Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Icoanele - venerare , adorare sau iconoclasm ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
192 replies to this topic

#1
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
Controversa privind folosirea icoanelor in viata spirituala a unui crestin inca nu e pe deplin lamurita ptr multi. Sustinatorii aduc argumente in favoarea lor invocand o anumita delimitare de partea fizica , materiala a icoanei considerand ca ei se inchina la simbolul icoanei si nu la icoana in sine.Insa realizand ca au facut o greseala ei revin si precizeaza ca de fapt nu se inchina ci doar venereaza persoana din icoana ceea ce stricto modo e cam acelasi lucru. Scriptura interzice categoric orice reprezentare a lucrurilor de pe pamant sau din cer cu scop de adorare sau inchinare.Acei ingeri sculptati pe chivot cat si motivele brodate pe catapeteasma erau de decor si nici un evreu nu ingenunchia in fata lor sa se inchine lor.Insa eu vreau sa tai nodul gordian si sa simplific chestiunea in felul urmator : - sa presupunem ca D-zeu va tolera unora dintre voi ,care sunteti sinceri in respectarea celorlalte porunci, folosirea adjuvantelor de tip icoane in viata crestina . Insa conform carei porunci ma va afurisi pe mine ca n-am vrut sa folosesc icoane in inchinare ? Ptr ca preoti considera rataciti si eretici pe toti cei care nu recunosc sfintenia icoanelor deci conform carui text din Bilie sunt calcatori de lege toti acei care n-au nevoie de icoane in inchinarea lor ? Problema ar fi cel mult o chestiune de optiune  adica unii au nevoie insa altii nu de icoane  dar de ce sunt incriminati si huliti acei ce nu accepta icoanele ?  Doar ptr ca spune preotul ? Sau ptr ca preotul simte ca daca simplifica religia atunci simplificarea poate inaita fara veste pana ajung oameni sa se intrebe de multe alte lucruri ?

#2
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Totul se rezuma la $ paray .E o adevarata mina de aur ,comertul cu icoane si obiecte de cult .Dracul se bazeaza mereu pe naivitatea credinciosilor formali .Ignoranta celor care nu citesc Scriptura ,nu-i va scutii de o aspra judecata in ziua aceea.

#3
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009
nu ar fi mai fain ca sa il lasam pe fiecare in pace in credinta lui sa se inchine la cine vrea, cum vrea si unde vrea si sa il lasam pe Dumnezeu sa judece cel mai bine?????  :huh:

#4
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 sergiu8606, on 14th March 2011, 14:50, said:

nu ar fi mai fain ca sa il lasam pe fiecare in pace in credinta lui sa se inchine la cine vrea, cum vrea si unde vrea si sa il lasam pe Dumnezeu sa judece cel mai bine?????  :huh:

Eu zic ca nu ,daca iti iubesti semenul atunci il avertizezi de inconstienta sa ,iar omul poate fi scos din ignoranta sa .
Tot ceea ce este necesar, pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii lui Dumnezeu să nu facă nimic ptr a raspandii Adevarul.

#5
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 jeremiah, on 14th March 2011, 15:40, said:

Eu zic ca nu ,daca iti iubesti semenul atunci il avertizezi de inconstienta sa ,iar omul poate fi scos din ignoranta sa .
Tot ceea ce este necesar, pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii lui Dumnezeu să nu facă nimic ptr a raspandii Adevarul.


mai nu zic ca nu e bine sa iti ajuti semenul insa exista probabilitatea ca sa il duci pe o cale gresita nu numai pe una dreapta pentru ca nu exista sansa ca tu sa  ai intru totul dreptate....cu atat mai mult nu il poti indrepta judecandu-l pentru ca nu esti cu nimic mai superior decat judecatorul suprem...asa ca cel mai bine ar fi sa ne vedem mai intai barna din fata nasului nostru si dupa aceea pe a celuilalt ;)

Edited by sergiu8606, 14 March 2011 - 15:46.


#6
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 sergiu8606, on 14th March 2011, 15:45, said:

mai nu zic ca nu e bine sa iti ajuti semenul insa exista probabilitatea ca sa il duci pe o cale gresita nu numai pe una dreapta pentru ca nu exista sansa ca tu sa  ai intru totul dreptate....cu atat mai mult nu il poti indrepta judecandu-l pentru ca nu esti cu nimic mai superior decat judecatorul suprem...asa ca cel mai bine ar fi sa ne vedem mai intai barna din fata nasului nostru si dupa aceea pe a celuilalt ;)

Dumnezeu judeca prin oameni .Cand este vorba despre Biblie ,doar indreptarul Biblie poate avea dreptate .Iar Biblia nu se poate interpreta arbitrar.Pana la judecatorul suprem ,te va judeca mesagerii Lui.

1 Corinteni 6:2
Nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea va fi judecată de voi, sunteți voi nevrednici să judecați lucruri de foarte mică însemnătate?
Ps 49.14; Dan 7.22; Mat 19.28; Luc 22.30; Apoc 2.26; Apoc 3.21; Apoc 20.4;
1 Corinteni 6:3
Nu știți că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult lucrurile vieții acesteia?

#7
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 jeremiah, on 14th March 2011, 15:52, said:

Dumnezeu judeca prin oameni .Cand este vorba despre Biblie ,doar indreptarul Biblie poate avea dreptate .Iar Biblia nu se poate interpreta arbitrar.Pana la judecatorul suprem ,te va judeca mesagerii Lui.

1 Corinteni 6:2
Nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea va fi judecată de voi, sunteți voi nevrednici să judecați lucruri de foarte mică însemnătate?
Ps 49.14; Dan 7.22; Mat 19.28; Luc 22.30; Apoc 2.26; Apoc 3.21; Apoc 20.4;
1 Corinteni 6:3
Nu știți că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult lucrurile vieții acesteia?


mai pe mine citatele astea din biblie ma lasa fad....as prefera niste explicatii justificate, logice si stiintifice date de cercetatori......mai mult nu a demonstrat nimeni ca viata de apoi exista, judecata sau orice aberezi tu acolo....doar biblia........apropo parca voi nu credeti in sfinti: de ce dai un citat despre existenta lor? :D

#8
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Sfintii sunt cei care traiesc ,nu cioantele pe care le pupa prostii!

#9
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 jeremiah, on 14th March 2011, 16:06, said:

Sfintii sunt cei care traiesc ,nu cioantele pe care le pupa prostii!

da-mi te rog un exemplu de sfant in viata... te consideri cumva un sfant daca judeci "pacatosii"?

#10
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 sergiu8606, on 14th March 2011, 16:13, said:

da-mi te rog un exemplu de sfant in viata... te consideri cumva un sfant daca judeci "pacatosii"?

Nici un sfant nu va zice despre el ca e sfant .Sfintii se caracterizeaza prin faptele lor .Ei nu fac parte din nici o religie ,ei asculta doar de Cuvantul lui Dumnezeu .

Edited by jeremiah, 14 March 2011 - 16:18.


#11
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 jeremiah, on 14th March 2011, 16:17, said:

Nici un sfant nu va zice despre el ca e sfant .Sfintii se caracterizeaza prin faptele lor .Ei nu fac parte din nici o religie ,ei asculta doar de Cuvantul lui Dumnezeu .

ma uimesti :deadtongue:  stii cum suna asta : mos craciun nu se numeste pe sine mos craciun. insa se stie ca ii face fericiti pe cei mici. el nu a fost vazut de nimeni dar aduce cadouri la copiii :lol: te contrazici pe tine.....chiar mai devreme ai citat din biblia ta si ai spus "Nu știți că sfinții vor judeca lumea"....cum adica noi o sa fim judecati de oameni ce nu fac parte din nici o religie dar sunt precizati de cultul crestin...cum vine asta??....plus: daca ei nu fac parte din nici o religie cum de asculta de cuvantul unui dumnezeu crestin???de ce nu asculta de cuvantul unui dumnezeu asiatic :deadtongue:

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Astia ca tine nu pot intelege cum puteai fi crestin pe vremea cand nu-ti dadea numar de inregistrare la primarie 'ce fel de religie esti'
:naughty:

#13
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 overseas, on 14th March 2011, 16:29, said:

Astia ca tine nu pot intelege cum puteai fi crestin pe vremea cand nu-ti dadea numar de inregistrare la primarie 'ce fel de religie esti'
:naughty:
eu inteleg destul de bine fratele meu crestin ca nu sunt atat de prost cum crezi tu chiar daca esti senior member...insa am o placere nebuna sa vad cum se justifica crestinii protestanti fara a se folosii de minunatele versete din biblie care elucideaza orice problema in viata....mai ales in cazul in care ai avut minunata placere sa citesti pe topic am precijat ca nu e frumos sa judeci dupa judecata ta supraevaluata si mai ales sa jignesti ca asa pot incepe si eu si e pacat ca se inchide topicul repede :thumbup:

#14
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 overseas, on 14th March 2011, 16:29, said:

Astia ca tine nu pot intelege cum puteai fi crestin pe vremea cand nu-ti dadea numar de inregistrare la primarie 'ce fel de religie esti'
:naughty:

E normal doar romanii se cred toti crestini prin nastere.Nu pot face deosebirea intre "marfa "si "ambalaj"!

Quote

ma uimesti deadtongue.gif stii cum suna asta : mos craciun nu se numeste pe sine mos craciun. insa se stie ca ii face fericiti pe cei mici. el nu a fost vazut de nimeni dar aduce cadouri la copiii laugh.gif te contrazici pe tine.....chiar mai devreme ai citat din biblia ta si ai spus "Nu știți că sfinții vor judeca lumea"....cum adica noi o sa fim judecati de oameni ce nu fac parte din nici o religie dar sunt precizati de cultul crestin...cum vine asta??....plus: daca ei nu fac parte din nici o religie cum de asculta de cuvantul unui dumnezeu crestin???de ce nu asculta de cuvantul unui dumnezeu asiatic

Dumnezeu nu este crestin .Dumnezeu s-a descoperit prin Cristos ,de aceea paganii i-au numit crestini .Crestinii autentici fac aceleasi fapte ca si Cristos.
Cult a devenit cand a fost inregistrat de imperiul roman .Si dupa aia ...adio crestinism .Cioara chiar daca-si lipeste pene de porumbel ...tot CRA-CRA...canta!

#15
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 sergiu8606, on 14th March 2011, 16:35, said:

eu inteleg destul de bine fratele meu crestin ca nu sunt atat de prost cum crezi tu chiar daca esti senior member...insa am o placere nebuna sa vad cum se justifica crestinii protestanti fara a se folosii de minunatele versete din biblie care elucideaza orice problema in viata....mai ales in cazul in care ai avut minunata placere sa citesti pe topic am precijat ca nu e frumos sa judeci dupa judecata ta supraevaluata si mai ales sa jignesti ca asa pot incepe si eu si e pacat ca se inchide topicul repede :thumbup:


Poate sa judece numai in urmatoarea situatie:

Luca 6:42  Sau cum poți să zici fratelui tău: Frate, lasă-mă să-ți scot paiul din ochi și, cînd colo, tu nu vezi bîrna din ochiul tău? Fățarnicule, scoate întîi bîrna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoți paiul din ochiul fratelui tău.  

Deci daca nu are barna in ochi vede deslusit. Poate judeca.

#16
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 jeremiah, on 14th March 2011, 16:38, said:

E normal doar romanii se cred toti crestini prin nastere.Nu pot face deosebirea intre "marfa "si "ambalaj"!



Dumnezeu nu este crestin .Dumnezeu s-a descoperit prin Cristos ,de aceea paganii i-au numit crestini .Crestinii autentici fac aceleasi fapte ca si Cristos.
Cult a devenit cand a fost inregistrat de imperiul roman .Si dupa aia ...adio crestinism .Cioara chiar daca-si lipeste pene de porumbel ...tot CRA-CRA...canta!



mai nu vreau sa fiu rautacios cu tine dar sincer nu stiu cu cine ai facut tu istoria insa sigur nu v-a explicat bine sau poate asa va invata pe voi pastorii vostrii istorici experti..pentru ca aceasta problema am regasit-o la mai multi de alde tu...crestinismul nu a fost inregistrat de imperiul roman si nici nu a fost intituit in timpul lui Constantin cel mare...crestinismul a fost recunoscut ca si religie in timpul imparatului...ca sa nu mai spun ca protestantismul e mai proaspat, cam de pe vremea lui Luther si a lui Calvin Klein...scuze Jean Calvin.......ca Dumnezeu nu e crestin asta nu stiu de unde ai scos-o insa mai ales ca denumirea de Dumnezeu o gasim la crestini, evreii i-au spus Iahve, mulsulmanii zic Alah si asa poezia merge mai departe....insa daca nu are factura religioasa inseamna ca trebuie din nou sa cercetez pentru ca in biblie nu scrie lucrul asta


ps: referitor la exprimarea ta de mai sus :"E normal doar romanii se cred toti crestini prin nastere.Nu pot face deosebirea intre "marfa "si "ambalaj"!" sa stii ca nu mai romanii cred asta ci mai toti crestinii catolici si ortodocsi din lumea asta mare care sunt cei mai multi si mai raspanditi. Din cate imi amintesc eu botezul este poarte spre crestinism, sper sa fie corect,,,,,acum tine de fiecare cult cand vrea sa deschida aceasta "usa" :peacefingers:

 husand, on 14th March 2011, 16:41, said:

Poate sa judece numai in urmatoarea situatie:

Luca 6:42  Sau cum poți să zici fratelui tău: Frate, lasă-mă să-ți scot paiul din ochi și, cînd colo, tu nu vezi bîrna din ochiul tău? Fățarnicule, scoate întîi bîrna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoți paiul din ochiul fratelui tău.  

Deci daca nu are barna in ochi vede deslusit. Poate judeca.


insa ca daca nu are barna este fara de pacat........oare poate fii fara de pacat sau este doar mandru de el.....eu stiu ca singurul om fara de pacat a fost Iisus...insa acum nu stiu poate a facut si El cateva

#17
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 sergiu8606, on 14th March 2011, 16:55, said:

mai nu vreau sa fiu rautacios cu tine dar sincer nu stiu cu cine ai facut tu istoria insa sigur nu v-a explicat bine sau poate asa va invata pe voi pastorii vostrii istorici experti..pentru ca aceasta  denumirea de Dumnezeu o gasim la crestini, evreii i-au spus Iahve, mulsulmanii zic Alah si asa poezia merge mai departe....insa daca nu are factura religioasa inseamna ca trebuie din nou sa cercetez pentru ca in biblie nu scrie lucrul asta


Alah  nu este Yahveh =  Matei 22:32  Eu sînt dumnezeul lui avraam, Dumnezeul lui Isaac, și Dumnezeul lui Iacov? Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți ci al celor vii


Alah are originea in cultura babiloniana si are intelesul de zeul lunii.

#18
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 husand, on 14th March 2011, 17:00, said:

Alah  nu este Yahveh =  Matei 22:32  Eu sînt dumnezeul lui avraam, Dumnezeul lui Isaac, și Dumnezeul lui Iacov? Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți ci al celor vii


Alah are originea in cultura babiloniana si are intelesul de zeul lunii.


o fii mai stii...poate am gresit eu...insa din cate stiu eu turcii nu sunt politeisti....si ei se inchina lui Allah...care pentru ei nu e altceva decat Dumnezeu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate