Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Luckydreamer

- - - - -
  • Please log in to reply
2085 replies to this topic

#1
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Salut tuturor,



  
                     La fel ca toti ceilalti membri ai forumului am zis sa deschid de acum un topic despre viitoarea mea casa, chiar daca sunt inca la inceput. Totul a inceput acum 8 luni cand din intamplare am gasit forumul softpedia unde toti impartaseau acelasi vis: constructia unei casute pe masura nevoilor si puterii financiare a fiecaruia. Momentan locuiesc in Bucuresti (ca multi altii care au facut trecerea) si datorita aglomeratiei,traficului,poluarii si lipsei de spatiu am decis sa ne mutam undeva aproape de Bucuresti la o casa la curte dar cu conditii asemanatoare cu cele de la bloc(fara animale,pasari in batatura).Pana in acest moment am citit foarte multe din jurnalele de case de pe forum si vreau sa spun ca am citit atatea jurnale cu tot atatea modele de case,solutii tehnice si materiale diferite de constructie. Am inceput sa caut teren tinand cont de cele 3 criterii principale si anume sa fie la un pret decent,cu o suprafata de maxim 300 m si foarte aproape de Bucuresti intrucat nu vreau sa fac naveta.

             Am citit multe anunturi,am sunat multi proprietari si am mers la vizionari de terenuri in comuna Glina,zona industriala Policolor,comuna Berceni si orasul Pantelimon. Cateva dintre ele erau in plin camp,fara utilitati in apropiere si la preturi mari avand in vedere ca suntem oarecum in plina criza financiara(preturi gasite de la 65 euro/mp spre 180 euro/mp). Apoi am gasit cateva parcele in orasul Pantelimon in zona fermelor,care ne placeau mult,erau la 60 euro/mp dar si cu multe probleme: pot-ul era de 15 %,asadar suprafata mica construibila si trebuia sa cumpar o suprafata foarte mare,nu dispuneam de atatia bani,apoi ce rost avea sa cumpar un teren care in proportie de 3/4 era inutilizabil ptr constructie si ultimul mic detaliu :proprietarul nu vroia sa negocieze un cent.. Ne-a parut rau dar am trecut mai departe la alte cautari...

          Pana cand la vreo 2 zile mai tarziu gasim un anunt pentru un teren de vanzare in Pantelimon la un pret ok si culmea si pe un site prea putin cunoscut...Am mers la fata locului si mare ne-a fost mirarea cand am vazut cred ca ultimul teren pe care nu s-a construit nimic desi in zona era plin de constructii in toate directiile si foarte aproape de centrul orasului..Am negociat pretul final cu proprietarul ,dupa care am aflat ca proprietarul nu dezmembrase terenul si culmea nu avea nici bani ptr asa ceva si trebuia sa-i dau eu bani pe incredere urmand sa ii recuperez dupa aceea de la el la contractul de vanzare cumparare... :naughty: Lucru destul de greu de facut si de acceptat pentru mine pentru ca eu de obicei nu risc asa mult dar de data aceasta am zis fie...Din fericire pentru mine si ai mei,proprietarul s-a tinut de cuvant la sfarsit si a fost totul ok..si uite asa am cumparat o parcela de 300mp cu pot de 30% pentru constructie cu toate utilitatile trase in fata tereneului,deschiderea de 19 m si adancime de doar aprox 15 m :rolleyes: .


          Am inceput cu o intarusare si cu o masuratoare la fata locului pentru delimitarea locului,am facut ridicarea topografica,studiu geotehnic si am depus si actele pentru CU care trebuia sa iasa si el in curand.

          Azi am avut si prima discutie cu un arhitect caruia i-am zis ce imi doresc sa construiesc si care mi-a cerut 1400 Euro pentru 160 mp utili si cam 200 construiti.
          Casa pe care o doresc as vrea sa fie pe cadre de beton cu caramida porotherm seismica si ar avea amprenta de 80-85mp,regim de inaltime P+1+M si sa imi ramana si putina gradina pentru teresa/foisor/masuta/2 pomisori/floricele/gazon  :peacefingers: .Banii pentru constructia casei provin in prima faza dintr-un credit care sper sa ne ajunga la constructia la rosu ca mai apoi si vindem apartamentul in care stam si sa continuam lucrarile.
        Pana acum din cate jurnale de casa am citit nu am  gasit niciunul din zona Pantelimon asa ca jurnalul meu s-ar putea sa fie o premiera :rolleyes:

         Cam atat deocamdata..promit sa va tin la curent cu mersul lucrurilor de-acum inainte si va voi stresa cu intrebari (f multe probabil..) pe parcurs...
photo.gif

        Imi urez MULT SUCCES !!!!!!!!!!!

Edited by luckydreamer, 13 October 2011 - 18:18.


#2
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

View Postluckydreamer, on 13th October 2011, 19:17, said:

Imi urez MULT SUCCES !!!!!!!!!!!


Si eu la fel :)
Mare grija cum amplasezi casa, pentru a-ti ramane si un spatiu util pentru curte.
Eu am construit tot pe 300 mp ( 309 mp mai exact ) si am pozitionat casa in asa fel incat sa-mi ramana si un pic de spatiu pentru curte ( un gratarel, un gazonel etc )

Spor la treaba, cat mai putine plimbari dupa avize, taxe, etc...si succes cu constructorii  :peacefingers:

#3
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postluckydreamer, on 13th October 2011, 19:17, said:

Pana acum din cate jurnale de casa am citit nu am  gasit niciunul din zona Pantelimon asa ca jurnalul meu s-ar putea sa fie o premiera :rolleyes:
Nu este o premiera dar iti uram bafta :)
http://forum.softped...t...t=0&start=0
si cred ca mai sunt ...

#4
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

View Postklupoloistu, on 13th October 2011, 19:29, said:

Mare grija cum amplasezi casa, pentru a-ti ramane si un spatiu util pentru curte.
la dimensiunile terenului , nu ii raman decat 2 variante : unul din colturile din spate . cu retrageri de 1 respectiv 2 m pe fiecare latura .
pentru a avea o parte libera pentru terasa , foisor , masina , spatiu verde etc

#5
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Multumesc pentru incurajari Klupoloistu si gabian 22 ! Am citit cap coada jurnalul lui Toshiba pentru ca a fost unul dintre cele mai bine realizate jurnale dar din pacate am ratat pasajul unde scria localitatea unde construieste:D.


Klupoloistu,eu as vrea sa amplasez casa cat mai in spatele terenului undeva in partea stanga dar in acelasi timp trebuie sa tin cont si de retrageri...iar in conditiile astea casa cred ca o sa vina pe mijlocul terenului ramanandu-mi spatiu in fata casei si in lateral stanga si dreapta. Urez multa bafta tuturor c incep noi constructiI! Sa auzim de bine !

moldoveanu00..din pacate deschiderea e mai mare decat adancimea si v-a trebui sa fac si un pud pentru ca conform legii deschiderea trebuie sa fie mai mica fata de adancimea si acest lucru s-ar reglementa prin acest PUD.

Edited by luckydreamer, 13 October 2011 - 18:48.


#6
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

View Postluckydreamer, on 13th October 2011, 19:52, said:

deschiderea trebuie sa fie mai mica fata de adancimea
mi se pare logic

#7
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Postluckydreamer, on 13th October 2011, 19:17, said:

Imi urez MULT SUCCES !!!!!!!!!!!

Doamne-ajuta!  :thumbup:

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
E frumos in zona fermelor, aer curat si putina agitatie. De la capatul autobuzelor faci stanga cumva?

#9
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Pentru astrul: am vrut sa cumpar acolo adica la capatul autobuzelor dar nu m-am inteles cu proprietarul. Norocul meu ca am cumpart un teren cu mult pana la capatul autobuzelor:).

Dragi colegi forumisti,am mare nevoie de un sfat: cota terenului naturala este sub nivelul drumului cu aproximativ 10 pana la 20-25 cm pe alocuri. Cota zero as vrea sa o fac la 80 cm peste nivelul cotei drumului datorita faptului ca nu as vrea sa am probleme cu inundatiile. Intrebarea mea este urmatoarea: sa aduc terenul la inaltimea drumului+ plus diferenta fata de drum ridicandu-ma cu pamant si tasandu-l mecanic+ natural datorita ploilor pana in momentul inceperii santierului sau sa construiesc asa si sa incarc cu pamant dupa ce ies din pamant cu fundatia?

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Prima varianta ar fi de preferat. Astfel scutesti o munca inutila de a cofra si o mare parte din fundatie.
Oricum, pana la urma tot va trebui sa sistematizezi terenul pana la cota dorita.

#11
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Asa ma gandeam si eu Astrule,pentru ca as vrea sa incep constructia cam prin februarie -martie in functie de vreme si ma gandesc ca daca pun pamant de pe acum am timp sa-l tasez cat de bine se poate mecanic dar mai poate sa intervina si natura prin ploi,zapada pentru afanarea pamantului!

Are cineva pamant in zona care i-a ramas de la fundatie si nu mai are nevoie de el? Sau stie cineva de unde pot cumpara?

Edited by luckydreamer, 13 October 2011 - 21:34.


#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
da poze o sa faci ?

uitasem--multa bafta----
cand te gandesti sa o termini ?

nu e cam scumpa arhitectura ?
cum a mers teaba
ai inceput cu ceva desene pe hartie sau astepti sa ti se popuna ceva din baza de date a arhitectului ?

#13
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011
salut! vreau sa-ti spun inca de acum sa ai mare grija cu pud-ul ala.Adica sa ai grija cu cine il faci,este o nebunie curata,eu pur si simplu am capiat. Ma chinuiesc de vreo 4 luni sa rezolv treaba asta,am avut si ghinion cu persoana care mi l-a facut. Ai grija, in banii cu care te intelegi sa-ti dea si avizele de circulatie si preccordonare. Tu poate o sa reusesti mai usor,dar eu voi construi in sectorul 1(tot prin februarie-martie) si aici e jale mare.  Bafta si daca mai vrei vreo informatie legata de treaba asta,intreaba-ma!

#14
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postpetre69, on 13th October 2011, 22:50, said:

da poze o sa faci ?

uitasem--multa bafta----
cand te gandesti sa o termini ?

nu e cam scumpa arhitectura ?
cum a mers teaba
ai inceput cu ceva desene pe hartie sau astepti sa ti se popuna ceva din baza de date a arhitectului ?


Petre69: o sa fac poze de la inceputul lucrarilor si pe tot parcurs lor :console: . As vrea sa incep casa undeva prin februarie-martie in functie de momentul cand se opreste ninsoarea si sa o termin cel tarziu in octombrie,dar stii si tu ca uneori socoteleala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.

Pai in cei 1400 euro am proiectul la faza finala DDE,adica arhitectura,proiect de instalatii termice si sanitare,proiect de structura,detalii de executie,documentatia pentru PAC,proiect de autorizatie pentru imprejmuire si gard+ vizitele la santier ale inginerilor si arhitectului la santier de cate ori e nevoie. Apoi din cate stiu eu pretul per proiect se ia la mp2 construit,nu? eu am 85 mp2 construit per nivel x 2+ mansarda=170mp +aprox 40 mp mansarda=210 mp iar costul final la proiect e undeva la 6.6 euro/mp2. E scump ?


Ca bine ai nimerit,chiar asa am inceput: cu desene pe hartie,ce-i drept foarte rudimentare iar de aici as vrea sa intervina arhitectul si sa rafineze schita mea.


Am atasat si 2 poze cu terenul ca sa vedeti si despre ce e vorba,momentan oamenii necivilizati au aruncat gunoiul,lucru ca ii nemultumeste si pe vecini dar care urmeaza sa se schimbe curand sper.

View Postgabiy74, on 14th October 2011, 00:42, said:

salut! vreau sa-ti spun inca de acum sa ai mare grija cu pud-ul ala.Adica sa ai grija cu cine il faci,este o nebunie curata,eu pur si simplu am capiat. Ma chinuiesc de vreo 4 luni sa rezolv treaba asta,am avut si ghinion cu persoana care mi l-a facut. Ai grija, in banii cu care te intelegi sa-ti dea si avizele de circulatie si preccordonare. Tu poate o sa reusesti mai usor,dar eu voi construi in sectorul 1(tot prin februarie-martie) si aici e jale mare.  Bafta si daca mai vrei vreo informatie legata de treaba asta,intreaba-ma!



gabiy74 iti multumesc mult pentru sfat ,momentan astept sa iasa CU din care vad daca-mi trebuie sau nu. Cei de la primarie au zis ca e un rau necesar si ar trebui sa-m fac mai mult ca sigur,acum ramane de vazut.

Attached Files



#15
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Salut si bafta in tot ce ti-ai propus!
Cel mai bine asezi pamantul pt cota propusa fata de drum, de acum si vezi in martie cum s-a tasat natural, dupa (speram!) zapezi.
Atunci mai faci ajustari de strat, eventual dupa alcatuirea fundatiei.
:thumbup:

#16
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Bafta la construit! Iarna urmatoare sa te prinda in casa ta. :thumbup:
Se zice "living", ce ai scris tu inseamna altceva :)

#17
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011
gabiy74 iti multumesc mult pentru sfat ,momentan astept sa iasa CU din care vad daca-mi trebuie sau nu. Cei de la primarie au zis ca e un rau necesar si ar trebui sa-m fac mai mult ca sigur,acum ramane de vaz                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
daca poti sa vorbesti inainte cu cineva din primarie sa nu ti-l mai ceara in urbanism,ai sa fii fericit,crede-ma! Bineinteles,nu e de-ajuns sa vorbesti,ma-ntelegi ce vreau sa zic,dar sa stii ca scutesti cam 2 luni plus cateva sute de euro. Bafta!

#18
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postginaro, on 14th October 2011, 13:50, said:

Bafta la construit! Iarna urmatoare sa te prinda in casa ta. :thumbup:
Se zice "living", ce ai scris tu inseamna altceva :)





ginaro: iti multumesc pentru incurajare si pentru corectare,din graba am scris cu totul altceva :rolleyes: !

View Postgabiy74, on 14th October 2011, 15:41, said:

gabiy74 iti multumesc mult pentru sfat ,momentan astept sa iasa CU din care vad daca-mi trebuie sau nu. Cei de la primarie au zis ca e un rau necesar si ar trebui sa-m fac mai mult ca sigur,acum ramane de vaz                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
daca poti sa vorbesti inainte cu cineva din primarie sa nu ti-l mai ceara in urbanism,ai sa fii fericit,crede-ma! Bineinteles,nu e de-ajuns sa vorbesti,ma-ntelegi ce vreau sa zic,dar sa stii ca scutesti cam 2 luni plus cateva sute de euro. Bafta!



gabiy74 am depus deja dosarul pentru CU din pacate!


Nu are nimeni nicio parere despre compartimentarea casei sau pretul proiectului? e prea mare sau prea mic?


Am vorbit cu arhitectul azi si m-a sfatuit sa ridic cota pamantului cu aprox 30 cm si sa-l uniformizez ca sa aiba aceeasi cote de inaltime peste tot,adica 10 cm peste cota drumului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate