Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce i-a apucat pe astia de la Google ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
SpARe

SpARe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2007

 OriginalCopy, on 17 decembrie 2012 - 17:51, said:

Exact. Dar dacă am deschide aici un chestionar "În ce e făcut google, în wordpress sau în joomla?", pun pariu că mulţi ar vota Posted Image
Posted Image  sigur wordpress castiga
Ce tine de google; mie  imi plac schimbarile, la design, din ultima perioada indeosebi youtube,  sunt adept al schimbarilor si cred ca tot ce se face se face spre bine (cu exceptia penguin :D )

#56
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 OriginalCopy, on 18 decembrie 2012 - 20:53, said:

Regula aia funcționează la firmele de apartament sau la firmele izolate de lume.
Inovația lui Google se aplică global, iar "regula ta de bun simț" ar sta în calea inovației.
Eu zic să te analizezi obiectiv. Vei constanta că asta e doar o limitare psihologică a ta, o lipsă de înclinație spre adaptare.
Și știi cum se spune, nu supraviețuiește cel mai puternic, nici cel mai inteligent, ci cel care se adaptează cel mai repede.

Esti sigur ca ar sta in calea inovatiei? Cum ramane cu bomba atomica, atunci? A fost inovatoare, dar un pas in ce directie?

Evolutia, cand nu s-a ghidat dupa regula de bun-simt "If it ain't broke, don't fix it" (care, apropo, nu-i a mea), a dat cu stangul in dreptul. Avand mijloacele, putem progresa. Dar cand se cade intr-o extrema, atunci nu e bine. Nu trebuie sa ne adaptam extremei create de noi, ci noi trebuie sa gestionam mijloacele pentru a nu cadea in extrema. With power comes responsability. Economic vorbind, e viabil pentru Google sa se adapteze cererii tot mai mari de socializare virtuala, dar psihologic vorbind, nu e bine pentru societate.
De ce?
Psihologic vorbind, atat socializarea pe internet cat si socializarea din viata reala, face-to-face, au fiecare avantajele lor.
Dar.
Cand aceasta socializarea virtuala pe internet este impinsa catre extrem si tinerii ajung a avea mai multi asa-zisi prieteni virtuali decat prieteni reali (pe Facebook, Twitter, "cercuri" Google), petrecand mai mult timp in fata unui ecran si a unei tastaturi decat interactionand cu oameni, e daunatoare in formarea acestor tineri, nesanatoasa in formarea EU-lui. Comunicarea nonverbala, contactul vizual, limbajul trupului, sunt moduri naturale prin care cream o conexiune emotionala, chiar fara a fi nevoie de cuvinte.
Daca intelegeai mai bine teoria evolutionista de care amintesti, ai fi constatat singur ca aceste lucruri lipsesc in comunicarea virtuala, in fata unui ecran, ceea ce e nesanatos.

Sunt de acord cu evolutia, dar unde e necesar. IT-ul s-a dezvoltat exponential in ultimii ani, dar oare aceasta evolutie nu scapa de sub control? ...ajungem ca in Matrix?

E decizia fiecaruia cat sa socializeze virtual - vezi aceasta discutie ce-o purtam, de exemplu - dar fiecare persoana trebuie sa gaseasca un echilibru, avand mijloacele puse la dispozitie, precum Facebook, si mai nou si Google.

Asadar, repet, esti sigur ca aceasta regula de bun-simt sta in calea inovatiei?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v-4NGbf7C00?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Chiar trebuie sa compari curatarea unui ecran de gunoaie cu bomba atomica, e acelasi tip de inovatie?

Edited by don_dannielo, 20 December 2012 - 06:58.


#58
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Nu exista nicio posibilitate de a "intuneca" fundalul alb al google-ului dupa acest upgrade? Incep sa nu-l mai suport...deloc...

#59
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Regland monitorul

#60
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Scade din luminozitate si nu te mai dor ochii.Eu aveam standard la monitor 75/100 si deja de un an ma uit cu 20/100 fara nici o problema.Te obisnuiesti dupa  1 ora si nu ti se pare prea putin.

#61
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
L-am lasat la 10/40 :D Cat de cat.. Ms!

#62
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 vlad29marko, on 30 decembrie 2012 - 00:17, said:

Nu exista nicio posibilitate de a "intuneca" fundalul alb al google-ului dupa acest upgrade? Incep sa nu-l mai suport...deloc...

 dani.user, on 30 decembrie 2012 - 00:51, said:

Regland monitorul

Bai frate daca mai aud o data solutia asta, incep sa cred ca ...voi nu aveti idee ce e ala un PC si cum se foloseste
Sunteti de coma

#63
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Go Android!

http://thenextweb.co...ine-for-android

Quote

We had gotten enough requests for it and had gotten the impression there were thousands of anxious Android tablets owners holding their breath for an Android version of our magazine. Unfortunately we’ve found out that although Android users are very vocal they aren’t very active when it comes to downloading and reading magazines. Or maybe they just don’t like our magazine. You never know.

To give you some insight in how little uptake we saw on Android here are some statistics: for every Android user that downloads an Android magazine we have 80 iOS downloads.

Edited by don_dannielo, 31 December 2012 - 10:53.


#64
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007

 motanu44, on 31 decembrie 2012 - 06:41, said:

Bai frate daca mai aud o data solutia asta, incep sa cred ca ...voi nu aveti idee ce e ala un PC si cum se foloseste
Sunteti de coma

Si noi putem spune la fel ca tu nu ai avea idee ce e ala monitor, ca in fond la el te uiti toata ziua, nu la PC.

#65
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Asa e, ma uit la monitor, dar nu-l conectez la unitatea centrala. http://en.wikipedia....rsonal_computer

Daca vine alt tembel care face un site obositor ca acesta de exemplu (luat la intamplare de pe google images), tu iti reglezi monitorul?
Attached File  visually-site.png   102.96K   33 downloads
Apoi il reglezi iar cand vezi un film ? Apoi il reglezi iar cand faci browsing pe hdd? Apoi il reglezi iar cand intri pe alt site? Apoi il reglezi iar pentru google, asta pentru ca ei cand au decis sa puna albul ala obositor prin toate siteurile lor (inclusiv interfata de android) aveau monitoarele si telefoanele setate pe luminozitate scazuta ?

Sa reglezi monitorul doar pentru siteurile detinute de google e mai absurd decat decizia lor de a pune albul ala obositor.

De vina e monitorul, sau site-ul ?

Nici nu-mi vine sa cred ca unii puteti gandi asa... ma depaseste. Voi percepeti doar scopul pentru care lucrati, nu si instrumentele cu care lucrati? De unde apare aceasta imunitate la logica elementara?

La fel au facut si Metallica cu ultimul lor album, l-au masterizat cu picioarele... De vina e sistemul meu ca se aud prost melodiile de pe acel album? Of, doamne...

Edited by motanu44, 31 December 2012 - 18:40.


#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

 motanu44, on 31 decembrie 2012 - 18:38, said:

De vina e monitorul, sau site-ul ?
Monitorul este devina in cazul in care nu ai o dinamica corecta a lumozitatii si nu tolerezi extremele... in mod normal reglajul se face in asa masura incat sa poti lucra frumos pe alb in office si sa vezi si cele mai intunecate tonuri, se numeste calibrare. Odata facuta nu vad ce te-ar mai putea deranja. De ex eu nu am probleme in a viziona site-ul ala "obositor", imi aduc aminte de lucrul in DOS in 16 culori EGA Posted Image Majoritatea monitoarelor LCD sufera de overbrightness, din vina utilizatorilor ca nu si le regleaza, sunt date in magazin la max sa fie tare fata de concurenta dar in realitate vei obosi daca urci mai sus de 40% pe un LED de calitate, de aceea se face calibrarea. Deasemenea se opreste functia aia idioata de dinamic contract care si aia strica imaginea la greu...

Edited by andreic, 31 December 2012 - 19:01.


#67
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Monitorul l-am calibrat cu o scula hardware si se vad foarte bine si desktopul si "browsing pe hdd" si siteurile si pozele si filmele.
Albul din Word, Google, etc, nu e mai obositor decat o coala alba de hartie.
Nici chiar acel site mentionat nu il pot considera deranjant, e cam inestetic, dar nu ma face sa-mi mut privirea in secunda 2.
Ca o completare la ce a zis Andrei:

Edited by dani.user, 31 December 2012 - 19:05.


#68
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 motanu44, on 20 decembrie 2012 - 01:26, said:

Economic vorbind, e viabil pentru Google sa se adapteze cererii tot mai mari de socializare virtuala, dar psihologic vorbind, nu e bine pentru societate.
Mi se pare trist ca toata tehnologia asta pe care o avem la dispozitie pentru socializare ne aduce mai aproape, dar ne indeparteaza de origini, de parinti, de bunici - care sunteti norocosi sa-i mai aveti in viata, la mine doar din partea mamei mai traiesc... Nu o data m-am gandit sa le duc un telefon oarecare cu 3G si camera frontala, conectat prin TV-Out la televizor, si sa facem apeluri video din Bucuresti... iar ei nu au decat sa comute Input-ul din telecomanda TV-ului si sa raspunda pe tasta verde a telefonului. Telefon care sa stea mereu in priza si conectat la TV. Din pacate a picat ideea, fiindca nu prind 3G suficient de bun in casa pt apel video, pe toate retelele incercate. Desi e aproape de un oras mare, iar zona e trecuta ca avand "acoperire buna".

Ce sa zic... messenger, Skype, hi5, myspace, twitter, facebook, cercuri google, ...sunt destule. Insa niciuna nu ma ajuta sa trimit bunicilor un simplu filmulet amuzant de pe youtube, fara a investi bani in aparatura si net de 2x mai scump ca in Bucuresti si de 10x mai prost, si timp in a-i invata sa le foloseasca.

Socializare online......
....


LE:
banuiesc cam ce raspunsuri o sa primesc... nu va mai obositi... imi vars si eu amarul...

Edited by motanu44, 06 February 2013 - 15:30.


#69
ccrucifix

ccrucifix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2012
Vezi ce face concurenta, Google are acum un concurent serios in Facebook.
Oricum cele doua concurente nu au acelasi segment de piata.  Posted Image

#70
ccrucifix

ccrucifix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2012
In legatura cu interfata You Tube eu zic ca fac si ei anumite teste asta nu inseamna ca o sa ramana asa.
Acum colaboreaza si cu Google nu vad care ar fi problema majora aici.
O sa vedem cu ce noutati vor venii in viitor.

#71
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Google detine YouTube. Nu colaboreaza, intelegi? YouTube e un produs Google.

#72
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

 ccrucifix, on 22 februarie 2013 - 23:17, said:

Google are acum un concurent serios in Facebook.

Ar vrea facebook-ul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate