Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Tassimo de la Bosh ? Are cineva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Ma tot bate gndul sa imi iau un Tassimo , nu am gasit insa pe net reviewuri in limba romana sau opinii despre acesta, daca are cineva il rog sa posteze impresii, cum ies cele cateva sortimente de cafea si ciocolata existente pe piata din romania....si tot ce se mai poate spune despre el!

Edited by mirceacra, 09 October 2011 - 12:55.


#2
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Salut,
Eu folosesc de peste 1 an jumate Nescafe Dolce Gusto, care este similar (de aici cred ca s-au si inspirat de altfel)
Zilele trecute ma plimbam prin Domo si era un tip care promova Tassimo si mi-a facut un Capucinno si un Espresso.

Ambele functioneaza pe baza de capsule, iar bauturile posibile, deasemenea sunt similare.

Pe scurt, iti pot face un rezumat despre ele, si eventual o comparatie in continuare, enumerand avantajele si dezavantajele lui Tassimo la prima vedere.

Bauturi posibile : Espresso (mai multe sortimente), Latte Machiato, Capucinno, Ciocolata Calda (colaborare cu Milka la Tassimo).Astea sunt cele principale, care probabil te si intereseaza.La Tassimo nu stiu daca mai sunt si altele, insa la Dolce Gusto mai sunt, unele chiar porcarii : Exemplu Nestea - nu vad de ce as da bani pe capsule de nestea, sunt o gramada de bani, este ilogic...+ sortimente multe de Espresso, unele chiar nasoale la gust (Espresso Barista, Intenso - care e suficient de tare cat sa para ars la gust, etc).

Gust : Espresso-ul este mediu spre bun.Nu are aceeasi aroma ca a unui Lavazza/Julius Meinl autentic insa este comparabil cu majoritatea cafelelor espresso.Capucinno si Caffe Late sunt cu adevarat bune/gustoase/intense.Ti le poti face inclusiv in culori, fara sa se amestece.Dezavantajul la bauturile complexe (capucinno/caffe late/frape - se gaseste vara la Dolce Gusto) este ca trebuie sa folosesti 2 capsule, ca atare bautura finala o vei obtine cu un pret mai mare, poate prea mare...

Pret Capsule : La ambele variante, exista cutii cu 16 capsule (pana si aici s-au copiat..).O cutie cu 16 capsule costa in jur de 21-22 Lei.La Tassimo am vazut ca sunt 23-24 lei, deci mai scumpe.In traducere, o cafea este 1.4 - 1.5 Lei.Fiind net superioara unei cafele la ,,automat'', si mult ca pret sub un espresso de oriunde l-ai cumpara, rezulta ca e avantajos.In schimb, la alte sortimente (cele amintite mai sus), cutia are tot 16 capsule, dintre care 8 pe baza de cafea, 8 de lapte (perfect natural zic ei).Astfel, vei obtine 8 bauturi, la un pret de 3 lei/bautura, care nu mai este tocmai mic/rezonabil.Ca moft, merge.Eu sunt mare amator de espresso, asa ca il folosesc cu precadere pentru asta.

Utilizare : Ambele sunt destinate uzului personal, nu pentru cafenele/localuri..Modul de utilizare este similar (deschiz un capac, bagi capsula, faci cafeaua, scoti capsula si o arunci, fara sa murdaresti nimic, deci, foarte simplu) cu ceva avantaje in favoarea Tassimo, majoritatea in cazul variantei de Tassimo de top - > tipul din magazin prezenta 3 modele, cel mai ieftin era 550 Lei parca si ultimul, aproape 700 Lei.

Avantaje Tassimo :
- Stie sa ,,ghiceasca'' bautura pe baza codurilor de bare (fiecare capsula are cod), astfel incat dozeaza cantitatea optima (un moft dupa parerea mea, caci nu pleci sa faci baie in cele 30 secunde cat iti faci cafeaua)
- Are un design mai prietenos, cu leduri, cu butoane in loc de manetuta (asa cum are Dolce Gusto), si afisaj electronic (varianta de top)
- Are functie de autocuratare (curata ,,instalatia'' de depuneri, dupa cateva folosiri).Solicita aparatul automat atunci cand considera - ne-a facut o demonstratie si pentru asta.Este un sistem util, eu am patit-o dupa aproape 1 an cu al meu, s-a infundat, insa am desfacut capacul respectiv, l-am curatat in 30 secunde cu un ac si s-a rezolvat.Exista insa si espressoare de la Dolce Gusto cu aceasta functie, mai scumpe ce-i drept.

Dolce Gusto foloseste cafea de la Nescafe, Tassimo foloseste Jacobs.Repet insa, gustul mi s-a parut similar, deci nu este nicio diferenta notabila..

In concluzie, din punctul meu de vedere, investitia merita, in special pentru bautorii de espresso.Ai parte de un espresso bun, rapid, fara mizerie, cu un minim de efort.Nu trebuie decat sa speli vasul de apa la o anumita perioada si sa cureti aparatul de eventualele depuneri/scurgeri din cand in cand (daca nu o face in mod automat).Singurul dezavantaj notabil este dat de faptul ca depinzi de un singur tip de capsule, existand practic un monopol in sensul asta.Poate la un moment dat nu mai exista sau se dubleaza pretul lor...E normal? :).Momentan n-au fost probleme sa nu gasesc, exista peste tot in supermarketurile mari iar pretul capsulelor (cel putin la al meu), este acelasi de aproape 2 ani...

Referitor la achizitia aparatului, sincer nu stiu daca merita aceasta diferenta de bani in favoarea Tassimo, mai ales ca..atat aparatul cat si capsulele sunt mai scumpe.Dolce Gusto Picolo pleaca de pe la 320 lei, nu vad de ce ai da min. 150 lei in plus pe cel mai ieftin Tassimo care are exact acelasi functii..
In plus, Dolce Gusto are si functie de bauturi reci (Ex : Frappe), nu stiu daca Tassimo are, trebuie sa intrebi.

Sa scrii un review, dupa achizitie :)

#3
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Multumesc tare mult pentru explicațiile complete si detaliate, daca imi cumpara voi posta un review, oricum mai astept si alte opinii...

#4
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mie, care sint bautor de cafea, aparatele astea mi se par niste glume proaste, pentru luat ochii musafirilor.
Vrei espresso, i-ati o masina de espresso, si stii o treaba, bagi ce cafea vrei tu in ea, macinata cum vrei tu, cantitatea de apa la fel, cum vrei tu.. La astea esti dependent de retetele lor, de disponibilitatea capsulelor in magazin, gustul nu e neplacut, dar nu este cafeaua aia buna si tare.

#5
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 12.03.2003
O cafea buna ramine o cafea buna. Singurul (si sa recunosc, destul de marele) avantaj al acestor "device"-uri, sa le zic asa, este comoditatea si, eventual, rapiditatea.

Dupa parerea mea, cea mai extinsa gama de capsule o gasesti la Tassimo (exemplu de la www.tassimo.de), ca sa nu mai vorbim de gusturile mai exotice disponibile pe ebay...

Daca un astfel de aparat cauti, atunci eu ti-l recomand!

#6
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Nu este cel mai aromat espresso din univers, asa cum am spus si eu mai sus, insa cu siguranta este cel mai simplu/rapid de facut, fara niciun pic de mizerie.Si este si tare (poti alege dintre cel putin 3 sortimente de espresso, pentru fiecare gusturi.. + cafea lunga).Eu si asa sunt de multe ori pe fuga iar pentru mine faptul ca rezolv cafeaua rapid fara griji, conteaza.In general cumpar lucruri care`mi simplifica viata :)

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Parerea mea e ca nu merita ... eu am luat de cateva saptamani un aparat si il folosesc zilnic. Nu spun ca nu e rapid, nu se misca bine, etc, spun doar ca nu imi place cafeaua deloc. Ce sa te astepti de la Jacobs?! E nasol ca nu exista optiuni pentru alte branduri.

#8
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Nu ai gustat si tu de la un promoter inainte, de prin vreun magazin?Totusi, aparatul e cateva milioane bune :)

#9
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 12.03.2003

 floraur, on 13th October 2011, 10:34, said:

Parerea mea e ca nu merita ... eu am luat de cateva saptamani un aparat si il folosesc zilnic. Nu spun ca nu e rapid, nu se misca bine, etc, spun doar ca nu imi place cafeaua deloc. Ce sa te astepti de la Jacobs?! E nasol ca nu exista optiuni pentru alte branduri.

Pai de ce te limitezi la Jacobs?! Kenco, Carte Noire, Maestro Lorenzo, Cote d'Or, Starbucks, etc..., nu le mai insir aici

#10
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

 floraur, on 13th October 2011, 10:34, said:

Parerea mea e ca nu merita ... eu am luat de cateva saptamani un aparat si il folosesc zilnic. Nu spun ca nu e rapid, nu se misca bine, etc, spun doar ca nu imi place cafeaua deloc. Ce sa te astepti de la Jacobs?! E nasol ca nu exista optiuni pentru alte branduri.


Pai daca cafeaua nu e buna deloc cum de il mai folosesti zilnic? De ce spui ca nu e buna ? Nu iti place tie Jacobs sau e o problema cu cafeaua?

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

 Greuceanu, on 13th October 2011, 15:40, said:

Pai de ce te limitezi la Jacobs?! Kenco, Carte Noire, Maestro Lorenzo, Cote d'Or, Starbucks, etc..., nu le mai insir aici

Nu cred ca am variante... pe la noi numai Jacobs am vazut, ai tu vreo sursa?

 mirceacra, on 14th October 2011, 20:11, said:

Pai daca cafeaua nu e buna deloc cum de il mai folosesti zilnic? De ce spui ca nu e buna ? Nu iti place tie Jacobs sau e o problema cu cafeaua?

Mi se pare slaba, parca nu are destula cofeina... acum folosesc doua doze, iar eu nu sunt un tip care exagereaza, cu atat mai mult cand este vorba de cafea.
In afara de mine, mai folosesc expresorul si colegii mei... vreau sa spun ca niciunul nu e incantat.

#12
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Singura masinarie pe baza de pastile pe care am vazut-o eu, care intradevar făcea o cafea buna, era o masinarie micuta de la lavazza, cu pastile tot lavazza evident.
Ala era intradevar espresso.

#13
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Ti-ai luat pana la urma Tassimo? Vezi ca e o oferta aici, reducere 200 lei, pret final 389 Lei.

http://www.groupon.r...e..._301&a=1923

#14
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Inca nu mi-am luat , interesanta oferta propusa de tine...

#15
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 dan78rom, on 16th October 2011, 09:21, said:

Singura masinarie pe baza de pastile pe care am vazut-o eu, care intradevar făcea o cafea buna, era o masinarie micuta de la lavazza, cu pastile tot lavazza evident.
Ala era intradevar espresso.
Da, masina Lavazza e ok, dar e considerabil mai scumpa decat jucariile astea colorate. Si cafeaua lor e mai buna.

Dolce Gusto, Tassimo si altele de genul asta sunt niste prostii. Fac o cafea mediocra, "gusturile" si "aromele" din cafeaua lor sunt artificiale. "Crema" e obtinuta ori cu ajutorul chimicalelor (emulgatori) ori prin folosirea unei cafele inferioare (robusta) care face mai multa crema decat arabica. Nu inteleg de ce cineva si-ar dori capuccino din prafuri de lapte cand poti sa ti-l faci singur din lapte proaspat la un aparat care are duza de abur. Dureaza jumatate de minut sa faci un espresso la un esspresor "normal" si inca jumatate de minut sa faci spuma pentru capuccino. La robotel dureaza tot atata, doar ca intr-adevar, nu trebuie tu sa intervii deloc. Spuma de capuccino facuta de automate (chiar si de alea foarte scumpe) iese un fel de "dero". La orice jaf de esspresor normal poti face o spuma foarte fina si consistenta cu conditia sa aiba suficienta presiune de aburi si sa procedezi corect (e ceva foarte simplu). In plus un espressor ordinar e mai ieftin decat un "robotel", cafeaua la pastile e foarte scumpa comparativ chiar cu cafeaua "de firma" care se gaseste in mod uzual prin magazine: Lavazza, Illy, Davidoff, Segafredo, etc. pe langa care Jacobs, chiar si aia "neimbunatatita", la pachet vidat, e ceva mediocru. Banii pe care ii economisesti de la pastilele de cafea poti sa-i pui de-o parte pentru o rasnita, si atunci sa vezi cafea ... Sau daca nu vrei sa te complici, nu te opreste nimeni sa ramai la cafeaua macinata din comert.

Edited by andrei_0, 30 October 2011 - 20:42.


#16
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Pentru cei ce  doresc un expreso de calitate, un expresor obisnuit face o cafea mult mai buna si mai ieftina decat Tassimo sau Dolce Gusto. Am un Dolce Gusto luat acum un an de la Viena ( Saturn din Columbus Platz) cu 46 de euro si doua cutii de capsule cadou. In Romania inca nu s-a ajuns la preturile astea. Am incercat aproape toate tipurile de capsule, nimic deosebit.
Tassimo e mai scump, nimic deosebit la gust, doar ca dozeaza automat cantitatea de apa, are cititor de coduri de bare incorporat.

#17
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Sunt de acord cu faptul ca un espresor face cafeaua adevarata ...Am un espresor Ufesa dar care niciodata nu m-a incantat cu cafeaua, nu are spuma (crema) mi-am luat si o rasnita (e adevarat una banala romaneasca electrica), cafea boabe dar tot degeba, pana la urma espresorul meu sta abandonat undeva prin casa, si ma gandisem ca un Tassimo ar fi o solutie buna pentru facut cafeaua rapid dimineata fara complicatii, curat si simplu. Din pacate nu am avut ocazia sa gust o cafea preparat cu el, capsulele sunt intr-adevar scumpe...Nu stiu..
Am citit multe opinii pozitive despre Tassimo inscrise in bloguri personale dar am convingerea ca sunt reclame la acest produs, prea il lauda toti si descrierile seamana intre ele..

#18
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Si eu tot Ufesa am. Maine dimineata iti pun o poza cu cafeaua care iese cu el :D .Eu folosesc doar cafea arabica, care nu-i asa "spumoasa" ca robusta, dar am o rasnita buna. Decat sa dai banii pe o prostie mai bine "mariti" Ufesa cu o rasnita decenta, rasnitele cu elice nu macina uniform si cafeaua nu iese deloc bine cu ele. Dupa ce ai rasnita poti cumpara cafea proaspat prajita, care e mai buna decat orice Lavazza macinata care a zacut luni de zile pe rafturile magazinelor.

Hint: Daca vrei crema, pana ajungi sa-ti iei rasnita incearca un amestec de cafea arabica si robusta. Eu aveam rezultate decente cu Lavazza crema e gusto.

Iata si cafeaua facuta de un esspresor de ~350 RON (Ufesa):

Attached File  IMG_9420.JPG   112.72K   213 downloads
Attached File  IMG_9421.JPG   137.74K   195 downloads

Maine ... capuccino :)

Edited by andrei_0, 31 October 2011 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate