Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7
 laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!
 Probleme testosteron

Capac culbutori fisurat

Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050
 Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier
 

Maica Domnului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#1
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
La stiri am auzit ca hotii au jefuit-o pe maica domnului. Avea aprox. 2 kg de bijuterii la gat.
Nu inteleg ce treaba au bijuteriile cu maica domnului si de ce in biserica exista astfel de elemente "valoroase" in cantitati industriale.

#2
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Dupa cum pui problema cred ca trebuia sa-l deschizi la ateism.

Sau poate ca se pune de-o cearta aici cu ortodocsii?

#3
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
eu sunt ortodox, dar nu inteleg de ce exista biserici ce se impopotoneaza cu aur si bijuterii. ce treaba au acestea cu cultul ortodox ?
doar la mare, pe plaja am mai vazut asa ceva - grasani plini de cruci de aur sau femei pline de bijuterii care de care mai scumpe.

Pacat

#4
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postestropy, on 10th May 2011, 13:39, said:

eu sunt ortodox, dar nu inteleg de ce exista biserici ce se impopotoneaza cu aur si bijuterii. ce treaba au acestea cu cultul ortodox ?
doar la mare, pe plaja am mai vazut asa ceva - grasani plini de cruci de aur sau femei pline de bijuterii care de care mai scumpe.

Pacat
Obiectele de arta raman obiecte de arta. Ai vazut de exemplu la Catedrala San Marco din Venezia un altar donat de rusi in greutate de 20 de kg de aur? Sau alte obiecte de cult din aur? Dar de poruncile date de Dumnezeu lui Moise cu privire la chivot care trebuia impodobit cu heruvimi de aur? Sau de faptul ca Biblia considera aurul si argintul nu numai in sens spiritual ci si fizic ca fiind de cel mai mare pret? Mai gandeste-te inainte de a posta ineptii.

#5
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postestropy, on 10th May 2011, 13:39, said:

eu sunt ortodox, dar nu inteleg...

Pacat
Pacat ce? ca esti ortodox?

Uite daca vrei sa studiezi:

Ioan 12
3 Atunci Maria, luând o litră cu mir de nard curat, de mult preț, a uns picioarele lui Iisus și le-a șters cu părul capului ei; iar casa s'a umplut de mireasma mirului.
4 Dar Iuda Iscarioteanul, unul dintre ucenicii Săi – cel care avea să-L vândă –, a zis:
5 „De ce nu s'a vândut mirul acesta cu trei sute de dinari și să-i fi dat săracilor?“

Edited by altul, 10 May 2011 - 12:55.


#6
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
cred ca aceste lucruri au fost inventate de biserica tocmai pentru a se imbogati fraudulos de pe urma celor slabi de inger.
si manelistii considera aurul si argintul lucruri de valoare, de mare pret. Asta ma conduce la concluzia ca dumnezeu e cocalar, dar doar conform bisericii, nu si ortodoxiei adevarate.

Pai Iuda avea dreptate.
Si in zilele noastre saracii mor de foame, iar bisericile sunt doldora de aur.

Edited by estropy, 10 May 2011 - 12:57.


#7
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postestropy, on 10th May 2011, 13:55, said:

cred ca aceste lucruri au fost inventate de biserica tocmai pentru a se imbogati fraudulos de pe urma celor slabi de inger.
si manelistii considera aurul si argintul lucruri de valoare, de mare pret. Asta ma conduce la concluzia ca dumnezeu e cocalar, dar doar conform bisericii, nu si ortodoxiei adevarate.

Pai Iuda avea dreptate.
Si in zilele noastre saracii mor de foame, iar bisericile sunt doldora de aur.
ALOOOOO!!! Tu poti face distinctie intre Biblie si Biserica? Biblia a fost scrisa inaintea aparitiei bisericilor. Ce tot bati campii?

#8
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postestropy, on 10th May 2011, 13:55, said:

Pai Iuda avea dreptate.
Si in zilele noastre saracii mor de foame, iar bisericile sunt doldora de aur.
Pai vezi cu cine te asemeni si te aduni?

Edited by altul, 10 May 2011 - 13:19.


#9
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010

View Postaltul, on 10th May 2011, 14:18, said:

Pai vezi cu cine te asemeni si te aduni?

mda, mai bine sa moara de foame sarmanii..decat sa saraceasca biserica.
corect
imi cer iertare

#10
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postestropy, on 10th May 2011, 14:20, said:

mda, mai bine sa moara de foame sarmanii..decat sa saraceasca biserica.
corect
imi cer iertare
Binenteles, saracii cum sa moara de foame daca tu ai porunca sa le dai hainele tale si jumatate din ce mananci?
Ce spui tu e conform cu: hotul striga hotii

Edited by altul, 10 May 2011 - 13:25.


#11
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010

View Postaltul, on 10th May 2011, 14:23, said:

Binenteles, saracii cum sa moara de foame daca tu ai porunca sa le dai hainele tale si jumatate din ce mananci?
Ce spui tu e conform cu: hotul striga hotii
binenteles, biserica cum sa traiasca din iertare daca El are porunca sa le dea jumatate din birurile pe care le preia ?

#12
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Epic :lol:
Cum ai ajuns sa te gandesti asa?

#13
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010

View Postbogdy2008, on 10th May 2011, 14:38, said:

Epic :lol:
Cum ai ajuns sa te gandesti asa?
Pentru ca toate societățile sunt raționale și iraționale, în același timp. Ele sunt în mod necesar raționale în mecanismele lor, rotițe și zimți, sistemele lor de legătură, și chiar de locul pe care îl atribuie iraționalului.

#14
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003

View Postestropy, on 10th May 2011, 13:39, said:

eu sunt ortodox, dar nu inteleg de ce exista biserici ce se impopotoneaza cu aur si bijuterii. ce treaba au acestea cu cultul ortodox ?
doar la mare, pe plaja am mai vazut asa ceva - grasani plini de cruci de aur sau femei pline de bijuterii care de care mai scumpe.

Pacat

TU NU PREA INTELEGI.

1 crede si nu cerceta!!!!!
2 cine esti tu sa judeci????
3 unii TREBUIE SA DEA sa se invete minte sa munceasca si sa aibe.  alti TREBUIE SA IA sa se invete minte sa nu munceasca!!!!!!
4 EI AU VOIE.
5 asa zic ei (popii) deci nu mai comenta
6 banii au trecere oriunde
7 esti o oaie ratacita. daca erau alte vremuri si indrazneai sa gandesti, te ardeau pe rug.( in cazul in care ai uitat, ei au voie)
8 asa trebuie ( nu se stie de ce si de unde). ( si nu-ti mai pune intrebari din astea tampite!)
9 asa e bine ( nu conteaza restul). citeste mai sus.
10. concluzie ( versuri manele):""" cine are valoare are""" "cine nu are valoare nu are"""" """ moare lumea de oftica""" """ numar banii cu furca"""
"""
Fraierilor de sezon
V-ati trezit si voi din somn
Cand eu faceam miliarde
Voi cu toti mureati de foame
"""
"""
daca nu ai bani nu stai langa barosani
banul iti da putere
sa-ti faci nume si reclama
daca n-ai reclama nimeni nu te baga in seama
banii banii banii banii iti fac prezenta
banii banii banii ei te scot in evidenta
"""
"""
si manelistii considera aurul si argintul lucruri de valoare, de mare pret. Asta ma conduce la concluzia ca dumnezeu e cocalar, dar doar conform bisericii
"""
cum vrei sa iei ochii la prosti fara bani si aur????

am uitat, mai e una tare:
"""
fericiti cei saraci cu duhul, caci a lor va fi imparatia cerurilor......"""""
popii, din faptul ca invata"se lumineaza" se exclud din cei fericiti? eu devin direct PREA-fericiti?

Edited by reludd, 10 May 2011 - 14:04.


#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postestropy, on 10th May 2011, 14:54, said:

Pentru ca toate societățile sunt raționale și iraționale, în același timp. Ele sunt în mod necesar raționale în mecanismele lor, rotițe și zimți, sistemele lor de legătură, și chiar de locul pe care îl atribuie iraționalului.
Ce inseamna irational in opinia ta? Si care e partea irationala a unei societati? Da-mi exemple.

#16
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010

View Postmario_bril, on 10th May 2011, 14:56, said:

Ce inseamna irational in opinia ta? Si care e partea irationala a unei societati? Da-mi exemple.
Sa luam exemplul teologiei: totul despre teologie este rațional dacă suntem de acord cu ideea de păcat, imaculata conceptie, incarnare.
Nu exista o parte irationala, ci Rationalul este întotdeauna o regiune desprinsă din Irațional.

#17
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postestropy, on 10th May 2011, 15:05, said:

Sa luam exemplul teologiei: totul despre teologie este rațional dacă suntem de acord cu ideea de păcat, imaculata conceptie, incarnare.
Nu exista o parte irationala, ci Rationalul este întotdeauna o regiune desprinsă din Irațional.
Nu am inteles nimic... Imi definesti una in functie de cealalta. Da o definitie clara, concisa si apoi astept exemplele cu irationalul societatilor.

#18
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010

View Postmario_bril, on 10th May 2011, 15:15, said:

Nu am inteles nimic... Imi definesti una in functie de cealalta. Da o definitie clara, concisa si apoi astept exemplele cu irationalul societatilor.
Ok, scuze
Irationalul inseamna delir, iar rationalul este doar o parte din acest Irational.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate