Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

este legal să ți se impună să respecți un contract în condițiile în care nu semnezi nimic?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
pe scurt, ideea e simplă. și am să ofer 3 exemple în sensul ăsta

1. mergi în piață, iei un kil de mere, după asta faci ce vrei cu merele respective. nu-ți poate imputa nimeni ceva dacă nu le mănânci doar tu, ci le dai și lu x, y, care y poa să ia semințele, să le sădească, șamd.

cu merele e simplu

2. te duci iei un cd cu un soft. vrei să instalezi softul și-ți apare un EULA, pe care fie îl accepți, fie nu. dacă nu-l accepți, te duci cu cd-ul înapoi la dealer, îl dai înapoi și-ți iei banii pe produs. îl accepți? atunci respecți tot ce scrie în EULA aia.

și aici e simplu

3. iei de la magazin un cd cu muzică, sau de la bibliotecă, sau de oriunde altundeva. pe spatele cd-ului sunt trecute niște chestii cu litere miiici miici, cum că n-ai voie una alta. nu le citești, pt că nu te obligă nimeni să le citești. și faci cu cd-ul ăla ce vrei tu, pt că, fie l-ai cumpărat, fie l-ai împrumutat. i-l dai și lu ghiță să-l asculte, și lu miță, șamd. dar, aici intervine o problemă. firma de-a făcut cd-ul zice că tu n-ai voie să faci chestiile astea, că atunci când ai cumpărat produsul ai acceptat niște condiții. or, condițiile astea nu mi-au fost puse pe tapet atunci când am cumpărat cd-ul respectiv. n-am semnat nicio hârtie în sensul ăsta, cum că accept să nu fac cutare sau cutare lucru. eu merg pe principiu - cumpăr produsul, fac ce vreau cu el. firma de-l vinde merge pe principiu - cumperi dreptul de-a asculta produsul, nu produsul în sine, și n-ai voie asta, asta, asta. și-n caz că faci asta, asta, or asta, îți cerem daune în instanță.

păi, pe principiu ăsta, firma poa să zică "prin cumpărarea produsului accepți să-ți donezi rinichiul drept, și mașina lu cutărică".
cum mă protejază pe mine statul de asemenea tactici mârșave? aș accepta ca fie la achiziționarea unui produs ce implică o licență să fiu nevoit să semnez un contract clar, prin care să știu ce am voie și ce nu am voie să fac. or, ce scrie pe spatele cd-ului n-are niciun soi de valoare juridică. pt că în principiu poate să scrie absolut orice, și atunci când cumperi un cd nu te aștepți ca mai apoi să fii nevoit să-ți donezi casa sau să respecți nuș ce tâmpenii.


înțeleg că legea drepturilor de autor mă împiedică să copiez pasaje din lucrarea de o ascult, deși, și aici ar fi de comentat atâtea, pt că nu țiu minte ca șostakovici să fi dat seama în fața instanței pt bucățile luate cu copy/paste din inelul lui wagner în simfonia a 15-a. or jon leifs lui beethoven când a compus variațiunile pastorale (asta așa, ca fapt divers)
or aici nu-i vorba de a plagia, ci doar de dreptul de-a asculta, tu, și cu cine mai vrei tu, respectivul produs pe care-l cumperi.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
A nu cunoaste legea nu inseamna ca scapi de raspundere !
Iar muzica o poti asculta acasa cu cine vrei tu. Cand faci redifuzare intra legea drepturilor de autor in functiune.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005
pai pe produs scrie ca n-ai voie sa-l instrainezi, sau sa-l asculti in public (cu audienta)

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 gigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 15:46, said:

nu le citești, pt că nu te obligă nimeni să le citești
Nici impozitele nu le citesti si ai obligatia sa le platesti.

#5
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 neagu_laurentiu, on 5th June 2012, 14:52, said:

A nu cunoaste legea nu inseamna ca scapi de raspundere !
Iar muzica o poti asculta acasa cu cine vrei tu. Cand faci redifuzare intra legea drepturilor de autor in functiune.
nu ai răspuns la subiect. dumneata când cumperi un sac de cartofi, cumperi sacul de cartofi, nu te aștpeți ca pe ambalaj să fie trecute niște prevederi adiționale, care să aibă și o valoare juridică.
când fac redifuzare înseamnă ce? dacă îi dau și lu x să asculte gata am încălcat legislația? deci dacă ascult muzica altfel decât la căști înseamnă că ascultă și alții, și deci sunt vinovat. sau mai mult, dacă eu aud muzică în aer și o înregistrez, că așa vreau eu, de fapt încalc legea, că nu e am făcut respectiva muzică.
pe principiul ăsta, îmi poți spune și mie cine are dreptul de autor pentru nota la? sau mai precis, cine-a patentat frecvența de 440 herți? :lol:

deci, e legal ca firma X să-ți bage pe sub mână un contract, care să fie valabil în condițiile în care tu, cumpărător, nu-l semnezi? nu ar fi normal ca ce scrie pe spatele unui sidiu să fie de fapt un contract, iar la cumpărarea sidiului să semnez explicit în cazul în care sunt de acord, sau să nu cumpăr produsul dacă nu sunt de acord.

ce îi împiedică pe realizatorii de cd-uri să nu pună și prevederi absurde, dacă tot se presupune că prevederile alea trebuiesc respectate, chiar dacă cumpărătorul nu cunoaște legea.

dacă eu pun acum textul : "cine-mi dă reply la post, admite să-mi dea și suma de 6000 lei noi" asta nu înseamnă că acest text are vreo valoare juridică.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Melodia trebuie ascultata de cine doreste acel artist (mai exact casa de discuri a acelui artist), nu inteleg care este problema.

Tu nu cumperi melodia, asa cum nu cumperi un soft la pct.2, doar o licenta. Nu esti proprietarul softului sau al melodiei.

Proprietarul softului iti interzice sa-l instalezi pe mai multe PC-uri, iar proprietarul melodiei sa n-o difuzezi in restaurant la clientii tai. Vrei chestiile astea, platesti mai mult. Nu respecti, platesti amenda, pentru sunt chestii reglementate, nu de dezbatut pe forumuri.

Aberezi cu gratie despre rinichi & shit.

Edited by don_dannielo, 05 June 2012 - 15:05.


#7
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

 gigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 14:46, said:

pe scurt, ideea e simplă. și am să ofer 3 exemple în sensul ăsta

1. mergi în piață, iei un kil de mere, după asta faci ce vrei cu merele respective. nu-ți poate imputa nimeni ceva dacă nu le mănânci doar tu, ci le dai și lu x, y, care y poa să ia semințele, să le sădească, șamd.

cu merele e simplu

Nu e chiar simplu nici cu merele, in curand toate merele se vor vinde exclusiv prin Apple Store.  :rolleyes:

#8
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 neagu_laurentiu, on 5th June 2012, 14:57, said:

Nici impozitele nu le citesti si ai obligatia sa le platesti.
impozitele le plătești statului, nu unei firme private. legislația statului există publicată în monitorul oficial, șamd. ce emite pe hârtie cutare firmă privată trebuie să fie conform cu legile statului. iar eu știam că un contract, ca să fie autentic trebuie semnat de ambele părți. nu are cum ca o firmă să-ți impună să respecți niște reguli dacă nu ți le aduce la cunoștință în prealabil.


 MarianG, on 5th June 2012, 14:56, said:

pai pe produs scrie ca n-ai voie sa-l instrainezi, sau sa-l asculti in public (cu audienta)
ce înseamnă a "înstrăina", dacă eu împrumut un cd de la biblioteca publică ei mi-au înstrăinat mie produsul, deci ce fac, ăia încalcă legea? :lol:

deci dacă îl ascult acasă - domeniu privat - nu mai încalc legea?


 don_dannielo, on 5th June 2012, 15:03, said:

Melodia trebuie ascultata de cine doreste acel artist (mai exact casa de discuri a acelui artist), nu inteleg care este problema.

Tu nu cumperi melodia, asa cum nu cumperi un soft la pct.2, doar o licenta. Nu esti proprietarul softului sau al melodiei.

Proprietarul softului iti interzice sa-l instalezi pe mai multe PC-uri, iar proprietarul melodiei sa n-o difuzezi in restaurant la clientii tai. Vrei chestiile astea, platesti mai mult. Nu respecti, platesti amenda, pentru sunt chestii reglementate, nu de dezbatut pe forumuri.

Aberezi cu gratie despre rinichi & shit.
ok, dacă nu cumpăr melodia, ci licența, atunci trebuie să mi se prezinte un EULA, atunci când cumpăr produsul.
și eu nu difuzez melodia în restaurant, ci i-o dau și lu miță s-o asculte. am sau nu am dreptul ăsta?  


dumneata spui că chestiile sunt reglementate. well, dacă erau reglementate de ce mai apare eula ăla pe anumite softuri? adică dacă ele oricum se subînțeleg, de ce mai fac exces de zel unii și-ți pun în plus o hârțoagă în față pe care fie o bifezi fie nu.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 gigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 16:10, said:

nu are cum ca o firmă să-ți impună să respecți niște reguli dacă nu ți le aduce la cunoștință în prealabil.
Aici vorbim de lege. Ca e buna sau nu e discutie de Poiana.

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 gigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 16:10, said:

ok, dacă nu cumpăr melodia, ci licența, atunci trebuie să mi se prezinte un EULA, atunci când cumpăr produsul.
și eu nu difuzez melodia în restaurant, ci i-o dau și lu miță s-o asculte. am sau nu am dreptul ăsta?
Nu cred ca ai dreptul, dar nici n-o sa fii verificat. In schimb, daca faci asta cu o firma, o sa fii. Ti-ai deschis bar si ai luat amenda pentru neplata abonamentului la muzicanti, sau de ce ai deschis acest thread? Sigur nu e vorba de un miță.

Quote

dumneata spui că chestiile sunt reglementate. well, dacă erau reglementate de ce mai apare eula ăla pe anumite softuri? adică dacă ele oricum se subînțeleg, de ce mai fac exces de zel unii și-ți pun în plus o hârțoagă în față pe care fie o bifezi fie nu.
Mai sunt si chestii gratis, de care poti dispune cum vrei. Spre deosebire de cartofi, cu produsele digitale e posibil.

Edited by don_dannielo, 05 June 2012 - 15:21.


#11
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007
Ce scrie pe spatele CD-ului e un avertisment, nu un contract. Echivaleaza cu a scrie pe sacul de mere ca e ilegal sa furi.

Daca te acuza de piraterie nu te acuza in baza a ce scrie pe spatele CD-ului ci in baza legilor anti piraterie.

#12
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 gigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 16:10, said:

impozitele le plătești statului, nu unei firme private. legislația statului există publicată în monitorul oficial, șamd. ce emite pe hârtie cutare firmă privată trebuie să fie conform cu legile statului. iar eu știam că un contract, ca să fie autentic trebuie semnat de ambele părți. nu are cum ca o firmă să-ți impună să respecți niște reguli dacă nu ți le aduce la cunoștință în prealabil.



ce înseamnă a "înstrăina", dacă eu împrumut un cd de la biblioteca publică ei mi-au înstrăinat mie produsul, deci ce fac, ăia încalcă legea? :lol:

deci dacă îl ascult acasă - domeniu privat - nu mai încalc legea?



ok, dacă nu cumpăr melodia, ci licența, atunci trebuie să mi se prezinte un EULA, atunci când cumpăr produsul.
și eu nu difuzez melodia în restaurant, ci i-o dau și lu miță s-o asculte. am sau nu am dreptul ăsta?  


dumneata spui că chestiile sunt reglementate. well, dacă erau reglementate de ce mai apare eula ăla pe anumite softuri? adică dacă ele oricum se subînțeleg, de ce mai fac exces de zel unii și-ți pun în plus o hârțoagă în față pe care fie o bifezi fie nu.

dvd renturile, bibliotecile si alte servicii de instrainare temporara de materiale cu drept de autor cumpara o licenta dedicata acestui domeniu. cei de la dvd rent ce inchiriaza dvd-uri platesc mult mai mult pe dvd-ul respectiv ca sa aiba dreptul de inchiriere, la fel si bibliotecile (cu exceptia unor materiale educationale care sunt subventionate de catre firmele producatoare in scopuri educationale).

#13
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Legal este dar moral nu .Oricum cred ca , cu putina vointa un avocat bun ii poate pune cu botul pe labe ..

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Termenul de "piraterie" nu isi are rostul la JURIDIC > DREPT COMERCIAL, singurul lui scop este sa asocieze in mintea celor care nu se pricep o actiune/situatie (ca nu pot sa-i zic nici macar infractiune, ca deseori nu este) cu ceva mult mai grav/barbar.

In alta ordine de idei aici nu exista "este legal". Exista urmatoarele variante:

1. te sperii si de umbra ta si nu dai, nu copiezi, nu faci backup, nu asculti, nu, nu, nu
2. faci ceva si:
a. nu esti prins/nimanui nu-i pasa de tine
b. esti dat in judecata si in functie de cistigi/nu cistigi se decide ce-i legal si ce nu.

#15
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 neagu_laurentiu, on 5th June 2012, 15:13, said:

Aici vorbim de lege. Ca e buna sau nu e discutie de Poiana.
deci este ok ca o firmă să-ți impună să respecți niște reguli pe care nu ți le aduce la cunoștință. dar trebuie să fie o limită și la asta. și anume, unde? căci e evident că n-are cum să-ți impună să le donezi lor juma de casă.

also, îmi poți da o trimitere către articolele din lege unde apare explicit chestia de mai sus?

 don_dannielo, on 5th June 2012, 15:18, said:

Nu cred ca ai dreptul, dar nici n-o sa fii verificat. In schimb, daca faci asta cu o firma, o sa fii. Ti-ai deschis bar si ai luat amenda pentru neplata abonamentului la muzicanti, sau de ce ai deschis acest thread? Sigur nu e vorba de un miță.
nu am luat nicio amendă, e o discuție de principiu.
asta cu "nu cred" că am dreptul e de poiană, vorba unui coleg de mai sus. or am, or nu am. eventual dacă ai vreun link către textul legii.

Quote

Mai sunt si chestii gratis, de care poti dispune cum vrei. Spre deosebire de cartofi, cu produsele digitale e posibil.
un alt exemplu - mă duc la filarmonică și înregistrez lucrarea cu mobilu. am voie să ascult apoi propria-mi înregistrare?

 Zuperman, on 5th June 2012, 15:20, said:

Ce scrie pe spatele CD-ului e un avertisment, nu un contract. Echivaleaza cu a scrie pe sacul de mere ca e ilegal sa furi.

Daca te acuza de piraterie nu te acuza in baza a ce scrie pe spatele CD-ului ci in baza legilor anti piraterie.
foarte bine spus, dar mie aici mi se pare că statul trebuie să intervină. la fel cum scrie pe țigări că tutunu dăunează, la fel tre ca statul să impună firmelor ce comercializează sidiuri să le prezinte cumpărătorilor ce au dreptul să facă cu produsul "cumpărat", și nu cu font de doi cinzeci, ci lizibil.

atunci când iei produse cu E-uri de la magazin, apare pe etichetă câte E-uri conțin. deci te avertizează.

 chinaman, on 5th June 2012, 15:23, said:

dvd renturile, bibliotecile si alte servicii de instrainare temporara de materiale cu drept de autor cumpara o licenta dedicata acestui domeniu. cei de la dvd rent ce inchiriaza dvd-uri platesc mult mai mult pe dvd-ul respectiv ca sa aiba dreptul de inchiriere, la fel si bibliotecile (cu exceptia unor materiale educationale care sunt subventionate de catre firmele producatoare in scopuri educationale).
dar eu ca ascultător am voie să-mi fac copii după acel produs luat de la bibliotecă, spre a-l asculta ulterior? sau tre să mă duc de fiecare dată la bibliotecă să închiriez produsul?

 f300, on 5th June 2012, 15:32, said:

In alta ordine de idei aici nu exista "este legal". Exista urmatoarele variante:
asta sună ca și cum dreptul ar fi un soi de încropeală pe genunchi.
cu tot respectul, dar să tâlhărești este cât se poate de ilegal. bine, cu nițcai excepții, ș-anume dacă ești securist, trimis de statul comunist să lupte contra elementelor potrivnice politicii partidului comunist :lol:

#16
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

 MarianG, on 5th June 2012, 15:56, said:

pai pe produs scrie ca n-ai voie sa-l instrainezi, sau sa-l asculti in public (cu audienta)

deci nu pot asculta muzica la volum ridicat cand sunt in masina?

#17
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 rasistu, on 5th June 2012, 15:50, said:

deci nu pot asculta muzica la volum ridicat cand sunt in masina?
dacă se aude numai în mașină poți asculta, din câte înțeleg. asta numai dacă mașina e proprietate personală. că așa, în autobuz, dacă aude și X, pac, ești un pirat :lol:

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 gigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 16:47, said:

deci este ok ca o firmă să-ți impună să respecți niște reguli pe care nu ți le aduce la cunoștință.
Nu e ok dar nici nu vad cum nu-s aduse la cunostinta cele in cauza.

 gigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 16:47, said:

îmi poți da o trimitere către articolele din lege unde apare explicit chestia de mai sus?
Legea dreptului de autor nu e suficienta ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate