Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

este legal să ți se impună să respecți un contract în condițiile în care nu semnezi nimic?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
Azzelio

Azzelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 02.09.2011

View Postgigel%20de%20hohen%FEol%E3rn, on 5th June 2012, 15:10, said:

și eu nu difuzez melodia în restaurant, ci i-o dau și lu miță s-o asculte.
@Gigel, ai dovedit că ești mai deștept ca o găina.
Există o diferență între a da în împrumut lu’ prietenu’ Miță și a pune fișierul la dispoziția a țșpe mii de utilizatori.

Producerea unor materiale are scop comercial.
Eu investesc niște bani să produc materialul (carte, video, muzică șamd) ca să-mi aducă un profit.
Iar la momentul când vând un singur exemplar unui ,,torrentist,, pot să mă apuc de făcut gogoși. E mai profitabil, nu? :rolleyes:

View Postgigel%20de%20hohen%FEol%E3rn, on 5th June 2012, 14:46, said:

1. mergi în piață, iei un kil de mere, după asta faci ce vrei cu merele respective. nu-ți poate imputa nimeni ceva dacă nu le mănânci doar tu, ci le dai și lu x, y, care y poa să ia semințele, să le sădească, șamd.
Geniule mic și neînțeles, spre deosebire de comerțul standard, de piață agro-alimentară, există produse care n-au o reprezentare fizică.

De exemplu dacă te dai în montagne-russe, nu primești nimic fizic în schimb, primești doar distracția oferită de acel ,,produs,,.
Când plătești intrarea într-un club nu primești nimic fizic în schimb, primești doar accesul în acel club.
Când plătești un bilet la film nu primești nimic în schimb, primești doar accesul în sală și posibilitatea de vizionare a filmului.

După retorica ta de curcan, ai putea pretinde să intri în club sau la filme gratuit, că doar nu furi nimic de acolo, nu aduci vreun prejudiciu fizic, sau la concert, sau la piscină, sau la sala de forță, șamd.

Produsul intelectual este diferit de ceapa, cartoful sau mărul din piață, iar furtul acestuia se traduce în ,,a beneficia de el în mod gratuit,, deși produsul este distribuit contra-cost.

View Postgigel%20de%20hohen%FEol%E3rn, on 5th June 2012, 14:46, said:

pe spatele cd-ului sunt trecute niște chestii cu litere miiici miici, cum că n-ai voie una alta. nu le citești, pt că nu te obligă nimeni să le citești. și faci cu cd-ul ăla ce vrei tu, pt că, fie l-ai cumpărat, fie l-ai împrumutat. i-l dai și lu ghiță să-l asculte, și lu miță, șamd. dar, aici intervine o problemă. firma de-a făcut cd-ul zice că tu n-ai voie să faci chestiile astea, că atunci când ai cumpărat produsul ai acceptat niște condiții. or, condițiile astea nu mi-au fost puse pe tapet atunci când am cumpărat cd-ul respectiv.

View Postgigel%20de%20hohen%FEol%E3rn, on 5th June 2012, 15:47, said:

atunci când iei produse cu E-uri de la magazin, apare pe etichetă câte E-uri conțin. deci te avertizează.
Ti-ai răspuns la propria dilemă, @Gigică!
Textul minuscul înscris pe spatele CDului conține niște avertizări.
Ca și avertizările în privința ingredintelor sau E-urilor dintr-un produs alimentar.
Nu ești obligat să le citești, nu ești pus să semnezi un contract, dar ele există.

Iar dacă nu-ți plac conservanții și E-urile, nu cumperi conserva. Treaba e simplă! :rolleyes:

View Postgigel%20de%20hohen%FEol%E3rn, on 5th June 2012, 16:55, said:

e ilegal să descarci de pe net ceva?
Inteligentă întrebare! :rolleyes:
Normal că e ilegal, doar e vorba de FURT.
Crezi că are relevanță faptul că melodia ai descărcat-o în scop personal, fără intenție de redistribuire?

Este ca și cum ai răpi o femeie și ai spune că e perfect acceptabil deoarece ai violat-o doar tu, n-ai obligat-o să se prostitueze pentru bani.

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere cati si-au dat cu presupusul fara a avea habar de subiect, n-am avut rabdare sa citesc toate posturile asa ca daca repet ceea ce s-a mai scris, imi cer scuze autorului. Ca sa sintetizam putin lucrurile, atat cartea cat si discul reprezinta doar suportul pe care este inscriptionata opera literara/artistica, asa ca nu sunt tratate diferentiat. Acest suport reprezinta un bun mobil, asa ca proprietatea se prezuma a fi la aceeasi persoana ca si posesia. Revenind la intrebarea initiala, daca o persoana cumpara un suport continand o opera literara/artistica, o poate folosi pentru uzul propriu si al familiei dar o si poate imprumuta unui amic. Nici o autoritate nu-ti poate cere dovada achitarii pretului unui produs dupa ce ai iesit din magazin asa ca daca vine cineva la tine acasa si iti verifica discurile, atata vreme cat au holograma aceea in original, nu te intreaba de bonul fiscal sau sa te puna sa justifici lipsa unui disc achizitionat acum o saptamana.

#75
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 12.02.2012

View PostAzzelio, on 6th June 2012, 14:50, said:

Inteligentă întrebare! :rolleyes:
Normal că e ilegal, doar e vorba de FURT.
Crezi că are relevanță faptul că melodia ai descărcat-o în scop personal, fără intenție de redistribuire?

Este ca și cum ai răpi o femeie și ai spune că e perfect acceptabil deoarece ai violat-o doar tu, n-ai obligat-o să se prostitueze pentru bani.

Cand descarci de pe internet ceva nu este furt, alea sunt puse acolo tocmai pentru a fi descarcate. Problema este a celui care pune nu a celui care descarca.

P.S. Nu inteleg tonul agresiv pe care il folositi. V-a jignit Gigel sau altcineva pe aici?

#76
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSineNomine, on 6th June 2012, 15:45, said:

Problema este a celui care pune nu a celui care descarca.
BitTorrent (de ex.) pe langa descarcare face si upload iar in acest caz pui la dispozitie altora si implicit incalci legea.

#77
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 12.02.2012
Intrebarea era daca este ilegal sa descarci.

#78
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAzzelio, on 6th June 2012, 13:50, said:

Normal că e ilegal, doar e vorba de FURT.
Crezi că are relevanță faptul că melodia ai descărcat-o în scop personal, fără intenție de redistribuire?

Este ca și cum ai răpi o femeie și ai spune că e perfect acceptabil deoarece ai violat-o doar tu, n-ai obligat-o să se prostitueze pentru bani.
Oameni buni, daca vreti sa debitati toate stupizeniile si sa folositi toate comparatiile cretine incercati sa va mutati pe alta arie, aici este:  

Professional Zone > JURIDIC > DREPT COMERCIAL

Infractiunile (sau spetele ca sa fim exacti pentru ca nu toate sint infractiuni) legate de proprietate intelectuala nu sint nici "FURT", nici piraterie, nici viol, nici prostitutie!!!

#79
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postgigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 22:29, said:

habar n-am bre, orice poate fi falsificat la o adică. dar dacă ai factura cum că ai cutare produs, și produsul îl ai încă, e evident că trebuie să fi dobândit de undeva respectivul produs.


@Carambool,
oricum nu m-aș fi dus nici la nunta ăluia nici la nea ionică

să mă culturalizez am voie, bun, mă culturalizez cu guță. din pdv legal nu contează dacă ascult un cd cu mahler sau unu cu guță. am drept sau nu? sau să fac o copie p uz personal, sau să-l împrumut și lu miță, șamd. la fel și cu cărțile. îți dai seama, iau cutare articol și i-l dau spre lectură și unuia de n-are acces la cutare jurnal, frate, am încălcat drepturile de autor ce să mai. da dacă i-l povesteam? mai încălcam drepturile lu pește?
Daca-i povesteai se numea ca esti povestitor si ai creat si tu ceva. Deja sari in categoria autorilor.

View PostMembruAnonim, on 6th June 2012, 15:34, said:

Avand in vedere cati si-au dat cu presupusul fara a avea habar de subiect, n-am avut rabdare sa citesc toate posturile asa ca daca repet ceea ce s-a mai scris, imi cer scuze autorului.. .
Bre, ai facut logica cu tanti mița de la aprozar?!
(creca ar lua-o razna Bieltz)

#80
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Lamuriti-ma, va rog, ca eu tot nu am înteles în urma acestei discutii: daca ma duc si descarc un film oarecare, sub forma de torrent, adica piratat, comit o infractiune sau nu? E furt sau nu?  :rolleyes:

#81
Azzelio

Azzelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 02.09.2011

View PostSophistiKat, on 6th June 2012, 21:48, said:

daca ma duc si descarc un film oarecare, sub forma de torrent, adica piratat, comit o infractiune sau nu? E furt sau nu?
DA, ABSOLUT!
Repet:

View PostAzzelio, on 6th June 2012, 13:50, said:

Produsul intelectual este diferit de ceapa, cartoful sau mărul din piață, iar furtul acestuia se traduce în ,,a beneficia de el în mod gratuit,, deși produsul este distribuit contra-cost.

Ignoră pirații lipsiți de etică și bun-simț care au postat pe acest thread, să descarci gratuit de pe internet conținut multimedia pentru care în circumstanțe normale ar trebui să platești o anumită sumă, este FURT!

#82
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSophistiKat, on 6th June 2012, 22:48, said:

daca ma duc si descarc un film oarecare, sub forma de torrent, adica piratat, comit o infractiune sau nu?
Hai sa o luam altfel: de ce nu intrebi autorul ? Nu asa-i corect ? "Descarca" de pe site-ul sau daca e la liber.

#83
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 20:48, said:

păi bine măi patroane, eu am mașina mea și ascult muzica mea. dacă-l iau și pe x care-mi e amic tre să comut pe radio, că gata, încalc drepturile lui pește? nu intră chestia asta sub incidența articolelor 33 și 34?
roialule, te inteleg ca ai masina, eu am precizat TAXI - CLIENT

View PostSineNomine, on 5th June 2012, 21:24, said:

Nu, doar eu si cine mai consider eu. Daca platesc dreptul de a asculta nu pot sa fac ce vreau cu acest drept. De ce nu as putea sa renunt la el chiar si contra cost. Daca nu mai imi place un cd cu muzica de ce sa nu pot sa-l vand cuiva caruia ii place?
cu chitanta si plata impozitelor?

View PostSophistiKat, on 6th June 2012, 22:48, said:

Lamuriti-ma, va rog, ca eu tot nu am înteles în urma acestei discutii: daca ma duc si descarc un film oarecare, sub forma de torrent, adica piratat, comit o infractiune sau nu? E furt sau nu?  :rolleyes:
Este o infractiune ce tine de redistribuirea fara autorizatie a materialelor etc, si furt daca nu ai platit materialul respectiv.

Atentie plata se face distribuitorilor autorizati, nu se considera plata doar pentru ai consumat X Euro pentru un cont warez.

Edited by MarianG, 06 June 2012 - 23:07.


#84
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAzzelio, on 6th June 2012, 23:03, said:

Ignoră pirații lipsiți de etică și bun-simț care au postat pe acest thread, să descarci gratuit de pe internet conținut multimedia pentru care în circumstanțe normale ar trebui să platești o anumită sumă, este FURT!

View PostMarianG, on 7th June 2012, 00:06, said:

Este o infractiune ce tine de redistribuirea fara autorizatie a materialelor etc, si furt daca nu ai platit materialul respectiv.

Repet, terminati cu prostiile, exista destule zone ale forumului (precum si alte forumuri) unde puteti sa "spuneti lucrurilor pe (alte) nume" si sa faceti spume la gura fara a tine cont de logica, dictionar sau legi. Daca intr-adevar nu intelegeti deloc ce se intimpla o sa va spun mai simplu: furt este cind bagi mina in buzunarul cuiva si ii salti iphone-ul impreuna cu mp3-urile!

#85
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postf300, on 7th June 2012, 07:43, said:

Repet, terminati cu prostiile, exista destule zone ale forumului (precum si alte forumuri) unde puteti sa "spuneti lucrurilor pe (alte) nume" si sa faceti spume la gura fara a tine cont de logica, dictionar sau legi. Daca intr-adevar nu intelegeti deloc ce se intimpla o sa va spun mai simplu: furt este cind bagi mina in buzunarul cuiva si ii salti iphone-ul impreuna cu mp3-urile!
Deci, in logica asta,  curentul electric nu se poate fura pentru ca nu bagi mana nimanui in buzunar.
:deadtongue:

#86
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Energia electrica este asociata bunurilor mobile pentru ca are proprietati similare, cel mai important ca daca iti dau tie 10 kWh atunci nu mai am eu 10 kWh. Proprietatea intelectuala nu are aceiasi proprietate, pentru ca este vorba de informatii/idei care pot fi multiplicate foarte simplu, fara a fi necesara deposedarea proprietarului. Daca A ii da lui B sa copieze 30 de cd-uri pe un stick atunci A si B vor avea fiecare cite 30 de cd-uri (ca si informatie). Daca eu te vad pe tine ca folosesti roti patrate si mi se pare si mie o idee buna sa fac niste roti patrate nu inseamna ca tie iti dispar instant rotile patrate pentru ca mi-am facut si eu (asta daca nu ti-am luat rotile tale).

#87
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012
Bai baiatule, este aglomerat in trafic si n-am ce face intre semafoare. Alta treaba nu ai de facut?!

#88
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

Codul penal said:

Art. 227 Furtul
(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detentia altuia, fara consimtamantul acestuia, in scopul de a si-l insusi pe nedrept, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(2) Fapta constituie furt si daca bunul apartine in intregime sau in parte faptuitorului, dar in momentul savarsirii acel bun se gasea in posesia sau detentia legitima a altei persoane .
(3) Se considera bunuri mobile si inscrisurile, energia electrica, precum si orice alt fel de energie care are valoare economica.


#89
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSophistiKat, on 6th June 2012, 21:48, said:

Lamuriti-ma, va rog, ca eu tot nu am înteles în urma acestei discutii: daca ma duc si descarc un film oarecare, sub forma de torrent, adica piratat, comit o infractiune sau nu? E furt sau nu?  :rolleyes:
nu e furt. tu descarci de pe net. e ca și cum aș spune că tu când accesezi siteul cnn.com le furi ălora proprietatea intelectuală.

e treaba ăluia de-a pus filmu să dea seamă pt că l-a pus. tu l-ai descărcat cu bună credință :lol:

tu poate voiai de fapt să descarci torrentul pt fedora paișpe.

View PostAzzelio, on 6th June 2012, 22:03, said:

Ignoră pirații lipsiți de etică și bun-simț care au postat pe acest thread, să descarci gratuit de pe internet conținut multimedia pentru care în circumstanțe normale ar trebui să platești o anumită sumă, este FURT!

nu există "descărcare gratuită"  pt că de regulă abonamentul de internet îl plătești :console:

și nu trebuie să plătești pentru orice conținut multimedia de pe net. nu știam că accesul la youtube se face pe bază de card bancar. așa, de par examplu. vrei să-ți fac link către jde miile de filme disponibile pe youtube?

View Postneagu_laurentiu, on 6th June 2012, 22:45, said:

Hai sa o luam altfel: de ce nu intrebi autorul ? Nu asa-i corect ? "Descarca" de pe site-ul sau daca e la liber.
te mandatez pe dumneata să-l întrebi pe karajan și pe șostakovici. poate sunt de acord -_-


View PostMarianG, on 6th June 2012, 23:06, said:

Este o infractiune ce tine de redistribuirea fara autorizatie a materialelor etc, si furt daca nu ai platit materialul respectiv.

Atentie plata se face distribuitorilor autorizati, nu se considera plata doar pentru ai consumat X Euro pentru un cont warez.
te rog să-mi arăți articolul din legea drepturilor de autor (or din altă lege) care să specifice acest fapt. (cum că tu ca descărcător ești calificat drept un furăcios)

ohoo, pe câte chestii n-am dat eu cu wget-ul.

#90
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Eu zic sa reflectezi mai mult la urmatoarele:

Quote

Art. 12. - Autorul unei opere are dreptul patrimonial exclusiv de a decide daca, in ce mod si cand va fi utilizata opera sa, inclusiv de a consimti la utilizarea operei de catre altii.
Art. 13. - Utilizarea unei opere da nastere la drepturi patrimoniale, distincte si exclusive, ale autorului de a autoriza sau de a interzice:
a) reproducerea operei;
e) imprumutul operei;


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate