Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#307
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Ce parere aveti despre aceasta monitorizare.
Va rog ceva pareri ca io nu prea ma pricem is nou in asa ceva.

Attached Files



#308
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Eu folosesc asa ceva si sant multumit de ce face acum nu stiu de ce colegul are probleme in meniu se poate seta decalajul la voltaj eu l-am ridicat cu 0,2v si arata perfect acum aici intervine lungimea cablurilor de aceia se poate modifica

Attached Files



#309
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Mersi cristi


Eu miam pus 4 acumulatori tare "frumosi" , dereptughiulari cu doua borne micute :) ;) :D

Ok da mai vreu inca 4, mai pot sa pun acuma? ( nu ca mias permite chiar acuma da ...).
Am sistemul de 3 saptamani, pina cand mai pot adauga alti acumulatori?
Cei de la care am luat sistemul au zis ca pana la 6 luni pot adauga linistit dar dupa aia nu mai pot nustiu ce chimie fac acumulatori intre ei ( love chemestry).

#310
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Depinde cum vrei sa-i legi ce fel de acumulatori sant ?
in rest prostii ce chimie sa faca intre ei ce sant legati cu teava ca la calorifere omu cred ca se referea la ceva dezechilibre dar la o utilizare corespunzatoare si la adaugare de acumulatori identici nu ar trebui sa fie probleme se face o egalizare si asta este

#311
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008

View PostcristiBMW320, on 20 octombrie 2013 - 20:37, said:

Depinde cum vrei sa-i legi ce fel de acumulatori sant ?
in rest prostii ce chimie sa faca intre ei ce sant legati cu teava ca la calorifere omu cred ca se referea la ceva dezechilibre dar la o utilizare corespunzatoare si la adaugare de acumulatori identici nu ar trebui sa fie probleme se face o egalizare si asta este
Multumesc de raspuns.
Pai eu merg pe 24v am 4 panouri de 24v cu 240w, monentan nu pot functiona pe 48 ca nu merge regulatoru.
Acumulatori sunt 4 de 12v legati 2 cu 2 de 200A Intact Block-Power BP12-200
As vrea sa mai pun 4 la fel,  sa fie 4 perechi de cate 2 in serie
Dar oare mai pot panourile sa ii incarce??

#312
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007

View PostcristiBMW320, on 18 octombrie 2013 - 23:13, said:

Eu folosesc asa ceva si sant multumit de ce face acum nu stiu de ce colegul are probleme in meniu se poate seta decalajul la voltaj eu l-am ridicat cu 0,2v si arata perfect acum aici intervine lungimea cablurilor de aceia se poate modifica

salut colegu
la ce valoare ai modificat decalajul?

#313
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
+0,2v tot asa dupa ce am facut mai multe masuratori de altfel si producatorul recomanda asta datorita cablurilor folosite

Edited by cristiBMW320, 27 October 2013 - 23:47.


#314
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007

View PostcristiBMW320, on 27 octombrie 2013 - 23:45, said:

+0,2v tot asa dupa ce am facut mai multe masuratori de altfel si producatorul recomanda asta datorita cablurilor folosite

in meniul bmv sant mai multe valori
Cb, Vc,Lt etc.
la care ai facut decalajul?
nu sant sigur dar cred ca ar putea fii Vc

#315
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Miam montat invertoul de 3kw si scoate un tiuit e normal oare?
Modelu asta  ts3000   http://www.meanwell....s/H2010069.html

Edited by st3fan19, 28 October 2013 - 21:56.


#316
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008

View Postgyc968, on 28 octombrie 2013 - 20:20, said:


in meniul bmv sant mai multe valori
Cb, Vc,Lt etc.
la care ai facut decalajul?
nu sant sigur dar cred ca ar putea fii Vc
Sincer nu mai i-mi aduc aminte dar trebuie sa refac toata instalatia deoarece am modernizat locul unde vor fi ampasate toate instrumentele invertoare chargere baterii si voi fi nevoit sa iau manualul si sa invat iar

#317
tinosu

tinosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.06.2012
Salutate tuturor
Ma bucur ca am gasit acest topic, ma bucur sa vad ca exista o comunitate, chiar daca este mica, primul pas este facut si asta este cel mai important.
Va cer o parere in privinta acestor baterii http://mercador.ro/o...html#a034b78238
Va multumesc

#318
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Prețul nu este mare,dar acumulatorul din fotografie din câte văd este cu electrolit Gel,ceea ce înseamnă că trebuie să fie bine întreținut,cu descărcări sub 50% și musai ferit de îngheț.Eu personal am avut acumulatori pe Gel și nu am fost prea mulțumit,pentru că pierderile în gol sunt destul de însemnate față de acumulatorii VRLA-AGM,pe lângă faptul că au viața cam la jumătate față de cei AGM. Posted Image

#319
aerodinamic23

aerodinamic23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.07.2011
Acumulatori cu placi tubulare si electrolit GEL.are aprocsimativ 1800 de cicluri Incarcare descarcare 80% DOD. poti s-ati dai seama dupa greutate la 100Ah trebuie sa aiba peste 50Kg deci la 200Ah peste 100Kg.

#320
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008

View PostViorelsolar, on 21 noiembrie 2013 - 18:29, said:

Prețul nu este mare,dar acumulatorul din fotografie din câte văd este cu electrolit Gel,ceea ce înseamnă că trebuie să fie bine întreținut,cu descărcări sub 50% și musai ferit de îngheț.Eu personal am avut acumulatori pe Gel și nu am fost prea mulțumit,pentru că pierderile în gol sunt destul de însemnate față de acumulatorii VRLA-AGM,pe lângă faptul că au viața cam la jumătate față de cei AGM. Posted Image
La cine te referi?

#321
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
la cele de pe mercador

#322
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Cum pot verifica daca niste baterii sunt bune sau mai putin bune.
Este vreo metoda sa vad daca au imbatranit sau ceva de genul.
De ce vreau asta.
Acumulatori mei au primit curent intruna din cauza ca regulatorul este un pic defect si baga intruna curent da nu depaseste 29.6v
Si vreu sa vad daca cumva sau bulit bateriile eu nu prea folosindule asa mult.

#323
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Se pot verifica in primul rand trebuiesc incarcate la maxim dupa care decuplata incarcarea si consumatori si se trece la masuratori se noteaza fiecare in parte  dupa care se aplica un consumator care se dimensioneaza in functie de puterea bateriei adica daca ai 240A la C120 inseamna ca bateria o sa furnizeze 240A in 120 ore deci 2A pe ora daca tragi mai mult din ele intervine efectul Peukert
http://www.etti.utcl..._Rezumat_te.pdf
aici sant cam toate datele care te interesaza  cauta la capitolul 5  (SoH) Starea de sanatate a batriei
in orice caz cam tot ce faci si ma refer la masuratori trebuiesc facute cu controlul temperaturi adica temperatura electolitului,daca este cazul ori acumulatorului trebuie sa fie 20 ori 25 grade cum este dat de producator pana si masurarea densitati se face la fel nu cum am vazut pe multi ca se duc la masina si masoara densitatea la -5 grade

#324
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008

View PostcristiBMW320, on 03 decembrie 2013 - 21:11, said:

Se pot verifica in primul rand trebuiesc incarcate la maxim dupa care decuplata incarcarea si consumatori si se trece la masuratori se noteaza fiecare in parte  dupa care se aplica un consumator care se dimensioneaza in functie de puterea bateriei adica daca ai 240A la C120 inseamna ca bateria o sa furnizeze 240A in 120 ore deci 2A pe ora daca tragi mai mult din ele intervine efectul Peukert
http://www.etti.utcl..._Rezumat_te.pdf
aici sant cam toate datele care te interesaza  cauta la capitolul 5  (SoH) Starea de sanatate a batriei
in orice caz cam tot ce faci si ma refer la masuratori trebuiesc facute cu controlul temperaturi adica temperatura electolitului,daca este cazul ori acumulatorului trebuie sa fie 20 ori 25 grade cum este dat de producator pana si masurarea densitati se face la fel nu cum am vazut pe multi ca se duc la masina si masoara densitatea la -5 grade
Multumesc. Ma documentez si o sa incer.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate