Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Luckydreamer

- - - - -
  • Please log in to reply
2085 replies to this topic

#37
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View PostAstrul, on 26th October 2011, 16:28, said:

Spune-i sa renunte la peretii de compartimentare si sa puna din cei subtiri de 11,5, castigi spatiu si buget.
Oricum, dupa dimensiunea stalpilor, casa e in cadre, asa ca are mai putina relevanta umplutura peretilor din interior.



Astrul: Intr-adevar,casa va fi pe cadre(este optiunea mea,arhitectul m-a sfatuit sa folosesc solutia structurii portante pe motiv ca e mai ieftin). Cat despre compartimentare asa am cerut eu sa fie de 20 grosime dar la aspectul asta nu sunt inca decis 100%

View PostInginerul_bv, on 26th October 2011, 18:36, said:

In mod sigur e pe cadre. Nu e rau deloc partiul insa va fi o constructie costisitoare cu dormitorul ala de la etaj scos in consola peste parter si alte cateva chestii. Acoperisul este tip sarpanta sau terasa ? Patrulaterul ala in care e incadrat planul de parter reprezinta limita de proprietate ? Cat e POT-ul in zona unde construiesti tu ?




Inginerul: casa va fi pe cadre cum ai intuit si tu,cu acoperis tip sarpanta,pot-ul zonei este 30% dar din pacate nu am toata suprafata la dispozitie ptr ca pierd mult teren cu retragerile de care am pomenit mai devreme:(. Dap,patrulaterul este limita de proprietate. M-ai facut curios: de ce  va fi o constructie costisitoare cu dormitorul ala de la etaj scos in consola peste parter ? care sunt celelalte chestii? Sunt deschis la sfaturi si propuneri. In principiu la parter mi se pare inutil acel vestibul de dinainte de baie ptr ca pierd spatiu degeaba si as vrea sa reorganizez incaperile mai ergonomic cumva. Sunt bine venite si corecturile pe schita sau alte idei? sa auzim de bine ! :notangel:

Edited by luckydreamer, 26 October 2011 - 21:12.


#38
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Lasa vestibulul ala, o sa ai nevoie de spatiul ala ca sa-ti pui un dulap de haine. Vii de afara si trebuie sa-ti lasi haina si pantofii undeva nu ? Pacat ca nu ti-a iesit si un windfang, caci astfel iarna toata racoarea o sa-ti intre direct in casa si o sa dureze minute bune pana cand temperatura din interior revine la normal. De ce spun ca va fi o constructie costisitoare ? Pentru in general constructiile pe cadre sunt mai costisitoare din cauza ca structura este armata mai serios si nu se tine cont in calcule de portanta zidurilor. De asemenea, structura de beton este un pic mai bine dimensionata, nu mai torni centuri de 25, torni grinzi de 35-40 de cm, nu te mai folosesti de pereti la cofrat, cofrezi lateralele si partea de jos => mai multi bani, samd....Termoizolarea acelei console iarasi papa niste bani, cu alte cuvinte de acolo putin, de acolo putin si la final => ca te costa mai mult decat o structura cu zidarie portanta.  :peacefingers:

PS. Daca POT-ul este 30% => 89/300x100=29,66. Nu il depasesti, esti la limita. :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 27 October 2011 - 06:54.


#39
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View PostInginerul_bv, on 27th October 2011, 07:50, said:

Lasa vestibulul ala, o sa ai nevoie de spatiul ala ca sa-ti pui un dulap de haine. Vii de afara si trebuie sa-ti lasi haina si pantofii undeva nu ? Pacat ca nu ti-a iesit si un windfang, caci astfel iarna toata racoarea o sa-ti intre direct in casa si o sa dureze minute bune pana cand temperatura din interior revine la normal. De ce spun ca va fi o constructie costisitoare ? Pentru in general constructiile pe cadre sunt mai costisitoare din cauza ca structura este armata mai serios si nu se tine cont in calcule de portanta zidurilor. De asemenea, structura de beton este un pic mai bine dimensionata, nu mai torni centuri de 25, torni grinzi de 35-40 de cm, nu te mai folosesti de pereti la cofrat, cofrezi lateralele si partea de jos => mai multi bani, samd....Termoizolarea acelei console iarasi papa niste bani, cu alte cuvinte de acolo putin, de acolo putin si la final => ca te costa mai mult decat o structura cu zidarie portanta.  :peacefingers:

PS. Daca POT-ul este 30% => 89/300x100=29,66. Nu il depasesti, esti la limita. :peacefingers:



inginerul: cum arata un windfang,ai cumva o poza cu asa ceva? Vis a vis de faptul ca constructiile pe cadre sunt mai costisitoare m-a anuntat si arhitectul,el propunandu-mi solutia zidurilor portante,dar am eu un mic pitic cu cadrele :peacefingers: . Ma bucur sa vad ca ai aceasi parere ca arhitectul: 29.66 si ca sunt la limita,chiar vroiam sa mai cer o parere despre aspectul asta.


Nu stiu unde sa pozitionez centrala(care va fi pe gaz) arhitectul mi-a zis ca e ok in bucatarie,ptr ca o camera tehnica trebuie sa aiba undeva la 18 cubi ca sa pot instala o centrala :thumbdown:


Cat despre schita initiala am inceput sa lucrez la ea,sa fac modificari si o s-o atasez cat de curand.
Imi cer scuze anticipat daca nu am postat inca pe posturile celorlalti colegi de forum dar din pacate stau foarte putin logat datorita timpului putin care il am la dispozitie,dar sunteti invitati sa postati idei,solutii si propuneri.

#40
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Windfangul este un fel de spatiu tampon intre exterior si interior, care foloseste la ceea ce-ti spuneam eu mai devreme, adica ai un geam deschis la living.......nu-ti zboara urechile de la curent cand intra cineva de-afara, intri iarna de-afara la -15 grade......nu scade in tot parterul temperatura cu 5 grade. O sa constati ca e foarte util si la pastrarea curateniei un astfel de windfang. Si ca sa intelegi si mai bine ce este un windfang, gandeste-te la marile centre comerciale sau cladiri de birouri care au doua randuri de usi la intrare cu un spatiu relativ mic intre ele, adeseori este prezent si un jet de aer cald sau niste radiatoare. Mai nou sunt inlocuite de acele usi rotative care indeplinesc cam aceeasi functie, dar nu e cazul la o casa particulara. Un alt avantaj ar fi ca poti amplasa un dulap de haine si/sau pantofi/papuci, umbrele, pelerine, fara ca acestea sa fie vizibile din living de exemplu.
Referitor la centrala pe gaz, eu nu mi-as pune-o in bucatarie din n motive, dar daca nu ai alta solutie....Vad ca ai totusi o camara la parter. Parca nu trebuiau chiar 18 mc, dar stiu ca era ceva cu 10% din volum sa fie spatiu vitrat, daca nu ma insel, sau cred ca se poate face un artificiu cu niste aerisiri......nu mai tin minte.  :peacefingers:

#41
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View PostInginerul_bv, on 27th October 2011, 21:09, said:

Windfangul este un fel de spatiu tampon intre exterior si interior, care foloseste la ceea ce-ti spuneam eu mai devreme, adica ai un geam deschis la living.......nu-ti zboara urechile de la curent cand intra cineva de-afara, intri iarna de-afara la -15 grade......nu scade in tot parterul temperatura cu 5 grade. O sa constati ca e foarte util si la pastrarea curateniei un astfel de windfang. Si ca sa intelegi si mai bine ce este un windfang, gandeste-te la marile centre comerciale sau cladiri de birouri care au doua randuri de usi la intrare cu un spatiu relativ mic intre ele, adeseori este prezent si un jet de aer cald sau niste radiatoare. Mai nou sunt inlocuite de acele usi rotative care indeplinesc cam aceeasi functie, dar nu e cazul la o casa particulara. Un alt avantaj ar fi ca poti amplasa un dulap de haine si/sau pantofi/papuci, umbrele, pelerine, fara ca acestea sa fie vizibile din living de exemplu.
Referitor la centrala pe gaz, eu nu mi-as pune-o in bucatarie din n motive, dar daca nu ai alta solutie....Vad ca ai totusi o camara la parter. Parca nu trebuiau chiar 18 mc, dar stiu ca era ceva cu 10% din volum sa fie spatiu vitrat, daca nu ma insel, sau cred ca se poate face un artificiu cu niste aerisiri......nu mai tin minte.  :peacefingers:


  Am inteles ce reprezinta windfangul si mi se pare o idee interesanta, in mod sigur o sa ma gandesc la o solutie adecvata pentru planurile casei mele. Momentan as vrea mut cumva vestibul din fata bai de la parter si sa-l fac cat mai util,dar inca nu am gasit o solutie,iar la etaj inca nu m-am hotarat daca sa mentin cele 3 dormitoare sau sa scot dressingul si fac loc la inca unul,desi cred ca e mai bine cu 3 dormitoare mai mari chiar si decat cele din planuri.Am observat ca suprafata minima la dormitoare e undeva la 12,daca iau in calcul 14-15 m,sunt prea mari?
Oricum iti multumesc mult ptr toate interventile de pana acum :peacefingers:

#42
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View PostInginerul_bv, on 27th October 2011, 20:09, said:

Windfangul este un fel de spatiu tampon intre exterior si interior, care foloseste la ceea ce-ti spuneam eu mai devreme, adica ai un geam deschis la living.......nu-ti zboara urechile de la curent cand intra cineva de-afara, intri iarna de-afara la -15 grade......nu scade in tot parterul temperatura cu 5 grade. O sa constati ca e foarte util si la pastrarea curateniei un astfel de windfang. Si ca sa intelegi si mai bine ce este un windfang, gandeste-te la marile centre comerciale sau cladiri de birouri care au doua randuri de usi la intrare cu un spatiu relativ mic intre ele, adeseori este prezent si un jet de aer cald sau niste radiatoare. Mai nou sunt inlocuite de acele usi rotative care indeplinesc cam aceeasi functie, dar nu e cazul la o casa particulara. Un alt avantaj ar fi ca poti amplasa un dulap de haine si/sau pantofi/papuci, umbrele, pelerine, fara ca acestea sa fie vizibile din living de exemplu.
Referitor la centrala pe gaz, eu nu mi-as pune-o in bucatarie din n motive, dar daca nu ai alta solutie....Vad ca ai totusi o camara la parter. Parca nu trebuiau chiar 18 mc, dar stiu ca era ceva cu 10% din volum sa fie spatiu vitrat, daca nu ma insel, sau cred ca se poate face un artificiu cu niste aerisiri......nu mai tin minte.  :peacefingers:


Eu am un hol de la intrare pana in living de latime 2m si lungime 6-7m. Pe la 2m as dori sa pun o usa ceva sa delimitez acest spatiu windfang, dar nu stiu ce?! Usa glisanta e prea mica sa se deschida numai jumate, poate usi batante?,ai alta idee pentru asta? deci latime 2m!!
Poate o sa-mi dai si adresa de la tipul ala care ti-a facu usile din interior, sunt frumoase!! Nu ma grabesc la anul imi trebuiesc  si sunt din C-ta!Multumesc!

#43
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postluckydreamer, on 27th October 2011, 22:22, said:

Momentan as vrea mut cumva vestibul din fata bai de la parter si sa-l fac cat mai util,dar inca nu am gasit o solutie,iar la etaj inca nu m-am hotarat daca sa mentin cele 3 dormitoare sau sa scot dressingul si fac loc la inca unul,desi cred ca e mai bine cu 3 dormitoare mai mari chiar si decat cele din planuri.Am observat ca suprafata minima la dormitoare e undeva la 12,daca iau in calcul 14-15 m,sunt prea mari?
si eu zic ca este foarte important un hol, cat de micut la intrare, tot ca zona tampon si ca zona de cuier.
iar despre dormitoare, mai bine 3 putin mai spatioase decat 4 de apartament confort 2.
un dormitor de 14-15 m nu este deloc mare, nu-ti face griji, eu am si de 12 mp si ceva, am si de 16-17 mp si am si matrimonialul care e mare si nu-l luam in discutie.
cele de 12 si ceva sunt acceptabile, adica se poate trai acolo, daca gandesti spatiu ergonomic te poti descurca, iar daca e mai mare cu 2-3 mp decat 12 mp nu are sigur de ce sa-i dauneze. ;)
in unul de 12 si ceva mp, am pat de mijloc de 160/200 cu noptiere pe fiecare parte, am un dulap/sifonier de 1 m latime dar ar fi incaput si unul mai lat si o comoda cu sertare pe care sta un tv.

#44
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postflopardu, on 28th October 2011, 10:51, said:

si eu zic ca este foarte important un hol, cat de micut la intrare, tot ca zona tampon si ca zona de cuier.
iar despre dormitoare, mai bine 3 putin mai spatioase decat 4 de apartament confort 2.
un dormitor de 14-15 m nu este deloc mare, nu-ti face griji, eu am si de 12 mp si ceva, am si de 16-17 mp si am si matrimonialul care e mare si nu-l luam in discutie.
cele de 12 si ceva sunt acceptabile, adica se poate trai acolo, daca gandesti spatiu ergonomic te poti descurca, iar daca e mai mare cu 2-3 mp decat 12 mp nu are sigur de ce sa-i dauneze. ;)
in unul de 12 si ceva mp, am pat de mijloc de 160/200 cu noptiere pe fiecare parte, am un dulap/sifonier de 1 m latime dar ar fi incaput si unul mai lat si o comoda cu sertare pe care sta un tv.


Cam asa m-am gandit si eu: ca e mai bine sa am 3 dormitoare mai marisoare fata de 4 mai mici(confort 2 cu zici tu). Pe de alta parte daca as alege solutia cu 4 dormitoare una din bai ar trebui sa aiba cam 2.5-3m max si sa aiba doar wc. Pe de alta parte aveam in plan si un pod circulabil pe care am decis ''sa-l ridic'' astfel incat sa reiasa si o mansarda unde sa mai fac 1 camera sau 2(depinde ce suprafata reiese) cu minimum de ,,dotari" calorifer,sursa de lumina si vreo 2 prize,fara nimic altceva.


Cat despre compartimentare am niste idei,am facut niste modificari ,dar nu stiu nimic sigur inca.

Attached Files



#45
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ok
hai ca incerc o sugestie fara a modifica mai deloc ce ai facut acolo
deci
cine a facut schita ?
tu sau arhitectul

#46
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postpetre69, on 28th October 2011, 21:49, said:

ok
hai ca incerc o sugestie fara a modifica mai deloc ce ai facut acolo
deci
cine a facut schita ?
tu sau arhitectul



schita este facuta de arhitect iar modificarile cu acele culori sunt ,,operate'' de mine. Ca si concept imi doresc o casa ergonomica si sa nu pierd mult spatiu cu holurile si vestibulul pentru ca nu am de unde conform retragerilor din CU. Pot face oricate modificari cred ca sunt necesare ptr ca schita este un draft,mai exact baza de la care plec in creionarea finala.

Edited by luckydreamer, 28 October 2011 - 21:53.


#47
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bun
atunci
1-spunei arhitectului sa-ti faca scari de om normal cu un minim de treapta de 26 si sa le bage in locul astora
2-vezi cat loc mai ramane pt usa
3- daca ramane prea putin ,mai largeste putin zona aia ca sa fie totul ok si sa incapa usa
4- partea cu balamalele de la usa (cum stai afara si cu fata la ea ) ajunge un 10-15 cm la finit pt pervaze
fa toate astea si vezi ce iese
iar apoi daca poti posteaza si varianta de acum si ,si pe cea noua una langa alta sa se poata compara

#48
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postpetre69, on 28th October 2011, 22:31, said:

bun
atunci
1-spunei arhitectului sa-ti faca scari de om normal cu un minim de treapta de 26 si sa le bage in locul astora
2-vezi cat loc mai ramane pt usa
3- daca ramane prea putin ,mai largeste putin zona aia ca sa fie totul ok si sa incapa usa
4- partea cu balamalele de la usa (cum stai afara si cu fata la ea ) ajunge un 10-15 cm la finit pt pervaze
fa toate astea si vezi ce iese
iar apoi daca poti posteaza si varianta de acum si ,si pe cea noua una langa alta sa se poata compara



OK,arhitectul a zis de la inceput ca imi proiecteaza casa dupa cerintele mele,eu i-am cerut scari care sa nu ocupe mult spatiu si el a venit cu solutia asta care se incadreaza in cerintele mele  pe de o parte, dar pe de alta parte vad ca nu sunt mai deloc usor de folosit.
In principiu pot sa largesc holul dinspre scari luand din spatiul destinat acelui vestibul din fata baii care nu-mi prea place cum e pus acolo si as vrea sa-l integrez cumva in holul de la scari si inca nu am gasit o solutie.

#49
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postluckydreamer, on 28th October 2011, 21:41, said:

OK,arhitectul a zis de la inceput ca imi proiecteaza casa dupa cerintele mele,eu i-am cerut scari care sa nu ocupe mult spatiu si el a venit cu solutia asta care se incadreaza in cerintele mele  pe de o parte, dar pe de alta parte vad ca nu sunt mai deloc usor de folosit.
In principiu pot sa largesc holul dinspre scari luand din spatiul destinat acelui vestibul din fata baii care nu-mi prea place cum e pus acolo si as vrea sa-l integrez cumva in holul de la scari si inca nu am gasit o solutie.



Imi poate trimite si mine cineva link-ul catre topicul de compartimentari sau in poate spune unde il gasesc pentru ca nu dau de el:D

#50
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
e un program 3 d
vezi pe net

#51
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Multumesc pentru pont petre! Momentan ma focusez pe un al detaliu foarte important si anume castigarea unui metru in plus construibil pe care sper sa-l obtin printr-o retragere mai mica de la 3 m la 2 m printr-o declaratie notariala pe care sper sa o primesc de la cel din spatele lotului meu. Daca reusesc acest lucru s-ar putea sa se schimbe schita initiala intr-o proportie foarte mare! Sper sa-mi si iasa.

#52
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bafta atunci

#53
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View Postluckydreamer, on 13th October 2011, 20:17, said:

Imi urez MULT SUCCES !!!!!!!!!!!

Și eu îți doresc mult succes și minime bătăi de cap. E frumos că ai totuși ceva sprijin și mai capeți ceva idei...

#54
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postbuntzi, on 30th October 2011, 05:29, said:

Și eu îți doresc mult succes și minime bătăi de cap. E frumos că ai totuși ceva sprijin și mai capeți ceva idei...



Dap,stiu ca e frumos sa avem  si ceva sprijin(cei care urmeaza sau construim in prezent),dar din pacate am observat ca nu prea au mai raspuns multi useri (fata de anii trecuti)pe topicurile noi aparute si care aveau postate situatii care cer anumite solutii si rezolvari ,unde cineva care deja a construit poate ne-ar putea ajuta cu un sfat mult mai valoros cfata de o rezolvare pe care o putem cauta intr-o carte de profil. Poata ma insel eu totusi. :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate