Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Transport copil cu masina la drum lung

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrelu_24, on 03 iunie 2013 - 09:33, said:

Peste o saptamana voi pleca eu cu un copil de 17 luni Posted Image. Noi mergem pana in Thasos ~900km, iar planul este sa plecam pe la 3 dimineata si sa incercam sa iesim din Bg pana se trezeste el pe la 8.
Este primul drum lung facut cu el, restul au fost de maxim 1-1,5 h in care nu prea a comentat, oricum speram sa fie bine Posted Image.
O sa revin cu impresii dupa ce ne intoarcem pe 23-24.

fiindca topicul este inca in discutie aduc si eu feedbackul meu.
la dus am reusit sa plcam undeva la 4 dimineata din Bucuresti, iar la 14 eram pe feribot. Probleme mari nu am avut, a dormit destul de bine, o singura data prin BG a facut scandal, dar am oprit intr-o parcare am stat 10 minute s-a dezmortit si aia a fost.

La intoarcere a fost o alta situatie, fiind zii nu a mai dormit si a fost foarte agitat in masina, cred ca se plictisea si ne-a facut capul calendar :).
Recomandarea mea e sa incerci sa faci cat mai mult din drum noaptea.

#74
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
recoamnd cu player incarcat cu desene animate.
o mai lungesti minim 2 ore...

#75
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Am  fost azi la restaurant de onomastica nevestei mele, cu familia, 4 buc bunici 1 strabunica...  Cat am stat vreo 3 ore la masa, tot cu randul a trebuit careva sa-l plimbe, ca nu-si gasea locul in scaunul special pentru copii, unde sa pape si el. Cand n-a mai avut chief sa manance, ca oricum a gustat de la fiecare, a inceput sa faca vraiste pe masa, sa arunce in toate partile.
Nu e tocmai la ce ma astept sa faca daca mergem in vacanta, doar noi 2 si copilul. Asa nici unul nu apuca sa-si mance pe indelete meniul, daca e sa stai la o taverna, sau dimineata la micul dejun, sau cina de la restaurant, unde sa faca scene. Se da literalmente cu curul de pamant atunci cand nu-i faci pe plac.  Este prea mic. La anul o sa fie alta masina, mai mare, si atunci probabil vom merge cu bunicii pentru back-up.
   Cunostintele la care faceam referire mai devreme, s-au intors, si ziceau ca se mai duc o data la mare , dar fara copil. Il lasa cu bona + bunicii.

Edited by tfmercedez, 14 July 2013 - 22:17.


#76
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Pai cam asa e la varsta asta,l mai avem de tras un an-doi pana sa ii aducem la cel mai mic numitor comun. Posted Image

Noi ne-am intors sambata din Thassos. Am plecat noaptea in speranta sa doarma, din pacate a iesit pe dos : s-a trezit cand am pus-o in masina si a mai adormit pe la 03:30 noaptea, timp in care a si dat la boboci. Posted Image Daca nu ar fi fost asta, ar fi fost OK, s-a comportat foarte bine pe drum. La intoarcere n-am avut probleme, si datorita Metoclopramidului.

In Thassos insa, daca nu eram cu nasii...ei ne-au mai ajutat, altfel ar fi fost exact ca la tfmercedez. In scaun nu mai sta decat acasa (si acolo putin) altfel misuna...

Later-edit: si acolo am vazut exact aceleasi scene: cand mama cand tata se ridicau de la masa sa acompanieze alergatorul de serviciu...

Edited by Alka10, 15 July 2013 - 10:56.


#77
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAlka10, on 15 iulie 2013 - 10:53, said:

Pai cam asa e la varsta asta,l mai avem de tras un an-doi pana sa ii aducem la cel mai mic numitor comun. Posted Image

Noi ne-am intors sambata din Thassos. Am plecat noaptea in speranta sa doarma, din pacate a iesit pe dos : s-a trezit cand am pus-o in masina si a mai adormit pe la 03:30 noaptea, timp in care a si dat la boboci. Posted Image Daca nu ar fi fost asta, ar fi fost OK, s-a comportat foarte bine pe drum. La intoarcere n-am avut probleme, si datorita Metoclopramidului.

In Thassos insa, daca nu eram cu nasii...ei ne-au mai ajutat, altfel ar fi fost exact ca la tfmercedez. In scaun nu mai sta decat acasa (si acolo putin) altfel misuna...

Later-edit: si acolo am vazut exact aceleasi scene: cand mama cand tata se ridicau de la masa sa acompanieze alergatorul de serviciu...
asa face si al meu. trebuie sa mancam pe rand, pe scaun nu sta mai mult de 10 minute cand suntem norocosi. e din categoria "asa fac toti"

#78
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
E clar ca asta a fost cazul tau.

Cand o sa am nevoie de parerea ta, o sa ti-o solicit. Pana atunci, nu te osteni. Posted Image

#79
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013

View PostAlka10, on 15 iulie 2013 - 14:28, said:



E clar ca asta a fost cazul tau.

Cand o sa am nevoie de parerea ta, o sa ti-o solicit. Pana atunci, nu te osteni. Posted Image

am impresia ca tu nu te "ostenesti"!
cu copilul, evident...

#80
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Ai o impresie gresita, dar nu-i nimic, n-a murit nimeni din asta. Posted Image

On-topic : din experienta proprie si personala, e posibil drumul cu masina cu copil mic (chiar s-a comportat remarcabil de bine, insa nu cred ca am ajuns inca la etapa de plictiseala in scaun si de "cat mai avem ? " "cand ajungem?"), dar mi se pare totusi foarte solicitant si pentru el si pentru adulti. Oricum, momentan "vacanta pe indelete" se exclude. Posted Image

#81
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Am vazut copii care stau linistiti la masa dar si copii care fac exact cele spuse de voi. Majoritatea parintilor o baga in categoria "Asa sunt toti copiii", dar parca alta ar fi cauza...

#82
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Am fost si bine ca nu l-am luat. Drumul a fost ingrozitor de lung, am plcat de la 3:30 dimineata si am ajuns la 9 si ceva seara la cazare. La ferry am ajuns pe la 18:30. Doua ore cu vaporul inca jumate de ora pe insula.
Cam 2, 5- 3 ore am pierdut la vami cu tiganii aia de sarbi si mecedoni atat la intrare cat si la iesire din macedonia. Drumul a fost aglomerat.
Nu stiu ce ne facam atat drum cu copilul mai ales ca a fost si canicula aia , 37- 38 de grade..
Mancarea la hotel a fost sub asteptari, nu ne-a placut nici noua ce pretentii sa fi avut de la copil?  Nu pot da vina ca am mers "incet" alti prieteni cu BMW au facut si mai mult pe drum cu toate ca I-au dat viteza pe autostrada unde se putea.
Asta este , data viitoare va fi mai maricel si va suporta mai bine un drum. Dar am cunoscut o familie de clujeni cu doi copii dupa ei cel mic fiind de doar 8 luni. Ne-am mirat in sinea noastra de curajul lor. Si au plecat in corfu si fara cazare! Cand au coborat impreuna cu noi de pe ferry s-au dus la 9 seara sa caute loc de cazare, cu doi copilasi dupa ei, desi erau de 24 de ore pe drum.


#83
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Multumim de informatii. 18 ore pe drum ?! Posted Image Si pe mine ma ia cu rau...avion, clar (anul viitor mergem sigur in Corfu).

#84
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Ce sa-I faci sunt 1050km pana in Igoumenitsa. 3 frontiere de traversat, cu vamesi de treaba si vamesi tigani. Mai trebuie sa faci si cate o pauza ca nu poti merge continuu. Drumuri europene aglomeratie etc.

#85
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAlka10, on 19 august 2013 - 14:23, said:

Multumim de informatii. 18 ore pe drum ?! Posted Image Si pe mine ma ia cu rau...avion, clar (anul viitor mergem sigur in Corfu).
Cu masina are rost sa mergi doar daca lungesti concediul si prin alte parti- Paralia, Meteora, Salonic si atunci faci drumul in mai multe etape si nu mai pare atat de lung..
De data asta a fost prima data cand am facut drumul dintr-una si la dus si la intors si alta data nu mai fac prostia asta. Sunt zile pierdute pe scaunul masinii si te epuizeaza. Cu avionul ... banii pe care-I dai pe ferry ii dai la taxa de aeroport. Tot acolo iesi. Doar ca la avion esti conditionat la plecare, nu mai poti lungi daca ai chef sa mai stai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate