Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce i-a apucat pe astia de la Google ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Alta interfata la youtube, google+ cu alta interfata la fosta picasa, "cercuri" si alte aberatii .....chiar a luat-o razna toata lumea de cand cu facebook ?!

E chiar obositor albul ala

La fel si android-ul de pe la ICS incoace, interfata pare clumsy, au copiat interfata minimalista si obositoare Posted Image de windoze phone !

Is it just me, sau chiar nu a mai aparut un design decent la UI-urile des folosite ?
Personal parca nimic nu-mi mai place, tot timpul e musai sa schimbam interfata !



PS: valabil si pentru noua interfata softpedia! Posted Image

Edited by DarkAngelBv, 31 December 2012 - 15:18.


#2
foka123

foka123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 19.06.2009
Ce treaba are google cu facebook?

#3
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
socializare pe net la greu

sau sunt eu prea batran, ca ma jucam ratele si vanatorii in fata blocului ?

#4
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View Postmotanu44, on 10 decembrie 2012 - 09:59, said:

PS: valabil si pentru noua interfata softpedia! Posted Image

Unde ??

#5
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Chiar că unde. Eu am în față aceeași versiune mobilă obosită.

#6
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Așa îi moda, să treci pe interfețe, logouri, mesaje minimaliste.
Trebuie să facă ceva și designerii ăia, așa că fac interfețe noi... când de fapt funcționalitatea e cea care te ajută cel mai mult, modificările în interfață mai mult încurcă, în special dacă nu sunt făcute cu niște motive serioase.

#7
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
@tybanu, @c6t9 Posted Image
http://forum.softped...tru-noul-forum/ (desi asta e partial offtopic)


ontopic, voua va place noul UI youtube de exemplu? http://www.youtube.c...c.1.RUz0xeyMi40

si toata gaselnita cu Google+ si "cercurile" si hangout-urile lor, mi se pare ca au devenit foarte invazivi


@ThunderSS urata moda!

Edited by motanu44, 10 December 2012 - 10:35.


#8
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
La mine nu s`a schimbat nimic in interfata Softpedia , e pe Classic Blue si arata si merge ca de obicei .
Cat despre Youtube are un mic + de functionalitate dupa parerea mea , imi place . Iar pe Google+ nu sunt inscris .

#9
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Spre exemplu pe Android, genul asta de drop-down list cu sageata in dreapta jos si fara chenar, si butonul de optiuni minimalist neclar, si albul ala obositor, ...mie nu-mi plac.

Attached File  google translate.jpg   34.6K   122 downloadsAttached File  google search.jpg   17.97K   125 downloadsAttached File  google chrome.jpg   38.75K   124 downloads

si toata ideea asta cu socializarea, sa nu fie mai prejos ca facebook !

Attached File  google+.jpg   122.52K   111 downloads

Valabil si pentru desktop, interfetele schimbate in acelasi mod, albul obositor, butoane minimaliste, hai sa schimbam interfata

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kg-iBq9Pico?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Azi cand am vazut noul UI youtube, chiar m-am enervat

Edited by motanu44, 10 December 2012 - 10:57.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
mai regleaza si tu monitorul, daca zici ca e prea strident albul ala.
e dereglat monitorul tau, siteurile sunt o.k.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmotanu44, on 10 decembrie 2012 - 09:59, said:

Is it just me [...] ?
it's just you... nu te poţi adapta uşor.

View Postmotanu44, on 10 decembrie 2012 - 10:48, said:

Azi cand am vazut noul UI youtube, chiar m-am enervat
Stai prost cu nervii.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu nici nu mi-am dat seama ca s-a schimbat. Ce e diferit ? In schimb, am observat la Google, cand dau search dupa imagini, nu pot filtra dupa marime, cum era meniul in stanga inainte.

#13
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postslai, on 10 decembrie 2012 - 10:54, said:

mai regleaza si tu monitorul, daca zici ca e prea strident albul ala.
e dereglat monitorul tau, siteurile sunt o.k.
zau? :huh:

Edited by motanu44, 10 December 2012 - 11:01.


#14
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ăla de pe youtube e un rahat.

Eu la gogu am pierdut o mulțime de facilități.

#15
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
"motanu44" , nu mai bea "ceai euforic/depresiv" din plante "rustic-botanice" Posted Image ,
cumpara-ti ochelari pt. computer /laptop/netbook/tableta/smartphone. prima data intreaba-te ce
poti face tu pt. " you tube " si " google + " nu ce pot face aceste servicii / aplicatii online pt. 'mneata Posted Image  !

#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nici mie nu imi place aceasta "evolutie" aberanta. Vezi domne, ca numai suntem acum 10 ani si ca trebuie sa evolueze platformele. Asa de bine evolueaza incat flashul a ajuns de mananca resurse la greu aiurea ( flashul inainte era ceva banal, mergea si pe 486 ), html5 mai mult incurca decat ajuta si se misca mult mai greoi si multe alte exemple. Trebuie sa isi vanda si ei componentele pc ce sa-i faci ? Numai zic de interfetele astea care sunt prost concepute. Asta imi aduce aminte de casetofoanele International aparute dupa revolutie pe piata cu multe beculete sa ia ochii la tarani.

#17
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Ma obisnuiesc cu o anumita interfata la site-uri pe care intru des, fostul Youtube, Picasa, GMail etc ...., ma obisnuiesc cu o anumita interfata pe Android, si de ceva timp incoace Google trece printr-o schimbare majora la toate interfetele la produse.
Nu neg ca uzabilitatea e mai mare si ca sunt imbunatatiri (cel putin la JellyBean), dar nu inteleg de ce adopta astfel de UI minimalistic si strident, ...doar de dragul de a o face, nu inteleg conceptul asta ca la fiecare cateva luni TREBUIE FACUT un upgrade la design, ca asa e trendul.
Si nu inteleg nici strategia asta de marketing agresiv invaziv, in care iti baga pe gat optiuni de socializare, pe alocuri fara optiunea de a renunta la ele, in incercarea aproape gretoasa de a interconecta si intercala TOTUL in numele comoditatii. Poate ca vreau sa folosesc telefonul strict pe un anumit segment de task-uri zilnice, si sunt nevoit sa inght anumite optiuni secundare inglobate in aplicatii, optiuni pe care nu le voi folosi si la care nu am posibilitatea sa renunt.

Sunt nevoit sa trec la JellyBean datorita optimizarilor multiple, dar nu agreez interfata orientata pe socializare si consumerism.

La naiba, sunt nevoit sa trec pe Windows 7 ca e optimizat pentru h/w performant, dar ma chinui sa-l fac sa arate ca good old XP, pe care il folosesc de cand a aparut.
Iar site-uri ca Facebook si Twitter mi se par prea overrated, puerile.
Acum Google+ incearca sa tina pasul cu trendul, si mi se pare un pas inapoi fata de conceptul si adoptarea initiala Google.

Sunt de acord cu evolutia, dar unde e necesar. Nu doar de dragul de a fi in trend, pe aceia ii consider pasi inapoi.

#18
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Mi se pare OK noua interfață Youtube. Interfața Google este fără dar și poate un pas înapoi. Au scos multe funcții, printre care și cea amintită de cineva de mai sus, posibilitatea de a căuta imagini după dimensiunea exactă. Foloseam constant această funcție.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate