Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce i-a apucat pe astia de la Google ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Totul e bazat pe marketing in prezent , totul e trecut prin filtrul utilitatii comerciale , totul se vinde de catre "Google" ,
"google" nu imi este prieten , e doar o unealta/instrument ( deseori periculos / insidios / badaran ) , asa ca repet absolut totul
se vinde in lumea consumerista de azi , mai ales de catre uslamisti Posted Image  vai de steaua lor

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Voi sunteti culmea, daca va muta cineva papucii, a doua zi nu-i mai gasiti, stati acasa?
E si sortarea dupa marime in noua interfata, ba chiar si functii noi.

Attached Files



#21
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Vezi că nu toată lumea are opțiunile de căutare avansată active acolo.

[ http://s15.postimage.org/zavr5nliv/test_gogu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ele există, dar nu acolo.

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
pai trebuie sa dai click pe instrumente de cautare, nu pe 'mai multe'

#23
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ce tâmpit sunt. Pe ăla n-am dat click :D

#24
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
IT-ul s-a dezvultat exponential in ultimele decade, cum n-a facut-o vreun alt domeniu in istorie.
Si probabil evolutia asta va accelera si mai mult.

DAR
In linii mari, aceasta evolutie ar trebui totusi sa fie calauzita dupa inteleptul proverb englezesc: "If it ain't broke, don't fix it!"
Toate au un echilibru in lumea asta, dar parca evolutia asta imi pare usor dezechilibrata.

#25
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
in ultima vreme, in toate domeniile se pune mare accent pe modificari cat mai dese (vezi masini, telefoane, pc-uri etc). e o prostie, designerii alimenteaza chestia asta, unii au doar figuri in cap, nu-i prea intereseaza latura practica, si cum, in principiu lucrurile de baza au fost deja inventate ei vin cu porcarii noi, e o perioada de acomodare, apoi ne obisnuim si tot asa pana o sa ajungem sa dam 10 clickuri prin x meniuri ca sa ajungem la o setare care putea fi pusa de la inceput in fata. asta e minimalismul, pui un buton pe o pagina goala si de acolo tot "sapi" pana in china. da, stiu, n-am simt estetic dezvoltat, asa-s eu mai pragmatic

LE: ex cautare google:
inainte: cand sortam dupa limba dadeam click in stanga pe una din optiuni: pagini din romania, pagini in romana, pagini straine deci 1 click.
acum: click pe Instrumente de cautare, click pe reteaua web, click pe optiune deci 3 clickuri, in conditiile in care spatiul vechi e liber. inteligent rau...

Edited by biker17, 11 December 2012 - 15:34.


#26
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Acum vad ca de azi (sau probabil de ieri), si Yahoo Mail si-a schimbat interfata. Si nu ca era ceva in neregula cu cea veche. Dar trebuiau sa fie si ei in trend ! Posted Image Don't get it...

#27
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Interfata veche era aglomerata, urata, deprimanta, plina de gradienturi la fel ca Yahoo Messenger.
Internetul evouleaza, a trecut vremea colţurilor rotunjite, gradienturi si shadow-uri exagerate.

Mie imi place sa tin pe birou monitorul, telefonul, tableta si eventual o ceasca de cafea/ceai. Daca voua va place sa va tineti sosetele, chilotii, cd-uri aruncate, o pizza veche si multe rahaturi inutile care le folositi din an in paste si va e sila sa le bagati in sertar e problema voastra.

Site-urile si programele evolueaza in directia simplitatii.
Sper ca Yahoo Messenger o sa urmeze stilul Skype cu interfata, sa scape de toate meniurile inutile si rahaturile alea de culori.

Cat despre google+. n-am nimic de zis momentan.
Pe google+ nu-i nici un retard care sa zica ce-a mancat de dimineata si ce tatuaj si-a tras pe buca. E liniste, majoritatea oameni maturi, fara cocalari sau alte specimene plictisite de viata. Facebook e noul hi5 pentru cocalari si asa sper sa ramana pentru mult timp.

Edited by Gh3r0m, 13 December 2012 - 13:30.


#28
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postbiker17, on 11 decembrie 2012 - 15:31, said:

in ultima vreme, in toate domeniile se pune mare accent pe modificari cat mai dese (vezi masini, telefoane, pc-uri etc). e o prostie, designerii alimenteaza chestia asta, unii au doar figuri in cap, nu-i prea intereseaza latura practica, si cum, in principiu lucrurile de baza au fost deja inventate ei vin cu porcarii noi, e o perioada de acomodare, apoi ne obisnuim si tot asa pana o sa ajungem sa dam 10 clickuri prin x meniuri ca sa ajungem la o setare care putea fi pusa de la inceput in fata. asta e minimalismul, pui un buton pe o pagina goala si de acolo tot "sapi" pana in china. da, stiu, n-am simt estetic dezvoltat, asa-s eu mai pragmatic

LE: ex cautare google:
inainte: cand sortam dupa limba dadeam click in stanga pe una din optiuni: pagini din romania, pagini in romana, pagini straine deci 1 click.
acum: click pe Instrumente de cautare, click pe reteaua web, click pe optiune deci 3 clickuri, in conditiile in care spatiul vechi e liber. inteligent rau...

Dacă mai ești și ca mine, că nu înțeleg "IT" în limba română, zici că nu există.

Ăia de la YM mail mai bine rezolvau căderile de sistem și bug-urile. Eu am un mail pe care l-am șters și tot se deschide de fiecare dacă, că au sistemul ăla imbecil cu mai-urile ce se deschid stratificat, de nu merge nici back.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
yahoo mail are pe undeva sa revii la interfata veche, io am ramas la aia classic, nici nu m-au mai barait la alte schimbari.

#30
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Dacă ai apucat să schimbi, nu cred.

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
nu mai stiu acum, dar dupa o schimbare din asta am gasit prin setari, sau nu mai stiu, revenirea la interfata veche. din cate stiu, schimbarile se fac automat, nu te intreaba. cel putin pe mine nu m-a intrebat daca vreau, dar de cand am revenit la mail classic, nu m-au mai batut la cap. e doar un link langa numele de user, ceva cu upgrade to newest version, bla, bla, bla.

#32
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
offtopic oarecum: pentru yahoo mail, daca din browser se scoate bifa la java script (adică se dezactiveaza), se revine la vechea interfata yahoo mail classic. am testat asta cu calculatorul unei colege, care nu mai reusea sa revina la interfata clasica.

Edited by tEo, 16 December 2012 - 03:28.


#33
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Stiu la ce te referi... good old yahoo mail de prin anii 2000...
E ok si asta, are tab-uri, dar.... prea le schimba des, mai ales interfetele. Si nu le schimba neaparat in numele utilitatii, cat in numele trendului. cah

#34
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Dacă doriți să vă conectați la Yahoo Mail Classic, fără să faceți nici o altă setare în profilul vostru sau să vă blocați Javascript-ul, e extrem de simplu, folosiți pentru logare acest server: http://us.mc817.mail....com/mc/welcome. (Vă puteți face un bookmark la el în bara de bookmarks de la browser, denumit „Y! Mail Classic” or something.)
Vă va deschide mailul cu vechea interfață. Când veți termina cu „nostalgiile” puteți reveni foarte repede în epoca „modernă”, folosind mail.yahoo.com ca adresă de logare. :)

PS - Nici eu nu mă dau în vânt după „renovările” astea la foc automat.

#35
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Când citesc comentariile unora de p-aci am impresia că nici n-aţi avea tangenţe cu domeniul IT.

Google a colectat un maldăr de informaţii prin diferitele servicii pe care le-a oferit în trecut, iar acum e o perioadă de consolidare şi agregare a datelor.

Google devine în fiecare zi mai deştept, şi asta se reflectă şi în interfaţă.

Căci ghici ce? Degeaba ai un site mai deştept, dacă nu oferi interfaţa pentru a interacţiona cu acea "deşteptăciune".

Google a anunţat aceste intenţii de acum 1-2 ani.

#36
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

View PostOriginalCopy, on 16 decembrie 2012 - 13:56, said:

Când citesc comentariile unora de p-aci am impresia că nici n-aţi avea tangenţe cu domeniul IT.

Google a colectat un maldăr de informaţii prin diferitele servicii pe care le-a oferit în trecut, iar acum e o perioadă de consolidare şi agregare a datelor.

Google devine în fiecare zi mai deştept, şi asta se reflectă şi în interfaţă.

Căci ghici ce? Degeaba ai un site mai deştept, dacă nu oferi interfaţa pentru a interacţiona cu acea "deşteptăciune".

Google a anunţat aceste intenţii de acum 1-2 ani.
stai sa inteleg, google a colectat o gramada de informatii, a devenit mai destept si concluzia a fost ca trebuie sa dam 3 clickuri fata de 1 (inainte)? pai in cazul asta nu mi se pare mai destept. astept un argument solid la chestia asta, nu expresii cu "trend", "design", "minimalism". nu-i vorba de schimbarea de design, sunt pentru chestia asta dar nu sacrifica utilitatea pentru fanteziile unor programatori excentrici. daca de maine producatorii auto ar pune butoanele de climatizare in torpedou ati mai avea aceeasi parere? e exact aceeasi chestie

View Postbiker17, on 11 decembrie 2012 - 15:31, said:

ex cautare google:
inainte: cand sortam dupa limba dadeam click in stanga pe una din optiuni: pagini din romania, pagini in romana, pagini straine deci 1 click.
acum: click pe Instrumente de cautare, click pe reteaua web, click pe optiune deci 3 clickuri, in conditiile in care spatiul vechi e liber. inteligent rau...

Edited by biker17, 16 December 2012 - 20:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate