Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Femeia la volan

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
4546 replies to this topic

#4411
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
dar aveam picioare! și nu alunecam în martie pe stradă.
(hai că am de doi ani parcă. de când e topicul ăsta deschis, mai precis :))))

#4412
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Primăvara trecuta, a întâlnit prima data acest fenomen, știu ca am fost în service și am reclamat probleme de frânare, chiar am verificat-o atunci. Ulterior am schimbat lichidul de frână și parca frână reinviase și era ca din fabrică. Însă cu viteza mai mica, poți opri în siguranță. Acu am văzut și eu ca se oprește mai greu, dar țin mereu o distanta mai mare si e ok.

#4413
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
nu-s de ce dar golful nu simtea mazga, nu asa rau ca ascutitoare...
nici nu-s genul care franeaza la abs decat in cazuri extreme.... dar cu toate astea mi s-a activat de n ori abs-ul inclusiv la 60km/h pe magheru...
m-am prnis de problema la accelerare si la viraje... unde franele nu mai au treaba...

#4414
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 09.05.2009
Eu tot nu simt mâzga asta de care tot vorbiți pe toate topicurile!  Incep sa fiu invidios ca mie nu mi-a patinat nici macar un pic...Posted Image

Edited by DannyMC, 06 March 2019 - 20:39.


#4415
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Pai dacă nu aveți cauciucuri identice, degeaba faceți voi comparații între mărci.

#4416
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Am o problema.
In prima mașină ( un Passat ) ne-am simțit bine toți membri familiei, ulterior am luat Caddy și ne-am am simțit mizerabil in masina, recent am trecut la Mondeo și apare un fenomen ciudat; când conduc eu se simte rău fica mea când conduce ea mi se face mie rău.( restul pasagerilor nu au probleme)
Exista vreo explicație?

#4417
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010

View PostDannyMC, on 06 martie 2019 - 20:27, said:

Eu tot nu simt mĂązga asta de care tot vorbiți pe toate topicurile!  Incep sa fiu invidios ca mie nu mi-a patinat nici macar un pic...Posted Image

Se simte la distanta de frânare, ai o senzație ca nu se oprește mașina, în rest nicio problema cu derapare și ce mai zice arg pe aici.

#4418
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
pai vezi mai aris tu franezi in ultimul moment probabil nici nu auzit de frana de motor... normal ca ai probleme la franare mergi "economic" si franezi in loc sa incetinesti... eu fac fix invers...
nefolosind frana intens efectiv nu simt problemele cu aderenta la franare...

#4419
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postvasile59, on 06 martie 2019 - 21:38, said:

Am o problema.
In prima mașină ( un Passat ) ne-am simțit bine toți membri familiei, ulterior am luat Caddy și ne-am am simțit mizerabil in masina, recent am trecut la Mondeo și apare un fenomen ciudat; cĂąnd conduc eu se simte rău fica mea cĂąnd conduce ea mi se face mie rău.( restul pasagerilor nu au probleme)
Exista vreo explicație?
Mondeo e automat?

#4420
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
probabil trage mai bine motorul, tin mai bine franele si are cauciuciri decente...

Edited by arg, 07 March 2019 - 08:06.


#4421
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Mondeo are cv manuala.
Din Munchen până acasă a fost OK, in tara au început problemele.
Lumea zice că de la Caddy ni se trage.

#4422
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Răul de mișcare e o combinație între factori biologici și psihologici. Pentru a încerca să diminuezi efectele, ca pasager poți sta pe locul din față și să fii în permanență atent la drum (nu cu ochii-n telefon, nu privind la bocanci sau pe geamul lateral, ci mereu privirea înainte, ca și cum ai fi la volan, încercând să anticipezi manevrele șoferului). Iar ca șofer trebuie să ai un stil de condus cât mai uniform, fără bruscat comenzi, fără frânat brusc, fără oscilat permanent viteza (ba calci accelerația, ba îi dai drumul, b a accelerezi iar, ba îi dai drumul...), fără frecat volanul mereu stânga-dreapta (tata are problema asta). Cât de bine țin frânele mașinii și ce anvelope are e irelevant, relevant e cum le folosești.

#4423
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
bagati si voi o benzina mai lenesa.

#4424
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010

View Postarg, on 07 martie 2019 - 03:05, said:

pai vezi mai aris tu franezi in ultimul moment probabil nici nu auzit de frana de motor... normal ca ai probleme la franare mergi "economic" si franezi in loc sa incetinesti... eu fac fix invers...
nefolosind frana intens efectiv nu simt problemele cu aderenta la franare...
citesti pe diagonala, normal ca folosesc frana de motor, dar mai sunt si situatii neprevazute, când pune frana cel din fata, brusc.

Edited by aris86, 07 March 2019 - 11:21.


#4425
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Pai tu nu știi ca dacă nu ești in stare sa anticipezi cu 20 de minute înainte orice intenție de frânare brusca a oricărui participant la trafic și nu o ai de minim 35cm nu ai ce sa cauți pe Softpedia?!

#4426
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 09.05.2009

View Postrichelieu, on 07 martie 2019 - 12:16, said:

...și nu o ai de minim 35cm nu ai ce sa cauți pe Softpedia?!
Frana? :)

#4427
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
pedala.

#4428
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Mulțumesc pentru sugestii!
Motorul este diesel și are un impuls la cca. 2000 de rotații care te surprinde când nu ești atent.
Vom incerca sa ne acomodam și cu aceasta masina și sper sa fie mai bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate