Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Ventilatie cu recuperare de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3429 replies to this topic

#73
marcellus77

marcellus77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.03.2009
Stimați forumiști,

În data de 10 martie am postat și eu ceva pe acest topic, cu rugămintea de a afla o părere/sigestie din partea celor care se pricep mai mult în domeniul sistemelor de ventilație: http://forum.softped...5#entry14799859 .

Măcar din conveniență, mă așteptam să găsesc și eu vre-un răsăuns la postarea mea, deoarece chiar mă interesează subiectul.

Dacă v-am deranjat cu ceva, îmi cer scuze tuturor și promit că n-o să vă deranjez pe viitor cu postarile mele "plictisitoare"...

Să fiți iubiți!

#74
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postmarcellus77, on 10 martie 2014 - 13:23, said:

Am și eu un apartament cu 4 camere cumparat recent și intenționez să-l renovez în această vară. Apartamentul se află la etajul 4/4 și este acoperit cu tablă. Practic deasupra apartamenului meu e un fel de pod, de aprox. 1m înălțime, acoperit de tablă zincată.
Inainte de HRV asterneti sau lipiti macar 20 cm vata/polistiren in pod caci acolo aveti pierderi mari.

View Postmarcellus77, on 10 martie 2014 - 13:23, said:

Din câte am înțeles, se recomandă ca bucătaria să fie pe un circuit separat, mai ales că acolo voi avea o hotă cu un debit decent. Legat de băi, am înțeles că se pot lega și ele la același HRVU unit, însă nu știu dacă în timp nu pot apărea probeleme, deoarece aerul din băi este foarte umed.
Sunt unitati care au admisiile bucatariei si bailor pe trasee separate.

View Postmarcellus77, on 10 martie 2014 - 13:23, said:

Din câte am înțeles, ca să fie sistemul de ventilație mai eficient, se poate monta un pre-heater (electric sau cuplat la instalația de încălzire centrală), care încălzește aerul proaspăt, pe care-l aduce în camere. Asta pe timpul iernii.... Pe timpul verii, probabil se poate monta ceva care să răcească aerul pe care-l aduce în camere...
Bateria respectiva se monteaza pe admisie aer proaspat pentru degivrare, nu incalzire.
Pentru incalzire/racire se monteaza baterie pe refulare aer proaspat.

View Postmarcellus77, on 10 martie 2014 - 13:23, said:

Aș fi curios, dacă careva dintre voi m-ar putea ajuta cu un cost estimativ, cam cât ar putea să coste un sistem din asta în cazul meu.
M-ar interesa ca pe lângă temperatura aerului, sistemul să permită și reglarea umidității, etc. Bănuiesc că se poate  face un sistem de control integrat cu centrala termică, asfel încât totul să fie automatizat, atât căldura, cât și ventilația...
Depinde de la model la model, de la materiale la materiale.
Exista centrale de ventilatie care monitorizeaza nivelul CO2, umiditate, etc, dar exista si fara.
Cu bani, se poate face orice automatizare/control.

View Postmarcellus77, on 10 martie 2014 - 13:23, said:

Mai jos atașez o schiță a apartamentului meu, care are o suprafață utilă de 95 m2.
La 95 mp, produsul din link mult mai mult decat este nevoie.
Teoretic un sistem de 300 mc/h ar fi ok.

View Postmarcellus77, on 10 martie 2014 - 13:23, said:

În plus, mai am și 2 bacoane închise cu termopan, în care intenționez să trag câte un calorifer, odată cu schimbarea completă și a instalației de încălzire. Aș fi curios, oare ce soluții există pentru a preveni apariția igrasiei și condensului și în aceste spații...
Prize de admisie aer viciat si din acele balcoane.

View Postmarcellus77, on 10 martie 2014 - 13:23, said:

Legat de prețuri, dacă m-aș încadra cu totul (cu tot cu instalare) la un preț sub 2000 euro, cred că ar fi acceptabil.
Dupa cum am spus, depinde de materiale, accesorii, etc
Insa nu este imposibil.

#75
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postcheluakame, on 15 martie 2014 - 09:37, said:

... si tubulaturile din aluminiu sau tabla zincata sunt afectate de condens ducand la aparitia diversilor oxizi sau bacterii...
Florine, orice instalatie de ventilatie fie ea si profesionala, trebuie inspectata periodic.
Am scris la poz. 2: http://forum.softped...0#entry14828152
" ...beneficiarul se obliga la inspectii periodice a instalatiei, implicit la curatirea sau schimbarea unor parti componente a instalatiei
(acolo unde-i cazul)...."

Edited by panoramic66, 15 March 2014 - 11:53.


#76
marcellus77

marcellus77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.03.2009
Către cheluakame,

Îți mulțumesc mult pentru răspunsul prompt și la obiect!

Sunt conștient că, cu bani se pot realiza multe lucruri, însă aș aprecia dacă careva dintre cei care postează pe aici și lucrează în domeniu, mi-ar putea face o estimare de preț pentru un sistem potrivit apartamentului meu.

Eu locuiesc în Cluj și vara asta inteționez să-mi renovez apartamentul "de la A la Z" și m-am gândit , cu această ocazie, să-mi montez și un sistem de ventilație. În cazul în care, careva dintre voi lucrați în domeniu sau știți pe cineva care ar fi mai aproape de Cluj și ar putea să-mi facă o astfel de lucrare, vă rog să mă contactați pe PM.

Cu stimă,

Marcel

#77
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Analizand un pic situatia cu heat exchangerul aer sol (put canadian) ma gandeam ca acesta poate fi folosit SI ca un preheater pt aerul de compensare pt hota de bucatarie in plus fata de HRV...e viabil asa ceva sau ar trebui folosite tevi de diametru prea mare pt asta?

In cazul asta ar trebui montat un ventilator si pe compensare sau s-ar realiza natural din cauza depresiunii facuta de hota?

Pt prevenirea problemelor cu bacterii si mucegai ma gandeam la montarea unui filtru hepa pe admisia la exchanger si a unei baterii de lumina UV desi nu stiu cat de rapid s-ar colmata filtru si daca s-ar putea curata sau ar trebui schimbat periodic.

Bateria de lumina UV o vad totusi ca o solutie destul de fiabila si eficienta.

Ce pareri aveti?

#78
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Post-Jinx-, on 15 martie 2014 - 15:08, said:

... ca un preheater pt aerul de compensare pt hota de bucatarie in plus fata de HRV...
...

Vorbim de 2 instalatii cu debite diferite. In cazul hotei de bucatarie nu se justifica montarea unui put canadian datorita debitului relativ mare comparativ cu HRV-rezidential. O alternativa ar fi montarea a 2 tevi paralele si independente (HRV + compens.HOTA).
Cel mai simplu se adopta pre-incalzirea aerului de compensare cu un schimbator pipe-in-pipe (transfer pe tb. zincata sau inox), la interior circula aerul viciat de la hota iar la exterior aerul aspirat din exterior (ca ex.: D=200-250mm; d=125-160mm);
In acest fel, aerul viciat de la hota cu temperaturi relativ ridicate (uneori 40-50*C) v-a ceda caldura aerului mai rece aspirat din exterior (pe timp de iarna, de la -10*C la +10*C).
La temperaturile extreme din timpul iernii functionarea ventilatorului ramane setata pe prima treapta de viteza.

Filtrele hepa nu se monteaza oriunde si oricum , vrs. priza de aspiratie put-canadian de la exterior.
Filtru hepa se foloseste numai in medii cu umezeala scazuta (max. 75%). Apoi, caderea de presiune este mult prea mare comparativ cu un filtru simplu de impuritati.

"Bateria de ... UV"  este o ideea, dar in cazul de fata nu se poate pune in practica.
Ar trebui ca razele UV sa patrunda pe toata lungimea tevii montata pe sub pamant.
Crezi ca-i ushor .... !?!?

Edited by panoramic66, 15 March 2014 - 17:34.


#79
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
La pipe-in-pipe m-am gandit si eu pentru hota acum ceva timp dar vara sistemul devine foaaaarte dezavantajos :).

In  plus fata de asta  depinde mult cat de lung ai traseul de evacuare la hota de bucatarie.. la mine traseul este de fix 30cm deci clar nu functioneaza.

Lumina UV nu o gandeam pt "sterilizat" toata teava...ci pentru "sterilizat" fluxul de aer care intra in ea... gen sa taiem problema de la radacina.  Ma gandesc ca daca teava este tratata cu ioni de argint cum ai spus si mai tratezi si aerul care intra in ea riscul ca ceva sa mai traiasca in ea este minim . Daca nu e viabil pe admisie(desi nu vad de ce) ma gandesc sa montez asa ceva pe iesire(in casa) ca am o lampa UV de uz industrial care sta degeaba acasa :D

Am cautat pe net dar nu am reusit sa gasesc decat tubulatura rigida din tabla pt ventilatie...nu zice nimic de ioni de argint sau alte proprietati antibacteriene.

Are cineva un link unde sa pot vedea niste preturi pentru cea tratata? Putul canadian il vad mai mult ca un proiect D.Y.S. pentru mine deoarece pare destul de simplu de incropit.

P.s. totusi nu inteleg de ce daca s-ar monta un diametru destul de mare de teava acelasi put nu ar putea deservi atat hota cat si HRV (600MC/H -300MC/H)atata timp cat pe partea de hota ar exista o clapeta actionata electric care sa se inchida la oprirea hotei pt a nu permite HRV sa traga aer din casa cand hota e oprita.

Edited by -Jinx-, 15 March 2014 - 18:44.


#80
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Post-Jinx-, on 15 martie 2014 - 18:40, said:

...  pare destul de simplu de incropit.
...
... devizul tau la ce valoare a ajuns ?  Posted Image

Edited by panoramic66, 15 March 2014 - 19:42.


#81
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Am gasit teava de ventilatie diamentru 300 mm (dar dupa cum am zis netratata antibacterian) la 90 ron pe metrul liniar...x30 m plus accesoriile de imbinare eu sper sa ies sub 1000 de euro costuri pt materiale.

Acum nu stiu cat ar costa in plus daca tevile ar fi cu ioni de argint.

#82
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Post-Jinx-, on 15 martie 2014 - 20:00, said:

... eu sper sa ies sub 1000 de euro costuri pt materiale.
...
... eu ma refeream la valoarea devizului total (material+manopera): HRV+ put-canadian + hota cu re-HX'.

Edited by panoramic66, 15 March 2014 - 20:16.


#83
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Hota ieftina din care sa scot motorul 300 ron

Motor extern hota 6-800mc/h(horeca) 400-500 euro

Automatizare pt degivrare motor extern hota cu rezistenta electrica...moca(tata e electrician) :D

HRV 250-300mc/h cu manopera si o automatizare cu higrometru si alta pt schimbare pe bypass cu ventilatie directa din exterior in cazul temperaturilor bune noaptea pe timp de vara 3-4000 euro(estimatie grosiera)

Put canadian 1000 de euro materiale plus manopera(un salahor sa sape groapa si asamblarea as incerca-o in regim DYS.

re-HX hota banuiesc ca e makeup air.... aici chiar nu am idee... mai trebuie sa studiez problema. Toate solutiile care le-am gasit momentan nu sunt cu nimic mai bune decat un geam deschis..poate doar ar diminua senzatia de curent din cauza unei difuzii mai bune a aerului.

Ar mai fi o solutie cu rezistenta electrica de 5kW pt o hota de 6-800 mc dar este exagerat de scumpa ca si costuri initiale cat si costuri de utilizare

#84
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Ce parere aveti?.. am subestimat costurile? :D

#85
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
unele preturi sunt scoase din burta Posted Image ,  altele ....

Edited by panoramic66, 15 March 2014 - 23:17.


#86
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
In afara de HRV si automatizarile lui preturile sunt calculate dupa preturi care le-am gasit la diversi distribuitori online. Din moment ce un HRV de 250 mc de la producatorul recomandat de tn e aprox 1000 de euro  m-am gandit ca tot sistemul nu trece de 3-4000 ...dupa cum am zis aia era o estimatie grosiera.

Ce alt pret ti se pare scos din burta?

P.S. Pretul la motorul extern de hota include si regulatorul de turatie si cutia in care sa fie montat.

Edited by -Jinx-, 15 March 2014 - 23:31.


#87
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postandreilesan, on 13 aprilie 2014 - 08:27, said:

Deci, debitul de 160 mc/h este cam maricel si cred (asta se va decide in exploatare) ca in mod frecvent vor mentine un debit de 80 mc/h si in acest caz valoarea pierderilor de presiune scare mult si se reduce consumul de energie necesar vehicularii aerului. Dupa calculele mele pana in 25 W.

Raspuns pentru @andreilesan:

Daca analizam curba de functionare a ventilatoarelor HRV de la Vitovent 300, la pierderile de 57Pa calculate pe distributie aer functionarea ventilatoarelor trebuie sa respecte curba C sau D.
Functionarea ventilatoarelor in zona curbei B este limitata, debitele de aer la nivelul difuzoarelor de aer vor scadea proportional cu colmatarea filtrelor - spuneam mai sus de rezerva de presiune min. 50Pa adaugata la pierderile calculate  (vezi diagrama 57+50= min.107Pa).
Curba A ("debit de 80 mc/h") nu poate functiona corespunzator la pierderi ventilatie de 57Pa .

Normativul de ventilatie  i5:
http://forum.softped...4#entry13274405
versus
Ventilatia naturala:
http://mainstro.ru/a...istemy_928.html

Edited by panoramic66, 13 April 2014 - 15:53.


#88
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Panoramic, cred ca ai inteles gresit.
Pierderile de 57 Pa sunt aferente unui debit de 160 mc/h. La 80mc/h pierderile sunt mai mici evident, posibil sa poata functiona pe curba A.

#89
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postcheluakame, on 13 aprilie 2014 - 16:15, said:

...posibil sa poata functiona pe curba A.

Florin, teoretic vorbind "poate functiona", practica este alta ... cand spun asta ma refer la tipul si numarul pieselor speciale, modalitatea de confectionare a canalelor (raza interioara, forma ...), modalitatea de imbinare practicata, tipul de difuzoare si registri de reglaj,  lista poate continua ...
Ai participat vreodata la vreun reglaj al instalatiei de ventilatie ?

Edited by panoramic66, 13 April 2014 - 17:39.


#90
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Da, am luat parte si la PIF-ul unui astfel de sistem.

Am zis ca poate functiona pentru ca nu am stat sa calculez curba aferenta pierderilor aerodinamice in functie de debit, pentru 80 mc/h Posted Image

Insa, din moment ce domnul Lesan a spus ca va functiona pe curba A, tind sa ii dau dreptate caci sigur a efectuat calculele din spatele acestei afirmatii :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate