Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Vrei sa te intalnesti cu ingerii?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Pozeeeeeeee calde calde!!

Attached Files



#38
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Mvai :inlove:, frumoase pozele calde!

#39
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Va salut. Abia acum am putin timp sa scriu, desi este cam dimineata inca :)

Am fost la Uyuni ... e tot ce pot spune :) Este superb! Imi pare rau ca abia acum am reusit sa vizitez zona desi am venit in Bolivia prima data acum 6 ani. Niciodata nu e prea tarziu. Daca aveti posibilitatea sa vizitati America de Sud, acesta este un MUST SEE!! Nu veti regreta nici un moment. Toata zona, tot drumul este extraordinar! Din pacate nu am avut la mine alt acumulator la aparat si dupa ce am plecat de la Uyuni am ramas fara curent insa totul este superb acolo!

Daca va hotarati sa mergeti, trebuie sa tineti seama ca nu este o excursie de 1 zi. In cazul nostru, a fost de 4 zile din Santa Cruz. Cel mai apropiat aeroport este in La Paz sau in Cochabamba. (distanta este aproximativ aceeasi ... 600 km). Cel din Cochabamba este international insa are foarte putine legaturi, doar Peru, Brazilia si Argentina daca imi amintesc eu bine.

Ca sa ajungeti acolo este necesara inchirierea unei masini iar un ghid costa 20$ de persoana. Insa te poti descurca si fara, noi nu am avut ghid. Este de preferata masina 4x4 mare, nu intermediara. Gasesti masini de inchiriat oriunde, mai ales in Uyuni. Oraselul s-a dezvoltat pe baza turismului din zona. Pana in Uyuni se poate ajuge cu autobuzul ... insa nu este deloc avantajos.

#40
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostAdCrys20, on 5th January 2012, 14:44, said:

Va salut. Abia acum am putin timp sa scriu, desi este cam dimineata inca :)

Am fost la Uyuni ... e tot ce pot spune :) Este superb! Imi pare rau ca abia acum am reusit sa vizitez zona desi am venit in Bolivia prima data acum 6 ani. Niciodata nu e prea tarziu. Daca aveti posibilitatea sa vizitati America de Sud, acesta este un MUST SEE!! Nu veti regreta nici un moment. Toata zona, tot drumul este extraordinar! Din pacate nu am avut la mine alt acumulator la aparat si dupa ce am plecat de la Uyuni am ramas fara curent insa totul este superb acolo!

Daca va hotarati sa mergeti, trebuie sa tineti seama ca nu este o excursie de 1 zi. In cazul nostru, a fost de 4 zile din Santa Cruz. Cel mai apropiat aeroport este in La Paz sau in Cochabamba. (distanta este aproximativ aceeasi ... 600 km). Cel din Cochabamba este international insa are foarte putine legaturi, doar Peru, Brazilia si Argentina daca imi amintesc eu bine.

Ca sa ajungeti acolo este necesara inchirierea unei masini iar un ghid costa 20$ de persoana. Insa te poti descurca si fara, noi nu am avut ghid. Este de preferata masina 4x4 mare, nu intermediara. Gasesti masini de inchiriat oriunde, mai ales in Uyuni. Oraselul s-a dezvoltat pe baza turismului din zona. Pana in Uyuni se poate ajuge cu autobuzul ... insa nu este deloc avantajos.
pai si excursii nu se fac?

#41
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Te referi prin agentie de turism? Daca la asta te referi, nu stiu ce sa-ti spun. Noi am fost pe cont propriu, am plecat din Santa Cruz.
De asemenea, in Uyuni gasesti ghizi pe care ii poti lua cu tine ... dar trebuie sa vb spaniola. (foarte rar gasesti vorbitori de limba engleza.)
Sunt singurele informatii pe care ti le pot da eu.

#42
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostAdCrys20, on 10th January 2012, 13:37, said:

Te referi prin agentie de turism? Daca la asta te referi, nu stiu ce sa-ti spun. Noi am fost pe cont propriu, am plecat din Santa Cruz.
De asemenea, in Uyuni gasesti ghizi pe care ii poti lua cu tine ... dar trebuie sa vb spaniola. (foarte rar gasesti vorbitori de limba engleza.)
Sunt singurele informatii pe care ti le pot da eu.
da agentii de turism,eu cred trebuie sa existe ceva nu toata lumea are carnet de conducere,multumesc.

#43
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostAdCrys20, on 10th January 2012, 13:37, said:


Waaa, deci chiar te-ai dus..?!    Bravo!
Pozele sunt .. de-ti fac pielea gaina de cat de faine sunt! La una chiar am avut asa, o senzatie de ameteala, fara nici un punct de reper! :blink:

Edited by barbarian, 15 January 2012 - 10:51.


#44
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Sal. @moschino, cand am timp voi cauta detalii legate de intrebarea ta. Teoretic ar trebui sa existe excursii prin agentii de turism insa eu cunosc Bolivia pentru ca am muncit acolo si de 5 ani o tot vizitez, asa ca ne-am permis sa mergem pe cont propriu. O problema ar fi ca Uyuni este destul de departe de "civilizatie" cel mai apropiat oras de unde s-ar putea organiza ceva este la 600km (LaPaz sau Cochabamba). Turismul in Bolivia este foarte slab dezvoltat, gasesti magazine cu suveniruri, hoteluri sunt si agentii de turism (destul de putine din cauza legilor ciudate - acum 5 ani gaseai agentie de turism pe toate strazile) dar sunt mai mult axate pe excursii in afara si bilete de avion.

Am o cunostinta la o agentie de turism si ii voi scrie. Sper sa primesc un raspuns rapid.

#45
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostAdCrys20, on 18th January 2012, 09:54, said:

Sal. @moschino, cand am timp voi cauta detalii legate de intrebarea ta. Teoretic ar trebui sa existe excursii prin agentii de turism insa eu cunosc Bolivia pentru ca am muncit acolo si de 5 ani o tot vizitez, asa ca ne-am permis sa mergem pe cont propriu. O problema ar fi ca Uyuni este destul de departe de "civilizatie" cel mai apropiat oras de unde s-ar putea organiza ceva este la 600km (LaPaz sau Cochabamba). Turismul in Bolivia este foarte slab dezvoltat, gasesti magazine cu suveniruri, hoteluri sunt si agentii de turism (destul de putine din cauza legilor ciudate - acum 5 ani gaseai agentie de turism pe toate strazile) dar sunt mai mult axate pe excursii in afara si bilete de avion.

Am o cunostinta la o agentie de turism si ii voi scrie. Sper sa primesc un raspuns rapid.
Sper sa existe o solutie pentru a ajunge in Salar de Uyuni,este un loc asa frumos si daca tot ajung in zona,o solutie ar fi sa gasesc si alte persoane care vor sa mearga,dar mai greu sa dau de ele la hostel,dar cine stie poate am noroc,o sa intreb in La Paz la o agentie de turism.
Ti-a raspuns persoana de la agentia de turism?

#46
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Pur si simplu fabulos locul acela(cel putin din poze), Te lasa fara suflare frumusetea lui.

#47
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View PostAdCrys20, on 6th December 2011, 07:30, said:

Ok. Bilete bune prinzi sigur din Spania sau Portugalia si zic eu, la cat cunosc piata ca reusesti cu 550 Euro.
Nu sunt  de acord cu chestia asta. Cel putin legat de Portugalia, nu gasesti preturi mai joase de 800EUR catre Brazilia ca numai acolo zboara TAP-ul. Idem cu Iberia din Spania.

Cea mai buna oferta din Europa catre America de Sud, in opinia mea este, FRA-SSA cu Condor din Frankfurt sau AirEuropa din Madrid. O alta chestie, in afara de Brazilia pentru ca relativ o cunosc si gasesti preturi la zboruri interne rezonabile (de ex. Gol-ul), in America de Sud, transportul continental este scump, foarte scump. In genere, preturile sunt pe la 500$ (in cel mai bun caz) intre statele Americii de Sud.

Edited by fabian23, 15 May 2012 - 14:04.


#48
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postfabian23, on 15th May 2012, 14:52, said:

Nu sunt  de acord cu chestia asta. Cel putin legat de Portugalia, nu gasesti preturi mai joase de 800EUR catre Brazilia ca numai acolo zboara TAP-ul. Idem cu Iberia din Spania.

Cea mai buna oferta din Europa catre America de Sud, in opinia mea este, FRA-SSA cu Condor din Frankfurt sau AirEuropa din Madrid. O alta chestie, in afara de Brazilia pentru ca relativ o cunosc si gasesti preturi la zboruri interne rezonabile (de ex. Gol-ul), in America de Sud, transportul continental este scump, foarte scump. In genere, preturile sunt pe la 500$ (in cel mai bun caz) intre statele Americii de Sud.
Rar apar oferte sub 1000 de euro,eu am avut mare noroc am gasit Barcelona-Doha-Sao Paulo-Buenos Aires escala de 8 ore in Doha,am primit cazare din partea celor de la Qatar Airlines,pret 400 de euro,am ocolit ceva dar pentru asa pret a meritat,daca as gasi sub 1000 de euro m-as declara multumita.
In legatura cu transportul continental este destul de scump,am calatorit in Argentina cu autocarul si m-a costat destul,puteam sa aleg un airpass si ma costa tot atat,am preferat sa merg cu vad din tara cat mai mult,a fost tare obositor dar a meritat,chiar daca am calatorit peste 6000 km:).
ps.eu tot ma uit de bilet spre America de Sud,apar oferte sub 1000 de euro dar nu chiar cand vreau eu,poate am noroc si gasesc un bilet sub 1000 de euro.

#49
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
in uyuni am halit cea mai buna pizza, e o pizzerie numita minuteman

#50
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postrottweiler2007, on 27th May 2012, 11:40, said:

in uyuni am halit cea mai buna pizza, e o pizzerie numita minuteman
tot cu masina inchiriata?eu vreau sa aflu daca exista o agentie care organizeaza excursii la Uyuni,sper sa existe,este singura sansa sa ajunga acolo:).

#51
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
SCuzati faptul ca am lipsit o perioada indelungata insa nu reusesc sa tin pasul :)

Nu imi place sa intru in polemici, insa eu v-as ruga sa mai cautati bilete. M-a mirat faptul ca nu gasiti "oferte" sunt 1000 Euro cand eu am zburat cu 550! Chiar acum m-am uitat pe 2 site-uri de unde imi procur eu biletele si nu este nici un fel de oferta , doar preturi obisnuite:

1. Madrid - Sao Paolo: 637 Euro ... ghici cu ce ?! TAP
2. Madrid - Santa Cruz (Bolivia): 834 Euro ... American Airlines cu escala pe Miami.

Eu cred ca se poate ... trebuie sa ai doar bunavointa. Eu am fost extrem de incantat in Brazilia de experientele cu TAM si GOL iar pe Bolivia tot respectul pentru AeroSur!

@moschino ... nu stiu exact cine ti-a luat biletul spre Buenos Aires prin Doha ( ?! ) ... insa am dat un simplu search:
Madrid - Sao Paolo - Buenos Aires: 820 Euro (cu toate taxele incluse).

Vrei sa ajungi sigur acolo? :) Cum stai cu spaniola? Te intreb pentru ca poti sa-ti fac rost de cateva date de la agentii de turism dar sa stiu daca iti dau doar contactul sau discut eu (in limita timpului)

Edited by AdCrys20, 26 June 2012 - 10:34.


#52
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostAdCrys20, on 26th June 2012, 11:30, said:

SCuzati faptul ca am lipsit o perioada indelungata insa nu reusesc sa tin pasul :)

Nu imi place sa intru in polemici, insa eu v-as ruga sa mai cautati bilete. M-a mirat faptul ca nu gasiti "oferte" sunt 1000 Euro cand eu am zburat cu 550! Chiar acum m-am uitat pe 2 site-uri de unde imi procur eu biletele si nu este nici un fel de oferta , doar preturi obisnuite:

1. Madrid - Sao Paolo: 637 Euro ... ghici cu ce ?! TAP
2. Madrid - Santa Cruz (Bolivia): 834 Euro ... American Airlines cu escala pe Miami.

Eu cred ca se poate ... trebuie sa ai doar bunavointa. Eu am fost extrem de incantat in Brazilia de experientele cu TAM si GOL iar pe Bolivia tot respectul pentru AeroSur!

@moschino ... nu stiu exact cine ti-a luat biletul spre Buenos Aires prin Doha ( ?! ) ... insa am dat un simplu search:
Madrid - Sao Paolo - Buenos Aires: 820 Euro (cu toate taxele incluse).

Vrei sa ajungi sigur acolo? :) Cum stai cu spaniola? Te intreb pentru ca poti sa-ti fac rost de cateva date de la agentii de turism dar sa stiu daca iti dau doar contactul sau discut eu (in limita timpului)
Eu rar am gasit oferta cand vroiam sa plec(mi-am planificat din timp si tot nu gasesc un bilet sub 1000 de euro),nu mai vreau sa stau 2 sau 3 luni,m-am gandit sa plec 1 an prin America de Sud,sa vad 7 tari si sper sa reusesc,imposibil sa mai gasesc un bilet la oferta daca datele calatoriei sunt astea.
Vreau sa plec la sfarsitul lui noiembrie-decembrie,nu vorbesc spaniola,nu vb si engleza?oricum m-am apucat sa invat spaniola,pana plec o sa vorbesc macar putin:),mai bine vb tu cu ei cand ai timp,multumesc.

#53
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Orice agentie de turism din Bolivia (eu aici pot vb, pentru ca aici cunosc cel mai bine) are cel putin 1 persoana vorbitoare de limba engleza. Spune-mi aici sau trimite-mi un PM cu ce date te intereseaza ca sa scriu la agentie (Uyuni, bilet avion, transport, cazare  ... etc etc).

#54
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Scriu tot eu desi a trecut aproape 1 an ... Uyuni inca este acolo, nu a fugit. Nu a mai trecut nimeni pe acolo? Intre timp a aparut cursa directa Madrid - Santa Cruz cu BOA ( compania nationala infiintata de curand pe scheletul celor de la AeroSur )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate