, un soi de tigani musulmani, cu moschei , doar ca nu poarta toti turbane pe cap.
Pentru senzatii tari, de neuitat, probabil Albania este destinatia ideala.
Totusi parca grecii sunt mai prietenosi decat restul balcanicilor.

Edited by tfmercedez, 04 June 2013 - 16:32.


#54
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostJayBird, on 04 iunie 2013 - 15:39, said:


LoL pun pariu ca nici tu nu stii cum se scrie restaurant. Sper ca realizezi ca grecii nu folosesc alfabetul latin nu? Uite asa arata: εστιατόριο
Te-a lamurit bustean nu?

Pui pariu ca stiu. Si sunt aproape sigur ca si initiatorul topicului stie, fiind a 5 oara cand merge in Grecia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate