Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Luckydreamer

- - - - -
  • Please log in to reply
2085 replies to this topic

#2071
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Posibil. Eu am calculat cu fundatie pana la -0,80 si crestea foarte mult costul.

#2072
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Depinde cum ai calculat. Ai nevoie cam de 2 mc de refuz de ciur si cam de 2 mc combinati nisip+margaritar, cativa saci de ciment, o betoniera. Fundatii la 30 latime ca mai ingust nu prea poti sapa, inseamna la 90 adancime mai bine de 3 metri liniari de fundatie la 1 mc de amestec beton cu refuz de ciur nu ? Sa zicem ca in elevatie bagi o centura cu 4 bare si cativa etrieri.....o placa de 10 armata cu o plasa de 4 e suficienta, umplutura ai de unde ca scoti de la fundatii....

#2073
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View PostInginerul_bv, on 17 martie 2015 - 06:43, said:

Depinde cum ai calculat. Ai nevoie cam de 2 mc de refuz de ciur si cam de 2 mc combinati nisip+margaritar, cativa saci de ciment, o betoniera. Fundatii la 30 latime ca mai ingust nu prea poti sapa, inseamna la 90 adancime mai bine de 3 metri liniari de fundatie la 1 mc de amestec beton cu refuz de ciur nu ? Sa zicem ca in elevatie bagi o centura cu 4 bare si cativa etrieri.....o placa de 10 armata cu o plasa de 4 e suficienta, umplutura ai de unde ca scoti de la fundatii....


Multumesc tuturor pentru sfaturi! Eu ma gandeam sa fac o placa de vreo 10-15 cm armata cu o plasa de buzau in care sa prin conectorii pentru popi de 10x15 sau 15x15,umplutura pereti din osb,vata la interior,polistiren la exterior,masa de spaclu si poate o decorativa. ahh,suprafara aprox 5mp


Ar trebuie sa fie de ajuns.

#2074
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
e bine asaPosted Image

#2075
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Inghetul si dezghetul o sa ti-o cam salte sus-jos de cateva ori pe iarna si cum pamantul e cam umed in zona ta....nu stiu ce sa zic....mai ales ca tu vrei sa o lipesti de gard. In oricare din cazuri eu i-as face fundatie.
Iti mai dau o idee, dar pentru asta dai o bere. Te duci la fier vechi si cauti 4 tevi de 4 toli lungi de 1,2 metri pe care sudezi niste mustati si le bagi la 90 in beton facand niste gauri de 40x40. Mai departe intre ele sudezi o rama metalica pe care sa poti monta o podea de dulapi  de rasinoase de 5 cm. Rama va rigidiza contructia si va sustine si podeaua. Deasupra la fiecare teava poti suda conectorii aia metalici pentru popi de care zici matale. Dar daca te apuci si pui si polistiren pe exterior si osb si vata....cred ca ajungi mai scump decat cu boltari de beton. Posted Image

#2076
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009

View Postluckydreamer, on 17 martie 2015 - 07:03, said:



Multumesc tuturor pentru sfaturi! Eu ma gandeam sa fac o placa de vreo 10-15 cm armata cu o plasa de buzau in care sa prin conectorii pentru popi de 10x15 sau 15x15,umplutura pereti din osb,vata la interior,polistiren la exterior,masa de spaclu si poate o decorativa. ahh,suprafara aprox 5mp


Ar trebuie sa fie de ajuns.
Acel framing de lemn nu ar fi ok din 10x10?

#2077
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Multumesc de sfat inginere! NU mai sunt asa sigur ca vreau sa o lipesc de gard. Mi se pare cam exagerat sa fac o fundatie de 90 cm la o baraca,dar tot ce poate...chiar nu e de ajuns o placa de beton de 15 cm? Nu e suficient de grea cat sa nu fie ,,saltata'' de inghet?

#2078
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
de ce mai vrei si vata pe interior? Eu am facut pereti din OSB de 10 si la exterior polisitrent extrudat de 3 ca mai aveam ramas si in aceasta iarna nu mi-a inghetat nimic nici cand au fost -20G. E adevarat ca are un perete lipit de casa peste izolatie dar nu cred ca influenteaza foarte mult. ... A si am izolat la interior si acoperisul cu bucati de expandat de 10 ramase de la izolarea casei.  Placa e de 20cm cu palasa de buzau si pietris mai mare sub.Usa am facut-o tot din 2 placi de OSB cu rama de lemn si in interior cu extrudat de 3 ptr izolatie.  Poti  sa faci si cum a zis inginerul_bv daca nu pui greutate amre pe podea. Eu in magazie tin peletii ptr centrala.

#2079
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postluckydreamer, on 17 martie 2015 - 21:44, said:

Multumesc de sfat inginere! NU mai sunt asa sigur ca vreau sa o lipesc de gard. Mi se pare cam exagerat sa fac o fundatie de 90 cm la o baraca,dar tot ce poate...chiar nu e de ajuns o placa de beton de 15 cm? Nu e suficient de grea cat sa nu fie ,,saltata'' de inghet?
Nu e vorba de greutate. O casa e de multe ori mai grea decat o magazie si i se fac fundatii adanci....Oricum, ce ti-am propus eu este mult mai ieftin decat placa de beton. Podeua respectiva o dai cu ulei ars de vreo cateva ori si nu mai ai treaba cu ea multi ani.

#2080
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Salutare ! S-a cam pus praful pe jurnalul meu si am zis sa-l updatez un pic Posted Image. Intre timp am facut o platforma de beton de 3,5x5 m pe care pun masa si scaunele pentru luat masa in aer liber pe care in curand vreau s-o ,,capitonez'' cu gresie de exterior si o ,,talpice'' de beton pe care ,,sade'' linistit gratarul Posted Image.
In curand as vrea sa pun si glafurile exterioare si m-am gandit la cele din alumniu pentru ca:
-au raport pret calitate bun
-rezista bine in timp
-arata bine

Eventual as vrea sa-mi spuneti (cei care aveti astfel de glafuri pe alb) daca rezista vopseaua de pe ele in timp si cat de bune vi se par. Un lucru foarte important pentru mine e sa-mi spuneti ce solutie ati gasit pentru montarea acestor glafuri de aluminiu fara gaurirea tocului geamului,sau eventual daca se poate o sina cumva pe care se monteze glaful si sa nu se mai vada suruburile Posted Image!

Edited by luckydreamer, 25 August 2015 - 19:14.


#2081
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Nicio parere???

#2082
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Glafurile din aluminiu sunt ok. Eu am in culoarea tamplariei si nu am avut nici un fel de problema de 2 ani de la montare. Legat de montaj, eu l-am facut cu firma producatoare asa incat nu pot sa ofer info legat de solutia tehnica pentru a nu se mai vedea suruburile, dar sunt sigur ca exista modalitati, astazi se poate face cam orice (bani sa ai).

#2083
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
multumesc pentru sfat. Asteptam sa vad niste feedback-uri de la cei care monteaza geamuri dar se pare ca nu sunt interesati de ,,asemenea aspecte mai putin importante" :).

#2084
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postluckydreamer, on 25 august 2015 - 19:14, said:

ce solutie ati gasit pentru montarea acestor glafuri de aluminiu fara gaurirea tocului geamului,sau eventual daca se poate o sina cumva pe care se monteze glaful si sa nu se mai vada suruburile Posted Image!

Pai e solbancul dar vine pus odata cu montarea profilelor.

Attached Files



#2085
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Uite ce zice @Inginerul_bv in jurnalul lui @hdi(Casa din livada) postul 2181
"Glafurile de aluminiu de exterior ... un tip de glaf care se aplica pe exterior si se fixeaza de profil cu suruburi autoforante si are si o garnitura de etansare intre glaf si profil care dupa montajul suruburilor mascheaza si capetele suruburilor. De-asta am vrut sa-mi pun eu."

#2086
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Salutare,



Nu prea am mai fost activ de mult pe aceasta arie, desi pe forum am tot fost prezent. Intre timp, am luat decizia de a vinde casa din motive personale, asadar daca exista doritori, ma puteti contacta pe PM sau la 0724867542.


Ca un scurt rezumat:


Vila a fost construita in 2012 cu materiale premium certificate(Schneider, Brickston, Ceresit, Austrotherm, Vogel & Noot, Classen, Grohe, Paradox, Buderus, Paradox, Gree si Romstal), exista facturi doveditoare si este printre putinele constructii care are fundatie la 2,4 m adancime, carte tehnica completa( inclusiv teste si certificari la laborator pentru fierul si betonul folosite+ poze cu fiecare etapa in parte), precum si atestari tehnice si procese verbale semnate atat de la dirigintele de santier cat si de la RTE.
Curtea are aprox 330 mp, este foarte bine valorificata si foarte incapatoare pentru suprafata ei: 3 locuri de parcare, gratar handmade cu pergola si spatiu de luat masa, gazon, Mana Maicii Domnului, trandafiri cataratori precum si nenumarate flori pentru toate sezoanele.



o zi frumoasa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate