Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

este legal să ți se impună să respecți un contract în condițiile în care nu semnezi nimic?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 18:19, said:

deci, tu spui că o factură nu se prezumă ca fiind autentică. dar există totuși  o ștampilă, semnătură, o serie a facturii, a procesului verbal etc... toate astea se pot verifica.
Mai nou (de cand au disparut cele imprimate de stat) ele nu se mai semneaza si stampileaza (obligatoriu).

#38
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Postgigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 16:02, said:

nu ai răspuns la subiect. dumneata când cumperi un sac de cartofi, cumperi sacul de cartof

Tu cand cumperi sacul de cartofi, cumperi cartofii. Sunt ai tai. Faci ce vrei cu ei.

Cand cumperi un CD cu software sau muzica, cumperi DREPTUL de a utiliza acel software, respectiv DREPTUL de a asculta acea muzica. Softul sau muzica nu devine a ta, ci ramane proprietatea producatorilor. Tu ai cumparat doar "privilegiul" de a le utiliza conform termenelor si conditiilor. Daca acestea nu-ti convin, ar trebui sa poti returna CD-ul.

#39
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Atunci cand cumperi un cd cu muzica, jocuri, etc, cumperi produsul finit nu dreptul, sau ce ati mai zis voi, cu atat mai putin licenta de folosire sau altceva. Pt a achizitiona o licenta de folosinta a dreptului ar trebui sa inchei un contract cu producatorul, contract care iti permite inclusiv sa distribui produsul in anumite conditii. Poti sa faci ce vrei cu el, chestia ca numai tu ai voie sa-l asculti e o aberatie imensa, nici nu merita un raspuns, asa stupid suna. Daca il cumperi pt a-l oferi drept cadou, sau, ca sa ramanem in sfera juridica, il faci obiectul unui act cu titlu gratuit, o liberalitate de exemplu. Ce mai ziceti aici? Cat despre piraterie aia implica mai multe lucruri printre care comercializarea in vederea obtinerii profitului, deci nu. In concluzie iti sugerez sa asculti acel cd peste tot si sa-l imprumuti cui vrei tu atata timp cat nu ceri bani pt asta. Chestia ca trebuie sa-l asculti numai tu e o aberatie grosolana, poate tu esti mandatarul si l-ai luat pt altcineva. Va sugerez sa va familiarizati cu contractele si legea dreptului de autor si pirateria pt lamuriri suplimentare.

#40
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Art. 14^1
(1) Prin distribuire, in sensul prezentei legi, se intelege vanzarea sau orice alt mod de transmitere, cu titlu oneros ori gratuit, a originalului sau a copiilor unei opere, precum si oferirea publica a acestora.


Deci nu ai voie sa cumperi un disc si apoi sa-l faci cadou.  :cursing:

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Acolo-i definitia redistribuirii dar prin lege se precizeaza si conditiile de aplicare. Cat timp faci cadou (trebuie vazut daca poti instraina bunul, producatorii prevad asta sau nu) si nu ramai cu CD-ul nu e o problema.
Si voi daca ati fi producatori de ceva ati dori ca legea sa va protejeze iar utilizatorul sa foloseasca produsul asa cum ati vrut voi.

Edited by neagu_laurentiu, 05 June 2012 - 18:55.


#42
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postgigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 16:02, said:

nu ai răspuns la subiect. dumneata când cumperi un sac de cartofi, cumperi sacul de cartofi, nu te aștpeți ca pe ambalaj să fie trecute niște prevederi adiționale, care să aibă și o valoare juridică.
când fac redifuzare înseamnă ce? dacă îi dau și lu x să asculte gata am încălcat legislația? deci dacă ascult muzica altfel decât la căști înseamnă că ascultă și alții, și deci sunt vinovat. sau mai mult, dacă eu aud muzică în aer și o înregistrez, că așa vreau eu, de fapt încalc legea, că nu e am făcut respectiva muzică.
pe principiul ăsta, îmi poți spune și mie cine are dreptul de autor pentru nota la? sau mai precis, cine-a patentat frecvența de 440 herți? :lol:

deci, e legal ca firma X să-ți bage pe sub mână un contract, care să fie valabil în condițiile în care tu, cumpărător, nu-l semnezi? nu ar fi normal ca ce scrie pe spatele unui sidiu să fie de fapt un contract, iar la cumpărarea sidiului să semnez explicit în cazul în care sunt de acord, sau să nu cumpăr produsul dacă nu sunt de acord.

ce îi împiedică pe realizatorii de cd-uri să nu pună și prevederi absurde, dacă tot se presupune că prevederile alea trebuiesc respectate, chiar dacă cumpărătorul nu cunoaște legea.

dacă eu pun acum textul : "cine-mi dă reply la post, admite să-mi dea și suma de 6000 lei noi" asta nu înseamnă că acest text are vreo valoare juridică.
Nu mai vb de samanta sa o plantezi unde vrei tu fara sa dai vreo socoteala, pt ca nu-i chiar asa. Daca se "nimereste" a fi una protejata de drepturi de autor, ai pus-o.
Cred ca tu confunzi un contract comercial cu furtul intelectual.

#43
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

View Postneagu_laurentiu, on 5th June 2012, 19:54, said:

Acolo-i definitia redistribuirii dar prin lege se precizeaza si conditiile de aplicare. Cat timp faci cadou (trebuie vazut daca poti instraina bunul, producatorii prevad asta sau nu) si nu ramai cu CD-ul nu e o problema.
Si voi daca ati fi producatori de ceva ati dori ca legea sa va protejeze iar utilizatorul sa foloseasca produsul asa cum ati vrut voi.

Nu spune niciunde in lege de cadou, si nici nu am auzit formularea in vreun act legislativ. Cadoul poate fi considerat distribuire gratuita. Nu mai cumparati cd-uri cu muzica, carti etc pentru ca puteti fi dati in judecata pentru piraterie.

View PostCarambool, on 5th June 2012, 19:59, said:

Cred ca tu confunzi un contract comercial cu furtul intelectual.

Este furt intelectual sa imprumut o carte cuiva care nu-si poate permite sa o cumpere?

#44
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012
Nu. Din cate cunosc eu, nu.
Dar, ce te motiveaza sa pui aceasta intrebare?

#45
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

View PostCarambool, on 5th June 2012, 20:28, said:

Nu. Din cate cunosc eu, nu.
Dar, ce te motiveaza sa pui aceasta intrebare?

Tu ai adus in discutie asta. Aici vorbeam de drepturi de autor.
Conform legii, daca imprumut cartea sau un disc cu muzica sau un film, pot fi tras la raspundere. Este normal asta? Vorbim de apararea drepturilor celor recunoscuti ca foarte bogati impotriva celui care nu poate sa cumpere o carte. Ce este echitabil in asta?

#46
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostMarianG, on 5th June 2012, 17:40, said:

desi am specificat cu audienta voi va prefaceti batuti in cap, o fi de la soare.

Daca masina personala este taxi, si ai client, nu ai voie.
Trebuie platite taxe pentru ambient
păi bine măi patroane, eu am mașina mea și ascult muzica mea. dacă-l iau și pe x care-mi e amic tre să comut pe radio, că gata, încalc drepturile lui pește? nu intră chestia asta sub incidența articolelor 33 și 34?

Quote

Art. 33. (1) Sunt permise, fara consimtamantul autorului si fara plata vreunei remuneratii, urmatoarele utilizari ale unei opere aduse anterior la cunostinta publica, cu conditia ca acestea sa fie conforme bunelor uzante, sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularii drepturilor de utilizare

Art. 34. (1) Nu constituie o incalcare a dreptului de autor, in sensul prezentei legi, reproducerea unei opere, cu exceptia partiturilor muzicale, fara consimtamantul autorului, pentru uz personal sau pentru cercul normal al unei familii, cu conditia ca opera sa fi fost adusa anterior la cunostinta publica, iar reproducerea sa nu contravina utilizarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor ori pe titularul drepturilor de utilizare.

View Postneagu_laurentiu, on 5th June 2012, 17:59, said:

Mai nou (de cand au disparut cele imprimate de stat) ele nu se mai semneaza si stampileaza (obligatoriu).
bre, eu știu că pe vremuri fiecare factură avea o serie și-un număr, și venea ștampilată și semnată. dacă e fals se poate dovedi, dacă nu, se poate urmări ce-a depus în contabilitate emitentu. țiu minte ce bătaie de cap aveam cu contabilu când se mai rupea de aiurea o factură și nu mai erau în registre facturile consecutive sau ceva de genu.

View PostAltair_dsc, on 5th June 2012, 18:31, said:

Atunci cand cumperi un cd cu muzica, jocuri, etc, cumperi produsul finit nu dreptul, sau ce ati mai zis voi, cu atat mai putin licenta de folosire sau altceva. Pt a achizitiona o licenta de folosinta a dreptului ar trebui sa inchei un contract cu producatorul, contract care iti permite inclusiv sa distribui produsul in anumite conditii. Poti sa faci ce vrei cu el, chestia ca numai tu ai voie sa-l asculti e o aberatie imensa, nici nu merita un raspuns, asa stupid suna. Daca il cumperi pt a-l oferi drept cadou, sau, ca sa ramanem in sfera juridica, il faci obiectul unui act cu titlu gratuit, o liberalitate de exemplu. Ce mai ziceti aici? Cat despre piraterie aia implica mai multe lucruri printre care comercializarea in vederea obtinerii profitului, deci nu. In concluzie iti sugerez sa asculti acel cd peste tot si sa-l imprumuti cui vrei tu atata timp cat nu ceri bani pt asta. Chestia ca trebuie sa-l asculti numai tu e o aberatie grosolana, poate tu esti mandatarul si l-ai luat pt altcineva. Va sugerez sa va familiarizati cu contractele si legea dreptului de autor si pirateria pt lamuriri suplimentare.
prietene, eu nu-s de specialitate și nici n-am de gând să mă formez în domeniu. vreau să mă lămuresc în ce condiții am dreptul
a. să dau un cd spre ascultare altuia prin
1. mână
2. pe internet
3. prin poștă
b. să iau un cd spre ascultare și să-i fac o copie de la
1. bibliotecă publică
2. vecinu de la 3
3. frate/soră/văr/unchi
4. guagăl/torentz/warez/bulșit (da, sună tare pirateresc, dar eu nu văd un articol care să cuprindă tema asta)

View Post12trei, on 5th June 2012, 18:10, said:

Tu cand cumperi sacul de cartofi, cumperi cartofii. Sunt ai tai. Faci ce vrei cu ei.

Cand cumperi un CD cu software sau muzica, cumperi DREPTUL de a utiliza acel software, respectiv DREPTUL de a asculta acea muzica. Softul sau muzica nu devine a ta, ci ramane proprietatea producatorilor. Tu ai cumparat doar "privilegiul" de a le utiliza conform termenelor si conditiilor. Daca acestea nu-ti convin, ar trebui sa poti returna CD-ul.
1. eu nu cumpăr software. dar, dacă ar fi așa, dacă eu iau un windoze ce fac, n-am voie să-l las și pe vasilică la pc, pt că dreptul ăla nu e transferabil și asupra lui?
de când sunt n-am văzut asemenea tembelisme scornite de diverse companii. în loc să fie mulțumiți că o cârcă de lume le utilizează produsul ei vor să limiteze accesul prin licențe cretine.
2. dreptul de a asculta muzică, așa cum am arătat, în limita legii nu e numai al meu, ci și al prietenilor mei șamd.
3. ai dreptate. dacă nu-mi convin condițiile ar trebui să am dreptul să dau produsul înapoi și să-mi iau banii pe el.

View PostSineNomine, on 5th June 2012, 18:40, said:

Art. 14^1
(1) Prin distribuire, in sensul prezentei legi, se intelege vanzarea sau orice alt mod de transmitere, cu titlu oneros ori gratuit, a originalului sau a copiilor unei opere, precum si oferirea publica a acestora.


Deci nu ai voie sa cumperi un disc si apoi sa-l faci cadou.  :cursing:
adică n-ai voie să iei inelul lui wagner dirijat de solti la pupitrul filarmonicii vieneze, să-l copiezi și să-l dai moca pe stradă ca material promo. în sensu ăsta aș interpreta eu articolul de mai sus. (sau să-l vinzi și să ceri bani, șamd)

View Postneagu_laurentiu, on 5th June 2012, 18:54, said:

Cat timp faci cadou (trebuie vazut daca poti instraina bunul, producatorii prevad asta sau nu) si nu ramai cu CD-ul nu e o problema.
păi parcă am stabilit că producătorul n-are cum să-ți stabilească condiții suplimentare articolelor din lege. deci care-i faza cu înstrăinarea bunului din moment ce legea prevede că poți face asta.

Quote

Si voi daca ati fi producatori de ceva ati dori ca legea sa va protejeze iar utilizatorul sa foloseasca produsul asa cum ati vrut voi.
sigur, numai că legea tre să apere și utilizatorul final de abuzurile pe care le-ar cam dori să le facă producătorul - și le și face. de par examplu iei un cd cu drm dar nu-l poți asculta la anumite combine, cu anumite softuri, șamd. e ca și cum mi-aș lua bemwe, dar producătorul să-mi impună să-l conduc numa în bavaria :lol:

View PostSineNomine, on 5th June 2012, 19:21, said:

Este furt intelectual sa imprumut o carte cuiva care nu-si poate permite sa o cumpere?
bre, nu e furt că nimeni nu-și însușește ce scrie acolea în carte pe modelu lu mang sau a vacii de dumitrescu :lol:

#47
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View PostSineNomine, on 5th June 2012, 20:45, said:

Tu ai adus in discutie asta. Aici vorbeam de drepturi de autor.
Conform legii, daca imprumut cartea sau un disc cu muzica sau un film, pot fi tras la raspundere. Este normal asta? Vorbim de apararea drepturilor celor recunoscuti ca foarte bogati impotriva celui care nu poate sa cumpere o carte. Ce este echitabil in asta?
Poti sa-mi dai articolul din lege ce prevede asta? ( la carte ma refer)

Eu incerc sa explic ca nu -i vb de un contract  comercial ci de o folosire fara drept a unui bun, care in cazul de fata se numeste furt intelectual.

Edited by Carambool, 05 June 2012 - 19:52.


#48
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSineNomine, on 5th June 2012, 19:45, said:

Tu ai adus in discutie asta. Aici vorbeam de drepturi de autor.
Conform legii, daca imprumut cartea sau un disc cu muzica sau un film, pot fi tras la raspundere. Este normal asta? Vorbim de apararea drepturilor celor recunoscuti ca foarte bogati impotriva celui care nu poate sa cumpere o carte. Ce este echitabil in asta?
legea e, nu contează dacă-i echitabilă or ba. discutăm pe marginea ei. noi, utilizatorii vrem s-o modificăm în interesul nostru, producătorii în interesul lor - vezi acta, pipa, sopa sau altă mizerie de genu.

problema e că sunt articole în lege 33, 34 care ne permit să ascultăm, să facem copii, șamd. în limita bunului simț. însă legea nu spune nimic ce pățesc cei care beneficiază de un bun piratat. bine, în 90% din cazuri ei știu că au cumpărat un produs piratat dar se fac că plouă.

dar, ce scrie la lege că tre să li se întâmple ăstora?

concret. îți iei computer de la firma x, și ăia-ți pun un windoze pirat pe el. și tu habar n-ai că trebuia să fi plătit softul respectiv. că dacă e să întreb la țară ce-i un windoze o să primesc și răspunsuri de genu - o componentă a computatorului, un soi de placă video, în genu :)
sigur, necunoașterea legii nu te scutește de consecințe. dar. ce scrie la lege? că eu n-am găsit :)

#49
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
L-am dat mai sus, dar nu-i problema, il mai pun o data:
Art. 14^1
(1) Prin distribuire, in sensul prezentei legi, se intelege vanzarea sau orice alt mod de transmitere, cu titlu oneros ori gratuit, a originalului sau a copiilor unei opere, precum si oferirea publica a acestora.


#50
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostCarambool, on 5th June 2012, 19:48, said:

Eu incerc sa explic ca nu -i vb de un contract  comercial ci de o folosire fara drept a unui bun, care in cazul de fata se numeste furt intelectual.
ok, fie, am spus, n-am pregătire de specialitate. se poate muta. esența totuși rămâne.
și furtul intelectual este furt numai în anumite condiții. în ceea ce privește unele cazuri care includ copiatul, șamd, fără acordul producătorului, artistului etc.. acestea sunt perfect legale (vezi art 33,34)

dar totuși, eu mă întreb cui plătește drepturi de autor ăla de include nota LA în muzica dumisale. că trag nădejde că nu el a inventat frecvența de 440 herți :D


View PostSineNomine, on 5th June 2012, 19:54, said:

L-am dat mai sus, dar nu-i problema, il mai pun o data:
Art. 14^1
(1) Prin distribuire, in sensul prezentei legi, se intelege vanzarea sau orice alt mod de transmitere, cu titlu oneros ori gratuit, a originalului sau a copiilor unei opere, precum si oferirea publica a acestora.
vezi că ți-am răspuns mai sus cum cred că trebuie să interpretezi textul legii.

#51
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Unde se defineste "bunelor uzante" si "cercul normal al unei familii"?
Eu inteleg prin bune uzante sa cumpar un film si apoi sa-l impart tuturor prietenilor. E legal asa?

View Postgigel de hohențolărn, on 5th June 2012, 20:57, said:

vezi că ți-am răspuns mai sus cum cred că trebuie să interpretezi textul legii.

Am vazut dar asta a ta e doar o interpretare. Prin distribuire se poate intelege orice imprumut, cadou etc.

#52
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View PostSineNomine, on 5th June 2012, 20:54, said:

L-am dat mai sus, dar nu-i problema, il mai pun o data:
Art. 14^1
(1) Prin distribuire, in sensul prezentei legi, se intelege vanzarea sau orice alt mod de transmitere, cu titlu oneros ori gratuit, a originalului sau a copiilor unei opere, precum si oferirea publica a acestora.
Aici este esenta. Cata vreme ai platit-o pt uz personal, asta vei face.
Hai sa gandim putin altfel. Pe vremuri nu existau mijloace de inregistrare si copiere atat de perfomante sau deloc.
Plateai "sa iti bucure si tie urechea" la carciuma unde-ti cantau lautarii sau , stiu si eu, la opera. 0k, plateai o data, ascultai o data, aia prestau, pa si pu!
Corect de toate partile. Au aparut discurile de vinil. Plateai o singura data (mai putini bani), ascultai numai tu+ un musafir meloman, insa nu te bucurai de prestatia in direct a muzicantilor si nici de nurii cantaretii.
Or, acum ai pretentia sa platesti o singura data, bani putini pt o singura pers si musafirul nedorit, si sa te bucuri la nesfarsit tu+ tot orasul de prestatia lautarilor?

Unde scrie de imprumutul cartilor?
(nu-mi raspunsesei)

#53
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

View PostCarambool, on 5th June 2012, 20:48, said:

Eu incerc sa explic ca nu -i vb de un contract  comercial ci de o folosire fara drept a unui bun, care in cazul de fata se numeste furt intelectual.

Ba este vorba fix de un contract comercial. Furt intelectual ar fi daca as fura si as folosi bucati muzicale, fragmente din carti, idei si argumentari ale autorului. Cata vreme eu cumpar dreptul de a asculta, citi, invata si consider normal sa impart asta cu altcineva nu se poate numi furt intelectual ci cel mult pot fi acuzat ca l-am privat pe respectivul de banii pe care i-ar fi incasat de la cei carora le-am imprumutat cartea, discul etc.
Deci totul se reduce la partea materiala

#54
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View PostSineNomine, on 5th June 2012, 21:01, said:

Unde se defineste "bunelor uzante" si "cercul normal al unei familii"?
Eu inteleg prin bune uzante sa cumpar un film si apoi sa-l impart tuturor prietenilor. E legal asa?
Am vazut dar asta a ta e doar o interpretare. Prin distribuire se poate intelege orice imprumut, cadou etc.
Nu-i legal ceea ce faci. Nu-ti apartine filmul decat in privat. Scos pe piata, public presupune deja o "distribuire". As putea considera ca este folosit pentru uz propriu, daca tu si cei 7 prieteni formati o singura famile atipica si fericita.

Cadoul se ofera. Distribuirea presupune altceva. Termenii trebuie interpretati gramatical.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate