Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Industria bucureșteană: ce a fost, câtă a mai rămas

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2857 replies to this topic

#451
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 19 februarie 2019 - 16:36, said:

unitatea aia de ulei de peste calea ferată de la Gara de Est (Obor).

Era fabrica de ulei Solaris,ai pozat-o in picioare? de ani buni e teren viran acolo.

#452
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Am ceva, dar nu făcute de mine (şi eu am făcut poze, dar nu mai ştiu pe unde le-am pus) - later edit: cred că ultima poză e făcută de mine.

Attached File  Ansamblu solaris.jpg   48.18K   15 downloadsAttached File  Demolare Solaris zoom.jpg   74.57K   14 downloadsAttached File  Demolare Solaris.jpg   80.09K   15 downloadsAttached File  Ulei Hermes (Solaris) a.k.a. Unitatea Biruinta se_17.jpg   36.19K   15 downloadsAttached File  Ulei Hermes (Solaris) a.k.a. Unitatea Biruinta se_19.jpg   28.9K   16 downloadsAttached File  Ulei Hermes (Solaris).jpg   81.4K   14 downloads

Ce bine îmi pare că unele chestii, precum U.R.A.C. şi Atelierele C.F.R. Griviţa stau în coasta imobiliarilor   Posted Image  Urăsc imobiliarii mai mult decât urăsc bancherii. Cred că îi pun pe acelaşi palier cu puliticenii.

Edited by djl, 19 February 2019 - 18:22.


#453
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Dar "Neferal" mai există?  :huh:

#454
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006
Unde era asta?

#455
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Pe lângă "Acumulatorul". Întorcea autobuzul 346 acolo.

#456
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006
Deci era in afara orasului,spre pantelimon,de asta nu stiu prea multe despre ea,pe acolo nu am umblat.

#457
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 17.02.2006
Neferal - iulie 1967
https://www.google.r...87!4d26.2430673

Attached Files



#458
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Izolatorul era langa Solaris. Ambele sunt disparute......   Cica isi face Olaroiu cartier de imobile. Scumpu de el... Mai face si e o mica afacere.

Attached Files



#459
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Iata un Fisier cu toata industria din Bucuresti in anul 1962. Sunt multe fabrici pe care voi nu le-ati amintit aici. De multe nici eu nu stiam..... si cu toate astea au existat.

Bucurestiul era un oras chiar super-industrializat. Nu as fi crezut.


https://www.dropbox....d-1962.pdf?dl=0

Edited by Bogotta, 25 February 2019 - 00:08.


#460
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006
Minunat acest fisier,multumim.
La pagina 114,scoala unde a facut colegul nostru DjlPosted Image

#461
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
El a facut scoala din Parcul Tolbuhin ?  ( e la pagina 115)

View Postdjl, on 11 februarie 2019 - 02:06, said:

Să faceţi poze la "Aversa", că o rad şi pe aia. Rasa lor de nesătui, mânca-i-ar sărăcia.


Frate, Sambata am fost la obor, lumina era ok, fabrica Aversa se vedea in toata splendoarea, insa (sincer iti spun), imi ingheta mana pe aparat, asa ca am renuntat. Inca e in picioare, pot confirma.

#462
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Da, acolo am învăţat.
La pagina 114 (nici nu ştiam că cineva a digitizat acel ghid), da apare şcoala mea. Însă vedeţi că cele din poza de mai sus sunt inversate.
Nici azi nu se demola la "Aversa".
În ghidul ăla apar doar o parte din fabrici. Erau mai multe. Căutaţi şi "Planul industrial al oraşui Bucureşti" (1928).
Fosta fabrică "Fichet" din zona P-ţa Unirii (Str. Sf. Apostoli înainte de demolăriile din anii '80, acum nu ştiu cum se numeşte acea porţiune) o mai exista   Posted Image  Şi dacă a mai existat în comunism, cum i-o fi zis atunci.
Din ghidul ăla am aflat de unele reviste (îl am în format fizic).

Fabrica de ciment "Bucureşti" (fostă "Titan") a fost închisă în 1964 pe motive de poluare (pe acelaşi principiu au mutat "Acumulatorul" din Bucureşti - zona Dorobanţi în Com. Pantelimon 6 ani mai devreme).
Dar au mai trăit clădirile, că le vedem în filmul "Duelul" a lui/cu Sergiu Nicolaescu.

Edited by djl, 25 February 2019 - 14:52.


#463
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdjl, on 25 februarie 2019 - 14:36, said:

"Acumulatorul" din Bucureşti - zona Dorobanţi


Acu sincer, ar fi fost culmea sa se fabrice acumulatoare auto in Dorobanti ....  Asta mai inteleg. Insa demolarea morii Olmazu sau lasarea in paragina a morii Assan, asta nu pot intelege ...   E crima !!!!!  Sper (probabil in zadar) ca cineva va plati intr-o zi pentru toate astea.

#464
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
La Assan e lipsa de reacție a autorităților, că e monument istoric.
La "Olmazu" din fericire am făcut ceva poze (treceam de pe vremea lui Ceaușescu pe acolo și abia prin 2009 am zărit-o!!!).
Noroc că m-a lăsat cineva să fac și poze de sus, că bulangioica de administratoră nu a vrut.
Întrebarea e: când a încetat funcționarea ei?
Dacă știam că o demolează și pe cealaltă (în 2002-2003 a fost) mă duceam să fac poze... pe acolo pe unde nu era I.G.P.R.
P.S. 1 Pozele făcute de mine (nu de alții) pot fi postate pe alte siteuri (necomerciale) cu menționarea sursei;:
P.S. 2 Mă duc să beau ceva bere că poza asta chiar m-a întristat   Posted Image  Și îmi amintesc și de calea ferată dispărută, pe care nu am apucat să văd trenuri (unul dintre cele 4 cantoane, cel de pe Județului a fost înglobat într-o clădire mai nouă; cel de pe Șoltuzului arată cel mai bine). Au șters și toate urmele căii ferate, nenorociții...!

Attached File  Moara Olmazu - se vede si cladirea principal. Stand cu spatele la Al. Circului. In stanga e scoala.jpg   297.79K   11 downloads

Edited by djl, 25 February 2019 - 15:55.


#465
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006
Unde anume pe Dorobanti era Acumulatorul?

#466
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Dorobanţi 105 cf. Listei abonaţilor din 1950. Nu am cum să consult acum 1954 să văd ce număr apărea atunci. În 1958 era deja mutată.
Deci teoertic era vis-a-vis de "Perla", unde-s institule alea acuma. Pt. că Liceul Caragiale tot la nr. 163 era. Dar parcă pe o hartă apărea mai spre Herăstrău. Am să mai verific.

Edited by djl, 25 February 2019 - 23:06.


#467
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 25 februarie 2019 - 15:34, said:

Şi îmi amintesc şi de calea ferată dispărută, pe care nu am apucat să văd trenuri (unul dintre cele 4 cantoane, cel de pe Judeţului a fost înglobat într-o clădire mai nouă; cel de pe Şoltuzului arată cel mai bine). Au şters şi toate urmele căii ferate, nenorociţii...!

Mai e vreun canton pe Soltuzului?

#468
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Pozele făcute de mine sunt mai vechi. Acum 2 ani tot în stare bună era.
Mai e cel de pe Pârgarilor și cel cunoscut de la intersecția Lizeanu cu Reînvierii.

Attached File  Fost canton Soltuzului p1.jpg   107.1K   11 downloadsAttached File  Fost canton Soltuzului p2.jpg   105.9K   11 downloadsAttached File  Fost canton Soltuzului p3.jpg   103.84K   13 downloads

Edited by djl, 26 February 2019 - 11:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate