Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Icoanele - venerare , adorare sau iconoclasm ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
192 replies to this topic

#163
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postgabyflo, on 28th August 2011, 16:42, said:

Deci atentie la nuanta spune A TREIA ZI si nu spune DUPA TREI ZILE.Iar a treia zi pica Duminica

Fii atent: prima zi a creatiei a fost duminica. A 3-a - marti. Care e problema dumitale? Nu vezi ca dai in gropi?, scuze.

#164
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View PostBen_Gal_1, on 28th August 2011, 23:58, said:

Fii atent: prima zi a creatiei a fost duminica. A 3-a - marti. Care e problema dumitale? Nu vezi ca dai in gropi?, scuze.
Domnul nostru Iisus Hristos a fost rastignit si murit vineri iar a treia zi pica duminica punct.Auzi marti rad si curcile

#165
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postgabyflo, on 29th August 2011, 03:16, said:

Domnul nostru Iisus Hristos a fost rastignit si murit vineri iar a treia zi pica duminica punct.Auzi marti rad si curcile
Vinerea era pe sfirsite [era aprope de apusul sorelui] si s-au grabit cu inmormintarea inainte de intrarea simbetei.
1) Deci pina simbata spre seara e prima zi.
Pina duminica spre seara - a doua.
Pina luni spre seara - a III-a zi.
Nicidecum duminica.
2) Nu merge nici sa spui ca era a III-a zi a saptaminii, caci asta e a III-a zi a creatiei, deci marti.
Intre acest "Pina luni spre seara " si "a III-a zi a creatiei, deci marti" este o diferenta de minute.
3) Dar hai sa luam si vinerea in socotealasi sa admitem ca a III-a zi nu se refera la sfirsitul zilei a III-a, ci la inceputul ei.
Intreb:
cite zile a fost Iisus mort? Dupa 1) si 2) - 24 de ore inmultit cu 3 = 72 de ore.
Dupa 3) - 24 + 24 [pina duminica spre seara] = 24 de ore inmultit cu 2 = 48 de ore.

Avem si
# Three days and three nights

   1. (Matthew 12:40) - "for just as Jonah was three days and three nights in the belly of the sea monster, so shall the Son of Man be three days and three nights in the heart of the earth."

deci trei zile intregi - asta iese luni seara spre marti [pt cine nu stie, ziua nu se incheie la ora 24:00, ci mai devreme - in amurg]. Iese iar luni seara spre marti.

Domnilor forumisti: acestui gabyflo ii dau respectul cuvenit oricarui om, insa domnia sa e cam clei in religie. Credinta in invierea in a III-a zi merita lamurita mai bine decit o face el. Imi inchipui ca exista o explicatie logica si va rog sa ma lamuriti.

Domnule gabyflo. Nu te supara, dar o asa nepricepere in ale religiei ca a dumitale, nu am intalnit decit la forumisti care deschid gura numai ca sa intrebe. Aplica, rogu-te, dictonul:
Daca taceai, filozof ramineai..

#166
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 29th August 2011, 06:57, said:

Domnilor forumisti: acestui gabyflo ii dau respectul cuvenit oricarui om, insa domnia sa e cam clei in religie. Credinta in invierea in a III-a zi merita lamurita mai bine decit o face el. Imi inchipui ca exista o explicatie logica si va rog sa ma lamuriti.

Ben (daca nu-ti convine Ben, sa-mi spui si o sa-ti scriu tot numele),
Eu vad doua obtiuni:
1 Vineri dupa masa reprezinta o zi iar o zi inseamna "a fost o seara si apoi o dimineata" (facerea)
Sambata o alta zi
Duminica o alta zi chiar daca a s-a intamplat la fel ca si cu cea de vineri adica doar cateva ore sau minute totusi e o alta zi, iar o alta zi inseamna dupa geneza
o seara si o dimineata chiar daca literal nu a fost o noapte si o zi, totusi Duminica e o zi adica a apucat sa treaca minute sau ore din acea "seara si dimineata"

O zi mai poate fi numita si o "seara+dimineata" sau "noaptea+ziua"= 1 zi
De exemplu in "seara si dimineata" de Duminica, Gabiflo pe la ora 15:42 isi expunea intelectul de care duce lipsa, dar totusi o facea intr-o "seara si dimineata" (o zi),
chiar daca era pe la jumatatea "serii si diminetii" de Duminica.
Sper ca ma-am facut inteles...

2 Mi s-a spus de cineva mai demult pe un alt forum nu romanesc, ca ar fi posibil ca inainte de Sambata sa fi fost un alt shabat adica ziua de Paste si
ca Iisus ar fi fost rastignit inainte de acea zi de sarbatoare (Pastele) adica Joi. Si se leaga dupa versetul din evanghelia lui Ioan:

Era ziua Pregătirii Paștilor, cam pe la ceasul al șaselea. Pilat a zis iudeilor: „Iată Împăratul vostru!” (Ioan19:14)

______________
Desi se spune ca denumirea de Vineri in ebraica se traduce prin "ajunul sabatului" - yom șiși beșabat sau erev șabat.(cred, iar daca nu e asa sa-mi spui)

Eu inclin balanta spre varianta nr 1, insa tu ce zici? Ma intereseaza opinia ta sau a altuia daca se raspunde fara rautate sau prostie in genul fanatismului unui anumit interlocutor...

Edited by leowatcher, 29 August 2011 - 11:37.


#167
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostBen_Gal_1, on 29th August 2011, 07:57, said:

Vinerea era pe sfirsite [era aprope de apusul sorelui] si s-au grabit cu inmormintarea inainte de intrarea simbetei.
1) Deci pina simbata spre seara e prima zi.
Pina duminica spre seara - a doua.
Pina luni spre seara - a III-a zi.
Nicidecum duminica.
2) Nu merge nici sa spui ca era a III-a zi a saptaminii, caci asta e a III-a zi a creatiei, deci marti.
Intre acest "Pina luni spre seara " si "a III-a zi a creatiei, deci marti" este o diferenta de minute.
3) Dar hai sa luam si vinerea in socotealasi sa admitem ca a III-a zi nu se refera la sfirsitul zilei a III-a, ci la inceputul ei.
Intreb:
cite zile a fost Iisus mort? Dupa 1) si 2) - 24 de ore inmultit cu 3 = 72 de ore.
Dupa 3) - 24 + 24 [pina duminica spre seara] = 24 de ore inmultit cu 2 = 48 de ore.

Avem si
# Three days and three nights

   1. (Matthew 12:40) - "for just as Jonah was three days and three nights in the belly of the sea monster, so shall the Son of Man be three days and three nights in the heart of the earth."

deci trei zile intregi - asta iese luni seara spre marti [pt cine nu stie, ziua nu se incheie la ora 24:00, ci mai devreme - in amurg]. Iese iar luni seara spre marti.

Domnilor forumisti: acestui gabyflo ii dau respectul cuvenit oricarui om, insa domnia sa e cam clei in religie. Credinta in invierea in a III-a zi merita lamurita mai bine decit o face el. Imi inchipui ca exista o explicatie logica si va rog sa ma lamuriti.

Domnule gabyflo. Nu te supara, dar o asa nepricepere in ale religiei ca a dumitale, nu am intalnit decit la forumisti care deschid gura numai ca sa intrebe. Aplica, rogu-te, dictonul:
Daca taceai, filozof ramineai..

(1 Corinteni 11:23–26) . . .Căci am primit de la Domnul ceea ce v-am și transmis: că Domnul Isus, în noaptea în care urma să fie trădat, a luat o pâine 24 și, după ce a adus mulțumiri, a frânt-o și a zis: „Aceasta reprezintă corpul meu, care este dat pentru voi. Continuați să faceți lucrul acesta în amintirea mea“. 25 După ce a luat cina, el a făcut la fel și cu paharul, zicând: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu. Continuați să faceți lucrul acesta în amintirea mea, ori de câte ori îl veți bea“. 26 Fiindcă, ori de câte ori mâncați această pâine și beți acest pahar, continuați să vestiți moartea Domnului până când sosește el.

După cum spune Pavel, Isus a instituit Cina Domnului „în noaptea în care urma să fie predat“ de Iuda Iscariot conducătorilor religioși evrei, care i-au constrâns pe romani să-l pironească pe stâlp pe Cristos.
Această cină a fost ținută în ziua de joi, 31 martie 33 e.n., seara târziu.
Isus a murit pe stâlpul de tortură vineri, 1 aprilie, după-amiaza.

Întrucât la evrei ziua calendaristică începea seara și se termina în seara zilei următoare, atât Cina Domnului, cât și țintuirea lui Isus Cristos pe stâlp au avut loc în aceeași zi de 14 nisan a anului 33 e.n.

La evrei, zilele începeau la apusul soarelui. Cristos a murit vineri după-amiaza, pe 14 nisan, anul 33 e.n. Corpul lui a fost pus în mormânt înainte să apună soarele în ziua respectivă. Ziua de 15 nisan începea în seara aceea și ținea până sâmbătă la apusul soarelui, aceasta fiind a șaptea și ultima zi a săptămânii. Atunci începea ziua de 16 nisan, care își urma cursul până la apusul soarelui din ziua pe care noi o numim duminică. Prin urmare, Isus a fost mort și s-a aflat în mormânt cel puțin o perioadă de timp din ziua de 14 nisan, a fost în mormânt toată ziua de 15 nisan și și-a petrecut orele nopții din 16 nisan în mormânt. Duminică dimineața, când au venit la mormânt niște femei, el era deja înviat. — Matei 27:57–61; 28:1–7.
Isus a stat în mormânt părți din trei zile. Dușmanii lui au primit astfel ‘semnul lui Iona’, însă Cristos a spus: „Bărbații din Ninive se vor scula alături de generația aceasta în ziua judecății și o vor condamna, pentru că ei s-au pocăit la vestirea lui Iona; și iată că aici este Unul mai mare decât Iona“ (Matei 12:41).

Edited by Eugen3, 29 August 2011 - 12:33.


#168
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
Bai desteptii pamantului pe vremea Mantuitorului   shabat-ul incheia saptamana dupa care urma  prima zi din urmatoarea saptamana.Iar in Sfanta Evanghelie este precizat clar la Ioan cap20:"Iar in ziua intai a saptamanii( adica duminica) Maria Magdalena a venit la mormant dis-de-dimineata fiind inca intuneric si a vazut piatra ridicata de pe mormant.......cititi si voi mai departe.Hai voi care-i scoateti ochii omului cu Bilia, ca sa va arate unde e scris, sa vad acum pe unde scoateti camasa putin credinciosilor.

#169
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postgabyflo, on 29th August 2011, 12:32, said:

Bai desteptii pamantului pe vremea Mantuitorului shabat-ul incheia saptamana dupa care urma prima zi din urmatoarea saptamana.

Si cine a zis altceva prea credinciosule? [ http://www.forumsextreme.com/images/sAng_banghead2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postgabyflo said:

Domnul nostru Iisus Hristos a fost rastignit si murit vineri iar a treia zi pica duminica punct.Auzi marti rad si curcile.
Bai nene iti dau mura-n gura poate o sa intelegi, omu' incerca sa numere 3 zile dandu-ti un exemplu din geneza, nu spunea ca marti cade data invierii lui Iisus,
da' e greu pentru tine sa intelegi observ.

Edited by leowatcher, 29 August 2011 - 13:01.


#170
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View Postleowatcher, on 29th August 2011, 13:48, said:

Si cine a zis altceva prea credinciosule? [ http://www.forumsextreme.com/images/sAng_banghead2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Bai nene iti dau mura-n gura poate o sa intelegi, omu' incerca sa numere 3 zile dandu-ti un exemplu din geneza, nu spunea ca marti cade data invierii lui Iisus,
da' e greu pentru tine sa intelegi observ.
Omul este viclean si cauta sa bage strambe facandu-se ca vrea sa afle adevarul dar punand la indoiala Sfanta Scriptura care zice clar ca a murit vineri iar  duminica a inviat punct.

#171
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postgabyflo, on 29th August 2011, 14:23, said:

Omul este viclean si cauta sa bage strambe facandu-se ca vrea sa afle adevarul dar punand la indoiala Sfanta Scriptura care zice clar ca a murit vineri iar duminica a inviat punct.

Nu stiu daca e viclean, insa el este evreu si normal ca pune intrebari la care vrea raspunsuri despre Iisus, vrea sa vada si el cum raspundem noi crestinii la
unele probleme care i se par gresite. Indicat ar fi ca tu sa te abtii.(nu o spun cu rautate ci pur si simplu e un sfat pe care poti sa-l ignori).

#172
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 29th August 2011, 07:57, said:

Vinerea era pe sfirsite [era aprope de apusul sorelui] si s-au grabit cu inmormintarea inainte de intrarea simbetei.
1) Deci pina simbata spre seara e prima zi.
Pina duminica spre seara - a doua.
Pina luni spre seara - a III-a zi.
Nicidecum duminica.
2) Nu merge nici sa spui ca era a III-a zi a saptaminii, caci asta e a III-a zi a creatiei, deci marti.
Intre acest "Pina luni spre seara " si "a III-a zi a creatiei, deci marti" este o diferenta de minute.
3) Dar hai sa luam si vinerea in socotealasi sa admitem ca a III-a zi nu se refera la sfirsitul zilei a III-a, ci la inceputul ei.
Intreb:
cite zile a fost Iisus mort? Dupa 1) si 2) - 24 de ore inmultit cu 3 = 72 de ore.
Dupa 3) - 24 + 24 [pina duminica spre seara] = 24 de ore inmultit cu 2 = 48 de ore.

Avem si
# Three days and three nights

   1. (Matthew 12:40) - "for just as Jonah was three days and three nights in the belly of the sea monster, so shall the Son of Man be three days and three nights in the heart of the earth."

deci trei zile intregi - asta iese luni seara spre marti [pt cine nu stie, ziua nu se incheie la ora 24:00, ci mai devreme - in amurg]. Iese iar luni seara spre marti.

Domnilor forumisti: acestui gabyflo ii dau respectul cuvenit oricarui om, insa domnia sa e cam clei in religie. Credinta in invierea in a III-a zi merita lamurita mai bine decit o face el. Imi inchipui ca exista o explicatie logica si va rog sa ma lamuriti.

Domnule gabyflo. Nu te supara, dar o asa nepricepere in ale religiei ca a dumitale, nu am intalnit decit la forumisti care deschid gura numai ca sa intrebe. Aplica, rogu-te, dictonul:
Daca taceai, filozof ramineai..
Stimabile, niciunul dintre cei care se gasesc in discutie nu studiaza Biblia, ci preiau idei si doctrine de la bisericile lor. Altfel, ar fi observat joi seara ce s-a intamplat si ce insemnatate spirituala vis-a-vis de plata pacatelor aveau versurile acelea.

Luca 22

    41Apoi S'a depărtat de ei ca la o aruncătură de piatră, a îngenuncheat, și a început să Se roage,

    42zicînd: ,,Tată, dacă voiești, depărtează paharul acesta dela Mine! Totuș, facă-se nu voia Mea, ci a Ta.``

    43Atunci I s'a arătat un înger din cer, ca să -L întărească.

    44A ajuns într'un chin ca de moarte, și a început să Se roage și mai fierbinte; și sudoarea I se făcuse ca niște picături mari de sînge, cari cădeau pe pămînt.

Plata pacatelor este SPIRITUALA. Dupa teologii lor, cuiele si bataia au avut rezultat plata pacatelor, desi cei doi talhari au avut parte de exact acelasi tratament.
Ia incepe tu numaratoarea de joi seara, stimabile. Dumnezeu nu minte, numai ca cei de p-aici nu stiu Scriptura.

Edited by zexelica, 29 August 2011 - 14:47.


#173
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postzexelica, on 29th August 2011, 14:46, said:

Stimabile, niciunul dintre cei care se gasesc in discutie nu studiaza Biblia, ci preiau idei si doctrine de la bisericile lor. Altfel, ar fi observat joi seara ce s-a intamplat si ce insemnatate spirituala vis-a-vis de plata pacatelor aveau versurile acelea.

Tu vorbeste in dreptul tau, sau cel putin citeste ce au scris toti inainte sa faci anumite afirmatii.
Poate sa fie si cum zici tu (de altfel poti sa observi ca si eu am spus ceva asemanator insa nu sunt de acord). I-a spune tu cum ai ajuns la ziua de Joi (poate chiar asa e, mai stii...)

#174
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleowatcher, on 29th August 2011, 16:04, said:

Tu vorbeste in dreptul tau, sau cel putin citeste ce au scris toti inainte sa faci anumite afirmatii.
Poate sa fie si cum zici tu (de altfel poti sa observi ca si eu am spus ceva asemanator insa nu sunt de acord). I-a spune tu cum ai ajuns la ziua de Joi (poate chiar asa e, mai stii...)
Stimabile, faptul ca nu stii inca sa numeri 3 zile folosind Scriptura denota ca prea multa conversatie pe tema cu tine n-are sens. Iar tu ignorand Scriptura in locurile unde-ti conrazice doctrina, nu ai cum sa-mi spui mie sa nu te includ intre cei care nu stiu si nu vor sa studieze.

#175
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postzexelica, on 29th August 2011, 17:46, said:

Stimabile, faptul ca nu stii inca sa numeri 3 zile folosind Scriptura denota ca prea multa conversatie pe tema cu tine n-are sens. Iar tu ignorand Scriptura in locurile unde-ti conrazice doctrina, nu ai cum sa-mi spui mie sa nu te includ intre cei care nu stiu si nu vor sa studieze.
Am inteles, ti-e frica.

#176
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postzexelica, on 29th August 2011, 15:46, said:

Ia incepe tu numaratoarea de joi seara, stimabile. Dumnezeu nu minte, numai ca cei de p-aici nu stiu Scriptura.
N-as crede, stimabile.

#177
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 29th August 2011, 21:45, said:

N-as crede, stimabile.
Cam iese ca Biblia, si nu-ti convine, stiu.

#178
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postzexelica, on 30th August 2011, 00:26, said:

Cam iese ca Biblia, si nu-ti convine, stiu.
Sincer spun. Nu-mi pasa cit a stat mort, numai ca e cam hilar. Eu cred ca exista doua posibilitati:
1) a murit si mortul de la groapa nu se mai intoarce.
2) nu a murit, a isit din racla aceea si s-a cam dus in treaba lui.
Ca o fi 1), ca o fi 2), a venit un al II-lea si a spus ca el este el. I-a spus Maria:
- fuji de aici ca nu te cred.
A vazut respectivu' ca nu merge jmecheria si a cam plecat si el. Zvonul a spus ca a urcat la cer.

#179
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 30th August 2011, 01:08, said:

Sincer spun. Nu-mi pasa cit a stat mort, numai ca e cam hilar.
Aha, deci cand ne apucam de meserie nu te mai bagi. OK, mi se pare fair. Insa cu astia care nu au studiat si doar copiaza dupa biserici vad ca te contrazici.

#180
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postzexelica, on 30th August 2011, 09:43, said:

Aha, deci cand ne apucam de meserie nu te mai bagi. OK, mi se pare fair. Insa cu astia care nu au studiat si doar copiaza dupa biserici vad ca te contrazici.
Nimeni nu stie sa raspunda, asa ca ma las pagubas.
Meseriasul matale e un nepriceput si trebuia lasat repetent.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate