Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce i-a apucat pe astia de la Google ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 OriginalCopy, on 16 decembrie 2012 - 13:56, said:

Google devine în fiecare zi mai deştept, şi asta se reflectă şi în interfaţă.

Devine destept, nu zic nu.
Dar interfata e una obositoare si neinspirata, cu butoane care se disting greu, neintuitiva, neclara pe alocuri.

#38
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

 OriginalCopy, on 16 decembrie 2012 - 13:56, said:

Google a colectat un maldăr de informaţii prin diferitele servicii pe care le-a oferit în trecut, iar acum e o perioadă de consolidare şi agregare a datelor.

Google devine în fiecare zi mai deştept, şi asta se reflectă şi în interfaţă.

Eu aș numi asta oricum numai „deșteptăciune” nu. Dincolo de problemele legate de interfață, care - după opinia mea - sunt, multe dintre ele, cel puțin neinspirate - mai există și o serie de alte „neajunsuri”.

Modificările de interfață sunt (cel puțin) useless în primul rând dacă ne gândim că google, ca motor de căutare, a ajuns unde a ajuns tocmai datorită simplității lui, tocmai din cauză că era unic prin modelul aerisit de pagină pe care îl propunea. Nu cred că intră cineva pe gogu' pentru a se pune la curent cu ultimele trend-uri în materie de web-design. Utilizatorii de rând sunt interesați de funcționalitate, nu de artisticării și animații inutile.

Nu am înțeles nici până azi de ce nu au păstrat vechea modalitate de a căuta imagini și au ales în schimb un model listă, care se actualizează tam-nesam când te aștepți mai puțin, care mănâncă resurse și te face să ai mare grijă la ce faci cu mouse-ul, deoarece orice mouse-over accidental forțează browser-ul să facă zoom pe poză etc. Varianta clasică era de un milion de ori mai eficentă, pentru mine cel puțin.

Iar în ce privește celelalte „neajunsuri”... Cred că gogole (&facebook&shit) tinde să devină nu neapărat „mai deștept” pe zi ce trece, cât mai... „important”... Mai „important” în sensul pe care îl dau cei de la Pink Floyd acestui cuvânt în piesa „Mother”.

Vorba aia: „Mama's gonna check out all your girl friends for you/ Mama won't let anyone dirty get through/ Mama's gonna wait up till you get in/ Mama will always find out where/ You've been/ Mamma's gonna keep baby healthy and clean...”

(Dacă iei toate acțiunile alea „protectoare” trecute cu bold, mă tem că ai să regăsești din plin „filosofia” google din ultima vreme. În urmă cu câțiva ani, de câte ori căutam ceva, google îmi servea cu adevărat o droaie de informații, din care puteam să aleg după gustul și voința proprie, îi durea în paișpe ce fac eu cu aia, acum primesc în schimb o serie întreagă de „avertismente și informări” cu privire la felul în care mi-au pieptănat ăștia căutarea).

Google a început să pretindă că știe mai bine decât mine ce îmi doresc să caut, să citesc, să cumpăr, să ascult... Se „implică” din ce în ce mai tare prin modul în care îmi periază căutările („Dragule, eu știu mai bine decât tine, lăsăm deoparte siteurile astea „periculoase”, fotografiile astea „nelalocul lor”, ftp-urile astea „dă pirați nerușinați” etc. bine, dacă vrei neapărat să cauți și după așa ceva, sigur, o facem dar ANUNȚĂ-NE express de preferințele tale, să știm și noi, OK?”)

Pe bune acuma: „Mama, nu crezi că tinzi să devii PREA IMPORTANTĂ?”

Edited by KoShiMin, 17 December 2012 - 15:07.


#39
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu nu vă înţeleg smiorcăiala. Dacă nu vă place interfaţa, folosiţi un css alternativ, sau nici unul:

[ http://i.imm.io/Prvc.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nici bunică-mea nu se plânge atât, şi ea chiar nu ştie treburile pe care le ştiţi voi ca web designeri.

Iete ce curat arată:

[ http://i.imm.io/Prw9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Există pluginuri pentru browsere, sigur ştiţi destule ca să-l faceţi să arate cum vreţi voi să arate.



Vă plângeţi că google nu mai dă acum atât de multe rezultate irelevante? :lol:

Mie deşteptăciunea lui google îmi prinde bine. Acum google ştie că-s programator, că folosesc linux, şi ce-oi mai folosi eu, şi când caut ceva îmi pune cele mai relevante linkuri pentru mine în faţă, fără să mai trebuiască să folosesc eu operatorii ăia.

Miros frustrare la voi din cauza SEO, că se îngroaşă gluma şi nu mai puteţi voi să ajungeţi în "top 10" prin "tehnici de SEO", ci trebuie să faceţi chiar conţinut de calitate ca să ajungeţi acolo.

#40
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Dar vai.
Au ascuns niste optiuni folosite de putini si care o incurcau "pe bunica", pentru ca era informatie in plus imposibil de inteles pentru un incepator.

Google are angajati care se ocupa fix de chestii de usability: daca fac butonul asta putin mai mic observ ca scade numarul de click-uri. Daca-l fac mai mare creste. Hmm...interesul nostru este sa creasca. Wow, tough choice, oare sa-l lasam asa mic ca arata superb sau sa-l facem mai mare ca e in interesul nostru, desi e mai "urat"?
Hmm...am observat ca 90% din utilizatori n-au habar ca exista google.com si google.ro si nici nu folosesc butonul ala de filtrare rapida. Oare putem pune altceva mai util (mai folosit) in locul lui? Hmm... oare de cine-mi pasa mai mult: de aia 10% care dau doua click-uri suplimentare sau de restu?

Cand o companie care castiga bani din servicii pe internet cu buget de $ZZZZZZZZZZZZ la dispozitie face un buton mai mare nu e pentru ca arata mai bine asa, ci pentru ca au investit timp si bani in a investiga de ce e mai bine sa fie mai mare.
Cinci "programatori" pe un forum nici nu se pot apropia macar de informatiile pe baza carora Google a luat decizia de a modifica interfata.
Acolo nu e angajat un "baiat care ne face saitu".

Cand a pune sau nu un ";" la sfarsitul unei linii intr-un CSS poate insemna economie de X kW/h nu mai putem pune noi la indoiala motivele lor.

Edited by sergiu_spooky, 17 December 2012 - 16:36.


#41
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 sergiu_spooky, on 17 decembrie 2012 - 16:32, said:

Cand o companie care castiga bani din servicii pe internet cu buget de $ZZZZZZZZZZZZ la dispozitie face un buton mai mare nu e pentru ca arata mai bine asa, ci pentru ca au investit timp si bani in a investiga de ce e mai bine sa fie mai mare.

Exact. Dar dacă am deschide aici un chestionar "În ce e făcut google, în wordpress sau în joomla?", pun pariu că mulţi ar vota Posted Image

Mai luminaţi-vă şi voi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JtRJXnXgE-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by OriginalCopy, 17 December 2012 - 17:56.


#42
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Eu am folosit funcția aia pe Gogu de cum a apărut. Dar sunt alergic la gogu.ro din motive că nu reau mereu rezultatele alea. Dar în funcție de setările de căutare diferă și opțiunile de pe .com/.ro și cele din Instrumente. Oricum după chestia de mai sus am văzut că totuși nu am disponibil pe orice calculator opțiunea să caut strict după limba română, setările fiind însă 100% identice. Da, l-au făcut mult mai bun, atât de bun încât mă gândesc de două ori înainte să-l deschid și să dau fix 10 click-uri în loc de unul singur.

Probabil așa o fi, au studiat ei și le-a dat cu virgulă sau așa li se pare logic unora ca să justifice niște schimbări de rahat. Câte gafe din astea am văzut eu în timp ...

Așa cum la Youtube am cam jumătate de pagină albă GOALĂ, chestie care e total aiurea și mă uit undeva în stânga cu capul strâmb să văd clipul, chiar și mărit. La așa nivel ai așteptări cu privire la interfață și la experiența vizuală.

#43
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Am inteles. http://support.googl...quest.py?&&rd=1

#44
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Am citit pe acolo, nu e nimic care să schimbe situația.

#45
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 OriginalCopy, on 17 decembrie 2012 - 15:31, said:

Miros frustrare la voi din cauza SEO, că se îngroaşă gluma şi nu mai puteţi voi să ajungeţi în "top 10" prin "tehnici de SEO", ci trebuie să faceţi chiar conţinut de calitate ca să ajungeţi acolo.
Nici pe departe, daca citesti cum am inceput topicul, ai mirosi frustrare de utilizator obisnuit fara cunostinte de programare, frustrat pe trendul asta de a schimba totul regulat, doar de dragul schimbarii, neghidandu-se dupa o regula de bun-simt: "If it ain't broke, don't fix it".

Recent mi s-a updatat si aplicatia de Y! Mail pe Android, de exemplu. Are toate cele necesare, este mai urata, si nu face push. Dat 1* pana la remediere, ca muuulti altii. Ce motive am sa nu revin la cea veche din Titanium Backup (una mult mai veche, fara Ads), care cel putin MERGEA!

De ce trebuie sa vad la zeci de aplicatii bune, review-uri de forma "it started getting worse with each update" ?!? :angry:
Valabil si la Google, ontopic!

Foloseam Picasa, imi placea si era ok de folosit, asta noua mi se pare de kakat!

Iar YouTube-ul e de-a dreptul obositor cu albul la, si mult mai SUCIT decat inainte.

Iar trendul asta cu Google+ si "cercuri", socializare asta invaziva, mi se pare gretos.

Asta e tot. Posted Image


 OriginalCopy, on 10 decembrie 2012 - 10:55, said:

Stai prost cu nervii.
Nu te contrazic... Posted Image

Edited by motanu44, 18 December 2012 - 20:28.


#46
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 motanu44, on 18 decembrie 2012 - 20:06, said:

If it ain't broke, don't fix it
Regula aia funcţionează la firmele de apartament sau la firmele izolate de lume.

Inovaţia lui Google se aplică global, iar "regula ta de bun simţ" ar sta în calea inovaţiei.

 motanu44, on 18 decembrie 2012 - 20:06, said:

De ce trebuie sa vad la zeci de aplicatii bune, review-uri de forma "it started getting worse with each update" ?!? Posted Image
Valabil si la Google, ontopic!


Eu zic să te analizezi obiectiv. Vei constanta că asta e doar o limitare psihologică a ta, o lipsă de înclinaţie spre adaptare.

Şi ştii cum se spune, nu supravieţuieşte cel mai puternic, nici cel mai inteligent, ci cel care se adaptează cel mai repede.

#47
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 motanu44, on 18 decembrie 2012 - 20:06, said:

Nici pe departe, daca citesti cum am inceput topicul, ai mirosi frustrare de utilizator obisnuit fara cunostinte de programare, frustrat pe trendul asta de a schimba totul regulat, doar de dragul schimbarii, neghidandu-se dupa o regula de bun-simt: "If it ain't broke, don't fix it".

Imi permit sa pun aici un mail de la fratele meu, reactie la topicul deschis de mine aici pe softpedia, care lucreaza in domeniu de ani buni, si care isi manifesta frustrarea de la serviciu intr-un mod similar:


Quote

Gandindu-ma la toti cei pe care i-am intalnit pana acum, dpdv al modului cum le pasa aspectul estetic si usurinta in utilizare a instrumentelor pe care le utilizeaza (fie ele software in cazul nostru, sau chiar si cele hardware, including but not limited to coasa, grebla, sau kalash-ul) as imparti lumea in cateva categorii:

-          Pe unii oameni ii intereseaza prea putin cum arata instrumentele cu care lucreaza, atata vreme cat isi fac treaba excelent cu instrumentele respective, si sunt convinsi de asta; astia sunt foarte putini si nu ii intalnesti prea des, nu atata pentru ca sunt putini, cat pentru ca nu ii auzi manifestandu-se; pentru ei, oricat de problematica ar fi o coasa, un program de PC, sau un kalash, sunt dispusi sa faca oricat efort pentru utilizarea acestora, atata vreme cat coseste, calculeaza, respectiv trage;

-          Pe alti oameni ii intereseaza prea putin cum arata si cum functioneaza in detaliu instrumentele cu care lucreaza, si nici daca modul cum isi fac treaba e cel mai bun, atata vreme cat reusesc sa faca ceva treaba; astia sunt cei mai multi; ii vezi cu ochiu liber de jur-imprejur, vrei nu vrei, pt ca – nu exagerez – multi stiu sa lucreze cu un sistem de operare (sau cu orice alta scula cat de cat complexa) la fel de bine cat stie sa coseasca lucerna o fecioara de zBam-Buu trezita intr-o dimineata mahmura (fecioara, nu dimineata Posted Image); as indrazni sa afirm ca au chiar anumite “particularitati” in distingerea culorilor si in semnificatia acestora, in sensul ca nu vad unde se termina o fereastra si unde incepe un taskbar, sau faptul ca un text cu gri de pe un buton e diferit de un text cu negru si asta semnifica un buton dezactivat; acestia sunt oamenii muncitori cu sarg, cei lucreaza iute, care sapa santul si il astupa dupa aia, indiferent daca e prezent sau nu colegul lor care trebuia sa intinda cablul prin sant; sunt cei care minimizeaza individual fiecare fereastra din cele 30 deschise, doar ca sa ajunga pe desktop sa deschida un nou fisier word, in loc sa il ia din “Recent..” sau cu open dintr-un alt fisier word pe care l-au minimizat, sau sa dea WIN+D, sau sa dea…in fine; sunt oamenii care incearca de 5 ori sa traga o fereastra dintr-o sesiune remote pe desktopul lor fara sa priceapa ca acest lucru nu e posibil; sunt cei care dau YES fara sa citeasca mesajul care ii avertizeaza ca vor sterge fisierul, numai pentru ca gandesc pozitiv si YES are o conotatie la fel de pozitiva ca intentia lor de a pastra fisierul;  sunt cei care dau click milimetric alaturi de fereastra lor, nimerind-o pe cea din spate care devine activa si o “astupa” pe cea in care lucrau, apoi pierd 5 minute mirandu-se unde le-a disparut excelu si incearca sa il deschida din nou dar cand il gasesc pe hard disk si dau de 6 ori semi-dublu-click pe el (din care de trei ori ori rename si de doua ori alaturi!), apoi se mira din nou cand le apare un mesaj ca fisierul pe care vor ei sa il deschida e deschis deja, insa acest mesaj care ii avertizeaza ca redeschiderea fisierului va duce la pierderea modificarilor, le da un buton de YES, pe care il vor apasa fara ezitare din motivele descrise mai sus, apoi se vor intreba unde le-au disparut modificarile la care au lucrat toata dimineata, si vor povesti sefului ca li s-a busit exceluuuuu si trebuie sa o ia de la capat; sunt oamenii carora incerci sa le arati cate ceva cum sa-si usureze treaba dar iti declara sus si tare ca ei stiu deja sa isi faca bine treaba si nu vor sa mai invete nimic nou (da, asta e o trasatura definitorie pe care am vazut-o la foarte multi!!! Nu vor sa invete!! Nu stiu de ce!!) si totusi se plang tot timpul ca nu le merge ceva despre care nu au invatat cum se utilizeaza ; sunt oamenii care iti declara grav ca le merge pc-ul greu, dar cand ii pui sa se uite in procese, si incerci sa le explici ca de fapt NU pc-ul merge greu, ci un proces merge prea repede, adica le consuma tot procesorul cu un task care ruleaza in nestire la viteza maxima, ca doar asta semnifica un procesor utilizat full, iar celelalte procese nu mai apuca sa ruleze deloc, ei se mira ca sigur nu-i adevarat ce le spui, si iti explica ca nu are cum sa fie asa, si ca de fapt pc-ul merge greu;   ei bine, acesti oameni, care au simtul lor intrinsec al eficientei, au si un simt estetic al lor, foarte sensibil; da, foarte sensibil; acest simt al lor e atat de sensibil, incat reactioneaza la anumiti factori care la prima vedere ar fi nepotriviti sau neasteptati, de exemplu se bucura cand vad catelusul ala frumos in ecranul de FindFiles in XP, sau se extaziaza la culorile si degrade-ul ferestrelor in XP sau windows7; pentru simtul lor estetic, orice pata de culoare (in sensul ca poate fi o pata care pateaza) poate deveni ocazional (si neasteptat) un simbol al frumosului, chiar daca e maronie si cu motz.. Cam aici se termina interesul lor pentru aspect si eficienta, pentru ca tot ce este peste asta, ii depaseste..  Iar tot ceea ce ii depaseste, il resping cu vehementa ca fiind ceva neaplicabil si fara sens si din acest motiv nu are rost sa fie invatat…

-          Mai e o categorie de oameni, cei care se uita atent atat la detalii, cat si in ansamblu, au un criticism bine dezvoltat – in sensul constructiv, sunt cei care incearca sa inteleaga si sa invete lucruri noi de care se lovesc zi de zi; sunt oamenii care au ochi si pentru frumos, si pentru practic;  sesizeaza relatia cauza-efect dintre fel de fel de componente, cum ar fi dintre contrastul culorilor si usurinta identificarii ferestrelor active si inactive (care a disparut cu totul in winXP si win7); se preocupa de faptul ca amplasarea unui buton intr-un ecran separat, inseamna unul sau doua clickuri in plus si le ingreuneaza treaba; sunt oamenii care nu zambesc tamp cand aud de triplu-click, ci inteleg ca selecteaza un paragraf, sau care stiu sa urmareasca sagetica mausului cand e aplecata spre dreapta sau spre stanga; acesti oameni sunt deschisi la nou si inovatie, dar sunt foarte critici cu inovatia daca nu le aduce si o plusvaloare; odata acceptat un element de noutate, ce tine de functionalitatea sau aspectul mediului de lucru demonstrat ca e bun (o simetrie, un aranjament ergonomic si bine proportionat, o combinatie de culori placuta ochiului etc) se obisnuiesc cu acesta si il adopta ca punct de referinta privind ceva bine facut; se perfectioneaza intr-un mediu de lucru, si cand cineva se apuca sa il schimbe si sa il inlocuiasca cu ceva mai putin perfect (aspectul, shortcut-urile, dispunerea pe ecran etc), sunt nemultumiti din motive obiective, insa altii – cei de alaturi – care le aud nemultumirile se gandesc doar ca nu le place culoarea sau ca ce strica un click in plus si sa nu mai comenteze atat, fara a intelege catusi de putin care e impactul acestor schimbari, pentru ca nu l-au simtit niciodata…pentru ca ei au fost “depasiti”.. Acesti oameni ii auzi manifestandu-se uneori, si ii recunosti cand nu intelegi exact la ce se refera, pt ca descriu ceva complex care nu prea are sens la prima vedere;

Concluzia ?
Nu am o concluzie, pot doar sa iti zic cum ne simtim noi, nu stiu despre altii; mie unul imi place sa cred in permanenta ca sunt doar doua categorii de oameni, primele doua pe care le-am descris mai sus, si ca eu o descopar (sau inventez) pe a treia, si o perfectionez, asa am eu senzatia si imi place sa fiu cel care aduce un element de noutate, care inventeaza ceva nou, o imbunatatire a ceva deja existent, si care nu se bucura doar la o “pata de culoare”, ci si la ceva bine-facut.

Repet, asta e reactia lui - trimisa mie pe mail - la faptul ca am inceput topicul asta, si s-a manifestat in legatura cu cei de care se loveste zilnic la serviciu, si mi se pare relativ on-topic.

#48
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Si vezi tu, Google castiga bani satisfacand nevoile celor multi care intra in a doua categorie (si eu lucrez in domeniu de ceva ani de zile, cunosc perfect profilul utilizatorului de rand).
Pentru a satisface nevoile astea trebuie sa se adapteze, printre altele, la ultimele tendinte grafice.
Pentru business-ul lor cei de la Google fac niste alegeri destul de bune zic eu.
Daca esti power user nu te opreste nimic sa-ti pui un https://addons.mozil...n/greasemonkey/ si sa te joci cu el cum vrei.

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
De ce nu pot mai pot căuta rezultate doar în limba română? :huh:

#50
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 sergiu_spooky, on 18 decembrie 2012 - 21:48, said:

Google castiga bani satisfacand nevoile celor multi care intra in a doua categorie (si eu lucrez in domeniu de ceva ani de zile, cunosc perfect profilul utilizatorului de rand).
Pentru a satisface nevoile astea trebuie sa se adapteze, printre altele, la ultimele tendinte grafice.
Daca Google se adapteaza cerintelor celei de-a doua categorii... ajungem ca-n Idiocracy.

#51
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 djl, on 18 decembrie 2012 - 22:57, said:

De ce nu pot mai pot căuta rezultate doar în limba română? :huh:

Poți, dar în funcție de pc pare a fi nițel random opțiunea.

Vezi în Instrumente de căutare, s-a vorbit despre asta în urmă.

#52
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

 motanu44, on 19 decembrie 2012 - 06:09, said:

Daca Google se adapteaza cerintelor celei de-a doua categorii... ajungem ca-n Idiocracy.

Am ajuns de multa vreme acolo, Google doar tine pasul pentru ca nu vrea sa piarda in fata Bing de exemplu.

#53
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Măcar Bing e frumos. :D

#54
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Google Is Getting Better At Design Faster Than Apple Is Getting Better At The Internet

http://www.businessi...ervices-2012-11

Edited by don_dannielo, 19 December 2012 - 12:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate