Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

vreau pick up

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#55
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Vata - iti mai spun inca odata - modelele fizice pe care le folosim noi sunt simplificate cat sa incapa in capul unui om si duc la rezultate la fel de simplificate. Cine a invatat fizica fara sa faca diferenta dintre model si realitate ramane un pur teoretician. Vorba aceea - numai in teorie nu este nici o diferenta intre teorie si practica.

In rest si mie imi plac vinilurile mai mult decat CD-urile. Cel putin editiile initiale masterizate pentru viniluri nu imi suna suficient de bine pe suport digital. Cele remasterizate mai merg. Totusi nu as investi in viniluri (cel putin momentan) din cauza perisabilitatii lor fizice. Poate mai incolo cand or mai creste si copii.

#56
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 octaviancosminsem, on 9th April 2012, 17:22, said:

In concluzie se merita un pick up?
N-am avut rabdare sa citesc tot, ...dar raspunsul meu la acest post este NU Posted Image

Eu am cateva kilograme de vinyl-uri de cand era tata flacau, si parte le-am tras eu wav-uri (NU LOSSY :nonobad:) cu un M-Audio Delta 1010LT, parte am mers frumos la studio profi, contra-cost, fara multe ajustari software decat unde era strict necesar - zgarieturi etc...
Din ce pickup-uri am ascultat prin showroom-uri, studio-uri, pe fel de fel de sisteme (intre 700 si 70 000 euro) si pe vinyl-uri BUNE, am ajuns la concluzia ca in gama ieftina un pickup nu aduce un plus semnificativ nici pe departe direct proportional cu investitia - cu atat mai putin daca nu detii deja vinyluri, iar in gama scumpa muritorul de rand mai bine isi ia o masina germana buna decat pickup! :idea:

Dar, fiecare cu piticii lui.
Si eu am trecut prin etapa asta, dar m-am vindecat.
Daca vrei sa-ti faci damblaua, mai bine vezi ca se vand bijuterii SH la preturi de nimic, pe okazii. Marantz, NAD, Denon, Onkyo, ...Tesla etc

#57
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
ia să sterg de praf pick-up-ul meu şi să-i dau drumul din nou....

#58
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
...şi mi-am amintit ce înseamna:

-ce pick-up ai?
-antiskating are? (obligatoriu!)
-ajustarea vitezei platanului în funcţie de variaţiile de tensiune din reţea?
-ce doză ai?
-electromagnetică? (obligatoriu!)
-de care?
-ai de rezervă?
-ce ac ai?
-ai de rezervă? (obligatoriu!)
-mare atenţie la banda de cauciuc care face transmisia de la motoraş la platan. Cu trecerea timpului trebuie înlocuită.
-discurile trebuie bine păstrate să nu intre praf deci obligatoriu în mapa de hârtie apoi mapa introdusă cu gura în sus în album.
-praful dă şi el păcănituri la audiţie.
-se zgârie de câte ori te uiţi la ele!
-NU pune degelete pe partea înregistrată a LP-urilor! Grăsimea lăsată pe album acumulează praf.
-instrumente de curăţat discurile ai?
+ că discurile româneşti, bulgăreşti, sârbeşti, ruseşti = nişte ştifturi de toată cacaoa... mai sunt şi strâmbe...

chestie complicată cu LP-urile astea.

despre partea cu digital versus analogic nu mai comentez că e o prostie de nedescris. Ca să exemplific priveşte la un tv cu semnal analogic şi unul care are un semnal digital.... wtf. (Ştiu, exemplul dat este extrem. În domeniul audio partea analogică este adusă mult în zona decentă dar totuşi problemele sunt aceleaşi... aşa că...)

-----------
Trebuie să recunosc, totuşi, o plăcere în a deţine, a pune mâna, manipula LP-urile / albumele, mari, de 30 de cm. etc, etc.
Hmmm, parcă e altfel să ţii în mână dublul album The Song Remains the Same... pagini cu foto la mijloc... etc....

Edited by eddingro, 02 June 2013 - 10:21.


#59
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
˝-NU pune degelete pe partea înregistrată a LP-urilor!˝ -e vorba de amprente...

#60
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 motanu44, on 03 mai 2012 - 10:29, said:

N-am avut rabdare sa citesc tot, ...dar raspunsul meu la acest post este NU Posted Image

Ai dreptate. Nu merită decît dacă ai deja o cantitate de plăci. Plăcile sînt (mult) mai scumpe decît CDurile (nu vorbim aici de downloaduri) așa că o investiție de la zero va duce la sume exorbitante în varianta vinilurilor.

Am pick-up dar asta doar fiindcă am multe plăci. Dacă nu aveam, dădeam banii pe un DAC.

#61
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
Omule, cat de sigur esti ca vrei pick-up?
Nu cred ca esxisata acum inregistrare mai "proasta" decat un disc de vinil.
Faci o greseala daca te iei dupa toti dinozaurii incremeniti in timp: o sa dai o caruta de bani pe antichitatea aia si o sa vezi (observi) ca nu exista nicio limba care sa te linga moca (gratis) in fund!

Edited by Thorp, 02 June 2013 - 20:33.


#62
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Ei, nu fi atat de ...transant.
Vinilul, daca ai ocazia sa-l asculti pe scule bune (adica cumparate de altii, pe banii lor :)) o sa vezi ca are farmecul lui. Prin scule bune inteleg, asa cum am spus, cam cat o masina buna germana. Daca o sa castig la loto, o sa-mi iau si scule scumpe, si masina germana :P.
Pana atunci, somer cu diploma, ascult dintr-un Xonar muzica lossless de pe hdd (nu spun de unde o am), pe un sistem decent strans cu banii din facultate, NAD + Magnat. :peacefingers:

#63
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
Eu mi-am format urechea cu Unitra-AEG-Telefunken.
Copil fiind, am aruncat toate trafurile si lamplle alea si am bagat 2 x TDA7294 in cutia respectiva.
Am inceput astfel sa ascult muzica.

#64
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Si totusi , din informatile existente , in anul 2012 au crescut vanzarile de viniluri si au scazut cele de CD uri si mp3 ( ca numat total, cele din urma sunt mult mai nemeroase). inseamna totusi ca vinilul se cauta in continuare . Eu insumi am ajuns la vreo 8 discuri. Interesant e ca daca cumperi un vinil, de cele mai multe ori in pachet este si cd ul sau ai posibilitatea sa- l descarci in format digital( ti se da un cod) sau pur si simplu de pe amazon( eu le am luat cele mai multe de pe amazon). Asa ca ai acelasi album in ambele formate.

#65
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 10.02.2011

 eddingro, on 02 iunie 2013 - 09:56, said:

despre partea cu digital versus analogic nu mai comentez că e o prostie de nedescris. În domeniul audio partea analogică este adusă mult în zona decentă dar totuşi problemele sunt aceleaşi... aşa că...)
Integratele dintr-un anumit punct de vedere strica sunetul la propriu si nu ma refer doar la amplificatoare. Cred ca problema se refera la ''sunetul cel mai bun'' sau ce tip de sunet vrei sa asculti ( adica tiuitor, metalic, specific cd-urilor si aparatelor noi ) sau mai limitat in frecvente( vorbind la modul general ) si mai putin plat, cu joase calde, moi, altfel spus mai natural. Stiu ca o sa radeti, da eu de exemplu obisnuiesc sa inregistrez casete audio direct de pe cd-uri originale, chiar daca cd-ul are un sunet mai ''bun'' prefer uneori si un sunet mai moale, mai putin neutru si mai nuantat in anumite frecvente. Da, benzile au un sunet nuantat in frecvente, joase, medii, inalte, e o chestie care conteaza foarte mult in functie de fiecare album inregistrat intr-un anumit studio. Unele inregistrari de studio sint mai proaste, deci cd-ul practic ''limiteaza'' si mai mult sunetul scotand in evidenta defectele, la anumite inregistrari. La alte inregistrari cd-ul e castigator fara discutie. Multe cd-playere au un sunet destul de neutru, adica redau foarte bine mediile-inaltele-joasele, insa problema e compatibilitatea dintre cd-playere si amplificator. Aparatele noi ''urla'' mai tare, in schimb aparatura veche, analogica are un sunet mai cald pentru motivul ca iti permite corectii mai bune( intre deck, pickup, magnetofon si amplificator ), rezulta un sunet mai placut urechilor chiar daca e mai limitat. De aia la volume mari joasele sint asa de pline si inaltele nu mai par asa deranjante, sau mediile prea plate, pt. ca se pot face corectii mai bune. Unele discuri vechi chiar suna mai bine asa, cat mai natural fara nimic exagerat. Oricum pickup-ul reda anumite nuante sonore pe care un cd-player la aceeasi categorie de pret nu o sa le redea niciodata. CD-urile au un sunet metalic, vinilurile si benzile nu au un sunet metalic, asta e una din diferente.  Probabil si din cauza aparatelor si componentelor din ele. Pe mine de exemplu nu ma deranjeaza zgomotul de fond, mai ales la ce gen de muzica ascult. Bineinteles ca totul e relativ, eu am expus doar anumite aspecte.

Edited by Motanu13, 02 June 2013 - 22:53.


#66
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 eddingro, on 02 iunie 2013 - 09:56, said:

-ce pick-up ai?

Un Tesla NZC 160, cumparat de tata in vremuri pe care nu le-am apucat... din salariul de atunci.

Atasez cea mai buna poza gasita pe google imagini, ca nu il am langa mine:
Attached File  NZC160.JPG   67.75K   36 downloads
Si, de-a lungul anilor, peste 100 de viniluri (sunt grele ale naibii toate, au indoit raftul). Ce se gasea in anii aceia prin tara, majoritatea Electrecord. Phoenix, Scorpions, Sfinx, Rosu si Negru, Beatles, Abba, Deep Purple, Queen, Creedence, Vitesse, Mikis Theodorakis, Bach, Beethoven - o colectie frumoasa, ....si nu imi mai aduc aminte acum... niste povesti...
A, si un album foarte drag mie, pe care l-am urcat si pe Youtube, Wilton Kullmann - Passing The Planets.
Cu muzica din asta am copilarit.

 eddingro, on 02 iunie 2013 - 09:56, said:

-antiskating are? (obligatoriu!)
-ajustarea vitezei platanului în funcţie de variaţiile de tensiune din reţea?
-ce doză ai?
-electromagnetică? (obligatoriu!)
-de care?
-ai de rezervă?
-ce ac ai?
-ai de rezervă? (obligatoriu!)
-mare atenţie la banda de cauciuc care face transmisia de la motoraş la platan. Cu trecerea timpului trebuie înlocuită.

Chiar nu mai stiu detalii tehnice... E doza lui originala, ac diamantat si inca 1-2 rezerve originale. In banii astia...
Unde zici ca e "obligatoriu", inseamna ca ...asa e! Posted Image
Cureaua de transmisie parca nu a fost inlocuita (desi poate o fi fost vreuna de rezerva si acolo).
Ajustarea vitezei... parca nu, chiar nu stiu.
Avea doua viteze, 33 si 45, imi placea sa schimb din mers de pe una pe alta, canta mai repede si mai incet. Posted Image

Oricum, dupa revolutie, am trecut de la viniluri la casete (pe niste casetofoane ieftine)... apoi la primul calculator, cu mp3-uri la 128kbps (incapeau vreo 180 de melodii pe un CD atat de micut de 650MB tras cu 4x, era mare lucru! Posted Image), apoi cateva calculatoare si sisteme, apoi mult citit pe forumuri, apoi sistemul de azi luat de mine, Xonar D2X + NAD C325BEE + Magnat 880, hdd-uri de 3TB incapatoare, cu multa muzica lossless.... alte vremuri, alta generatie, a internetului,... filme 5.1.... muzica 24/96... etc

Oricum, sunt prea tanar sa fi prins in toata gloria lor vremurile pickup-urilor, magnetofoanelor, deck-urilor... Acum descopar din citite pe forumuri si nu numai, care e treaba cu anii '80 in audio.
Azi sunt alte vremuri, am la dispozitie multe showroom-uri, la unele am fost, editii Hi-Fi Arena, am auzit sisteme pe care doar visez sa le am. Recent am fost la HDZone in Baneasa, unde mi-au incantat urechile niste MA Gold pe un Marantz OSE KI, cat si imensul McIntosh care troneaza in spate.

 eddingro, on 02 iunie 2013 - 09:56, said:

-NU pune degelete pe partea înregistrată a LP-urilor! Grăsimea lăsată pe album acumulează praf.
-instrumente de curăţat discurile ai?
+ că discurile româneşti, bulgăreşti, sârbeşti, ruseşti = nişte ştifturi de toată cacaoa... mai sunt şi strâmbe...chestie complicată cu LP-urile astea.

Bineinteles, copil fiind, amprentam toate vinilurile, spre disperarea lui tata. Nu avea perii antistatice de curatat, am vazut recent intr-un showroom ca exista. Si masini de spalat viniluri, foarte tarziu am descoperit ca exista, de pe forumuri, din citite.

Inainte de '89, mai toate discurile cumparate erau cum ai zis, "româneşti, bulgăreşti, sârbeşti, ruseşti = nişte ştifturi de toată cacaoa" - ma rog, nu aveam cu ce le compara, ca nu am avut rude in afara sa ne trimita chestii nemtesti Posted Image

Edited by motanu44, 03 June 2013 - 00:51.


#67
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 octaviancosminsem, on 02 iunie 2013 - 21:22, said:

Si totusi , din informatile existente , in anul 2012 au crescut vanzarile de viniluri si au scazut cele de CD uri si mp3 ( ca numat total, cele din urma sunt mult mai nemeroase). inseamna totusi ca vinilul se cauta in continuare . Eu insumi am ajuns la vreo 8 discuri. Interesant e ca daca cumperi un vinil, de cele mai multe ori in pachet este si cd ul sau ai posibilitatea sa- l descarci in format digital( ti se da un cod) sau pur si simplu de pe amazon( eu le am luat cele mai multe de pe amazon). Asa ca ai acelasi album in ambele formate.


Asta cu creșterea vînzărilor de vinil e o chestie relativă. Per ansamblu, reprezintă în continuare o cifră nesemnificativă față de celelalte formate (CD / download) cu toată căderea vînzărilor de CDuri ( care vor fi următorul dinozaur în viitorul mai mult sau mai puțin îndepărtat ). O mare parte din hype-ul ăsta cu vinilul se datorează modei și nu clienților ccare iubesc sunetul de calitate - o mare parte din producțiile noi sînt trase prost, în limitare (vezi loudness-war) - dar e mai cool să asculți la placă :) Bașca că, de prin 1990 încoace, marea majoritate a producțiilor de vinil conțin măcar o trecere printr-un agregat digital în procesul de înregistrare / mixare / masterizare.

Celor care spun că CDul are un sunet metalic, nenatural nu pot să le spun decît că e posibil să nu fi ascultat un CD-player ca lumea (și spun asta în calitate de ascultător de vinil). Părerea mea este că se poate scoate un sunet bun din ambele formate. Cu placa ai mai mult de muncă, pickupul e mai ieftin dar plăcile sînt scumpe. Cu CD-playerul e mai simplu dar unitatea e mai scumpă iar discurile mai ieftine și ușor de procurat.

De gustibus ...

#68
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Desi aici este vorba de pick up as vrea sa va intreb de ce o caseta inregistrata cu un anumit deck (onkyo model din 1990) se aude mai prost pe un deck TEac( model din 1996-2000). Muzica am inregistrat o pe o caseta normal type I de pe Vinil( ca sa nu l folosesc excesiv).

#69
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Poate e o diferență de azimut între capetele celor două deckuri sau o diferență de bias. Asta e treaba nasoală cu deckurile, dacă tragi o casetă pe un casetofon, e bine să o redai tot pe el. Sau îți iei un Nakamichi Dragon care are auto-azimut :)

#70
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010

 vata_pa_batz, on 14 aprilie 2012 - 00:09, said:

Treci peste limbaj. Pe planeta asta raminem la fizica pe care o stapinim. Ma rog unii.
Amplificatoarele pe lampi au murit pentru aplicatiile unde armonicile superioare nu sint relevante si datorita faptului ca impedanta la iesire este extrem de mare, lucru pentru care "potrivirea" cu boxele era esentiala. Poate ca ar trebui sa intelegem ca hifi inseamna fix redarea originalului fara alte coloraturi induse de lipsa de liniaritate care ar fi echivalenta cu dezvoltarea sirului Taylor in jurul punctului de lucru care inseamna deplasarea pe o curba de tip functie "e".
Cu alte cuvinte faptul ca inca exista niste "guru" audiofili autodeclarati in fata carora multimile isi pleaca pletele reprezinta singurul motiv pentru care lampile se mai "zbat".
Vinilul inregistrat cindva nu a apucat sa "beneficieze" de comprimarea care se practica la CD in mod nejustificat. Asta nu inseamna ca ar avea potential mai mare...intelegi?
Intre performantele electrice ale unui amplificator, si prestatia artistica a aceluiasi amplificator, exista o mare diferenta, sau altfel spus de cele mai multe ori, nici o legatura...
Sa luam un amplificator impecabil din punctul de vedere al distorsiunilor(tranzistori/IC): THD=0,000001%, iar TID nemasurabil...pe osciloscop, la iesirea acestui amplificator, dreptunghiul e PERFECT, nici un "cioc", nici o fluctuatie...rise time si fall time absolut geometrice, la 90 grade.Sinusoida, perfecta, precum in manualul de fizica.
Cum va suna "amplificatorul perfect din punct de vedere al distorsiunilor"?! In majoritatea cazurilor, un sunet fad, sters, mort, si culmea! murdar, imbacsit, incarcat, sau aspru, dur, nemuzical.
Deh, muzica nu costa intr-o sinusoida, avand doar o anumita frecventa si amplitudine, la un moment dat!!!
Si din contra, un alt amplificator(lampi), cu THD de...10%(!!!) e MIERE curata, te unge pe imima, ajungi sa asculti ceva neinteresant altminteri, dar care acum pare ca suna divin! Bass-ul e profund, barbatesc, incisiv, mediile distincte si inaltele cristaline, nu te mai saturi sa-l asculti.

#71
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
În cazul ăsta ar fi de preferat să avem un THD de 100% ?   Dacă-i bal, bal să fie Posted Image


"Sunet fad, șters, mort" - vrei să spui că e lipsit de dinamică ?

"murdar, îmbîcsit" - lipsit de rezoluție ?

"aspru, dur, nemuzical" - probleme pe medii-înalte ?  pe voci ?


Nu de altceva, dar am avut un amplif clasa D care nu era el mama hifiului dar îmi plăcea destul de tare și nu prezenta simptomele de mai sus.

Edited by bibiaudiofil, 07 June 2013 - 19:19.


#72
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
La multe amplificatoare cu tranzistori(in stare buna de functionare, realizate dupa scheme consacrate) am constatat fenomene ridicole, de gen "gol la mijloc" fara cauza legate de pozitia boxelor/camera de auditie-pur si simplu, inchizand ochii, in loc sa simt cinelele in stanga, grand piano in centru, solista in dreapta-CANCI- pianul era undeva...sus, instrumentele inghesuite in spate, sibilanta inexplicabila pt. voce...
Nu e deajuns banda de frecvente, nici dinamica, THD, etc pt. a avea un sunet bun...mai trebuie ceva.Probabil tine de insasi modul in care se formează si se imbrică oscilatiile de audiofrecventă.
Acum depinde de preferinte-ori un amplificator "stiintific"-corect electric-ori unul incorect electric-pe osciloscop-dar care "suna" superb...
Daca s-ar putea combina cele doua variante, ar fi si mai frumos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate