Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

vreau pick up

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#19
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Este adevarat , dar observ ca cel mai ieftin preu este de 400 lei..... Si totusi modelul acela de denon (Built-in Phono Equalizer: The DP-200USB’s built-in Phono Equalizer lets you enjoy the music on a mini audio system or radio cassette player that does not have a PHONO jack. (The Phono Equalizer can be switched on or off.) se merită? Până la urmă chiar daca nu o sa folosesc functia de convertire in mp3, totusi nu strica ( nu se stie niciodata cat o sa mai traiasca vinilul ca si format) In cazul in care nu se mai gasesc viniluri , trec albumele în  mp3 .

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai nu te-ai uitat in postul meu la modelele alea 2? costa 16-20$ adica max. 70RON! Vinilurile abia au reinceput sa fie la mare cautare ,spre deosebire de formate digitale tip mp3 care sunt o mizerie si se folosesc exclusiv la dispozitive portabile.

#21
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
iImi cer scuze nu le am observat . Vad ca nu sunt scumpe dar nu am cumparat niciodata de pe amazon sau ebay. Pâna la urma este o dilema in ceea ce priveste CD versus vinil .De exemplu, am cautat muzica cu Bruce Springsteen si albumele sale noi sunt doar pe CD ( are unul scos in 2011 sau 2012)

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ba sunt:
http://www.amazon.co...n/dp/B001N26GHU
http://www.amazon.co...n/dp/B006ZCWTZG

#23
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Da, pe amazon , dar mai apraoape.. in RO?

#24
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
In concluzie se merita un pick up?

#25
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Imi explicati si mie va rog , daca este important sa cumpar un aparat care are si optiunea de 78 rpm?

#26
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Buna ziua . In principiu cred ca m as orienta catre Pioneer PL 990 .Am vayut si cateva păreri bune pe internet despre acesta. Imi puteti spune daca exista piese de schimb pentru el ( doze ) sau daca se poate face upgrade in aceasta privință( si ce anume ar merita sa imbunatatesc pe viitor la el). Multumesc.

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postcspot, on 9th April 2012, 13:42, said:

Motivele pentru care ai vrea sa asculti un vinil sunt multiple.
     Un disc de vinil stocheaza muzica in format analogic. Este adevarat ca nu este chiar forma pura, dar un CD chiar necomprimat este obtinut in urma conversiei din analog in digital, ocazie cu care cel putin jumatate din informatie se pierde.
     Daca asculti un CD e ca si cum ai avea un prieten are a fost la un concert live si este capabil sa iti fluiere vreo doua melodii pe care le-a auzit acolo.
     Vinilul e mai aproape de sursa si nu este lovit de compresie si conversie.
      In al doilea rand, daca faci rost de un pick-up trebuie sa ai si un amplificator pe lampi.
       Tranzistoarele sunt minunate, iar circuitele integrate sunt si mai minunate. Nu si cand e vorba de muzica.
Un amplificator pe tranzistori sau pe circuite integrate, introduc in semnal zgomote si alteratii proprii.
Nu mai asculti muzica de opera ci bazait de tranzistor BC107.
    Amplificatoarele pe lampi au fost scoase din circulatie din motive economice. Consuma mult, degaja multa caldura si sunt mult mai scumpe decat un tranzistor.  Problema e ca lampile sunt capabile sa redea sunetul in forma lui originala, pentru ca au zgomot redus, si sunt capabile sa amplifice in banda foarte larga.

Asa o fi? Intr-un concert dinamica ajunge dupa caz pina la 70...80dB. Intr-o incapare in timpul zilei nivelul este undeva la 30dB, deci cel putin cu atit trebuie ridicat nivelul de presiune acustica, pentru ca altfel se pierde in "linistea" mediului. Asta inseamna ca in conditiile de dinamica dintr-un concert vom avea semnale care se pierd in linistea incaperii si smnale care vor ridica nivelul la 110dB. Cu alte cuvinte poti oscila lejer intre somnul de dupamasa si zgomotul de jet, care tocmai se pregateste sa decoleze la tine in sufragerie. Cu alte cuvinte compresia trebuie practicata nolens volens. Problema este ca-n ultimii ani casele de productie isi bat joc de inregistrari. Se ridica nivelul de zgomot RMS aproape de limita superioara si se pastreaza pentru dinamica doar intre 3 si 10dB. Macar 20dB ar trebui pentru a avea senzatia de concert. Asta se mai regaseste cu putin noroc la unele dintre inregistrarile anilor '80.
Apropo BC107 este un tranzistor de semnal mic, care livreaza doar 100mA. Probabil ca nu la tranzistorii finali te refereai, ceea ce intr-adevar reda un sens discutiei. La amplificarea tensiunii se recurge lejer la configuratii in sursa de curent pentru a reduce factorul de klirr. In ce priveste lampile, tehnica de ieri cu problemele stiute

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postoctaviancosminsem, on 10th April 2012, 10:32, said:

Buna ziua . In principiu cred ca m as orienta catre Pioneer PL 990 .Am vayut si cateva păreri bune pe internet despre acesta. Imi puteti spune daca exista piese de schimb pentru el ( doze ) sau daca se poate face upgrade in aceasta privință( si ce anume ar merita sa imbunatatesc pe viitor la el). Multumesc.
Fiind un model in fabricatie nu ar trebui sa fie probleme cu dozele. Pe viitor ,ce poti imbunatati e sa achizitionezi un amplificator dedicat stereo ,de preferabil cu intrare phono. Sugestii: NAD C316BEE ,Cambridge Audio Azur 350A, sau si mai bine HK 3390/3490.
Si doua boxe ,spuneai ceva de MMS2000 ,sunt OK ,au sensibilitate mare(peste 90dB) deci pot fi miscate usor si de amplificatoare de putere mai mica.

Edited by edigee, 10 April 2012 - 11:09.


#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Vinilurile abia au reinceput sa fie la mare cautare ,spre deosebire de formate digitale tip mp3 care sunt o mizerie si se folosesc exclusiv la dispozitive portabile.
Vinilurile au fost intotdeauna la mare cautare, doar la noi a fost o pauza lunga ptr ca nu se mai cereau.
Singura problema e pretul lor extrem de exagerat.

Si ar mai fi si faptul ca in prezent vinilurile sunt derivate din inregistrari digitale. Ptr ca asa inregistreaza studiourile in prezent. Asa ca sunetul e deja "compromis" daca luam in calcul discutia de mai sus.

Cat despre pickup-uri - mai nou am vazut foarte ieftin ceva AKAI-uri, parca pe la Altex sau Media Galaxy. Si ele permit MP3.

#30
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postcspot, on 9th April 2012, 13:42, said:

Motivele pentru care ai vrea sa asculti un vinil sunt multiple.

..error..error..error..error..error..error..error..error..error..error..error..e
rror..error..error..error..error..
Poate cineva sa faca atat de multe greseli la un loc ? Macar din greseala si tot se lipea o informatie corecta de om :)
Eu cred ca zice la mijto..

#31
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Draga octaviancosmin,receiverul si boxele tale sunt o gluma proasta,sunt pistol cu apa.Uita de ele daca vrei sa te bucuri de sunetul unei placi de vinyl.
Ia-ti ceva de doamne ajuta si dupa aceea poti incepe sa te gandesti la pickup-uri.
@edigee,NAD C316BEE NU are intrare phono.

Edited by missionnad, 10 April 2012 - 13:34.


#32
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posteiffel, on 10th April 2012, 12:25, said:

Vinilurile au fost intotdeauna la mare cautare, doar la noi a fost o pauza lunga ptr ca nu se mai cereau.
Singura problema e pretul lor extrem de exagerat.

Si ar mai fi si faptul ca in prezent vinilurile sunt derivate din inregistrari digitale. Ptr ca asa inregistreaza studiourile in prezent. Asa ca sunetul e deja "compromis" daca luam in calcul discutia de mai sus.

Cat despre pickup-uri - mai nou am vazut foarte ieftin ceva AKAI-uri, parca pe la Altex sau Media Galaxy. Si ele permit MP3.

Vinilul nu are nici cea mai mica sansa in fata CD-ului tocmai datorita faptului ca nu poate livra nici in vis dinamica unui CD. Asta doar teoretic, deoarece in realitate inregistrarile sint comprimate, nivelul RMS este ridicat aproape de 0dBfs raminind doar citiva dB pentru dinamica si vreo 3dB pentru rezerva. Ceea ce rezulta sint semnale cu clipping (virfuri retezate), care in total inseamna redare distorsionata. De fapt lipsa dinamicii se observa acolo unde tobele suna aproximativ la fel in volum ca si partile vocale.
Totusi, vinilul nu are nici pe departe potentialul unui CD, care are la dispozitie o dinamica posibila de 96dB. In concluzie mituri urbane!

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Posteiffel, on 10th April 2012, 13:25, said:

Vinilurile au fost intotdeauna la mare cautare, doar la noi a fost o pauza lunga ptr ca nu se mai cereau.
Singura problema e pretul lor extrem de exagerat.

Si ar mai fi si faptul ca in prezent vinilurile sunt derivate din inregistrari digitale. Ptr ca asa inregistreaza studiourile in prezent. Asa ca sunetul e deja "compromis" daca luam in calcul discutia de mai sus.

Cat despre pickup-uri - mai nou am vazut foarte ieftin ceva AKAI-uri, parca pe la Altex sau Media Galaxy. Si ele permit MP3.
Nu sunt mai scumpe decat editiile "de luxe" la CD-ri.
Inregistrarile digitale au aparut cu vreo 10-15 ani inaintea aparitiei CD-urilor. Eu am acasa vinil din '79(Ry Cooder-Bop Till Tou Drop) ,la care inregistrarea in studio e facuta digital!
http://forum.softped...a...t&id=991876
Si discul suna excelent ,are un sunet extrem de cald. Faptul ca inregistrarea originala e digitala nu are nimic de a face cu o asazisa pierdere de informatie sau "sunet artificial" sau "compromis" .Aceste lucruri se petrec doar la compresii ulterioare sau la prelucrari de sunet defectuase ,care din pacate sunt destul de dese.
AKAI sunt atat de proaste(toate produsele) incat nici ca lest sau contragreutati nu merita folosite. Nu mai au nicio treaba cu firma Akai din trecut. Sunt niste chinezarii odioase.
Desi imi place sunetul analog ,deci si vinilul ,eu personal prefer un CD bine tras/produs. Chestie de obisnuinta.

Edit: O mare problema a vinilurilor o reprezinta viteza tangentiala diferita a pistei la marginea discului si care descreste spre centru. De aici si sunetul mai "infundat" la track-urile dinspre centrul discului. O alta problema la pick-up-ri o constituie unghiul variabil al acului cu rila in functie de pozitia track-ului pe disc. Acest lucru a fost oarecum rezolvat cu pick-up-urile cu brat radial pe care doza culiseaza spre interiorul discului fara ca unghiul sa se modifice.

Edited by edigee, 10 April 2012 - 14:09.


#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

AKAI sunt atat de proaste(toate produsele) incat nici ca lest sau contragreutati nu merita folosite. Nu mai au nicio treaba cu firma Akai din trecut. Sunt niste chinezarii odioase.
Stiu, dar erau la preturi decente, de-asta le-am luat in calcul. Eu unul inca prefer vechiul meu Tesla, cu brat radial si compensare de forta, plus platan de zinc. Din pacate, insa vinilurile se uzeaza la fiecare ascultare. Asa ca in ultima vreme le ascult din ce in ce mai rar.

#35
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Buna seara. Gata, dupa indelungi cautari am luat denionul DP 200 USB Pana la urma am zis ca nu stica sa poti trece in format mp3 discurile de vinil . Am ascultat primul vinil, niste colinde ( asta am gasit printre cele vechi) si imi place cum se aude. Am comandat deja THRiller si un disc cu Bruce Sprengsteen( working on a dream) Abia astept sa le ascult . Multumesc pentru indrumarile date pana acum.

#36
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Buna seara . Pana la urma, dupa cum spuneam, am cumparat denon DP 200 USB . Ma puteti ajuta in legatura cu ce se poate inlocui la pick -p? Din manual rezulta ca la fiecare 400 de ore trebui inlocuit acul din capatul dozei, dar doza cu totul nu se poate inlocui? Pe de alta parte nu am gasit pe niciunde ceea ce s ar numi” Replaceable stylus number DSN-84”. Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate