Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#8821
AdrAle

AdrAle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.03.2023

View Postst3fan19, on 28 decembrie 2023 - 12:22, said:

Poti pune 2 baterii in paralel si apoi 4 grupuri dastea in serie
Fosesti un singur egalizator si nu ai diferente.
Spor.

oau, esti tare. nu pot sa cred ca nu m-am gandit la asta, sunt si inginer electronist la baza :)
case solved, thx!

#8822
cody100

cody100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.05.2007
Dacă te uiți câteva pagini mai încolo, vei observa că eu am acu' 16 baterii, un singur egalizator. Cauți schema, aia corectată de ciprian_marius. Merge perfect iar bateriile au aceeași tensiune.

#8823
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014

View PostAdrAle, on 28 decembrie 2023 - 13:33, said:

oau, esti tare. nu pot sa cred ca nu m-am gandit la asta, sunt si inginer electronist la baza Posted Image
case solved, thx!

daca le legi asa (cu puncte de potential echivalent unite) egalizatorul va munci mai mult timp la amperaj maxim

da... merge, dar poti baga mana in foc cat vor tine tin aceste HA01/02-uri la acel efort? in plus, odata cu uzura bateriilor va trebui sa lucreze din ce in ce mai mult.
chiar daca la inceput, cu baterii noi, va merge, o sa te lase dupa ceva timp, dupa ce incepe sa apare uzura in baterii... si pentru ce? pentru ca ai evitat costul unui egalizator?

eu iti recomand sa mergi, pt siguranta, cu cate un egalizator de 48 V la fiecare set de 4 baterii legate in serie.

#8824
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Poti oricand sa incepi cu un egalizator si sa mai adaugi unul daca nu face fata.

#8825
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
De ce trebuie sa ne mințim cu egalizatoare?
Daca bateriile sunt ok nu au nevoie de egalizare ( cât credeți că ajută să muți 2A dintr-o baterie in alta când ai capacități de 100-200Ah?)....
In momentul când apar dezechilibre între baterii este clar că cel puțin un element dintr-o baterie e "pa" ....și ramura respectiva e compromisă ...

PS.am avut Pb, am crezut și eu că mulți alții că un egalizator face minuni ....viața Pb-lui a fost extrem de scurta din momentul in care a apărut necesitatea egalizării ....

#8826
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Mai pune detalii.
Poate ajuti pe câțiva sa treaca pe litiu.

#8827
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020

View Postnik1965, on 29 decembrie 2023 - 11:50, said:

De ce trebuie sa ne mințim cu egalizatoare?
Daca bateriile sunt ok nu au nevoie de egalizare ( cât credeți că ajută să muți 2A dintr-o baterie in alta când ai capacități de 100-200Ah?)....
In momentul când apar dezechilibre între baterii este clar că cel puțin un element dintr-o baterie e "pa" ....și ramura respectiva e compromisă ...

PS.am avut Pb, am crezut și eu că mulți alții că un egalizator face minuni ....viața Pb-lui a fost extrem de scurta din momentul in care a apărut necesitatea egalizării ....

Personal am LTO multe in serie 55, fara BMS au aproape 8 ani full offgrid, cu atit mai putin la plumb plumbul se egalizeaza singur chiar si in float deoarece au un curent rezidual, LTO in cateva ore scade la zoro si zero ramane.

Adevarul despre plumb este ca se sulfateaza, din pacate regimurile cu tensiune de absorbtie mare nu pot inlocui timpul, plumbul are nevoie de timp sa se incarce, cei care au pus LTO in paralel cu plumbul, l-au sculat din morti.

#8828
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Adevărul e că fiecare trece la Li atunci când se convinge singur, cu cât încerci mai mult să convingi pe cineva să treacă de la Pb la Li, cu atât crede mai mult în Pb și are impresia că complotezi împotriva lor, e că și când ai incerca că convingi un antivaccinist sa se vaccineze ...

#8829
cody100

cody100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.05.2007
4 ore și 15 minute la -5 grade. Atât a durat până m-am convins. Atât a stat la Kaufland în parcare, la încărcat, o Dacia Spring. Și tot la 5% era. Proprietarul, un prieten, a și vândut-o și și-a luat un Duster. Un alt prieten din Saskatoon (Canada, ca să nu caute unii pe goagăle), mi-a spus că nici nu mai încearcă să-și încarce Tesla model 3, dacă temperatura e sub 0. E adevărat că pe acolo, dacă noi avem -5, ei au -15.

#8830
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Iar compari mere cu pere ca sa te bagi in seama ? Sau i-ti place la nebunie sa-ti citesti propriile texte scrise aiurea ?

Ai vazut EV cu baterii pe PB ca sa faci comparatii ? Ori ai probleme in a intelege topicul "Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana" ?

#8831
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Plumbul are aplicatiile lui, litiu pe ale lui si intra noul kid on the block: sodiul.

Plumbul e foarte practic pentru utilizari ocazionale, o casa de vacanta, o a doua casa unde stai ocazional, nu cheltui banii pe litiu si nu risti vre-un incendiu, pentru frecat in fiecare zi litiu, daca bateria sta in frig, LTO (mai bun decat plumbul).

#8832
cody100

cody100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.05.2007
@dakota: ai rămas blocat pe aia cu mere si pere. Sunt fructe ambele. Litiul e LITIU, indiferent de baterie. Nu există tehnologie diferită de extragere si prelucrare. Doar în capul tău. Acumulatorii cu plumb încă sunt baza. Nu are rost să te agiți așa, total degeaba. Sigur o să o iei razna imediat, explicând de tehnologii de ASAMBLARE a materialului în baterii folosite la domenii diferite. Dacă era așa mare șmecherie, nu mergeau bateriile de pe conservele electrice, la sisteme fotovoltaice. Tu poți folosi liniștit litiul tău, cu tehnologie diferită, pe pagina cu acumulatorii Li.

#8833
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Personal am abele variante cu litiu folosite obisnuit la sistemele fotovoltaice, acum sunt in fuctiune, stiu clar ca e mare diferenta intre LTO si LFP referitor la domeniul de temperatura in care functineaza, am si plumb pe sistemele folosite ocazional.

LTO e mai bun decat plumbul  la frig, dar e scump prfilul curbei de incarcare descarcare difera mult, LTO e mai aprope de ideal, nu are histereza, si e mai lin, plaja de tensiune fiind 2-2,5v LFP e mai apropiat de plumb, dar plaja de tensiune e mult mai ingusta, pe descarcare 3,3-3,2v iar pe incarcare 3,3-3,45 v.

#8834
cody100

cody100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.05.2007
@stdalionutpwr
Îmi spui, te rog, ce baterie LTO și de unde? Că-s curios. Cu LiFePo și Pylontech m-am lămurit, că urmăresc mai multe forum-uri străine și un băiat de acolo mi-a povestit multe. N-am văzut pe acolo LTO și mă gândesc să mă interesez. Deși 2,5 kwh LTO am înțeles că e mai scump decât 16x100 Ah plumb.

Edited by cody100, 02 January 2024 - 15:08.


#8835
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
A adus @topcat36 de mult de la OSN celule cilindrice 66160 si 66250 de 40 si 55 ah, acum sunt prieten cu patronul unei firme mari de PV si am ocazia sa aduc sodiu ion la pret bun.

acum celula LTO 66160 o gasesti peste tot la preturi in jur de 50 USD

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 02 January 2024 - 18:47.


#8836
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008

Vizualizare mesajstdalionutpwr, pe 02 ianuarie 2024 - 18:38, a scris:

A adus @topcat36 de mult de la OSN celule cilindrice 66160 si 66250 de 40 si 55 ah, acum sunt prieten cu patronul unei firme mari de PV si am ocazia sa aduc sodiu ion la pret bun.

Ok.
Pret - cantitate - termen de livrare.

#8837
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Inca n-am discutat concret, trebuie facut cumva sa poate fi paletate cu alte produse, dupa sarbatori, intai iau cateva de proba, mai trebuie discutat direct cu furnizorii din china deorece ofertele s-au mai schimbat.

Din pacate ne-a facut cadou guvernul o marire de TVA.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate