Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

De ce oamenii nu se prea spălau în trecut?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#73
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postsearcher-star, on 08 octombrie 2012 - 13:57, said:

francezii dupa o perioada medievala favorabila spalatului au avut perioada renascentist-baroca probabil cea mai fanatica anti-spalare din Europa. Si la ceilalti europeni spalatul a cunoscut o regresie in anii 1500-1800/1900 dar mai putin.
perioada medievală nu a fost „fovorabilă spălatului”.Eşti informat greşit.
Te rog nu mai bate cîmpii pe aici cu informaţii goale de genul „ e regresie cu spălatul”. De und eştii tu.Aicitit pe undeva? În care istorie scrie aşa ceva?

View PostKarhu, on 09 octombrie 2012 - 17:16, said:

Ti-ai cunoscut, cand erai copil, bunicii sau strabunicii? Ei nu se spalau, stateau cu paduchii colcaind pe ei?
Autorii acelor carti aveau masina timpului si au calatorit in trecut sa vada ce si cum?
Mi-am cunoscut bunicii şi o străbunică. Se spălau rar.Baie nu făceau.Bunicul din partea mamaei era de lîngă Ploieşti.Avea 4 clase. Bunica era din satul Bucu; în Bărăgan. Nu avea deloc şcoală.Nu aveau păduchi cu toate că nu făceau baie.
Voi sînteţi nişte |Gică Contra care băgaţi afirmaţii în contra.Adică istoricii spun şi dau exemple că oamenii nu se spălau în trecut dar voi veniţi cu afirmaţii goale că „ a fost regresie....” scoase din burtă.
Romînii nu se spală destul nici acum.Se vede asta după consumul de produse de spălat.Romînia e pe ultimul loc în Europa.
Eu am locuit vreun an de zile sub acelaşi acoperiş cu romîni şi ţigani. Romînii se spălau rar şi puţeau a transpiraţie şi a picioare nespălate.Ţiganii nu se spălau deloc.Puţeau rău de tot.Doar pe nişte ţigani foarte tineri am mai văzut pe la baie.
Ia, vedeţi aici experienţa cuiva cu nişte măicuţe aflate în vizită la mama lui vreo două săptămîni.E aci pe Softpedia http://forum.softped...ele/page__st__0

Edited by florrea2, 10 October 2012 - 11:50.


#74
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Postflorrea2, on 10 octombrie 2012 - 11:49, said:

Romînii nu se spală destul nici acum.Se vede asta după consumul de produse de spălat.Romînia e pe ultimul loc în Europa.
Eu am locuit vreun an de zile sub acelaşi acoperiş cu romîni şi ţigani. Romînii se spălau rar şi puţeau a transpiraţie şi a picioare nespălate.Ţiganii nu se spălau deloc.Puţeau rău de tot.

Pai vezi? Unde e diferenta intre trecut si astazi?
Eu nu am afirmat nicaieri ca oamenii se spalau de mama focului pe vremuri, am sustinut doar ca diferenta dintre situatia de acum si cea de acum sute de ani, referitor la igiena, pentru o buna parte din populatie, nu e foarte mare...

#75
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postflorrea2, on 10 octombrie 2012 - 11:49, said:

perioada medievală nu a fost „fovorabilă spălatului”.Eşti informat greşit.
Te rog nu mai bate cîmpii pe aici cu informaţii goale de genul „ e regresie cu spălatul”. De und eştii tu.Aicitit pe undeva? În care istorie scrie aşa ceva?
Da' tu de unde stii asa de bine?
Cartile tale sigur nu-s scrise de oameni cu prejudecati?
Doar stii si tu ce agende au istoricii.
Si uita-te chiar la ziua de azi, cand merge careva prin vreo tara si revine cu impresii.
Pentru unii tara x e raiul, pentru altii iadul.
Pareri si pareri, gusturi si gusturi, unii vad unele aspecte, altii altele.

#76
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
posibil să fi avut prejudecăţi acei istorici.E vorba de istoria oficială. Trag concluzia că nu o cunoşti nici pe aceea.
Ştiu ce agendă au isytoricii, dar in acest caz nu am găsit ceva împotrivă.
Deci concluzia ta e că nu putem şti.
A mea e că erau mai jegoşi oamenii în trecut în primul rînd din cauza mentalităţii. Unii sînt jegoşi şi azi tot din cauză că au altă mentalitate ce provine din educaţie: unii ţărani (romîni; poate şi alţii) şi unii ţigani nu se spală niciodată bine (baie).E probabuil vorba de cam jumate din populaţia Romîniei acum în sec 21.

#77
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postflorrea2, on 11 octombrie 2012 - 12:42, said:

1posibil să fi avut prejudecăţi acei istorici.E vorba de istoria oficială. Trag concluzia că nu o cunoşti nici pe aceea.
2Ştiu ce agendă au isytoricii, dar in acest caz nu am găsit ceva împotrivă.
1O stiu binisor dar o resping in mare parte.
2Pai inseamna ca n-ai cautat chiar asa de mult. Da, comparativ cu ce e acum in clasele preocupate de curatenie, era mizerie. Dar de aici pana la zero imbaieri pe viata e cale lunga.

#78
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
Băi, tu nu eşti serios! Adică nu se apală acum în România jumate din populaţie şi tu susţii că se spălau ăia (baie) în evul mediu?Ce cărţi de istorie citeşti tu?
Închide topicul, Lucifer că pe aici s-au adunat vreo 3 Gică Contra care bagă doar afirmaţii goale.Peste tot scrie că oamenii erau jegoşi în evul mediu, eu am văzut în România grămezi de jegoşi dar unii de aici o ţin gaia maţu că nu este aşa.
Nu se mai poate discuta nimic.Au intrat cîţva şi au contrazis din start afirmaţia din prima postare. Orice ai spune ei....nu.

#79
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În timpul regelui soare, Scarronscria:

Que sur elles blanche chemise
N'est point que de mois en mois mise,
Et qu'elles prennent seulement
Le linge blanc pour l'ornement.

Cămășuțele de noapte erau diafane.  Ce păcat că erau schimbate doar odată pe lună ....

În acea perioadă se punea accent pe coafurile extravagante.

[ http://3.bp.blogspot.com/-DT8LIZqBy0c/TqziQtUEifI/AAAAAAAAAmM/dKI-ENo_L3c/s1600/coiffu22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://1.bp.blogspot.com/-T2Nb7H3AqZM/Tqze1XzseaI/AAAAAAAAAks/lDF10iL2HyI/s1600/217.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://1.bp.blogspot.com/-vHWfd_3AxBA/Tqze4LsHokI/AAAAAAAAAk0/4En9wfLaCIM/s1600/fan%2526hair.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://4.bp.blogspot.com/-Geo-RJApU2M/Tqze-hgbJwI/AAAAAAAAAlk/Q1P0kL_RP4M/s1600/tumblr_ley900H8OD1qdj6pxo1_400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Problema era că trebuiau lipite ca să reziste.
Din acest motiv, sub perucă se formau colonii de paraziți.  Întrucât nevoia de a se scărpina ar fi dus la o gravă încălcare de etichetă, precum și la probabila dărâmare a monumentalei peruci, au inventat un instrument oficial de scărpinat.
Se numea  ”grattoir”  și era ca un fel de limbă din argint, aur, abanos ori fildeș. Se introducea pe sub perucă și se scărpina locul afectat.

[ http://1.bp.blogspot.com/-fQXfw_dV1PQ/Tq33KxG8tnI/AAAAAAAAAn0/zacRK5Vudvg/s1600/graittors+christies+paris+april+2006.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tomaso, 14 October 2012 - 19:07.


#80
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posttomaso, on 14 octombrie 2012 - 19:06, said:

1În timpul regelui soare,

2Din acest motiv, sub perucă se formau colonii de paraziți.  Întrucât nevoia de a se scărpina ar fi dus la o gravă încălcare de etichetă, precum și la probabila dărâmare a monumentalei peruci, au inventat un instrument oficial de scărpinat.
Se numea  ”grattoir”  și era ca un fel de limbă din argint, aur, abanos ori fildeș. Se introducea pe sub perucă și se scărpina locul afectat.

1Da, secolele 17-18, cum ziceam.
2Problema asta o aveau si gheisele care nici ele nu-si desfaceau des coafurile.

#81
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Dar Francezii de ce erau mai nespălaţi decât alţii?  :huh:
Auzisem mai demult o fază că trebuie să fi atent când îşi dă o Franţuzoaică jos chiloţii că s-ar putea să pută   :lol:

#82
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postdjl, on 23 ianuarie 2018 - 02:13, said:

Dar Francezii de ce erau mai nespălaţi decât alţii?  Posted Image
Auzisem mai demult o fază că trebuie să fi atent când îşi dă o Franţuzoaică jos chiloţii că s-ar putea să pută   Posted Image
Chiar si azi au faima asta.
Era un desen animat Disney cu un erou francez intre altii si la un moment dat ii enerveaza pe ailalti si atunci unul din ei ii arata un sapun, si el se sperie si fuge ca vampirul de crucifix.

#83
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015
Din sec al 18-le lucrurile s-au imbunatatit treptat din ratiuni pragmatice, bazate pe constatari empirice

James Cook, marele explorator, a instituit pe flotilele lui obligativitatea imbaierii saptamanale.
Impreuna cu rezervele de lamai siciliene pentru combaterea scorbutului, a reusit sa faca prima circumnavigatie din istorie fara sa piarda vreun membru al echipajului.

Si asta era mult inainte de avansul medicinei si microbiologiei, de intelegerea rolului vitaminelor, etc.

#84
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017
Cred ca se face o mare confuzie intre a face baie si a te spala.
Poti sa te speli fara sa faci baie.
In majoritatea cazurilor e vorba de bai. Nu faceau baie pentru ca asociau asta cu boala. Probabil in conditiile respective raceau daca faceau bai calde... deci le evitau.

Intr-adevar, probabil se spalau rar, odata la o saptamana sau poate doua. Dar ideea ca nu se spalau decat o data sau de doua ori pe an, nu-si spalau nici hainele, nu pare fezabila. In asemenea conditii apar rapid bolile de piele si alea nu au cum sa fie ignorate pentru ca se manifesta prin iritatii, ciuperci, mancarimi extreme. Le-ar fi afectat enorm viata de zi cu zi.

Edited by Tywin, 29 January 2018 - 22:59.


#85
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostTywin, on 29 ianuarie 2018 - 22:58, said:

Cred ca se face o mare confuzie intre a face baie si a te spala.

Intr-adevar, probabil se spalau rar, odata la o saptamana sau poate doua. Dar ideea ca nu se spalau decat o data sau de doua ori pe an, nu-si spalau nici hainele, nu pare fezabila. In asemenea conditii apar rapid bolile de piele si alea nu au cum sa fie ignorate pentru ca se manifesta prin iritatii, ciuperci, mancarimi extreme. Le-ar fi afectat enorm viata de zi cu zi.
Ludovic al 14lea a angajat pentru construirea canalului Midi niste... femei de la baile publice pe post de consiliere/subinginere. Ca se pricepeau cum curge apa.
Am postat asta odata pe Civilizatie in Europa.
Ceea ce inseamna ca erau destule bai publice chiar si pe vremea lui - considerata una foarte murdara.
Pe haine se spalau des, spalatoresele erau o meserie bine platita.

#86
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
A, si in orasele germane medievale, inclusiv cele sasesti de la noi, erau legi care te amendau daca ieseai din casa cu haine sau incaltari murdare si netuns/neingrijit.
La fel erai amendat si daca nu te spalai odata la ceva timp, inclusiv vagabonzii primeau bani de la municipalitate sa se spele uneori.

#87
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostTywin, on 29 ianuarie 2018 - 22:58, said:

Cred ca se face o mare confuzie intre a face baie si a te spala.
Poti sa te speli fara sa faci baie.
In majoritatea cazurilor e vorba de bai. Nu faceau baie pentru ca asociau asta cu boala. Probabil in conditiile respective raceau daca faceau bai calde... deci le evitau.

Intr-adevar, probabil se spalau rar, odata la o saptamana sau poate doua. Dar ideea ca nu se spalau decat o data sau de doua ori pe an, nu-si spalau nici hainele, nu pare fezabila. In asemenea conditii apar rapid bolile de piele si alea nu au cum sa fie ignorate pentru ca se manifesta prin iritatii, ciuperci, mancarimi extreme. Le-ar fi afectat enorm viata de zi cu zi.


excelenta observatie.



am citit intr-o carte despre istoria angliei in timpul dinastiei tudor (deci in perioada renasterii) ca spalatul consta de fapt in a te sterge cu o carpa muiata in apa si se intampla de mai multe ori pe saptamana.

cred ca este destul de eficient modul asta de a te spala (cu conditia ca carpa si apa sa fie la randul lor curate).

la drept vorbind si in vremurile moderne, cand faci duș, tot te freci cu un burete imbibat cu apa. faptul ca curg pe tine multi metri cubi de apa nu cred ca aduce mare plus din punct de vedere al igienei ci este o chestie de placere.


direrenta majora intre igiena din perioada premoderna si cea moderna consta in produsele de igiena, care pana prin secolul 19 nu existau. dar asta nu este o vina care se poate imputa oamenilor de atunci.


gandind si logic, este putin credibil ca oamenii nu se spalau.
macar cand este cald cred ca este un instinct natural al oricarui animal (deci si al omului) sa sara in râu sau in lac.

#88
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostPollux, on 05 februarie 2018 - 11:01, said:

1direrenta majora intre igiena din perioada premoderna si cea moderna consta in produsele de igiena, care pana prin secolul 19 nu existau. dar asta nu este o vina care se poate imputa oamenilor de atunci.

2gandind si logic, este putin credibil ca oamenii nu se spalau.
macar cand este cald cred ca este un instinct natural al oricarui animal (deci si al omului) sa sara in râu sau in lac.
1Produsul principal, sapunul, exista deja din vremea celtilor.
Europenii au fost singurii care l-au folosit pana-n sec.19-20.
Industria sapunului era printre mestesugurile importante.
Pentru aia, europenii reusesc sa aiba faima de cei mai mari jegosi ai istoriei.
2Normal.
Dar propaganda anti-civilizatie europeana a bagat in mintile oamenilor cele mai cretine tampenii.
In mod normal nu i-ar tuna unui oligofren asa ceva, dar sunt o gramada de dajtepci care o repeta ritos.

#89
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

View PostPollux, on 05 februarie 2018 - 11:01, said:

am citit intr-o carte despre istoria angliei in timpul dinastiei tudor (deci in perioada renasterii) ca spalatul consta de fapt in a te sterge cu o carpa muiata in apa si se intampla de mai multe ori pe saptamana.

Cu prosopul sau la lighean. Am vazut in sudul Romaniei in sate fara electricitate si canalizare. Se spala fata, bratele, axilele. Se sterge cu prosop, se schimba apa din lighean. Se continua cu spalarea zonei inghinale si a picioarelor. Nu e nici baie, nici macar dus, dar e spalat.
A sta nespalat un an de zile e putin probabil. Eu am stat 5-6 zile intr-o anumita situatie si m-am ales cu o ciuperca. Si tratarea ciupercii implica igiena serioasa atat a corpului cat si a hainelor si lenjeriei. Ideea ca aia se spalau 1 data sau de 2 ori pe an e f. putin probabila.

#90
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostTywin, on 07 februarie 2018 - 22:21, said:

Ideea ca aia se spalau 1 data sau de 2 ori pe an e f. putin probabila.
Am zis, is legende ''progresiste'' ale unora care nu mai stiau cum sa vomite mai tare pe trecut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate