Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces
 Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale
 Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...
 Recomandare soundbar

Controller dual step down MAX8734A

Nu pot citi stickurile USB

Promisiunile și realizarile ...
 

Adaptare Mufe

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008
Tuner in VHF?  :w00t:

#20
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Da http://www.google.ro...p;client=safari

#21
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008
Ei, unii se mai arunca la asa ceva, dar la scara industriala nu prea vezi...  B)

#22
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie!
Va rog ajutati-ma cu un sfat in urmatoarea problema:
-am un dipol de HF pe bloc acum vreau sa montez si o verticala pe acceas banda HF cum fac sa cobor in casa cu un singur fir?precizez ca dipolul este in uz deja si cablul folosit este RG 213.
De ce conector/comutator as avea nevoie care sa reziste la intemperi pe bloc dar care sa stie sa faca trecere de pe o antena pe alta?
Multumesc anticipat de raspunsuri.
73

#23
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Ai nevoie de un comutator de antena, ceva in genul asta, asta sau si mai simplu, cazul   asta
Scuze, sunt de pe telefon si de asta nu am dat prea multe explicatii.

Edited by yo9how, 04 July 2012 - 17:10.


#24
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Sau asa ceva
Eu folosesc doua in prezent si o sa mai montez unul, functioneaza ok.

Alea coaxiale comandate de la distanta sunt si mai misto ;)

#25
ririnel

ririnel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 03.02.2008

View Postcalinkgb, on 4th July 2012, 22:34, said:

Sau asa ceva
...

Ultima data cand am cumparat asa ceva, am mai gasit decat la magazinul din TM ;)

#26
tamango

tamango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 17.06.2006
Pai numai releul coaxial cu actionare de la distanta cred eu ca face obiectul, colegul nostru are antenele pe bloc si nu cred ca se urca sa comute manual de fiecare data - asta in ideea ca vine in jos cu un singur cablu.

#27
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Nu stiu daca mai au aici, nu am mai trecut de mult, dar ar trebui sa le fac o vizita, ca am nevoie de (inca) un suport de antena pentru jip....

#28
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010

View Posttamango, on 5th July 2012, 08:39, said:

Pai numai releul coaxial cu actionare de la distanta cred eu ca face obiectul, colegul nostru are antenele pe bloc si nu cred ca se urca sa comute manual de fiecare data - asta in ideea ca vine in jos cu un singur cablu.

Va Multumesc la toti pentru sfaturi dar colegul tamango a punctat foarte bine  :thumbup:
Eu am ambele antene pe acoperis si in casa la FT 450D intra doar un RG 213 de la dipol si pe acelas cablu vreau sa vin si cu verticala,ambele antene lucreaza in HF.
Acel comutator va sta sus intre cele 2 antene si ideal ar fi sa stie singur sa ma treaca de pe o antene pe alta  :coolspeak:
Daca nu voi reusi asta este am sa vin cu alt cablu de 10-15metri de pe acoperis pina in casa si acolo o sa folosesc un comutator manual  :confuzzled: ,sa vedem cum fac,pina atunci mai caut variante!
Astept in continuare sfaturi si propuneri in acest sens,73!

#29
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Variante mai simple decat cele recomandate mai sus, in special cele de la yo7gov, nu cred ca ai sa mai gasesti; poate doar sa incerci sa mesteresti tu ceva.
Nu trebuie neaparat  sa folosesti relee coaxiale, in HF merg si relee obisnuite minim 10-15A.
In caz ca te hotarasti sa mesteresti tu ceva, ai doua variante: comanda - comutarea antenelor prin cablul coaxial ca aici sau separat, cu un cablu de comanda (poate fi cablu UTP), ca aici
Toate cele bune

#30
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Personal as folosi 2 cabluri,H155 e minunat pt HF si e subtire si accesibil la pret.Deja cand vrei REMOTE ANT SWITCH....,cred ca o sa depasesti costurile unui cablu coax.

#31
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Am inteles ideea si principiul,dar nu mai vreau sa dau inca o gaura in perete...sincer nu cred ca ma mai lasa "generalu" am mai gasit asa ceva:Aici ce ziceti?

#32
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View PostGabikia, on 5th July 2012, 16:49, said:

Am inteles ideea si principiul,dar nu mai vreau sa dau inca o gaura in perete...sincer nu cred ca ma mai lasa "generalu" am mai gasit asa ceva:Aici ce ziceti?


Aia e o porcarie,am donat-o unui amic sa-si faca comutator de antene din ea.Asa cum ti-a zis YO9HOW,cumpara de la tipu din YO7 un remote ant sw si o sa fie ok.Sigur ca mai trebuie un cablu de alimentare/comanda,de asta am zis ca mai bine un coax.

#33
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
In acest caz solutia cea mai practica si ieftina este al doilea cablu coborat in casa si apoi in functie de ce antena vreau sa folosesc pune mufa scoate mufa! :thumbdown:

#34
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Ca sa nu stai tot timpul sa schimbi mufele in functie de ce antena vrei sa folosesti, in casa poti folosi un comutator manual de antena, cum este cel recomandat de Calin mai sus, cu doua sau trei pozitii; vii cu doua sau trei cabluri coaxiale si din comutator pleaca un singur coaxial spre trx.

Edited by yo9how, 06 July 2012 - 10:55.


#35
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Multumesc stiu si asa se va intampla doar ca o sa-l pun pe balcon intr-un loc ferit de ploaie si zapada dar tot odata usor de umblat la el,in fine vad eu ce fac si cum o rezolv!
Daca va merge bine verticala sar putea sa renunt la dipol si scap de o grije in plus,mai vedem facem teste si ne lamurim cu ce pastram si la ce renuntam!

Edited by Gabikia, 06 July 2012 - 11:21.


#36
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010

View Postyo9how, on 4th July 2012, 16:09, said:

Ai nevoie de un comutator de antena, ceva in genul asta, asta sau si mai simplu, cazul   asta
Scuze, sunt de pe telefon si de asta nu am dat prea multe explicatii.


Multumesc de sfat.
Am facut cum ai zis si sunt foarte multumit de alegerea facuta.
Adica aceasta:comutatorul meu
Lucreaza foarte bine si este si confortabil dar si practic

Edited by Gabikia, 10 August 2012 - 08:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate