Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

vreau pick up

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Se numeste cartdrige ,asa se zice la doza si se gasesc:
https://shop.mantra-...non_stylus.html
Si poti fi sigur ca mai multe tipuri de doze se potrivesc la modelul ala

#38
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Diferenta cea mai mare este la dinamica care in modul digital este limitata de format pe cand pe analogic e limitata doar de amplificator si boxe.
In plus dinamica este omorata din fasa la masterizare incat limitele alea pe care le are CD-ul nu sunt nici macar pipaite.
Totul ca sa se auda muzica cat mai tare pe sculele mai ieftine care sunt din ce in ce mai slabe.

#39
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Buna seara . Mi am cumparat primele doua viniluri( Michael Jackson-Thriller si Bruce Springsteen- Working on a dream ) si am o mica problema . La acesta din urma, la primul cantec, la inceput, ”se blocheaza” acul acela din capatul dozei, adica se repeta acelasi pasaj de multe ori incat sunt nevoit sa mut bratul manual. Care sa fie problema?

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Mareste putin forta de apasare a bratului ,trebuie sa fie ceva de reglaj la capatul opus dozei.

#41
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Din pacate nu cred ca are aceasta posibilitate. Sa fie din cauza vinilului? aceasi problema apare in acelasi ”punct” al melodiei.Si discul pare a fi un pic mai ”ridicat”( deformat) in pozitia respectiva. Intorcandu l pe partea cealalta merge fara probleme. Ma enerveaza la culme chestiaasta( mai ales ca si aparatul si vinilul sunt noi)

#42
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Welcome to the club!  :blush:
Ce au uitat sa-ti spuna fanii vinilului si al amplif. pe lampi  B) e ca au si dezavantaje...

Vinilul - redarea lui, e o chestiune de mecanica mai degraba decat de electronica.
Deci multe probleme vor fi din cauze pur mecanice: zgarieturi, ac tocit, forta de apasare inadecvata, anti-skating etc.

Cel mai indicat e sa dai discul defect inapoi si sa iei altul, cu proba.
Tind sa cred ca e ori o zgarietura profunda, ori un defect de realizare a matritei...

Edited by dan_slack, 13 April 2012 - 22:28.


#43
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Rahat cu perje. Vinilul murise pentru ca era depasit. Din cauza unor insi cu pretentii de "experti" in ale audiofiliei tehnica de "ieri" se readuce pe tapet.

Evident datorita faptului ca alti casca gura la afirmatiile primilor dobitoci, vinilul revine cu aceleasi probleme initiale.
Fix la fel se intimpla cu amplificatoarele pe lampi care trebuiau sa moara de mult impreuna cu armonicele lor pare si "calde" cu tot...

Quote

Buna seara . Mi am cumparat primele doua viniluri
Bah sa-ti fie de bine. Le meriti  :lol:

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
@octaviancosminsem:
Stai linistit nu e pick-up-ul de vina ,probabil discul are  un defect. Pacat totusi ca nu poti varia forta de apasare.
Cat despre vata nu pune la suflet..

Edited by antinari, 16 April 2012 - 09:32.
sters off topic


#45
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

 vata_pa_batz, on 13th April 2012, 23:37, said:

Rahat cu perje. Vinilul murise pentru ca era depasit. Din cauza unor insi cu pretentii de "experti" in ale audiofiliei tehnica de "ieri" se readuce pe tapet.

Evident datorita faptului ca alti casca gura la afirmatiile primilor dobitoci, vinilul revine cu aceleasi probleme initiale.
Fix la fel se intimpla cu amplificatoarele pe lampi care trebuiau sa moara de mult impreuna cu armonicele lor pare si "calde" cu tot...

Bah sa-ti fie de bine. Le meriti  :lol:
Iti respect opiniile, Vata, dar nu inteleg de ce simti nevoia sa apelezi la un limbaj de "mahala", ca sa nu zic mai mult...

Pt. cei ce nu stiu prea multe despre viniluri si sunetul lor (plus amplificatoarele pe lampi), e bine de mentionat ca vinilul si lampile n-au murit niciodata... iar sunetul unor pick-up-uri si amplifuri pe lampi depaseste cu muult CD-urile (cele destinate marelui public).
N-are rost sa intram aici in polemici (cordiale), cine nu crede, sa mearga intr-o sala de auditii (magazin hi-fi adevarat) si sa asculte un vinil cu urechile lui.

Dan

Edited by dan_slack, 13 April 2012 - 23:58.


#46
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 dan_slack, on 13th April 2012, 23:44, said:

Iti repect opiniile, Vata, dar nu inteleg de ce simti nevoia sa apelezi la un limbaj de "mahala", ca sa nu zic mai mult...

Pt. cei ce nu stiu prea multe despre viniluri si sunetul lor (plus amplificatoarele pe lampi), e bine de mentionat ca vinilul si lampile n-au murit niciodata... iar sunetul unor pick-up-uri si amplifuri pe lampi depaseste cu muult CD-urile (cele destinate marelui public).
N-are rost sa intram aici in polemici (cordiale), cine nu crede, sa mearga intr-o sala de auditii (magazin hi-fi adevarat) si sa asculte un vinil cu urechile lui.

Dan

Treci peste limbaj. Pe planeta asta raminem la fizica pe care o stapinim. Ma rog unii.
Amplificatoarele pe lampi au murit pentru aplicatiile unde armonicile superioare nu sint relevante si datorita faptului ca impedanta la iesire este extrem de mare, lucru pentru care "potrivirea" cu boxele era esentiala. Poate ca ar trebui sa intelegem ca hifi inseamna fix redarea originalului fara alte coloraturi induse de lipsa de liniaritate care ar fi echivalenta cu dezvoltarea sirului Taylor in jurul punctului de lucru care inseamna deplasarea pe o curba de tip functie "e".
Cu alte cuvinte faptul ca inca exista niste "guru" audiofili autodeclarati in fata carora multimile isi pleaca pletele reprezinta singurul motiv pentru care lampile se mai "zbat".
Vinilul inregistrat cindva nu a apucat sa "beneficieze" de comprimarea care se practica la CD in mod nejustificat. Asta nu inseamna ca ar avea potential mai mare...intelegi?

#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008

 vata_pa_batz, on 14th April 2012, 01:09, said:

Vinilul inregistrat cindva nu a apucat sa "beneficieze" de comprimarea care se practica la CD in mod nejustificat. Asta nu inseamna ca ar avea potential mai mare...intelegi?
A apucat sa "sufere" de comprimarea oferita de mini disc playere ,un sistem digital de doi lei la care unele aparatea aveau preturi astronomice. Existau chiar modele "audiofile " de mini disc playere.
In rest ,perfect de acord cu vata atat referitor la amplificatoarele cu lampi cat si la viniluri . Totusi mie imi place cum se aude la "lampile" alea anumite genuri de muzica si daca as avea bani mi-as achizitiona un astfel de set-up alternativ.
Am si eu un pick-up Unitra cu motor schimbat(ala original era mult subdimensionat) ,si am si doza nefolosita. Nu am folosit scula de vreo 10 ani.

Edited by edigee, 14 April 2012 - 09:28.


#48
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Pana la urma cred ca cel mai mult conteaza bucuria (placerea) auditiei, mai mult decat fizica.
Taylor, functie "e" - de unde le-ai scos, frate, ca n-am auzit in viata mea de asa ceva - si pot spune ca am invatat ceva fizica, totusi...

Am avut ocazia sa ascult muzica pe scule de diferite categorii, atat CD-uri, cat si viniluri, tranzistori, dar si lampi - unele de zeci de mii de dolari (nu va speriati, nu erau ale mele).
Am facut chiar comparatie intre acelasi album, ascultat pe Cd vs vinil.
Pot spune ca ptr. mine vinilul si amlificatorul pe lampi ramane un ideal - aici ma refer insa la aparate high-end si la inregistrari de top.

In fine, nu cred ca se poate compara niciun sistem cu auditiile live, de aceea va sfatuiesc sa participati la cat mai multe concerte "pe viu", fie ele chiar si muzica populara, tarafuri...
Astfel va veti putea educa urechea, si sa puteti deosebi niste redari mediocre, fata de unele hi-fi.

Parerea mea!

#49
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 dan_slack, on 14th April 2012, 15:11, said:

Pana la urma cred ca cel mai mult conteaza bucuria (placerea) auditiei, mai mult decat fizica.
Taylor, functie "e" - de unde le-ai scos, frate, ca n-am auzit in viata mea de asa ceva - si pot spune ca am invatat ceva fizica, totusi...

Neliniaritatile amplificatorului sint descrise de factorul Klirr si de asa numitele puncte de compresie si interceptie. Acestea se obtin din coeficientii sirului Taylor care se dezvolta pe caracteristica de transfer

#50
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

 vata_pa_batz, on 15th April 2012, 00:28, said:

Neliniaritatile amplificatorului sint descrise de factorul Klirr si de asa numitele puncte de compresie si interceptie. Acestea se obtin din coeficientii sirului Taylor care se dezvolta pe caracteristica de transfer
:coolspeak:
Cred ca esti in plin delir matematic  :naughty:

#51
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Pana la urmă, cred ca problema este legata de forta de apăsare. Am mai apasat putin pe firul acela care are capul de citire si merge bine( nu se mai repeta aceeasi portiune). Păcat ca nu are optiune de reglare, dar asta e, pentru banii dati....Legat de auditie, cred ca totusi, sunetul vinilului este mai apropiat de realitate , este mai natural, pentru ca am comparat aceleasi melodii pe CD si Vinil. Insă si cd ul are avantajul că poate fi ascultat in mai multe aparate, locuri( masina). A, si fata de mp3, nici nu se compară(  suna mai bine vinilul- mai ales la partea de bass).

#52
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
La amplificatoarele cu lampi a fost doar o selectie naturala, in nici un caz nu au murit.
Alea proaste si ieftine cu traf de 2 lei au fost inlocuite de amp pe tranzistori sau integrate iar cele care erau scumpe si de calitate s-au vandut in continuare la fel adica in numar foarte mic. Cum nu sunt nici acum, nici pe vremea lor amplificatoarele bune pe lampi nu erau ieftine.
Ca au (re)inceput sa apara si amplificatoarele slabe pe lampi din snobism sau mai stiu eu ce alte motive ar aveam cei care le cumpara, e altceva.

Nici atunci si nici acum nu-ti iei un amp bun pe lampi cu un salariu mediu pe economie. Nu vad dilema.

Ce a disparut sunt difuzoarele pe 700 de ohmi sau cat aveau din timpul amplificatoareleor pe lampi pentru care care nu era nevoie de transformator, marea problema a amplificatoarelor pe lampi de el depinzand in cea mai mare masura calitatea sunetului.

Edited by undercoverbrother, 17 April 2012 - 11:41.


#53
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
HiFi inseamna high fidelity, ori amplifurile pe lampi sint departe de asa ceva. Chiar daca sunetul cald place urechii, el reprezinta alterarea originalului.
Tehnica pe lampi a scos maximul ce era posibil pentru o piesa cu probleme si era normal sa fie inlocuita de alternativa cu semiconductori. Da, se mai practica si azi, ca tehnica de nisa, pentru "audiofilii" care simt nevoia sa se detaseze de mase si pentru nostalgicii cu inimi vesnic tinere, dar in niciun caz pe motive de superioritate

#54
hobos

hobos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 20.10.2007
Salut, au viniluri si la e mag.
http://www.emag.ro/m...3778/last/f1003

Sau aici: http://www.musicbox-store.eu/  la Unirii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate