Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Transport copil cu masina la drum lung

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,462
  • Înscris: 15.06.2007
Dechid acest topic, cu speranta de a aduna aici sfaturi utile in privinta planificarii unei calatorii cu masina cu copii mici la bord.

In cazul meu este vorba despre fiul meu, care la momentul calatoriei va avea 20 de luni.
Intentionam sa plecam la mare in Grecia, iar traseul este ceva mai lung de 1000 de kilometri.
Pentru a usura cat mai mult situatia , credem ca cel mai potrivit ar fi sa calatorim noaptea, astfel incat el sa doarma o perioada cat mai indelungata de timp.

Problema este ca nu stiu cat timp este recomandabil pentru copil sa stea in scaunul special, legat in centuri, avand in vedere ca totusi noaptea in patut el se mai zvarcoleste, mai schimba pozitiile.
Am luat in considerare si varianta amenajarii unui culcus cat mai comfortabil pe restul banchetei din spate, langa scaunul sau special, dar ideea ma ingrozeste, cand ma gandesc la eventualele consecinte datorate unei franari bruste, doamne fereste un accident , iar copilul sa nu fie asigurat cu nici un fel de centuri de siguranta.

Ar fi o varianta sa mergem si ziua, dar cred ca i-ar fi mai greu de indurat orele indelungate de sezut in pozitia fixa din scaun, la care se mai adauga si caldura, cu toate ca pentru a-l proteja, am pus folie pe geamuri, si va merge si clima, care totusi nu este ideala pentru copii mici.
De aceea am concluzionat ca ar fi mai bine pentru el sa mearga noapte fara clima, si sa doarma pe drum.

Ce sfaturi puteti sa mai adaugati?
Astept niste relatari de la parinti care au mai calatorit cu copiii mici la drum lung, peste 8-10 ore.

Edited by tfmercedez, 03 June 2013 - 01:15.


#2
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
De ce nu avion? cred ca iesi chiar mai rentabil decat cu masina. Eu zic sa iti faci mai multe griji in legatura cu igiena si cu hranirea lui.

#3
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,462
  • Înscris: 15.06.2007

 MeT4L, on 03 iunie 2013 - 01:27, said:

De ce nu avion? cred ca iesi chiar mai rentabil decat cu masina. Eu zic sa iti faci mai multe griji in legatura cu igiena si cu hranirea lui.
Eu am cerut clar detalii despre calatoria cu masina. Avionul pica din start, si nici nu ma intereseaza.

Mai rentabil nu ies cu avionul, pentru ca si acolo, la destinatie vom avea nevoie de masina, ca doar nu stau ca puscariasu' numa la un hotel, si astept sa treaca zilele de concediu pana vine transferul inapoi la aeroport.
Plus ca nu prea cred sa gasesc masina de inchiriat dotata cu scaun de copil..

Pentru ca pur si simplu nu este avion din Timisoara. Si nu am inebunit sa ma duc inca 500 de km cu trenul sau alt avion pana in Bucuresti, de unde sa mai pierd timp, trambalari etc, pana la celalat avion. Asa macar stiu ca in 10-12 ore am ajuns la destinatie, ceea ce nu pot garanta cu avionul.

Avionul limiteaza inclusiv bagajele pe care le pot transporta, carucior, biberoane, scutece (ca doar nu ma duc acuma sa caut scutece de cumparat in Corfu).

Edited by tfmercedez, 03 June 2013 - 02:43.


#4
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Cati dintre noi am avut scaune de copii in masinile parintilor cand eram mici? Si totusi, uite-ne ca scriem pe forumuri.

La varianta de a elimina din calcul scaunul si mama sa stea cu el pe bancheta din spate, nu te-ai gandit?

#5
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
N-are ce cauta la drum lung la 20 de luni, doar o sa va strice voua concediul asta o sa faca. Mai bine il lasi la bunici...

#6
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 JayBird, on 03 iunie 2013 - 04:34, said:

N-are ce cauta la drum lung la 20 de luni, doar o sa va strice voua concediul asta o sa faca. Mai bine il lasi la bunici...

Si eu as zice la fel, dar in final taticul decide ce e mai bine.

#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 tfmercedez, on 03 iunie 2013 - 01:13, said:

Problema este ca nu stiu cat timp este recomandabil pentru copil sa stea in scaunul special, legat in centuri, avand in vedere ca totusi noaptea in patut el se mai zvarcoleste, mai schimba pozitiile.
Am luat in considerare si varianta amenajarii unui culcus cat mai comfortabil pe restul banchetei din spate, langa scaunul sau special, dar ideea ma ingrozeste, cand ma gandesc la eventualele consecinte datorate unei franari bruste, doamne fereste un accident , iar copilul sa nu fie asigurat cu nici un fel de centuri de siguranta.

Ar fi o varianta sa mergem si ziua, dar cred ca i-ar fi mai greu de indurat orele indelungate de sezut in pozitia fixa din scaun, la care se mai adauga si caldura, cu toate ca pentru a-l proteja, am pus folie pe geamuri, si va merge si clima, care totusi nu este ideala pentru copii mici.
De aceea am concluzionat ca ar fi mai bine pentru el sa mearga noapte fara clima, si sa doarma pe drum.

Ce sfaturi puteti sa mai adaugati?

Sfatul pe care ti-l dau eu: nici prin cap sa nu iti treaca sa nu tii copilul legat in scaun. Si cand doarme si cand e treaz. In caz de accident copilul zboara ca o ghiulea prin masina si prin geamuri si ajunge pe asfalt imediat.

Adaug si eu sfatul de a-l lasa la bunici. Oricum e prea mic ca sa inteleaga ceva din vacanta, nu o va tine minte, nu va face decat sa va strice vacanta.

Edited by Arkouda, 03 June 2013 - 05:44.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 tfmercedez, on 03 iunie 2013 - 02:40, said:

Plus ca nu prea cred sa gasesc masina de inchiriat dotata cu scaun de copil..
[...]
Avionul limiteaza inclusiv bagajele pe care le pot transporta, carucior, biberoane, scutece (ca doar nu ma duc acuma sa caut scutece de cumparat in Corfu).
Bineinteles ca gasesti scaun de copil la orice agentie de inchiriat masini, e chestie de baza; bineinteles costa un pic extra.
Evident ca gasesti scutece si tot ce-ti trebuie acolo sau crezi ca localnicii folosesc cirpe pe care le spala? Exista Lidl, Carrefour, plus o groaza de alte magazine.
De obicei exista tot felul de avantaje cu copilul la avion, gen caruciorul nu se considera bagaj normal, deseori poti avea 20kg si pt copil, etc. Dar e posibil sa nu puteti cara voi totul.

 andreyfitza, on 03 iunie 2013 - 04:00, said:

Cati dintre noi am avut scaune de copii in masinile parintilor cand eram mici? Si totusi, uite-ne ca scriem pe forumuri.

La varianta de a elimina din calcul scaunul si mama sa stea cu el pe bancheta din spate, nu te-ai gandit?
Si citi nu au supravietuit la Hiroshima? Asta inseamna ca bomba atomic nu "dauneaza grav sanatatii"?

In alta ordine de idei:

- noaptea copilul nu doarme neaparat, mai ales in conditii de-astea si sa vezi atunci show
- noaptea e MULT mai riscant pe sosea (ma refer la accidente normale)
- se poate merge cu copilul fara probleme ziua, doar ca trebuie sa iei in calcul multe opriri, unii vin din Spania
- totusi, daca vrei concediu nu prea se pupa cu schimbat scutecele. Cei din Spania macar aduc copilul sa il vada rudele si sa puna mina pe el.

#9
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Poţi eventual să îi pui desene la un dvd din ăla pentru maşină.

În afară să stea mama lângă el în spate nu prea ai ce face.

Fi-miu (1 an şi 10 luni), după 14 ore de mers (de la 1 noapte la 3 după-masă), nu mai vrea să se dea jos din maşină :)).

Şi ia în calcul că probabil o zi o să îţi ia să îţi treacă oboseala de pe drum.

#10
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 afh, on 03 iunie 2013 - 06:55, said:

Poţi eventual să îi pui desene la un dvd din ăla pentru maşină.

Desene la un an jumate? Yeah, right.

#11
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Noi am calatorit foarte mult cu copilul (mic) cu avionul, care mi se pare cel mai confortabil mijloc de transport pe distante mari, in special cu copii sub 2 ani, care nu platesc bilet (carutul se transporta gratuit si se aduce direct la poarta, copilul are si el dreptul la bagaj etc.), dar inteleg ca voi nu sunteti interesati deloc. Nu am experienta unor drumuri lungi cu masina cu el (desi in doua saptamani vom calatori vreo 6 ore cu autobuzul, si sunt curioasa cum se va comporta), dar nu pot decat sa va rog sa nu cumva sa va deplasati fara ca copilul sa fie asezat si legat corect in scaunul auto - cel mai mic impact sau frana poate avea consecinte extrem de grave.

A propos, cand calatoresti fara masina de acasa (noi nici n-am putea vreodata sa ne luam masina cu noi), nu inseamna ca ramai izolat in hotel, evident. Poti inchiria masina la fata locului, poti folosi mijloacele de transport in comun, lua taxiuri, merge pe jos. Nu toti turistii isi iau masina cu ei. Ba chiar foarte putini pleaca cu masina proprie.

 Arkouda, on 03 iunie 2013 - 07:09, said:


Desene la un an jumate? Yeah, right.
Al nostru are 17 luni si daca-i pui Teletubbies ramane pironit cu ochii in ecran pana il iei de acolo.

#12
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Si eu am fost in Grecia cu masina cand fetita noastra nu avea 2 ani impliniti, nu e o tragedie. Am facut pauze la fiecare 2 ore, a stat legata in scaun si a dormit destul de mult. Daca poti monteaza scaunul pe mijlocul banchetei ca sa poata privi in fata. Nu-i da sa manance mult odata. Depinde mult si de sensibilitatea copilului, unii vomita mai des, altii deloc. Noi am scapat cu un singur asemenea 'episod', langa Sofia.
Suntem o societate bolnava, care-si abandoneaza copiii ca sa culeaga capsuni in Spania, totusi e trist ca sunt atatea sfaturi sa lasi copilul acasa..

#13
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013

 andreyfitza, on 03 iunie 2013 - 04:00, said:

Cati dintre noi am avut scaune de copii in masinile parintilor cand eram mici? Si totusi, uite-ne ca scriem pe forumuri.

La varianta de a elimina din calcul scaunul si mama sa stea cu el pe bancheta din spate, nu te-ai gandit?

Povestește-mi cum ai mers tu în grecia cu mașina acu 20 ani. Și ce mașină? 1300 sau 1310?

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Io am o sugestie, bazată pe experiența personală: combini noaptea cu ziua. Adică, pleci pe la 3. Pregătești mașina și iei copilul din pat în momentul plecării. În mașină va adormi în scurtă vreme la loc. Mergi pînă se trezește (în mod normal la ora lui obișnuită, 7 sau 8 probabil). La acel moment vine la fix o pauză de 40 - 50 minute pentru toată lumea: se desfășoară „ritualul” de dimineață - schimbat (dacă mai are scutece) sau oliță, mic dejun etc., iar șoferul se odihnește, bea o cafea, face plinul etc. Plecați iar la drum. Pentru copil, e ca și cum abia acum pleacă, va fi abia trezit, în formă, fără toane. În felul ăsta faci un compromis: nici nu doarme toată noaptea în poziția incomodă din scaun, nici nu stă toată ziua în mașină. În plus, aveți șansa să prindeți un feribot și deci să vă cazați în aceeași zi în care ați plecat, deci scutiți o înnoptare.
La întoarcere nu va merge schema, pentru că nu puteți pleca de pe insulă la 3 dimineața. Probabil ar fi mai potrivit un drum din 2 bucăți: plecați după prînz din insulă, avantaj: încă 2 - 3 ore de plajă, mergeți juma din drum, și a doua zi cealaltă jumătate.
Eu așa făceam cînd era fie-mea mică: plecam astfel încît ultimele 3 - 4 ore de somn să le facă în mașină. Ea era răbdătoare la drum lung, dar totuși voiam să o scutim pe cît posibil de disconforul inerent. Făceam de pildă București - Oradea (nu e chiar 1000 km, dar e între 8 și 10 ore). Plecam pe la 3 jumate și făceam popas după Sibiu, la o benzinărie. Țin minte că o trezeam, o puneam în scaun, stătea trează vreo 10 minute, privind pe geam liniștită și adormea la loc. Traficul era lejer, puteam merge constant, aveam o ditamai cafeaua cu mine, pînă la Sibiu ajungeam fără stres. Unde mai pui că ajungeam la Oradea la prînz. Iar pentru fie-mea, drumul începea la jumătate.
Mai departe, depinde de fiecare copil în parte cît de dese și de lungi pauze sînt necesare, cît de ascultător e încît să stea liniștit în scaun etc. Nu l-aș lăsa fără scaun, și la o frînă bruscă la 30 km/h e nasol. Zboară și din brațele mamei, darămite de pe banchetă.

Edited by abancor, 03 June 2013 - 07:58.


#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 TinCup, on 03 iunie 2013 - 07:25, said:

totusi e trist ca sunt atatea sfaturi sa lasi copilul acasa..

Nu înţeleg de ce e "trist". Pt copilul f. mic Grecia nu e Grecia, e doar un drum lung şi obositor. Iar pt părinţi e oboseală, grijă şi muncă în plus. Nu au şi părinţii dreptul la vacanţă o săptămînă? Iar dacă copilul stă o săptămînă la bunici, e o pedeapsă pt el/ei? evident, sînt multe cazuri în care nu au unde/cui să-l lase, dar dacă au, chiar nu consider asta ceva "trist".

Eu cînd eram f. mic, ştiu (din poveşti) că eram lăsat la bunici în concedii, şi nu ţin minte să fi suferit. De loc.

#16
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

 JayBird, on 03 iunie 2013 - 04:34, said:

N-are ce cauta la drum lung la 20 de luni, doar o sa va strice voua concediul asta o sa faca. Mai bine il lasi la bunici...
Al meu a mers cu mine peste tot de la 3 luni ... si cred ca nu mi-a stricat nimic de atunci si pana acum..

#17
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Peste o saptamana voi pleca eu cu un copil de 17 luni :). Noi mergem pana in Thasos ~900km, iar planul este sa plecam pe la 3 dimineata si sa incercam sa iesim din Bg pana se trezeste el pe la 8.
Este primul drum lung facut cu el, restul au fost de maxim 1-1,5 h in care nu prea a comentat, oricum speram sa fie bine :).
O sa revin cu impresii dupa ce ne intoarcem pe 23-24.

#18
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Eu am mers mult noaptea ; am fost obligat si de faptul ca fetitei mele ii era rau in masina si vomita . Noaptea dormea si scapam cat de cat de problema asta.

Asa am facut si cand avea fix 2 ani (Bucuresti-Nei Pori) si anul acesta (la 4 ani ) - Bucuresti-Albania-Peloponez-Bucuresti.

DAR, condusul noaptea e mai obositor, iti revii mai greu si riscul de accident e mai mare.
Acum depinde si de copil , daca nu se plictiseste(si nu ii e rau) in masina eu zic sa mergesti ziua. Stiu pe cineva care a venit Portugalia-Bucuresti   cu un baietel de 2 ani  drum intins (cu o singura noapte dormita in Austria).
Depinde mult de copil, voi stiti cel mai bine cum suporta 'masina' .
Eu zic ca pana in Grecia nordica nu o sa aveti mari probleme cu un copil in masina. Neaparat in scanul lui si mereu legat !

Edited by kriiss, 03 June 2013 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate