Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Icoanele - venerare , adorare sau iconoclasm ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
192 replies to this topic

#181
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View PostBen_Gal_1, on 30th August 2011, 14:44, said:

Nimeni nu stie sa raspunda, asa ca ma las pagubas.
Meseriasul matale e un nepriceput si trebuia lasat repetent.
Draga Beny am sa-ti intind un lat in care-ti vei rupe gatul.Ia spune-mi cunoaste Dumnezeu inima omului?

#182
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postgabyflo, on 4th September 2011, 13:18, said:

Draga Beny am sa-ti intind un lat in care-ti vei rupe gatul.Ia spune-mi cunoaste Dumnezeu inima omului?
gabifl,
inca nu ai explicat cum iase socoteala cu cele 3 zile in care profetul ar fi fost "dus".
In afara de asta:
Sun-day - ziua soarelei. Zeul soarelui, altfel spus. O zeiate pagana. Pastele crestin - o sarbatoare pagana. Sfintul Ignat - o zeitate pagana. Icoanele-idoli -  nu-ti fa chip cioplit/boit, paganism. Trinitatea vs. unicitatea Creatorului ..., etc.
Iisus care respecta simbata, vs. crestinii care au simbatizat duminica.
gabifl, nu te vad bine. Tare mi se pare ca vei sfirsi in iad.


View Postzexelica, on 30th August 2011, 00:26, said:

Cam iese ca Biblia, si nu-ti convine, stiu.
Nu ai inteles.
Eu spuneam ca nu joi seara incepe numaratoarea.

vezi aici comEdie:

The Holy Bible Says That Jesus Christ Was Not Resurrected On A Sunday.

http://www.keyway.ca...11/20110226.htm

fragmente


The Church Of Rome Admits That "Sun Day" Is Anti-Biblical

The Holy Bible Says That Jesus Christ Was Not Resurrected On A Sunday"

Even the name of the day itself, "Sunday," is a blatant admission of its pagan origin.
Jesus Christ Commanded His People To Observe His True Sabbath

#183
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
Draga Beny,in NT spune clar ca Domnul a murit vineri iar a treia zi a inviat adica duminica.Daca vrei sa faci pe Toma necredinciosul e problema ta dar vei raspunde cu sufletul inaintea lui Dumnezeu caci dreptul va trai prin credinta si nu prin fapte ca nimeni sa nu poata sa se indrepte inaintea lui Dumnezeu.Crestinii-ortodocsi sarbatoresc duminica ziua de odihna pentru ca atunci a inviat Domnul.Asa cum pe vremuri evreii se inchinau la chivotul Domnului asa si crestinii ortodocsi se inchina la sfintele icoane.Cand evrei se inchinau la chivot nu se inchinau lemnului sau materialului din care era facut chivotul ci la imaginea chivotului care-i duceau cu gandul la Dumnezeu.Asa si crestinii ortodocsi nu se inchina la lemnul sau panza din care este facuta sfanta icoana ci la imaginea din icoana care ne duce cu gandul la Dumnezeu.In ceea ce priveste Pastele ortodox este venirea de sus a Luminii Sfinte la mormantul Domnului.Aceasta lumina vine doar la ortodocsi si nu la catolici sau armeni sau alta confesiune crestina.In ceea ce priveste chestiunea cu iadul Domnul a spus :Gandul la iad si nadejdea la Mine.Asa si eu nadajduiesc la mila Domnului ca sunt om pacatos.

#184
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postgabyflo, on 5th September 2011, 13:00, said:

Draga Beny,in NT spune clar ca Domnul a murit vineri iar a treia zi a inviat adica duminica.Daca vrei sa faci pe Toma Asa cum pe vremuri evreii se inchinau la chivotul Domnului
greseala

#185
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View PostBen_Gal_1, on 5th September 2011, 13:46, said:

greseala
Cand nu ai argumente arunci si tu acolo un cuvant ca sa nu taci din gura.

#186
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postgabyflo, on 5th September 2011, 15:06, said:

Cand nu ai argumente arunci si tu acolo un cuvant ca sa nu taci din gura.
Sfat:
Marturisete-ti pacatele.

#187
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 30th August 2011, 14:44, said:

Nimeni nu stie sa raspunda, asa ca ma las pagubas.
Meseriasul matale e un nepriceput si trebuia lasat repetent.
Raspunsul biblic este clar si simplu: joi-duminica sunt fix trei zile. Ca tu nu vrei sa accepti, stiu.

#188
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View Postzexelica, on 5th September 2011, 18:03, said:

Raspunsul biblic este clar si simplu: joi-duminica sunt fix trei zile. Ca tu nu vrei sa accepti, stiu.
Draga si ce ne facem cu sfanta scriptura care zice ca vineri a murit?

#189
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postzexelica, on 5th September 2011, 18:03, said:

Raspunsul biblic este clar si simplu: joi-duminica sunt fix trei zile. Ca tu nu vrei sa accepti, stiu.
Pai rastignirea a fost intr-o vineri si nu intr-o joi. A stat pe cruce noua ore, a murit putin timp inainte de intrarea simbetei, deci inainte de amurg si a fost inmormintat la repezeala pentru a nu profana simbata. Deci era asta vineri spre simbata. Pina la duminica seara [duminica spre luni] avem 48 de ore si daca vorbim de a III-a zi, ajungem la:
* toata ziua de vineri [desi din vineri ramasese mai nimic],
* toata ziua de simbata,
* toata ziua de duminica [pina dupa amurg],

deci LUNI.

Oricum ziua de shabat este consfinita in Decalog IV.

The Decalogue: #4 Remember the Sabbath & Keep it Holy

Crestinismul a "sabatizat" duminica, insa problema este ca in limba ebraica "shabat" inseamna odihna.
Oricum, Iisus respecta simbata si nu duminica.

#190
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgabyflo, on 5th September 2011, 19:28, said:

Draga si ce ne facem cu sfanta scriptura care zice ca vineri a murit?
Eu te las la nivelul tau gramatical-istoric si moral al intelegerii. Intelesul spirtual mai mentioneaza o moarte inafara de cea fizica si de inteles prin duhul lumesc, aceea de a fi sub mania lui Dumnezeu pt eternitate pt pacat. Care s-a intamplat cand Hristos a platit pt alesii Sai. Insa, deh, nu ai de unde sa copiezi astea.....

#191
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postzexelica, on 5th September 2011, 18:03, said:

Raspunsul biblic este clar si simplu: joi-duminica sunt fix trei zile. Ca tu nu vrei sa accepti, stiu.
Numai ca rastignirea a fost intr-o VINERI, deci sunt fix doua zile, dar ce importa doua zile sau doi ani?

#192
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 5th September 2011, 18:03, said:

Raspunsul biblic este clar si simplu: joi-duminica sunt fix trei zile. Ca tu nu vrei sa accepti, stiu.

Când scribii și fariseii i-au cerut lui Isus Cristos un semn, el a spus: „O generație vicleană și adulteră caută un semn; dar nu i se va da alt semn, decât semnul prorocului Iona“. Isus a adăugat: „Căci, după cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pântecele peștelui celui mare, tot așa Fiul Omului va sta trei zile și trei nopți în inima pământului“ (Matei 12:38–40).

La evrei, zilele începeau la apusul soarelui.
Cristos a murit vineri după-amiaza, pe 14 nisan, anul 33 e.n.
Corpul lui a fost pus în mormânt înainte să apună soarele în ziua respectivă.
Ziua de 15 nisan începea în seara aceea și ținea până sâmbătă la apusul soarelui, aceasta fiind a șaptea și ultima zi a săptămânii.
Atunci începea ziua de 16 nisan, care își urma cursul până la apusul soarelui din ziua pe care noi o numim duminică.
Prin urmare, Isus a fost mort și s-a aflat în mormânt cel puțin o perioadă de timp din ziua de 14 nisan, a fost în mormânt toată ziua de 15 nisan și și-a petrecut orele nopții din 16 nisan în mormânt.
Duminică dimineața, când au venit la mormânt niște femei, el era deja înviat. — Matei 27:57–61; 28:1–7.
Isus a stat în mormânt părți din trei zile.

#193
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostEugen3, on 7th September 2011, 12:02, said:

Când scribii și fariseii i-au cerut lui Isus Cristos un semn, el a spus: „O generație vicleană și adulteră caută un semn; dar nu i se va da alt semn, decât semnul prorocului Iona“. Isus a adăugat: „Căci, după cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pântecele peștelui celui mare, tot așa Fiul Omului va sta trei zile și trei nopți în inima pământului“ (Matei 12:38–40).

La evrei, zilele începeau la apusul soarelui.
Cristos a murit vineri după-amiaza, pe 14 nisan, anul 33 e.n.
Corpul lui a fost pus în mormânt înainte să apună soarele în ziua respectivă.
Ziua de 15 nisan începea în seara aceea și ținea până sâmbătă la apusul soarelui, aceasta fiind a șaptea și ultima zi a săptămânii.
Atunci începea ziua de 16 nisan, care își urma cursul până la apusul soarelui din ziua pe care noi o numim duminică.
Prin urmare, Isus a fost mort și s-a aflat în mormânt cel puțin o perioadă de timp din ziua de 14 nisan, a fost în mormânt toată ziua de 15 nisan și și-a petrecut orele nopții din 16 nisan în mormânt.
Duminică dimineața, când au venit la mormânt niște femei, el era deja înviat. — Matei 27:57–61; 28:1–7.
Isus a stat în mormânt părți din trei zile.
Vad ca niciodata mie nu vrei sa mi raspunzi la intrebari,ca nu poti,stiu asta.
Raspunde macar altora care vreau sa stie.
Isus avea 40 de ani cind a murit?
Daca sa nascut in anul 7 IEN +33 nu fac 40?
Sau vrei cu orice pret sa ti iasa tie anul 33?
Daca crercetezi documetele existente nu vei trece de anul 30 ,si atunci de ce e atit de important sa ajungi in anul 33?
Stiu eu de ce dar e o mare amagire.
Nu cunoasteti adevarul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate