Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Vrei sa te intalnesti cu ingerii?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
macrameu

macrameu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2011

View Postmoschino, on 2nd September 2011, 03:04, said:

superbe poze,imi doresc sa ajung acolo,mi-am planificat o vacanta in America de Sud pentru la anul,o sa fie Peru plus o alta tara,Bolivia sau Ecuador :coolspeak: ,pe unde ai mai ajuns in Bolivia?
as vrea sa stiu daca ai mai vazut si alte locuri din Bolivia,cu siguranta da,dar care sunt?ma intereseaza daca este o tara sigura,eu o sa calatoresc singura,oare nu este periculos?am fost in Argentina anul trecut dar m-am simtit in siguranta,sigur Bolivia nu este o tara tot asa de sigura,dar totusi....


Bolivia e tara superba, din toata America de Sud cele mai spectaculoase peisaje le-am vazut acolo. Tara e super sigura, nu ai probleme daca o sa mergi sigura. Singurul deranj o sa il ai de la bolivieni care o sa se uite la tine ciudat fiindca esti alba. Pe mine m-a cam enervat atitudinea lor la inceput, dar m-am obisnuit cu timpul. Dintre Peru si Ecuador as zice sa alegi in Peru. Pe mine m-a disperat cat poate sa ploua in Ecuador.

¡Suerte!

#20
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010
wow superbbbbbbbb si cat costa un astfel de sejur..???

View Postbarbarian, on 29th August 2011, 23:53, said:

Locuri care trebuiesc neaparat vizitate!!


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat costa un astfel de sejur ? Pai pot sa-ti dau 100 de raspunsuri. Depinde de unde pleci, cu ce pleci, cat doresti sa stai in fiecare loc, cat esti dispus sa cheltui pe cazare in feicare loc, cate excursii optionale esti dispus sa faci. Costa de la 2000 la 20,000 EUR un astfel de sejur. Depinde de la caz la caz.

#22
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostMembruAnonim, on 5th September 2011, 20:21, said:

Si eu o sa merg acolo la anul, inca ma gandesc daca sa o fac organizat (gen GAP Adventures) sau semi-organizat, ajung acolo si iau cu agentii locale la fata locului tururi in zona. Plecarea vreau sa o fac din Madrid pentru ca sunt mai ok tarifele de zbor spre Peru/Bolivia. Ma gandeam la 3-4 saptamani. Daca esti interesat(a) si mai stii persoane care doresc sa mearga poate organizam ceva impreuna.
Buna,
De ce sa apelam la o agentie de turism?bine daca alte variante nu avem,tu vrei neaparat in mai-iunie?eu m gandeam din septembrie ,nu vreau sa pierd din lunile de vara de la noi,daca plecam prin septembrie este mai bine nu ?nu este exagerat de cald,vremea o sa fie perfecta.
eu as vrea sa stau o perioada mai lunga gen 2 luni,daca tu vrei 3-4 saptamani gasim noi o varinata,am mai primit un pm si s-ar putea sa fim 3 persoane,oricum o sa vorbim,sa vedem ce iese.

Edited by moschino, 13 September 2011 - 16:46.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt deschis la orice, v-am spus. Faza cu grupul (agentia) este in caz ca nu gasesc parteneri de drum.

Nu tin neaparat intr-o perioada anume, sunt deschis oricand. Daca stau bine sa ma gandesc, nu o sa pot eu in Iunie toata luna. In principiu nu depind de mare lucru, pot sa stau chiar si doua luni, ideea e sa fie un plan bine pus la punct si o socoteala oarecum buna de acasa. Mai vorbim.

#24
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostMembruAnonim, on 13th September 2011, 17:57, said:

Eu sunt deschis la orice, v-am spus. Faza cu grupul (agentia) este in caz ca nu gasesc parteneri de drum.

Nu tin neaparat intr-o perioada anume, sunt deschis oricand. Daca stau bine sa ma gandesc, nu o sa pot eu in Iunie toata luna. In principiu nu depind de mare lucru, pot sa stau chiar si doua luni, ideea e sa fie un plan bine pus la punct si o socoteala oarecum buna de acasa. Mai vorbim.
ramane sa stabilim perioada cand mergem,ce vrem sa vizitam si tot ce trebuie,cum ai zis si tu depinde sa iasa un plan bun si convenabil,este bine daca poti pentru o perioada mai lunga.
oricum trebuie sa fim atenti la ofertele pentru biletul de avion,apoi totul este mult mai usor.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca varianta unui bilet cu data deschisa de intoarcere este cel mai bun, daca pretul este unul de bun simt si tariful permite asta. In caz de vreo urgenta e mai ok sa te intorci asa decat sa platesti o suma fabuloasa pentru returul acasa in situatii de genul.

#26
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
aveti in plan si MP by any chance?

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca te referi la Machu Picchu, da, pe jos, trekking 4 zile, asa il vad eu.

#28
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostMembruAnonim, on 13th September 2011, 23:09, said:

Cred ca varianta unui bilet cu data deschisa de intoarcere este cel mai bun, daca pretul este unul de bun simt si tariful permite asta. In caz de vreo urgenta e mai ok sa te intorci asa decat sa platesti o suma fabuloasa pentru returul acasa in situatii de genul.
daca te pricepi la bilete sa  cauti tu,prefer sa dau in plus 100 de euro-200 daca data este flexibila,in caz de urgenta sa putem pleca,decat sa cumparam un bilet de intors  scump:(.
clar vreau la Macchu Picchu,sunt 2 variante?trekking sau tren?parca eu stiam tren cuzco si apoi sa face trekking nu?

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din Cuzco catre Machu Picchu dureeaza 4 zile pe Inca Trail , cu campare pe drum. Pana in Cuzco din Lima, avion, bus-ul face foarte mult.

#30
Aalexandruu

Aalexandruu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2009
Nu pot să cred cât de tare mă bucur că am descoperit topicu' ăsta. De când am vazut pozele undeva aiurea pe net cu locul, mi-am zis că tre să ajung acolo. Musai. Astăzi m-am gândit să intru pe forum, să întreb pe careva dacă are vreo idee de cum se poate acolo. Si v-am găsit.  
Văd că vreți să faceți ceva organizat, ceea ce ii minunat și tare m-aș bucura dacă m-ați pune și pe mine un pic la curent cu modalitatea de ajunge acolo, perioada, banii necesari. Poate o sa mă alătur vouă.

#31
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostAalexandruu, on 22nd October 2011, 20:09, said:

Nu pot să cred cât de tare mă bucur că am descoperit topicu' ăsta. De când am vazut pozele undeva aiurea pe net cu locul, mi-am zis că tre să ajung acolo. Musai. Astăzi m-am gândit să intru pe forum, să întreb pe careva dacă are vreo idee de cum se poate acolo. Si v-am găsit.  
Văd că vreți să faceți ceva organizat, ceea ce ii minunat și tare m-aș bucura dacă m-ați pune și pe mine un pic la curent cu modalitatea de ajunge acolo, perioada, banii necesari. Poate o sa mă alătur vouă.
tu vrei doar Bolivia?

#32
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Ca idee, Bolivia este una dintre cele mai superbe tari din America de Sud dar si una dintre cele mai ieftine. Nu va pot da detalii foarte multe despre zone turistice pentru ca eu am fost acolo cu munca, timp de 3 luni.
Din experienta mea va spun ca:
- vorbim in moneda Boliviei: 8 Bolivieni = 1 Dolar. Insa ei iti vor schimba la 7 Bolivieni. Dar poti plati oriunde si in Dolari (accepta fara retinere, atentie la rest)
- transportul pana acolo este partea cea mai scumpa. Cele mai buna ruta este: Europa (Madrid, Munchen, Frankfurt, Roma, Milano) -> Sao Paolo -> La Paz sau Santa Cruz. Insa mai exista si Europa -> Miami -> La Paz. Orice ai alege, nu reusesti sa gasesti sub 1.100 Euro
- cazarea ... aici depinde de fiecare. Eu am stat la hoteluri de 3 stele (undeva la 2 stele in Romania). O seara costa intre 25 - 40 de Bolivieni. In camera aveam baie, frigider, ventilator in tavan, televizor, pat ... pe jos fiind mozaic. Mancarea nu este inclusa in pret.
- mancarea ... am mancat orice, mai putin carne. Nu recomand sa mancati carne (difera bolile, bacteriile, virusii ... etc si daca mergeti la piata sa vedeti conditiile de unde se aprovizioneaza restaurantele, va spun ca nu ati mai manca nici in Romania). Gasesti pe toate drumurile restaurante, mixte sau doar vegetariene. Cu 15 Bolivieni mancam 2 persoane pe saturate + bautura.
- bolivienii: nu am intalnit oameni mai relaxati, mai bine-dispusi, mai blanzi ca in Bolivia. Acolo toata lumea iti zambeste, toate lumea te saluta ... si nu se uita nimeni dupa tine chiar daca esti putin mai deschis la culoare. Europenii la ten se aseamana cu Argentinienii ... deci nu exista nici o problema in sensul acesta (asa cum spunea cineva mai sus, ca se uita toti la tine ca la .... nu este adevarat).
- nu am avut nici o problema in cele 3 luni cat am stat in Santa Cruz sa fiu furat, atacat sau ceva probleme de genul. Desi aveam telefon, ceas si portofel la mine.
Cam asta pot sa va spun despre Bolivia. Despre turism nu stiu foarte multe ... nu am avut prea mult timp. Insa America de Sud (in special Bolivia, Chile, Columbia si Peru) este o zona extraordinara, unde te simti extraordinar de bine chiar daca nu ai vizita Machu Picchu

#33
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostAdCrys20, on 28th November 2011, 16:17, said:

Ca idee, Bolivia este una dintre cele mai superbe tari din America de Sud dar si una dintre cele mai ieftine. Nu va pot da detalii foarte multe despre zone turistice pentru ca eu am fost acolo cu munca, timp de 3 luni.
Din experienta mea va spun ca:
- vorbim in moneda Boliviei: 8 Bolivieni = 1 Dolar. Insa ei iti vor schimba la 7 Bolivieni. Dar poti plati oriunde si in Dolari (accepta fara retinere, atentie la rest)
- transportul pana acolo este partea cea mai scumpa. Cele mai buna ruta este: Europa (Madrid, Munchen, Frankfurt, Roma, Milano) -> Sao Paolo -> La Paz sau Santa Cruz. Insa mai exista si Europa -> Miami -> La Paz. Orice ai alege, nu reusesti sa gasesti sub 1.100 Euro
- cazarea ... aici depinde de fiecare. Eu am stat la hoteluri de 3 stele (undeva la 2 stele in Romania). O seara costa intre 25 - 40 de Bolivieni. In camera aveam baie, frigider, ventilator in tavan, televizor, pat ... pe jos fiind mozaic. Mancarea nu este inclusa in pret.
- mancarea ... am mancat orice, mai putin carne. Nu recomand sa mancati carne (difera bolile, bacteriile, virusii ... etc si daca mergeti la piata sa vedeti conditiile de unde se aprovizioneaza restaurantele, va spun ca nu ati mai manca nici in Romania). Gasesti pe toate drumurile restaurante, mixte sau doar vegetariene. Cu 15 Bolivieni mancam 2 persoane pe saturate + bautura.
- bolivienii: nu am intalnit oameni mai relaxati, mai bine-dispusi, mai blanzi ca in Bolivia. Acolo toata lumea iti zambeste, toate lumea te saluta ... si nu se uita nimeni dupa tine chiar daca esti putin mai deschis la culoare. Europenii la ten se aseamana cu Argentinienii ... deci nu exista nici o problema in sensul acesta (asa cum spunea cineva mai sus, ca se uita toti la tine ca la .... nu este adevarat).
- nu am avut nici o problema in cele 3 luni cat am stat in Santa Cruz sa fiu furat, atacat sau ceva probleme de genul. Desi aveam telefon, ceas si portofel la mine.
Cam asta pot sa va spun despre Bolivia. Despre turism nu stiu foarte multe ... nu am avut prea mult timp. Insa America de Sud (in special Bolivia, Chile, Columbia si Peru) este o zona extraordinara, unde te simti extraordinar de bine chiar daca nu ai vizita Machu Picchu
eu sper sa gasesc un bilet cat mai convenabil pentru America de Sud,sunt scumpe peste 1000 de euro dar cu putin noroc gasesti in jur de 800,eu am zburat din Barcelona-Doha-Sao Paulo-Buenos Aires cu 400,am fost foarte norocoasa sa gasesc oferta aia desi am ocolit a meritat pana la urma.
cazarea o a fie la un hostel,vreau sa stau 2 sau 3 luni in America de Sud(Peru,Ecuador si Bolivia)si cateva zile prin Argentina mi-a ramas o parte :rolleyes: ,este bine sa citesc si pareri despre Bolivia ,eu stiam ca este o tara periculoasa dar se pare ca nu este chiar asa.
ma gandesc de ce buget as avea nevoie sa vad obiectivele importante din Bolivia si cat sa stau,oricum sper sa ajung la anul in Bolivia,ce luna este potrivita?pentru o luna cat mi-ar trebui sa cheltuit,bine aproximativ cam 1500-2000 nu?in argentina am cheltuit 2000 dar am calatorit mult ,am stat la hostel si de putine ori am mancat la restaurant,ma gandesc totusi Bolivia o sa fie ceva mai ieftina.

Edited by moschino, 29 November 2011 - 00:30.


#34
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Ca idee pana in Sao Paolo gasesti la 900 Euro (Lufthansa, KLM, Portugal), dar cred ca il scoti si mai ieftin. Transportul in Bolivia este foarte ieftin, America de Sud are destul combustibil, sub toate formele.

Legat de faptul ca ar fi o tara periculoasa, asa am auzit si eu inainte sa plec. Insa in 3 luni nu am avut nici cea mai mica problema. Cred ca in orice tara ai sansa sa fi furat sau atacat, nu doar in Bolivia. Am vazut 1 singura data un politist in 3 luni :)

Cand spui ca vrei sa vezi obiectivele importante, cu 1.500 - 2.000 ... la ce moneda te referi? Da, Bolivia este mai ieftina ca Argentina. Gandeste-te ca o familie obisnuita (4 persoane) au minimun necesar pe luna cu doar 100 dolari. Eu la hotel 2 ... 3 stele plateam pana in 35 Bolivieni = 8 - 9 dolari (aproximativ) / seara.

Suvenirurile sunt foarte scumpe ... am platit pe "portul traditional" 250 Bolivieni!!!

Edited by AdCrys20, 05 December 2011 - 14:22.


#35
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostAdCrys20, on 5th December 2011, 14:21, said:

Ca idee pana in Sao Paolo gasesti la 900 Euro (Lufthansa, KLM, Portugal), dar cred ca il scoti si mai ieftin. Transportul in Bolivia este foarte ieftin, America de Sud are destul combustibil, sub toate formele.

Legat de faptul ca ar fi o tara periculoasa, asa am auzit si eu inainte sa plec. Insa in 3 luni nu am avut nici cea mai mica problema. Cred ca in orice tara ai sansa sa fi furat sau atacat, nu doar in Bolivia. Am vazut 1 singura data un politist in 3 luni :)

Cand spui ca vrei sa vezi obiectivele importante, cu 1.500 - 2.000 ... la ce moneda te referi? Da, Bolivia este mai ieftina ca Argentina. Gandeste-te ca o familie obisnuita (4 persoane) au minimun necesar pe luna cu doar 100 dolari. Eu la hotel 2 ... 3 stele plateam pana in 35 Bolivieni = 8 - 9 dolari (aproximativ) / seara.

Suvenirurile sunt foarte scumpe ... am platit pe "portul traditional" 250 Bolivieni!!!
Ai dreptate Bolivia,Ecuador si Peru sunt mai ieftine decat Argentina,Chile si Brazilia si ma refer la 1500 de euro,daca un hotel de 2-3 stele costa 8-9 dolari atunci un hostel o sa fie si mai ieftin,bine cu 7 euro pot sta linistita la hotel si pentru toata luna m-ar costa sa spunem cazarea 250 de euro maxim. :coolspeak: .
imi place sa cumpar si suveniruri uneori incred masura,foarte multe sunt pentru mine si mai putine pentru cadouri,o sa caut si eu pe net sa vad cum arata hainele din portul lor traditional.
Ecuador o sa fie cam tot cat Bolivia de ieftina,in schimb Peru sigur o sa fie putin mai scump dar merita :coolspeak: ,pana la urma tot nu mi-ai zis de ce buget as avea nevoie pentru Bolivia si ce luna este potrivita sa merg,eu ma gandeam octombrie?

ps.daca prind un bilet bun din Spania sau Portugalia spre una din cele trei tari,desi putine companii aeriene zboara spre America de Sud,pana la urma este buna si Brazilia,Argentina sau Chile depinde de ofertele la biletul de avion.

#36
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Ok. Bilete bune prinzi sigur din Spania sau Portugalia si zic eu, la cat cunosc piata ca reusesti cu 550 Euro.

Vremea ... daca vorbim de Octombrie deja vorbim de sezonul cald. Gandeste-te ca in Bolivia nu am vazut calorifere, sobe sau seminee. Asta in zona Santa Cruz ... la campie. Sigur vei ajunge in LaPaz, Titicaca, deci ... vei avea nevoie de ceva mai gros (geaca?). Deci ... de la bermude la geaca :)

Din pacate nu te pot ajuta la buget. Difera de la persoana la persoana. Eu cu 250 dolari pe luna ma descurcam bine. Dar ... nu am fost in excursie ci la munca. Gandeste-te ca la cazare vei da 9 dolari pe seara, aprox. 2 dolari / 1 masa restaurant, 2 dolari apa (sticla de 2 L apa plata sau minerala), taxiul foarte ieftin (negociezi cu soferul, nu exista aparate de taxat). Santa Cruz este un oras mare (peste 1,5 milioane locuitori), cu 2 dolari dolari faceam inconjurul orasului pe cercul 4 (exterior).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate