Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

De ce oamenii nu se prea spălau în trecut?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Un text în românește despre istoria săpunului. https://delairina.wo...despre-sapun-1/

Ceea ce scrie in el nu se potrivește cu ceea ce  am citit eu mai demult în cărți de istorie despre nobilimea din evul mediu din Occident, că era jegoasă, păduchioasă. Merită citit.

#110
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postionelmironescu, on 29 martie 2018 - 17:10, said:

Nu ştiu cînd s-au făcut săpunuri foarte bune. Ai vreun link pt detalii, că sint curios. Dacă avem reţete de săpun bun din evul mediu înseamnă că ceea ce  s-a scris in perioada modernă în privinţa spălării din evul mediu este fals.
Eu am fost sincer convins că așa este cum e scris, anume că Regele Soare s-a spălat de 3 ori in viaţa lui, nobilii francezi erau plini de păduchi...chestii din astea, dar acum cu informaţia asta adusă de tine mă gîndesc că am fost traşi pe sfoară de către istoricii de după Revoluţia Franceză, pt că aceştia urmăreau să discrediteze nobilimea după ce aceasta pierduse puterea politică şi militară. De aceea au băgat multe minciuni de spre "întunecatul ev mediu".
Mă duc să caut pe Google istoria săpunului.
Ludovic era realmente cam jegos.
Dar nu era el standardul.
Oricum eu tot asta am zis, vremurile vechi au fost porcarite cat s-a putut de catre ''istoricii'' partinitori de dupa revolutii.

In plus, citeste istoria canalului Midi care leaga Atlanticul cu Mediterana, facut in vremea lui Ludovic.
A folosit, mai mult decat ingineri, expertiza... femeilor lucratoare la BAI.
Ca ele se pricepeau la aductiunea apei.

#111
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View Postgrrrrr, on 29 martie 2018 - 17:59, said:

Ludovic era realmente cam jegos.
Dar nu era el standardul.
Aia nu mai e Evul Mediu :)

#112
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Da, desi multa lume nu realizeaza, anii 1500-1800 au fost mai jegosi ca anii 1000-1500.

View Postionelmironescu, on 29 martie 2018 - 17:53, said:

Un text în româneşte despre istoria săpunului. https://delairina.wo...despre-sapun-1/

Ceea ce scrie in el nu se potriveşte cu ceea ce  am citit eu mai demult în cărţi de istorie despre nobilimea din evul mediu din Occident, că era jegoasă, păduchioasă. Merită citit.
Dar ramane in continuare un text extrem de partinitor, cum ca arabii ne-ar fi adus curatenia, sau c-am fi fost destul de murdari in perioada medievala si-am fi ''evoluat'' lent.
Eu am aratat deja de ani de zile ca nu era deloc asa.

#113
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostWestPoint, on 04 martie 2018 - 14:07, said:

Nu trebuie sa generalizam. In timp ce in Europa oamenii nu se spalau pentru ca stiau ca de la riu sau cismea au  luat de civeva ori ciuma
In Asia insa nu era asa. Cel putin la chinezi si japonezi igiena era foarte importanta si a practicau ca un ritual
Ciuma, ma indoiesc. Holera, poate.
De altfel, cei din Europa care isi permiteau sa bea din vase de argint (nobilii si clerul) si cei care beau mai mult bere decat apa (cei care isi permiteau), se imbolnaveau mult mai rar de entero-colite infectioase.

#114
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostHunor_66, on 02 aprilie 2018 - 11:07, said:

cei care beau mai mult bere decat apa (cei care isi permiteau), se imbolnaveau mult mai rar de entero-colite infectioase.
Sa stii ca era foarte generalizat, tocmai ca lumea isi daduse seama.
Se bea bere proasta si vin prost chiar mai mult decat apa chioara.

#115
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postgrrrrr, on 03 aprilie 2018 - 12:38, said:

Sa stii ca era foarte generalizat, tocmai ca lumea isi daduse seama.
Se bea bere proasta si vin prost chiar mai mult decat apa chioara.
De aceea or si inflorit toate atelierele familiale de fermentat bere.

#116
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostHunor_66, on 04 aprilie 2018 - 22:16, said:

De aceea or si inflorit toate atelierele familiale de fermentat bere.
Comertul cu bautura a fost unul din motoarele revigorarii urbane medievale in secolele 9-11.

#117
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,709
  • Înscris: 09.05.2008
Mancarea e fudulie
Bautura-i temelie!!


Scuze pentru off-topic!
Se poate si sterge. :arigato:

Edited by futurist, 05 April 2018 - 15:41.


#118
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postfuturist, on 05 aprilie 2018 - 15:40, said:

Mancarea e fudulie
Bautura-i temelie!!


Scuze pentru off-topic!
Se poate si sterge. Posted Image
Bine zic astia doi gemeni, trebuie stersi!
Numai - hic - prostii zic!
Niste - hic - betivi!

Edited by grrrrr, 05 April 2018 - 15:58.


#119
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Nici acum nu se spala pe maini..

https://jakubmarian....ands-with-soap/

#120
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postmarcuzzzo, on 21 septembrie 2012 - 20:24, said:

Nu chiar asa.
Adica in vremurile trecute,nu prea avea omul acces la o canalizare pusa bine la punct,incat sa le furnizeze apa cetatenilor din orase.
Cu atat mai putin la tara unde,de obicei,oamenii se spalau doar de doua ori pe an: ori primavara de cum frigul iernii se potolea,si atunci taranii se duceau la rau, ori inainte de iarna.

Cu exceptia romanilor care inventasera o canalizare de tip modern,cu apeducte, cu bolti construite din piatra si arcuri ce duceau apa pana hat de departe,pana-n secolul XIX oamenii nu se prea ingrijau cu curatenia trupului.

Mai ales,noi acu'ne gandim dupa criterii moderne, iar atunci nici nu-si inchipuiau oamenii ca higena sa fi putut preveni tot soiul de boli infetioase care se manifestau din inmultirea microbilor din jur.
Lui Pasteur i-a trebuit mult timp sa-si convinga colegii ca virusii si alte microbe erau, ele singure, responsabile de aparitia unor maladii.
Asta fiindca oamenii nu credeau in asa ceva. Lor li se parea imposibil ca asemenea microorganisme sa fi putut sa actioneze asa de virulent.

In a doua jumatate a secolului XIX,mai existau,chiar si in tarile romanesti,bai turcesti si europenesti,iar in mintalul omului,scaldatul in apa era o treaba "terapeutica" doar pentru a scapa de reumatisme,si nicidecum un fapt obisnuit.

Sa mai adaugam ca insasi Biserica Catolica ii sfatuia pe enoriasi sa nu faca bai fierbiti caci acestea ar fi putut starni poftele sexuale.

Salbaticii se spalau mereu indiferent de anotimp, celtii de exemplu foloseau sapunul in timp ce greco-romanii se frecau cu carpe inmuiate in ulei de masline si se stergeau cu carpe, cam cum se curata utilajele industriale.

Taranii nostri filtrau cenusa cu apa fierbinte in sac de iuta si obtineau lesia de cenusa din care faceau sapun cu grasimi animale ori o foloseau ca atare.

Taranii se spalau cu carpe inmuiate in apa cu apa incalzita, dezmortita si cel mai adesea in plina ploaie de fiecare data cand ploua.
Iarna se spalau in zapada de la brau in sus, asa se si caleau, dar o faceau doar cu acea zapada moale si plina cu apa.

Nomazii se spalau cu aburi in colibele de tip sauna, rusii faceau asa, turcii, mongolii, amerindienii, samd. Coliba era facuta din crengi lipite cu pamant cu fan tocat poate chiar si cu glii de iarba.

Din cate am vazut pe la tara aveau fiecare o carpa doua si ulcele cu apa unul la toaleta, altul pe prispa langa lavoar ori lavoar sub vie aproape de fantana.

Am vazut si piscine taranesti in ograda intre meri si maracini, gropi din care au folosit pamantul si unde statea apa de ploaie iar ei se imbaiau acolo.

Se mai imbaiau in tocuri de lemn umplute de la fantana ori de la stresina, se imbaiau in valtoare care aveau valtoare si mai exista un toc jos un ciubar inalt de-o palma dar destul de intins si care desi nu se umplea cu apa era util bailor hibernale cu sapun si carpa, iar dintr-un ulcior isi turnau la urma in cap limpezindu-se.

O parte dintre acestea le-am experimentat si eu, iar la altele priveam contrariat la verisorii de la tara eu baiat de oras.

View PostHunor_66, on 02 aprilie 2018 - 11:07, said:

Ciuma, ma indoiesc. Holera, poate.
De altfel, cei din Europa care isi permiteau sa bea din vase de argint (nobilii si clerul) si cei care beau mai mult bere decat apa (cei care isi permiteau), se imbolnaveau mult mai rar de entero-colite infectioase.

Da la tara se bea intensiv zer fermentat alcolizat, cidru, vin, bitere si visinate, toate nedistilate.

Am mai vazut obiceiul de spalare pe maini de balegar cu pamant.

Casele erau tencuite cu pamant cu cenusa ori cu var.

#121
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View PostInfinitty, on 12 aprilie 2018 - 21:45, said:

Iarna se spalau in zapada de la brau in sus, asa se si caleau, dar o faceau doar cu acea zapada moale si plina cu apa.
Aia e cam extrem, de obicei se spălau pănâ la brâu în lighean în casă.

Dar era o trebă și mai faină, pe timp de iarnă, deși asta nu era săptămânal.
Se punea în poiată un ciubăr mare, peste 1.20 m (tonurile alea pentru struguri) și se aducea apă înfierbântată pe sobă.
Se punea un lipideu peste, să nu se răcească, cu o gaură prin care scoteai capul. Posted Image
No, aia era baie în toată regula !

Se punea în poiată pentru era mai călduț, că la sfărșit numa scoteai cepul și apa curgea afară, pe jos spre grămada de gunoi.
Uneori se punea stroh (de la fân) în apă pentru miros. Posted Image

Edited by Morosanul, 13 April 2018 - 10:45.


#122
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Poze cu băile medievale, nu departe de ce am zis mai sus Posted Image

[ https://i.pinimg.com/originals/80/4e/82/804e82eab6bbe3f71eaef261ef14d140.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Morosanul, 23 May 2018 - 17:58.


#123
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostInfinitty, on 12 aprilie 2018 - 21:45, said:

Casele erau tencuite cu pamant cu cenusa ori cu var.
si balegar

#124
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Puneti in google ignaz semmelweiz. Practicile lui au fost recunoscute si apreciate 20 dupa moartea lui

#125
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View Postenough1453, on 25 mai 2018 - 19:13, said:

si balegar
Drept, și pământul era îngrășat cu bălegar, acolo unde creștea păpica :)
O resursă importantă se pare, și nu cred că tocmai tu care ai trăit la țară vezi o problemă în asta, nu ? :)

#126
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postdjl, on 21 septembrie 2012 - 18:43, said:

Care erau motivele pentru care oamenii din Evul Mediu şi Modernitatea timpurie nu se prea spălau? Era considerat spălatul ceva periculos?
Şi totuşi, est-asitaticii şi turcii din păturile superioare cum de se spălau mai des?
Lipsa unei canalizari, a constientizarii importantei igienei corporale, infrastructura - aici ma refer la ceea ce inseamna azi "grup sanitar" sau "instalatii sanitare", etc.

Igiena era la loc de cinste in Roma Antica. S-a constatat ulterior un trend descendent, apoi din nou ascendent. Pentru Evul Mediu compenseaza acum asiaticii care au tot felul de chichite incorporate in vasul de toaleta :))) Nu vreau sa dau detalii....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate