Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

De ce oamenii nu se prea spălau în trecut?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#91
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postgrrrrr, on 08 februarie 2018 - 09:46, said:

Am zis, is legende ''progresiste'' ale unora care nu mai stiau cum sa vomite mai tare pe trecut.
Exact, cum se face ca 70% din retetele de sapunuri de lux actuale au fost elaborate In Evul Mediu, ce faceau medievalii cu sapunul, il puneau intre rufe, doar?! Acelasi Ev Mediu in care se fabricau tesaturi fine(greu de fabricat chiar si in zilele noastre!) sau cu proprietati curioase (pilema), parfumuri, culori textile uimitoare etc. Desigur ca existau destui primitivi, imputiti, poate ar fi interesant de aflat care era etnia acestora, starea de sanatate, etc. Dar a spune ca in Evul Mediu aristocratia si invatatii europeni umblau in zdrente ponosite si murdare, este ori ignoranta, ori ascunde interese tainice(...).

#92
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Pana si-n satele noastre erau ''valtori'' adica izvoare indreptate spre niste vase de lemn puse in josul pantei in care apa sa se invarta rapid si sa spele rufele puse acolo. Rufe amestecate cu cenusa, rumegus si sapun.
Spala foarte bine.
http://adevarul.ro/l...f17f/index.html

#93
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu trebuie sa generalizam. In timp ce in Europa oamenii nu se spalau pentru ca stiau ca de la riu sau cismea au  luat de civeva ori ciuma
In Asia insa nu era asa. Cel putin la chinezi si japonezi igiena era foarte importanta si a practicau ca un ritual

Edited by WestPoint, 04 March 2018 - 14:11.


#94
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgrrrrr, on 14 februarie 2018 - 10:04, said:

Pana si-n satele noastre erau ''valtori'' adica izvoare indreptate spre niste vase de lemn puse in josul pantei in care apa sa se invarta rapid si sa spele rufele puse acolo. Rufe amestecate cu cenusa, rumegus si sapun.
Spala foarte bine.
http://adevarul.ro/l...f17f/index.html
Cred ca faci niste confuzii .
Viltoarea nu este " o cuva " sa  pui  in ea " detergenti " ...
De rumegus pt spalat , acum aud , n-am idee de unde ai luat informatia asta ciudata .
Cenusa se folosea pt spalat vase .... deoarece contine soda caustica ....

#95
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostWestPoint, on 04 martie 2018 - 14:07, said:

Nu trebuie sa generalizam. In timp ce in Europa oamenii nu se spalau pentru ca stiau ca de la riu sau cismea au  luat de civeva ori ciuma
In Asia insa nu era asa. Cel putin la chinezi si japonezi igiena era foarte importanta si a practicau ca un ritual
Io zic una, tu o tii cu prostia ta.
Am zis de tzshpe ori ca SE SPALAU OAMENII in Europa, FUTU-I, voi nimic, dati cu jegu' european in continuare.
In plus de unde pana unde-s curate apele Asiei bre?
Sa-ti zic ce viermi care mananca creierul poti lua din raurile Chinei?
Am postat o gramada despre curatenia asiatica.
Chinezii asa curati erau ca nici macar n-au inventat baia calda. Au fost niste tentative sub dinastia turanica Tang dar au cam apus odata cu ei.
Japonia a mers pe un drum lung pana la obsesia imbaiatului.
In sec.11 o doamna de curte zicea ca baia anuala e cel mai trist moment.
Baia era ritualica pe atunci. Face tranzitia de la ritualic la hobby social in secolele 11-15. Abia de pe la 1500 se generalizeaza in marele public.

De spalatul rufelor cu cenusa si rumegus stiu de la o vizita la muzeul satului.

Edited by grrrrr, 05 March 2018 - 11:58.


#96
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
In cartea "Inainte de a uita" gasiti cateva relatari ale lui Paul Cortez, sef al trenului antiepidemic nr. 2 in campania antiexantematica din Moldova 1946-1947.
Ca un amanunt: paduchii erau considerati absolut firesti, ba chiar taranii spuneau ca doar mortii sunt feriti de ei.
In 1947!

#97
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostPeterPan 42, on 06 martie 2018 - 13:24, said:

In cartea "Inainte de a uita" gasiti cateva relatari ale lui Paul Cortez, sef al trenului antiepidemic nr. 2 in campania antiexantematica din Moldova 1946-1947.
Ca un amanunt: paduchii erau considerati absolut firesti, ba chiar taranii spuneau ca doar mortii sunt feriti de ei.
In 1947!
Paduchii nu-s neaparat semn de murdarie.
Pana si maica-mea a luat de pe un scaun de cinema unde statusera tzyiganyi.
La vremea aia cum nu erau dezinfectante eficiente si de-astea, se luau usor chiar de oameni altfel curati.
Pana la insecticide prezenta bazdaganiilor era inevitabila oricat te fereai.
Europenii in zonele tropicale povesteau cum efectiv se urcau toate taratoarele pe tine, vazand cu ochii.
In India anilor 1500 portughezii erau disperati, puneau picioarele paturilor si meselor in vase cu apa sa nu se urce toata fauna pe ei.
In Europa problema era desigur mai putin stringenta ca la tropice dar exista, ca oriunde exista natura.

Edited by grrrrr, 07 March 2018 - 11:56.


#98
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postdan84, on 21 septembrie 2012 - 19:00, said:

In vestul europei era un obicei, chiar un privilegiu sa nu se spele. Nu stiu ce regina/printesa/ducesa din Franta se lauda ca in toata viata ei nu s-a spalat decat de 2 ori si era destul de batrana. De aici au aparut si parfumurile frantuzesti care aveau rolul de a masca mirosurile.
In Europa de est oamenii se spalau. Nu foarte des, dar o data pe saptamana tot se spalau. Chiar si la tara era obiceiul ca toata lumea sa merga duminica la biserica si oamenii se spalau si imbracau cu hainele de sarbatoare.

Off topic: zica oricine orice, vesticii sunt certati si acum cu apa. Oricum sunt mai certati decat romanii.


[ https://infographic.statista.com/normal/chartoftheday_4111_do_europeans_wash_their_hands_after_using_the_toilet_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#99
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,059
  • Înscris: 12.12.2006

View Post86-APP, on 04 martie 2018 - 14:27, said:

Viltoarea nu este " o cuva " sa  pui  in ea " detergenti " ...
...
Cenusa se folosea pt spalat vase .... deoarece contine soda caustica ....
Hainele se fierbeau sau se turna apă fierbinte peste ele - prin cenușa pusă într-o bucată de pânză, și se țineau așa înainte să fie duse la vâltoare.

Vasele se spălau numai de cîteva ori pe an cu cenușă, în rest doar frecate cu cârpa cu apă.

View Postgrrrrr, on 07 martie 2018 - 11:52, said:

Paduchii nu-s neaparat semn de murdarie.
În Europa occidentală apar adesea valuri de păduchi în școli, chiar acum că-s spălați copii.
Se pune anunț, și se tratează.

#100
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
oamenii in trecut nu aveau nevoie sa se spele asa des ca cei din ziua de azi.
o sa intrebati de ce?
Simplu , in trecut nu era asa mare mizerie , poluare ca in ziua de azi. Aerul si mediul era mult mai curat, cam de sute de ori mai curat ca azi.
Trebuiau sa se spele doar dupa ce glandele sudoripare sau altele  emiteau mirosuri si asta insemna mult mai rar decat azi cand nu transpiri  de munca dar ai parul si corpul plin de fum si noxe de la poluarea care exista.
Chiar natura are un raspuns negativ la poluarea din ziua de azi dapai omul.
Eu cred ca oamenii erau mult mai curati fata de cei de azi care trebuie sa infrunte o groaza de noxe si substante provenite din arderea hidrocarburilor  care acum 200 de ani nu existau.
Fata de acum cateva sute de ani acum exista o groaza de boli chiar incurabile  toate aduse de arderea carbunelui  si a petrolului cu derivatele lui, in vechime cei care aduceau bolile erau doar soarecii si sobolanii de care se putea scapa  dar azi....

Edited by nico123, 08 March 2018 - 18:34.


#101
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMorosanul, on 08 martie 2018 - 18:05, said:

Hainele se fierbeau sau se turna apă fierbinte peste ele - prin cenușa pusă într-o bucată de pânză, și se țineau așa înainte să fie duse la vâltoare.
............
"Cenusa se folosea pt spalat vase .... deoarece contine soda caustica"

#102
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostVelaxa, on 08 martie 2018 - 11:00, said:

Corect e sa le speli inainte si dupa, nu doar dupa.

#103
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,059
  • Înscris: 12.12.2006
Bine, aia e condiția minimă Posted Image

View Post86-APP, on 08 martie 2018 - 18:26, said:

"Cenusa se folosea pt spalat vase .... deoarece contine soda caustica"
Aici nu e clar ce vrei să spui.

Conține sodă, ca orice săpun.
Caustică poate fi doar peste o anumită concentrație.

Leșia se folosea și la haine și la spălat părul și corpul.

Și asta nu numai la noi, la Spanioli și acum detergentul lichid se numește lejía (citit lehia)

[ https://sgfm.elcorteingles.es/SGFM/dctm/MEDIA02/CONTENIDOS/201409/01/00128014200167____1__600x600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Morosanul, 10 March 2018 - 12:17.


#104
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmarcuzzzo, on 21 septembrie 2012 - 20:24, said:

Nu chiar asa.
Adica in vremurile trecute,nu prea avea omul acces la o canalizare pusa bine la punct,incat sa le furnizeze apa cetatenilor din orase.
.............

Nu multumesc, decat in canalizare prefer sa nu fac baie. Posted Image

#105
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMorosanul, on 10 martie 2018 - 12:15, said:

....Aici nu e clar ce vrei să spui.
Fix ce-am spus ...citeste despre lesia din cenusa .

#106
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,059
  • Înscris: 12.12.2006
Eu să citesc ? Posted Image
Tu știi de fapt ce-i aia ?

Sau numai de la google ?
Ascultă de cei care au și văzut așa ceva. Posted Image

Edited by Morosanul, 10 March 2018 - 12:58.


#107
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,059
  • Înscris: 12.12.2006
Deci răspunsul:  pentru că era mult mai greu - cu aducerea apei, cu încălzirea ei și cu spațiul în care s-o faci, mai ales iarna.

Aici e un articol interesant despre sfaturi legate de sănătate pe la 1900.

http://adevarul.ro/l...0dd9/index.html

Una dintre principalele reguli după care se ghidau ţăranii români, în urmă cu un secol, în menţinerea sănătăţii, era cea referitoare la curăţenie.  
Locuinţă curată şi sănătoasă însemna: ”încăpătoare pentru toţi cei care şed în dânsa, dacă pereţii şi pardoseala ei sunt uscate şi curate, dacă are destulă lumină, dacă se poate încălzi, dacă aerul este curat”.
Bordeiul era considerat locuinţa cea mai rea şi cea mai nesănătoasă.

#108
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostAssur, on 14 februarie 2018 - 09:55, said:

Exact, cum se face ca 70% din retetele de sapunuri de lux actuale au fost elaborate In Evul Mediu, ce faceau medievalii cu sapunul, il puneau intre rufe, doar?! Acelasi Ev Mediu in care se fabricau tesaturi fine(greu de fabricat chiar si in zilele noastre!) sau cu proprietati curioase (pilema), parfumuri, culori textile uimitoare etc. Desigur ca existau destui primitivi, imputiti, poate ar fi interesant de aflat care era etnia acestora, starea de sanatate, etc. Dar a spune ca in Evul Mediu aristocratia si invatatii europeni umblau in zdrente ponosite si murdare, este ori ignoranta, ori ascunde interese tainice(...).
Nu ştiu cînd s-au făcut săpunuri foarte bune. Ai vreun link pt detalii, că sint curios. Dacă avem reţete de săpun bun din evul mediu înseamnă că ceea ce  s-a scris in perioada modernă în privinţa spălării din evul mediu este fals.
Eu am fost sincer convins că așa este cum e scris, anume că Regele Soare s-a spălat de 3 ori in viaţa lui, nobilii francezi erau plini de păduchi...chestii din astea, dar acum cu informaţia asta adusă de tine mă gîndesc că am fost traşi pe sfoară de către istoricii de după Revoluţia Franceză, pt că aceştia urmăreau să discrediteze nobilimea după ce aceasta pierduse puterea politică şi militară. De aceea au băgat multe minciuni de spre "întunecatul ev mediu".
Mă duc să caut pe Google istoria săpunului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate