Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Capac culbutori fisurat
 Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 

Echipament CB pentru DX (radioreceptor + antena)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sniffer020

sniffer020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.12.2007
Salut, dupa neinumarate cautari pe google si forumuri nu am reusit sa inteleg ce echipamente ar fi indicate (de calitate) pentru a realiza dx in cb.

Din toate topicurile gasite am vazut ca President apare cam peste tot cu modelele Lincoln si altele care in prezent nu se mai pot achizitiona noi. As sa pot achizitiona de la un magazin asa ceva nu sa incep sa caut/sap dupa sh-uri care nu am cum sa stiu in ce conditie sunt.

Ce as dori sa aiba statia ar fi afisarea frecventei (neaparat) deoarece uitandu-ma dupa President Jackson II am aflat ca nu are asa ceva. (as dori deasemnea daca exista si o varianta de export pentru modelul care mi-l indicati si daca se merita achizitionarea lui, pentru mine model de export inseamna ca are W in plus peste cei 4 legali si normali daca nu este asa va rog sa ma corectati.)

Precizez ca sunt incepator deci nu am foarte multe cunostinte ci doar ceea ce am gasit pe net si ocazional utilizator de cb pe ch22. Va multumesc anticipat si sper ca am postat unde trebuie.

#2
nextlevels

nextlevels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2007
Salut. Cred ca un prim pas ar fi stabilirea bugetului. Daca te-a prins microbul parerea mea este sa te orientezi catre o statie de marca(yaesu) care sa merga in toate benzile de la inceput. Iti spun  din experienta pentru ca la un moment dat acolo vei tinde sa ajungi. 73!

#3
sniffer020

sniffer020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.12.2007

View Postnextlevels, on 22nd November 2011, 17:21, said:

Salut. Cred ca un prim pas ar fi stabilirea bugetului. Daca te-a prins microbul parerea mea este sa te orientezi catre o statie de marca(yaesu) care sa merga in toate benzile de la inceput. Iti spun  din experienta pentru ca la un moment dat acolo vei tinde sa ajungi. 73!

Da inclin sa ai dreptate, se prea poate sa se intample asta. Ai putea sa imi oferi spre exemplu un model anume, si de unde sa o comand daca stii. (sa zicem ca bugetul ar fi maxim 2500 ron iar in banii astia si o antena, nu cred ca e un buget mare dar sper sa pot face ceva de banii astia)

Daca microbul se va accentua voi incerca si pentru radioamatori, dar deocamdata ma gandesc ca ar fi un inceput bun CB DX.

Edited by sniffer020, 22 November 2011 - 17:29.


#4
nextlevels

nextlevels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2007
yaesu ft-857d . Daca ai rabdare si urmaresti unele anunturi radioamatoricesti gasesti un astfel de model cateodata chiar si in garantie.( unul nou depaseste bugetul tau).

Tot ceea ce iti spun e doar o parere, nicidecum nu vreau sa te influentez cumva.( daca nu sti unde sa urmaresti anunturile iti dau detalii pe PM, sa nu se considere ca fac reclama pe aici.) 73!

#5
sniffer020

sniffer020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.12.2007

View Postnextlevels, on 22nd November 2011, 17:32, said:

yaesu ft-857d . Daca ai rabdare si urmaresti unele anunturi radioamatoricesti gasesti un astfel de model cateodata chiar si in garantie.( unul nou depaseste bugetul tau).

Tot ceea ce iti spun e doar o parere, nicidecum nu vreau sa te influentez cumva.( daca nu sti unde sa urmaresti anunturile iti dau detalii pe PM, sa nu se considere ca fac reclama pe aici.) 73!


Eu iti multumesc pentru parerea ta nu e nici o problema, astept pe PM unde sa ma uit dupa anunturi.

#6
sniffer020

sniffer020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.12.2007
Din cate am gasit eu statia ar costa in jur de 32 milioane rol si Antena mobila Yaesu ATAS-120 sh 12 milioane rol. Ma cam ia ameteala cand fac suma :) dar asta e nu stiu ce sa zic singurul gand pe care il am e ca is prea sarac sa cumpar ceva ieftin. O sa mai astept poate voi reusi, sau poate se va ivi vro statie sh. (din descrierile tehnice vad ca statia si-ar merita toti banii)

Din cate am citit unele statii de acest tip ar fi blocate doar pe frecventele radioamatorilor adica fara CB ceea ce deocamdata ar fi singura frecventa pe care as putea sa o folosesc, nu stiu si in cazul celei noi de pe siteul romanesc gasit. Deasemenea antena pe care am gasit-o ar fi pentru 7 / 14/ 21/ 28/ 50/ 144/ 430 Mhz, si nu prea vad cei 27 de CB. Asta inseamna ca antena nu este cea potrivita pentru CB ?

#7
nextlevels

nextlevels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2007
O antena fixa pentru cb incepe cam de pe la 200lei. Referitor la statie gasesti ceva sh in mintile ei in jur de 2000lei. Iti mai trebuie o sursa si cablu si pentru ceva timp ai terminat cu problemele.
Ti-am trimis PM.

Edited by nextlevels, 22 November 2011 - 23:11.


#8
sniffer020

sniffer020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.12.2007

View Postnextlevels, on 22nd November 2011, 23:02, said:

O antena fixa pentru cb incepe cam de pe la 200lei. Referitor la statie gasesti ceva sh in mintile ei in jur de 2000lei. Iti mai trebuie o sursa si cablu si pentru ceva timp ai terminat cu problemele.
Ti-am trimis PM.


Ma uitam si dupa un antena tunner pentru CB (SWR\PWR metru) ai putea sa imi recomanzi ceva ce ai folosit ? sau dupa ce producator ar trebui sa ma uit

PS: am incercat sa imi fac unul (SWR metru) singur dupa o schema gasita de pe radioamator dar presupun ca cel mai bine ar fi unul din comert, eventual sa incerc sa le compar ulterior :) deoarece nu am respectat in tocmai piesele recomandate deoarece nu le aveam dar is pe acolo

Edited by sniffer020, 28 November 2011 - 12:02.


#9
nextlevels

nextlevels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2007
Daca te referi la antena tunner, sincer nu folosesc asa ceva. Ca swr-metru am un zetagi hp500 si cred ca pentru cb e ok. 73!

#10
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Incearca la MondoPlast cu jopix Itaca si o antena president Black pirat!
Ai sa fi uimit de rezultate in CB si DX. :peacefingers: iar ca si investitie vei iesi la jumate.
Va rog sa nu intelegi ca fac reclama acesta este sfatul meu si atat nimic mai mult.

Edited by Gabikia, 09 February 2012 - 21:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate