Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Transport copil cu masina la drum lung

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Mercedesule, caută (şi) un landou, cu prindere în centura maşinii.
Deşi nu ştiu dacă sunt şi unele aşa de mari pentru 20 de luni.

#20
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Sfatul lui abancor e cel mai bun - muleaza programul de condus dupa programul copilului. Monteaza-i scaunul pe mijloc, ca sa poata vedea mai bine in fata si fa pauze din 3 in 3 ore, macar - si tu, ca sofer trebuie sa te relaxezi dar si copilul sa se miste.

Drum bun si distractie placuta!

P.S.: Cum naiba poate propriul copil sa-ti strice concediul? Dooohhhh!

#21
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu am plecat cu fiimea in concediu de cand avea 7 luni. De obicei am incercat sa ma limitez la drumuri de 6-7 ore si mers doar ziua. Pana acum nu a reusit sa-mi strice nici un concediu asa ca nu mai speriati omul aiurea. Eu in locul tau as pleca mai devreme cu o zi si as face popas o noapte undeva pe traseu la o pensiune. E mai odihnitor si pentru copil si pentru sofer. Dar merge si ideea cu plecatul la 3 dimineata, doar ca mie personal nu imi place sa merg noaptea. Am facut odata asta, am plecat la 2 dimineata din Pitesti spre Viena si la unguri am adormit la volan pe autostrada. De atunci ma feresc...

#22
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View Posttfmercedez, on 03 iunie 2013 - 01:13, said:

cand ma gandesc la eventualele consecinte datorate unei franari bruste, doamne fereste un accident , iar copilul sa nu fie asigurat cu nici un fel de centuri de siguranta.

stai acasa si nu pune viata copilului in pericol.

#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postbarbosa, on 03 iunie 2013 - 11:57, said:

Eu am plecat cu fiimea in concediu de cand avea 7 luni. De obicei am incercat sa ma limitez la drumuri de 6-7 ore si mers doar ziua. Pana acum nu a reusit sa-mi strice nici un concediu asa ca nu mai speriati omul aiurea. Eu in locul tau as pleca mai devreme cu o zi si as face popas o noapte undeva pe traseu la o pensiune. E mai odihnitor si pentru copil si pentru sofer. Dar merge si ideea cu plecatul la 3 dimineata, doar ca mie personal nu imi place sa merg noaptea. Am facut odata asta, am plecat la 2 dimineata din Pitesti spre Viena si la unguri am adormit la volan pe autostrada. De atunci ma feresc...
De ce sa nu il sperie ? cand pana in Corfu sunt 2000 km. Soferii profesionisti il fac 2, cu schimbul. Si nu asculta in masina cd-uri cu povesti sau cu desene animate.

Popasul e un mare lucru. Ala face diferenta. Eu nu inteleg de ce romanii isi pun viata la risc, pentru 2 nopti in plus, la ducere si la intoarcere... de dormit in Bulgaria, la niste preturi foarte mici.

Edited by Cr1spy, 03 June 2013 - 12:16.


#24
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Spuneam sa nu il sperie cu faptul ca cel mic ii va distruge concediul. In rest, cu drumul, si mie mi se pare prea lung si prea obositor sa fie parcurs intr-o singura etapa.

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postbarbosa, on 03 iunie 2013 - 12:46, said:

Spuneam sa nu il sperie cu faptul ca cel mic ii va distruge concediul. In rest, cu drumul, si mie mi se pare prea lung si prea obositor sa fie parcurs intr-o singura etapa.
Inseamna ca nu am citit eu tot. Am vazut numai postarile despre cum o sa stea copilul in centura 12 ore, etc.

LE: am gasit, e o postare si cu mai multe like-uri. Scuze, am sarit-o pentru ca nu spunea ceva concret la subiect.

Edited by Cr1spy, 03 June 2013 - 12:55.


#26
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
@Cr1spy
+1, neaparat popas la km aia ....

Edited by wolfydRg, 03 June 2013 - 12:50.


#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreyfitza, on 03 iunie 2013 - 04:00, said:

Cati dintre noi am avut scaune de copii in masinile parintilor cand eram mici? Si totusi, uite-ne ca scriem pe forumuri.

La varianta de a elimina din calcul scaunul si mama sa stea cu el pe bancheta din spate, nu te-ai gandit?
Credeam ca gasesc si oameni responsabili...
Ce trafic era in Romania de acum 30 de ani , si ce trafic este acum, si mai ales ce fel de soferi sunt acum!
Asa ca fapt divers, pe vremuri nici centura nu era obligatorie. Acum este obligatorie si in oras, chiar si pentru ocupantii banchetei din spate.  Un copil de un 1 an abia sta singur in fund acasa pe scaun, ce sa mai zic daca iei o curba, sau pui o frana?  
Ganditi inainte sa scoateti porumbei.

View Postsfantu.dracu, on 03 iunie 2013 - 10:33, said:

Mercedesule, caută (şi) un landou, cu prindere în centura maşinii.
Deşi nu ştiu dacă sunt şi unele aşa de mari pentru 20 de luni.
Pai copilul oricum sta in scaunul sau special, pentru copii de 9-18 kg, sta zilnic in el cand mergem in oras. Eu doream sfaturi pentru drum lung.

View PostJayBird, on 03 iunie 2013 - 04:34, said:

N-are ce cauta la drum lung la 20 de luni, doar o sa va strice voua concediul asta o sa faca. Mai bine il lasi la bunici...
Mdea.. nu toti copiii au musai bunici, si daca au, poate nu toti sunt in stare sa aibe grija de el, sau nu sunt dispusi.
Cunosc un cuplu de prieteni care a plecat in vacanta cand copilul avea 1 an, si l-au lasat acasa. Toata vacanta au petrecut-o pe telefon cu copilul, si cu grija lui, ca ore ce face el fara ei, plus ca nu mai puteau de dorul lui. S-au mai dus apoi inca odata cu copilul ca sa fie toata lumea fericita, (doar ca de data asta a facut copilul enterocolita- alta distractie).

View Postf300, on 03 iunie 2013 - 06:32, said:

Bineinteles ca gasesti scaun de copil la orice agentie de inchiriat masini, e chestie de baza; bineinteles costa un pic extra.
Evident ca gasesti scutece si tot ce-ti trebuie acolo sau crezi ca localnicii folosesc cirpe pe care le spala? Exista Lidl, Carrefour, plus o groaza de alte magazine.
De obicei exista tot felul de avantaje cu copilul la avion, gen caruciorul nu se considera bagaj normal, deseori poti avea 20kg si pt copil, etc. Dar e posibil sa nu puteti cara voi totul.



Si citi nu au supravietuit la Hiroshima? Asta inseamna ca bomba atomic nu "dauneaza grav sanatatii"?

In alta ordine de idei:

- noaptea copilul nu doarme neaparat, mai ales in conditii de-astea si sa vezi atunci show
- noaptea e MULT mai riscant pe sosea (ma refer la accidente normale)
- se poate merge cu copilul fara probleme ziua, doar ca trebuie sa iei in calcul multe opriri, unii vin din Spania
- totusi, daca vrei concediu nu prea se pupa cu schimbat scutecele. Cei din Spania macar aduc copilul sa il vada rudele si sa puna mina pe el.

Am vazut cazul trist in care o mama mergea in Spania cu autocarul , si la granita , spaniolii nu au vrut sa-i lase in tara, si i-au trimis inapoi. Ala calvar, 6 zile pe autocar cu bebelus. Inuman.

Am mai fost in Corfu de 4 ori, si stiu bine insula, dar ziceam, ca daca as merge cu avionul, oricum as avea nevoie sa inchiriez o masina. Plus ca pentru avion mai trebuie o calatorie in plus de la Timisoara la BUcuresti, si automat se pierde o zi intreaga, la fel ca si cu masina.

View PostArkouda, on 03 iunie 2013 - 07:09, said:


Desene la un an jumate? Yeah, right.
Se vede ca n-ai copil. Poate n-ai observat in grila de programe Duck TV, special create pentru copii de sub 1 an.  Poate ca nu te uiti la TV.

View PostGonthar, on 03 iunie 2013 - 07:34, said:

Nu te-ai gandit sa il trimiti mai bine prin curier rapid pana in Grecia?
Daca as fi facut concurs de idei idioate, as fi mentionat asta inca din titlu. Tu in vacante ai mers des prin fax?

#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostwolfydRg, on 03 iunie 2013 - 12:49, said:

@Cr1spy
+1, neaparat popas la km aia ....
Am scris gresit 2000 km, sunt 1200 si daca pleaca din Timisoara, s-ar putea sa nu o ia pe la bulgari, ci pe la sarbi. Dar restul recomandarilor mi le pastrez.
Popas. Si e adevarat ce spune arkouda, ca fara centura copilul zboara prin geam. Poate sa intre in tine unul care e obosit, etc.

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostXON-XOFF, on 03 iunie 2013 - 09:16, said:


Nu înţeleg de ce e "trist". Pt copilul f. mic Grecia nu e Grecia, e doar un drum lung şi obositor. Iar pt părinţi e oboseală, grijă şi muncă în plus. Nu au şi părinţii dreptul la vacanţă o săptămînă? Iar dacă copilul stă o săptămînă la bunici, e o pedeapsă pt el/ei? evident, sînt multe cazuri în care nu au unde/cui să-l lase, dar dacă au, chiar nu consider asta ceva "trist".

Eu cînd eram f. mic, ştiu (din poveşti) că eram lăsat la bunici în concedii, şi nu ţin minte să fi suferit. De loc.
AM lipsit de acasa si o singura zi, si ne asasinau bunicii cu telefoane, cand veniti, dar cum se face laptele praf? Dar in ce haine sa-l imbracam. Ca nu vrea sa stea locului, etc.  Ca daca v-ati facut copil sa vi-l cresteti, si alte picanterii.
Acuma se mai roaga si bunicii sa-l lasam, dar NU. Ii place apa la nebunie, orice balta este pentru el un loc de joaca, deci imi inchipui ce va fi marea pentru el.  
Din Timisoara fac cam acelasi timp pana la mare indiferent ca merg la noi pe litoral sau in Grecia. Iar insula Corfu, este pentru noi raiul pe pamant.

View Postkriiss, on 03 iunie 2013 - 09:41, said:

Eu am mers mult noaptea ; am fost obligat si de faptul ca fetitei mele ii era rau in masina si vomita . Noaptea dormea si scapam cat de cat de problema asta.

Asa am facut si cand avea fix 2 ani (Bucuresti-Nei Pori) si anul acesta (la 4 ani ) - Bucuresti-Albania-Peloponez-Bucuresti.

DAR, condusul noaptea e mai obositor, iti revii mai greu si riscul de accident e mai mare.
Acum depinde si de copil , daca nu se plictiseste(si nu ii e rau) in masina eu zic sa mergesti ziua. Stiu pe cineva care a venit Portugalia-Bucuresti   cu un baietel de 2 ani  drum intins (cu o singura noapte dormita in Austria).
Depinde mult de copil, voi stiti cel mai bine cum suporta 'masina' .
Eu zic ca pana in Grecia nordica nu o sa aveti mari probleme cu un copil in masina. Neaparat in scanul lui si mereu legat !
Eu leg copilul si daca merg cu masina pana la colt. Chiar daca eu nu prea port centura, pentru copil nu-mi asum absolut nici un risc , niciodata.
Daca l-ati vedea cat de preocupat este de centura, cum incearca sa-si fixeze singur chingile , pentru ca ii place sa se joace cu ele, si la carucior si in scaunelul in care ia masa in bucatarie (toate au centuri).  Rau de masina nu are, si-i face placere sa se plimbe cu masina.
Eu ma gandeam sa plecam pe la 10-11 seara, dupa ce papa, eventual ii fac si o baie, in functie de cat de cald este.  
Un zgomot de fond constant adoarme repede copilul, si cred ca ar putea dormi lejer 10 ore, chiar si in masina.

Ce am mai citit pe net, se referea la copiii foarte mici, de sub 6 luni, care in timpul somnului adorm in scaun si isi lasa capul in fata, cu nasul in piept cu riscul de a se sufoca. Au fost semnalate cateva cazuri, (se numeste parca , moarte subita infantila) cand copii foarte mici au adormit astfel cu capul in fata si s-au sufocat.
Am mentionat asta, pentru ca si pe scaunele pentru copii se mentioneaza ca nu sunt paturi, nu sunt pentru dormit, cum dealtfel nici pozitia nu este prea comoda dupa timp indelungat.
Oricum scaunul actual se poate trage in fata astfel incat sa aduca copilul intr-o pozitie apropriata de orizontala, astfel incat sa-si rezeme capul pe spate.

#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Posttfmercedez, on 03 iunie 2013 - 13:04, said:

Pai copilul oricum sta in scaunul sau special, pentru copii de 9-18 kg, sta zilnic in el cand mergem in oras. Eu doream sfaturi pentru drum lung.
Nu la ăla mă refeream. Ci la ceva de genul ăsta: http://www.soffiplan...-in-masina.html

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCr1spy, on 03 iunie 2013 - 12:15, said:

De ce sa nu il sperie ? cand pana in Corfu sunt 2000 km. Soferii profesionisti il fac 2, cu schimbul. Si nu asculta in masina cd-uri cu povesti sau cu desene animate.

Popasul e un mare lucru. Ala face diferenta. Eu nu inteleg de ce romanii isi pun viata la risc, pentru 2 nopti in plus, la ducere si la intoarcere... de dormit in Bulgaria, la niste preturi foarte mici.
Ma duc in Corfu a 5-a oara, si a 4 -a data cu masina. Stiu drumul bine, stiu si locurile de popas, stiu si cazare intermediara unde sa gasesc. In Metsovo, o statiune de munte, apogeul traseului de pe Egnatia Odos, la o altitudine de cca 1000m este superb. De acolo, autostrada coboara continuu 150km pana la nivelul marii.  
Orice ocazie pentru a lungi sejurul este folosita, in cazul asta o noapte in plus la Paralia Katerini, sau la munte la Metsovo.

#32
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
Ati mai fost cu el la drum lung ? Fa un test inainte, incercati sa mergeti undeva in Ungaria, sa vedeti cum se comporta la cateva ore de mers cu masina.

Fetita noastra are 24 de luni si vom merge in Thassos in iulie (culmea, si noi tot Corfu voiam, dar mie mi-a fost frica la drum asa lung cu copil mic, plus ca nu stiam plajele / apa din Corfu).

Am facut test de Paste, am fost in Nessebar, 8 ore la dus (ca ne-am ratacit) si a fost excelent, a dormit inclusiv pe hartoape, 5 ore la intors din care vreo 3.5 ore a dormit. E drept ca noi avem noroc, suporta foarte bine masina, nu ii e rau.

Regulile de aur: la maxim 2 ore pauza, lasat copilul pe afara sa se dezmorteasca putin. Husa "keep cool" la scaun (la noi cea mai mare problema e transpiratia, cu clima cu tot transpira de mama focului), imbracata in rochita (sa nu o stranga nimic in talie), in masina desculta (sa nu stanjeneasca circulatia sangvina). Rontait biscuiti, banane pe drum, multa apa, tableta / dvd portabil cu desene, mami pe post de entertainer. Posted Image


Later edit: ne gandeam si noi sa plecam noaptea, dar ii stric somnul, e clar ca in masina nu doarme ca in pat. Mai bine nu-i stric programul, si asa se trezeste la 6, dupa laptele de dimineata plecam.

Vacanta frumoasa sa aveti !


I-am pus anul trecut cand am fost in Turcia desene de la Duck TV pe tableta. A fost cel mai cuminte copil din tot avionul. Posted Image

Noi avem scaun Britax Romer si pt asta exista o husa care face toti banii, dar fetita transpira mult la cap :

http://www.mypram.de...000080,8,8,.htm

Edited by Alka10, 03 June 2013 - 14:09.


#33
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posttfmercedez, on 03 iunie 2013 - 13:27, said:

Ma duc in Corfu a 5-a oara, si a 4 -a data cu masina. Stiu drumul bine, stiu si locurile de popas, stiu si cazare intermediara unde sa gasesc. In Metsovo, o statiune de munte, apogeul traseului de pe Egnatia Odos, la o altitudine de cca 1000m este superb. De acolo, autostrada coboara continuu 150km pana la nivelul marii.  
Orice ocazie pentru a lungi sejurul este folosita, in cazul asta o noapte in plus la Paralia Katerini, sau la munte la Metsovo.
Nu mi-am dat seama, mai ales ca ai spus ca e la fel ca la mare in tara. Si daca ai facut drumul stii ca diferenta intre 800 si 1200 se simte la ultimii kilometri.
Realizez ca  tu cauti doar sfaturi, despre cum sa suporte mai bine copilul, dar aici depinde foarte mult de el. Daca nu suporta drum lung si nici nu adoarme din cauza asta... mai bine pleci ziua. E buna ideea cu un mic test.

Edited by Cr1spy, 03 June 2013 - 14:04.


#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAlka10, on 03 iunie 2013 - 13:50, said:

Ati mai fost cu el la drum lung ? Fa un test inainte, incercati sa mergeti undeva in Ungaria, sa vedeti cum se comporta la cateva ore de mers cu masina.

Fetita noastra are 24 de luni si vom merge in Thassos in iulie (culmea, si noi tot Corfu voiam, dar mie mi-a fost frica la drum asa lung cu copil mic, plus ca nu stiam plajele / apa din Corfu).

Am facut test de Paste, am fost in Nessebar, 8 ore la dus (ca ne-am ratacit) si a fost excelent, a dormit inclusiv pe hartoape, 5 ore la intors din care vreo 3.5 ore a dormit. E drept ca noi avem noroc, suporta foarte bine masina, nu ii e rau.

Regulile de aur: la maxim 2 ore pauza, lasat copilul pe afara sa se dezmorteasca putin. Husa "keep cool" la scaun (la noi cea mai mare problema e transpiratia, cu clima cu tot transpira de mama focului), imbracata in rochita (sa nu o stranga nimic in talie), in masina desculta (sa nu stanjeneasca circulatia sangvina). Rontait biscuiti, banane pe drum, multa apa, tableta / dvd portabil cu desene, mami pe post de entertainer. Posted Image


Later edit: ne gandeam si noi sa plecam noaptea, dar ii stric somnul, e clar ca in masina nu doarme ca in pat. Mai bine nu-i stric programul, si asa se trezeste la 6, dupa laptele de dimineata plecam.

Vacanta frumoasa sa aveti !


I-am pus anul trecut cand am fost in Turcia desene de la Duck TV pe tableta. A fost cel mai cuminte copil din tot avionul. Posted Image
AM sa iau in cosniderare si drumul pe timp de zi. Pana acuma asa am facut. Plecare pe la 9 dimineata, intotdeauna duminica, drumurile relativ lejere. Pana spre seara eram oriunde in Grecia, dar preferam sa inoptam intermediar undeva, pentru ca dimineata, fara nici un stres.  micul de jun si apoi la drum pentru ca sa ajungem la ferryboat pe la ora 11-12, si la cazare just in time, fresh odihniti.

View PostCr1spy, on 03 iunie 2013 - 14:02, said:

Nu mi-am dat seama, mai ales ca ai spus ca e la fel ca la mare in tara. Si daca ai facut drumul stii ca diferenta intre 800 si 1200 se simte la ultimii kilometri.
Realizez ca  tu cauti doar sfaturi, despre cum sa suporte mai bine copilul, dar aici depinde foarte mult de el. Daca nu suporta drum lung si nici nu adoarme din cauza asta... mai bine pleci ziua. E buna ideea cu un mic test.

Desi distanta este mai mica, timpul de parcurs este acelasi, pentru ca pe traseu aproape 700 de km sunt pe autostrada, ceea ce nu pot spune si la noi. Am reusit odata performanta sa fac Timisoara Sibiu (300km) in 6 ore (blocaje pe drum, ambuteiaje in Sibiu etc.   Eu in 7 ore sunt la granita cu Grecia.

O singura data am fost cu el la drum mai lung 200 de km, la Poiana Marului, si i-a placut mult, dar a transpirat saracutul (de aia am pus si folie pe geamuri acum , ca sa-i fac viata mai usoara). A transpirat ca un brutar langa vatra, avea broboane de sudoare pe frunte.

Edited by tfmercedez, 03 June 2013 - 14:14.


#35
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
Eu zic (acum tu iti cunosti copilul mai bine) ca nu are rost sa ii strici somnul de noapte, nu poate dormi non-stop "tintuit" in scaun. A noastra "calatoreste" prin tot patul noaptea, cred ca ar fi un cosmar pt ea.

Poate ne recomanzi si noua un loc in Corfu bun pentru copil de 2-3 ani (plaja mare si neaglomerata, intrare in apa lina si apa mica), eu nu am avut curajul sa ma duc cu ea in necunoscut (in Thassos mai fusesem de doua ori). Si asa sotul voia Corfu initial...

Multumiri !

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAlka10, on 03 iunie 2013 - 14:12, said:

Eu zic (acum tu iti cunosti copilul mai bine) ca nu are rost sa ii strici somnul de noapte, nu poate dormi non-stop "tintuit" in scaun. A noastra "calatoreste" prin tot patul noaptea, cred ca ar fi un cosmar pt ea.

Poate ne recomanzi si noua un loc in Corfu bun pentru copil de 2-3 ani (plaja mare si neaglomerata, intrare in apa lina si apa mica), eu nu am avut curajul sa ma duc cu ea in necunoscut (in Thassos mai fusesem de doua ori). Si asa sotul voia Corfu initial...

Multumiri !
In Corfu cauta cel ami bine pe google maps, Lake Corison, este un lac despartit de Marea adriatica doar de niste dune mari de nisip. Plaja iti da senzatia ca esti in Sahara, numai dune de nisip si marea. Statiunea nu se vede din cauza dunelor. Apa are cam juma de metru, si continua drept vreo 50 de metri in larg. Dar ca nu-s cazari prea grozave acolo, sau daca sunt , atunci sunt mai scumpe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate