Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces
 Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale
 Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...
 Recomandare soundbar

Controller dual step down MAX8734A

Nu pot citi stickurile USB

Promisiunile și realizarile ...
 

LTE la Vodafone Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12357 replies to this topic

#595
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006
Faza e ca nici eu nu am abonament de date. E abonament de voce cu extraoptiune de internet.

Ma gandesc ca in zilele noastre aproape toata lumea are un smartphone si in cazul asta si optiune de internet mobil pe el. :)

#596
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Da, dar daca faci 10 speedteste e gata traficul la cat iti ofera Vodafone ... luna viitoare mai pupi net.

PS: Cat trafic ai inclus ?

#597
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006
Nu mult, inainte aveam 620 MB (500 MB cu o optiune si 120 oferiti in cadrul abonamentului). Am acceptat o oferta de retentie cu mai multe minute nationale, plus sms-uri nationale si acum am doar 390 MB.

Imi ajung totusi pentru ca in marea majoritate a locurilor am si wifi disponibil (atat acasa, cat si la locul de munca). Iar in baruri, localuri, terase gasesc  wifi gratis.

#598
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011

View Postericmario, on 21 aprilie 2013 - 16:18, said:

Altii pot. Noi nu. Zicea colegul de pe insula ca Three ofera servicii de genul asta.
Poate e mai greu la noi ca in insula? Daca da, la fel ar trebui sa fie si la incasarea facturilor!
Numai bine "utilizatorule"!
Omule, three oferã chestia asta, dar dacã ai ghinion, scade viteza și la 200 kbit/s, iar cum vãd eu lumea pe-aici toți ar sãri în sus dacã ar primi așa vitezã micã.

#599
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011

View PostHansolo, on 21 aprilie 2013 - 18:46, said:


Ca Vodafone a restrans acoperirea 2G in dauna 3G pentru mine e un regres major, ambele la capitolul indoor sufera mult.
Pãi dacã la tine sã treci de la ciocan la piatrã e progres, noi te salutãm din mers :wink:
Când se va închide 2G, vei avea acoperire 3G decentã.

View PostHansolo, on 21 aprilie 2013 - 21:31, said:

La ora actuala aplicatii mobile pe telefoane care sa merite o astfel de banda sunt aproape zero in gama serioasa, nu feisbuc/twitter, filme online sau torenti. Exceptie ar face Google Maps si o serie de incercari timide in domeniul Augmented Reality.
Probabil dupa Haswell vor fi mai multe sanse pe tablete (ca eficienta energetica/aplicatii), actualele ARM-uri de pe telefoane ma fac sa ma intorc in timp cu peste 10 ani.
Fireste, nu vreau sa minimalizez importanta aplicatiilor sociale doar ca orientarea catre asa ceva conduce la minimizarea interesului in alte aspecte calitative, chestie pe care am simtit-o din plin la Vodafone (duse au fost principiile de banda garantata/SLA/QOS din directia tehnica intr-o directie comerciala fara acoperire), in special din competitivitatea low-cost (mult si prost in loc de putin si bun).
Nu știu cum e la tine, dar mai mult de jumate din apelurile la mine sunt VOIP. Lumea evolueazã.

View PostVodafone, on 12 mai 2013 - 20:54, said:

Salutare George_Catean,

In momentul de fata nu cunoastem daca aceasta optiune va fi disponibila si pentru utilizatorii cartelelor preplatite. Pe masura ce vom extinde serviciile, vom anunta lucrurile acestea pe forumul intern sau pe pagina oficiala de Facebook, precum si pe site.

Multumesc!

Quote

This webpage is not available
The webpage at http://www.forum.vodafone.ro/ might be temporarily down or it may have moved permanently to a new web address.

View Postn3utr1n0, on 16 mai 2013 - 03:56, said:


ca sa vezi.... am avut dreptate... nu tine de cartela.

ca sa vezi 2 , am avut dreptate , sunt niste hoti.

ca sa vezi 3 , am avut dreptate , vodafone 4g e doar cu gura , nu cu faptele.



per total mie mi se pare o gluma proasta 4g in ro. mi se pare o tampenie sa amagesti lumea cu 4g cand nici un operator din ro nu are 100% 3g si inca mai folosesc 2g. e ca si cum iti faci credit pentru un ferrari , insa nu ai bani sa achiti loganu. cam asa face vodafone.

Orange are în România cam cea mai ok acoperire 3G comparat cu o grãmadã de operatori din țarã și din strãinãtate.

Deci dai 5€ ca să te țină bateria maxim jumate de zi. Fain deal
http://gigaom.com/20...attery-that-is/

#600
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postbenis, on 17 iunie 2013 - 16:07, said:

Omule, three oferã chestia asta, dar dacã ai ghinion, scade viteza și la 200 kbit/s, iar cum vãd eu lumea pe-aici toți ar sãri în sus dacã ar primi așa vitezã micã.

orice operator din lumea asta poate sa aiba zone unde semnalul e slab si netul merge naspa. nu exista nici un operator perfect. nici macar EE nu are semnal 4g bun peste tot. si e normal. e imposibil.

insa ce e misto la 3 e ca ai doar semnal 3g... in sensul in care 2g e doar prin roaming si foarte greu trece pe roaming. eu personal am telul setat doar pentru 3g. asa ca daca am semnal am si net. nu stau sa ma chinui pe 2g ca oricum vocea si texul nu le folosesc mai niciodata.

insa , daca esti norocos (si nu ai ghinion :D) poti sa intrii pe dc hsdpa , unde ai viteze de peste 10mbps... cum mai am eu cateodata si fac speed test si mi arata 15 mbps... deci peste 4g de la ee...


concluzia.... dupa noroc si statistici... daca ai noroc cateodata poti primii mai mult decat te astepti. daca ai ghinion NU

#601
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011
Ehee, welcome to the club, și eu îl țin pe 3G only. Totuși, când îmi vine Note n7105, vreau să fac teste, că am văzut la Orange și peste 22 mbit/s cu DC-HSDPA.

#602
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postbenis, on 18 iunie 2013 - 00:05, said:

Ehee, welcome to the club, și eu îl țin pe 3G only. Totuși, când îmi vine Note n7105, vreau să fac teste, că am văzut la Orange și peste 22 mbit/s cu DC-HSDPA.

am ajuns la concluzia ca daca nu sunt conectat la net telefonul are valoare 0. e doar o bucata de plastic in buzunar. nu am ce face cu un telefon ce nu e conectat la net.

#603
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 13.03.2005
Iata si cateva teste facute in Iasi:

[ http://www.speedtest.net/result/2908037917.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/2908010606.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.speedtest.net/result/2908092222.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://www.speedtest.net/result/2908104334.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Luate de aici

#604
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postthekat, on 20 august 2013 - 09:28, said:

Iata si cateva teste facute in Iasi:

[ http://www.speedtest.net/result/2908037917.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/2908010606.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.speedtest.net/result/2908092222.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://www.speedtest.net/result/2908104334.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Luate de aici

si la ce bun daca dupa un sfert de ora s a dus alocatia de internet?

sau daca ai 2 3 giga se duc dupa 1 zi.

poate sa fie si 4g cu 150mbps , daca nu ai nelimitat poti sa faci pe ea de viteza ca nu te ajuta la nimic.

#605
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Vodafone si Internetul = Baba si mitraliera!

#606
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006

View PostAdm, on 29 august 2013 - 14:41, said:

M-au sunat si pe mine sa imi activeze gratuit LTE pe iPhone 5.

Impresii ?
In centrul Bucurestiului, afara doar, am ceva semnal LTE, dar pe o arie f mica si semnal prost.
De nefolosit...

In plus, daca las LTE activat, bateria se duce mai repede => mai e mult pana departe.

View PostSkCristi, on 30 august 2013 - 11:25, said:

Eu as vrea pe Lumia 920 sa testez gratuit 4Gul.. daca fac asta mai adaug 1 GB cu 3 euro Posted Image
Aviz Orange Helper ..Posted Image

View PostSkCristi, on 30 august 2013 - 15:29, said:

Am fost contactat. Super! Astept mesajul de confirmare a activarii.
PS: e gratuit.
+1 de la mine pt Orange Posted Image

View Postvladtm, on 02 septembrie 2013 - 13:59, said:

Am fost contactat de Orange, care au fost foarte amabili si s-au oferit sa-mi activeze accesul la LTE in limita lor de acoperire pe moment (Bucuresti).

View PostOrange_helper, on 02 septembrie 2013 - 11:09, said:

Salut,

Optiunea de activare LTE se activeaza doar in Orange Shop-urile aflate in zona de acoperire 4G. De asemenea aceasta optiune nu este una de test, ci promotionala, adresata clientilor care au un abonament si telefon compatibil cu aceasta.


@Vodafone, pe cand si la Vodafone activare gratuita (promotionala) pentru serviciul 4G (LTE) ?

Cei ce au terminale compatibile 4G si se afla in aria de acoperire ar trebui sa poata testa/utiliza promotional reteaua in mod gratuit. Orange vad ca permite acest lucru (promotional).

Edited by catalinman, 02 September 2013 - 16:09.


#607
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,359
  • Înscris: 05.05.2005

View PostGeorge_Catean, on 16 iunie 2013 - 18:33, said:

Nu cred ca are rost sa ne agitam inca. LTE pe 1800mhz nu ii LTE. Anul viitor vom avea LTE ca si in specificatii !
LTE poate functiona la fel de bine in 1800Mhz cat si in 2600 sau 800. Nu iti inteleg comentariul. Te-ai documentat vreun pic?

#608
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006
Mi-am activat si eu optiunea Smartphone Turbo 4G si aseara am efectuat primele teste de viteza pe un iPhone 5.

Precizez de la bun inceput ca optiunea asta ofera acces la vitezele de 75 Mbps download si 37,5 Mbps upload, nu ofera acces la vitezele full de 100 Mbps download si 50 Mbps upload.

Sunt foarte multumit de viteza atinsa, sincer sa fiu ma asteptam la o viteza mai mica, undeva pe la 20-30 Mbps.

Priml test e pe serverul Vodafone din Bucuresti, iar al doilea pe serverul UPC din Bucuresti.

Attached Files



#609
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postjovan, on 03 septembrie 2013 - 21:36, said:

LTE poate functiona la fel de bine in 1800Mhz cat si in 2600 sau 800. Nu iti inteleg comentariul. Te-ai documentat vreun pic?

Ai drepate. Am crezut ca pe 1800 nu se pot atinge vitezele de 100MB dar se pare ca nu are legatura.

View Postcatalinman, on 06 septembrie 2013 - 13:22, said:

Mi-am activat si eu optiunea Smartphone Turbo 4G si aseara am efectuat primele teste de viteza pe un iPhone 5.

Vocea trece pe 3G automat nu ? Daca faci transfer de date in timp ce vorbesti la telefon vei avea viteze 3G ?

#610
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006
Probabil ca da. Cand am facut eu testul de viteza nu am folosit vocea deloc. Iar de tinut pe 4G nu il tin mereu pentru ca blocul meu se afla chiar la limita cu acoperirea 4G, in bloc la mine e, in blocul de vizavi nu e.

O sa-l tin mereu pe 4G doar atunci cand o sa fie acoperire 100% in Bucuresti.

Din ce-am observat se duce si bateria mult mai repede conectat la 4G (pe 3G bateria tine mai mult).

#611
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 18.02.2004
@catalinman.
Ti-au activat 4G (LTE) promotional sau ce-au cerut cei 5 EUR ?

#612
xpedia

xpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 21.08.2013

View Postcatalinman, on 08 septembrie 2013 - 19:25, said:

Probabil ca da. Cand am facut eu testul de viteza nu am folosit vocea deloc. Iar de tinut pe 4G nu il tin mereu pentru ca blocul meu se afla chiar la limita cu acoperirea 4G, in bloc la mine e, in blocul de vizavi nu e.

O sa-l tin mereu pe 4G doar atunci cand o sa fie acoperire 100% in Bucuresti.

Din ce-am observat se duce si bateria mult mai repede conectat la 4G (pe 3G bateria tine mai mult).

se poate voce si pe 4G sau doar date ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate